vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

375 επισκέπτες, 7 χρήστες
Buliwyf, lagoudakis, tibolaso, camber, manoslykos, Doubt, gfilip

Twitter

Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #30 στις: Μαΐου 30, 2017, 02:20 »
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ. Σ ευχαριστουμε πολυ. ιδιαιτερα εγω που ειμαι αρχαριος :respect: 

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #31 στις: Μαΐου 30, 2017, 07:29 »
Θεός, τέλος!

Ευχαριστούμε που μας ανοίγετε τα μάτια μερικοί εδώ μέσα, ανεβαίνει η αξία του φόρουμ με τέτοια νήματα.! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 30, 2017, 07:36 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #32 στις: Μαΐου 30, 2017, 08:21 »
Εξαιρετική δουλειά, ευχαριστούμε πολύ!

Sent from OnePlus 3t


Αποσυνδεδεμένος doctor_pan

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #33 στις: Μαΐου 30, 2017, 10:42 »
Πραγματικό σχολείο... :respect:
Ευχαριστούμε πολύ! 

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #34 στις: Μαΐου 30, 2017, 15:05 »
@cpbaroque
Μην μπερδεύεις τις βούρτσες με τις πινέλα.
Τα διάγραμμα αποφόρτισης με σταθερή ισχύ που βλέπουν τα ματάκια μας, είναι παγκόσμια αποκλειστικότητα.
Το προχώρησε μάλιστα, προσθέτοντας και θερμοκρασία.
Και για να μας στείλει αδιάβαστους, μέτρησε και με "παλμική" εκφόρτιση, δηλαδή σε συνθήκες πραγματικού ατμίσματος.

Τα διαγράμματα αναφοράς, περιέχουν όλα όσα θέλει κάποιος να γνωρίζει για την συμπεριφορά των μπαταριών, σε σχεδόν όλες τις συνθήκες αποφόρτισης.

Μιλάμε για εγκυκλοπαίδεια εκτός από εργαλείο.

Αποσυνδεδεμένος variax

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #35 στις: Μαΐου 30, 2017, 15:33 »
Σχολειο λεμε.!!!! :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #36 στις: Μαΐου 30, 2017, 16:08 »
@cpbaroque
Μην μπερδεύεις τις βούρτσες με τις πινέλα.

Πολύ σωστά! Επανορθώνω λοιπόν τροποποιώντας το προηγούμενο μου ποστ...



Ποιος Mooch και...



:yes:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4511
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #37 στις: Μαΐου 30, 2017, 17:54 »

Samsung INR18650-25R


Παλιάς τεχνολογίας και η 25R, οι επιδόσεις της πάντως είναι ανώτερες της ΗΕ4. Υπάρχουν πολύ καλύτερες σύγχρονες προτάσεις. Η απώλεια χωρητικότητας λίγο κάτω από το μέσο όρο -1.28%.
Η μπαταρία που είχα στα χέρια μου ήταν η 25RM. Νομίζω ότι είναι η 25R φτιαγμένη στο εργοστάσιο της Μαλαισίας. Ίσως ο Shado μας διαφωτίσει.



Samsung SDI has moved production of the 25R to Malaysia.
The cells perform to the same specification, the only difference is the country of origin.
Malaysian cells are marked SDIEM (Samsung SDI Energy Malaysia).

Καμια διαφορα δεν υπαρχει σε σχεση με την Samsung 25R5 που υπαρχει στην αγορα .
Διαφορα υπαρχει σε σχεση με το παλιο μοντελο που ειχε θαλασσι καλυμμα.

Η θαλασσι Samsung 25R2 , ηταν ελαχιστα μικροτερη σε διαστασεις .

Αναμεσα στις Samsung 25r2 και 25r5 , υπαρχει διαφορα στη διαρκεια καθως και στην ανοδο της θερμοκρασιας .
Η πρασινη ειναι μεγαλυτερη σε διαρκεια , αλλα ειναι καλυτερη και σαν αποδοση ... Πραγμα που ειναι καπως αντιθετο αν αναλογιστουμε οτι η διαρκεια ειναι αντιθετη της αποδοσης .... θεωρητικα ...



Επισης να αναφερθει οτι οι ''μαϊμου'' Sony , ειτε ειναι VTC5 , ειτε VTC5A , ειτε VTC6 , μοιαζουν παρα πολυ και σαν αποδοση οπως γραφει ο Γιωργος πιο πανω , αλλα και σαν οψη .
Ιδιαιτερα αν το ματι δεν ειναι ... ''εκπαιδευμένο'' , θα δει τις τρεις απολήξεις του θετικου πολου και δεν θα καταλαβει οτι δεν ειναι Sony , αλλα Samsung .
Εχει γινει αναφορα στο θεμα και σε προηγουμενες συζητησεις στα νηματα για τις μπαταριες , αλλα δυστυχως εχω δει οτι πολλοι συνατμιστες την εχουν πατήσει .

Ιδιαιτερα σημερα , να ξερετε οτι υπαρχει μεγαλη ποσοτητα Sony VTC6 , οι οποιες εχουν Samsung 30Q κατω απο το καλυμμα.
Η αποδοση τους ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ σε σχεση με την αποδοση της Sony VTC6 και παρα πολυ δυσκολα θα φανει η διαφορα ..... και ΑΝ γινει αντιληπτη , θα ειναι αποδεκτη απο καποιον που δεν εχει γνωση και μηχανηματα για να εξετάσει τη μπαταρια .........

Οποτε μιλαμε για μπαταριες πολυ καλης αποδοσης , αλλα σε μεγαλυτερη τιμη .

Το κακο ομως εδω ειναι οτι αν τυχον αγορασουμε δυο μπαταριες δηθεν Sony VTC6 και η μια ειναι Samsung 30Q , με σκοπο να τις  λειτουργησουμε σε μοντακι δυο (ή περισσοτερων) μπαταριων σε σειρα , θα εχουμε προβλημα διοτι οι μπαταριες δεν εχουν ιδιο ρυθμο αποφορτισης και στην καλυτερη των περιπτωσεων θα μας χαλασει η μια απο τις δυο μπαταριες ...



Γιωργη ....
Μαλλον η LG HE4 ειναι με αρκετα χιλιόμετρα στην πλατη ....
Αυτο το γραφω γιατι ειδα ομοια αποδοση σε διαρκεια σε σχεση με τη Sony VTC5 , οπως όμοια ηταν και η αποδοση ισχυος .

Οσο αφορα τη Samsung 25R , τα δειγματα που περασαν απο τα χερια μου ηταν καλυτερα της Sony VTC5.
Aυτο βεβαια δεν αναιρει το γεγονος οτι η Sony VTC5 ειναι μια απο τις κορυφαιες μπαταριες ..... και παντα μια σωστη αγορα αν ειναι αυθεντικη .....




Ενα απλο μπραβο ειναι πολυ λιγο για τη δουλεια σου Γιωργη.

Δυστυχως δεν εχω αλλο τροπο για να εκφρασω τα συγχαρητηρια μου ....

Οποτε ........... ΜΠΡΑΒΟ Γιωργη .......
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 30, 2017, 18:00 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος bretsos

  • **
  • 281
  • Φύλο: Άντρας
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #38 στις: Μαΐου 30, 2017, 18:05 »
Μπράβο!!:respect_hat:

Ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο σου!!

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #39 στις: Μαΐου 30, 2017, 22:08 »
Η μπαταρία που είχα στα χέρια μου ήταν η 25RM. Νομίζω ότι είναι η 25R φτιαγμένη στο εργοστάσιο της Μαλαισίας. Ίσως ο Shado μας διαφωτίσει.



Samsung SDI has moved production of the 25R to Malaysia.
The cells perform to the same specification, the only difference is the country of origin.
Malaysian cells are marked SDIEM (Samsung SDI Energy Malaysia).

Καμια διαφορα δεν υπαρχει σε σχεση με την Samsung 25R5 που υπαρχει στην αγορα .
Διαφορα υπαρχει σε σχεση με το παλιο μοντελο που ειχε θαλασσι καλυμμα.
Μπράβο ρε Βασίλη. :thumpup:
Κάπου υπήρχε η Μαλαισία στο μυαλό μου αλλά δεν μπορούσα πουθενά να βρω την πληροφορία. Η SDIEM με το πράσινο κάλυμμα είναι η μπαταρία που εξετάστηκε.


Γιωργη ....
Μαλλον η LG HE4 ειναι με αρκετα χιλιόμετρα στην πλατη ....
Αυτο το γραφω γιατι ειδα ομοια αποδοση σε διαρκεια σε σχεση με τη Sony VTC5 , οπως όμοια ηταν και η αποδοση ισχυος .

Οσο αφορα τη Samsung 25R , τα δειγματα που περασαν απο τα χερια μου ηταν καλυτερα της Sony VTC5.
Aυτο βεβαια δεν αναιρει το γεγονος οτι η Sony VTC5 ειναι μια απο τις κορυφαιες μπαταριες ..... και παντα μια σωστη αγορα αν ειναι αυθεντικη .....

Όλες οι μπαταρίες ήταν καινούργιες και αμεταχείριστες. Παρακάτω τα διαγράμματα κλασικής αποφόρτισης με σταθερό ρεύμα.



H HE4 επιβεβαιώνει με το παραπάνω την ονομαστική της χωρητικότητα. Το αποτύπωμα της καμπύλης στο διάγραμμα συμφωνεί με το αποτύπωμα γνήσιας ΗΕ4. Μέχρι τα 5Α τα πάει πολύ καλά αλλά από τα 10Α και πάνω η Samsung 25R περνάει μπροστά. Καμία από τις δύο δεν ξεπερνάει τη VTC5 σε οποιαδήποτε αποφόρτιση.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4511
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #40 στις: Ιουνίου 01, 2017, 10:10 »
Μπορει ... Δεν επιμενω ...
Υπαρχουν εξαλλου διαφορες αναμεσα στα στοιχεια και μπορει εγω να κατειχα κατωτερα στοιχεια ...
Και μαλιστα για να ειμαι ακριβης , να αναφερω οτι μου χαλασαν ΟΛΕΣ οι VTC5 μεσα σε δυο μηνες ... και μια αντεξε τρεις μηνες .... και φυσικα με κακια χρηση.... ;D

Αυτο εγινε στην αρχη του 2015 ....
Απο τοτε δεν ξαναγορασα VTC5.

Το 2014 ηρθα σε επαφη με τις  VTC5 και τις 25R2 αγορασμενες απο καταστημα της Γερμανιας .
Aλλα λογο τιμης η Samsung ηταν πιο προσιτη και οι διαφορες τους τοτε ασημαντες ...
Δεν ειχα δωσει σημασια τοτε τι ειναι η μια και η αλλη , απλα γιατι ηταν και οι δυο εξαιρετικες σε αποδοση .

Το 2015 που εκανα αγορα απο καταστημα της Κινας μαζι με καποια αλλα ατομα  (ουτε FT , ουτε GB ... Windyfire) , η αγορα εγινε με μοναδικο κριτήριο την τιμη ....

Ηταν ομως αυθεντικες ....
Αν ηταν και καλης ποιοτητας ομως ........ Μαλλον δεν ηταν .......
Δεν εδωσα και μεγαλη σημασια ουτε ασχολήθηκα και περισσοτερο με τη μπαταρια για να πω την αληθεια .... , αλλα ηταν τοσο κοντα η αποδοση της Samsung 25R και της Sony VTC5 , που μονο με μετρηση θα εβλεπες διαφορα .
Στο ατμισμα ...... ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ....
Ειδα μικροτερη αποδοση δυναμης και ετσι σχημάτισα αυτη τη γνωμη .

Αναμεσα στα στοιχεια ομως υπαρχουν διαφορες ...
Οποτε μαλλον δεν ειχα και τελεια δείγματα στα χερια μου ....

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #41 στις: Ιουνίου 11, 2017, 13:29 »
@camber

Επειδή ατμίζουμε στα πάνω κάτω έως 15W και επειδή οι τζούρες μας είναι 4 δευτερόλεπτα και επειδή χρησιμοποιούμε 35E, MJ1, GA, VTC6 και επειδή έχουμε mod που παραμετροποιείται ο δείκτης εκφόρτισης της μπαταρίας και επειδή όσοι δεν έχουμε τέτοια mod φορτώνουμε το ArcticFox και έχουμε,
λαμβάνω το θάρρος να παρακαλέσω για διαγράμματα παλμικής εκφόρτισης.
Όχι γιαμένα, μη φανταστείς, για τους φουκαριάριδες τους ατμιστές, που ντρέπονται και μου στέλνουν ΠΜ.



Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #42 στις: Ιουνίου 12, 2017, 16:33 »
Κάθε παλμική αποφόρτιση στα 15W θέλει 5 ώρες.  :wall:
Για αυτό μέτρησα τις μπαταρίες με συνεχή αποφόρτιση στα χαμηλά βατ.

Κάποια στιγμή που θα βρω χρόνο θα μετρήσω τις MJ1 και VTC6. Τις 35Ε και GA δεν τις βρήκα Θεσσαλονίκη για να συμπεριληφθούν στο test. Αν ξέρεις κάποιο μαγαζί εδώ που να τις έχει μοιράσου το μυστικό.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #43 στις: Ιουνίου 13, 2017, 20:45 »
Δεν βιαζόμαστε!
Για να δεις τι καλός είμαι, στείλε μου εκείνο το ασπρομπλέ κουτί με τα πολλά κουμπιά και θα μετρήσω εγώ.
Κάποτε...
Όταν διαβάσω το 1000σέλιδο μάνιουαλ...
Αν το καταλάβω...



Το μυστικό είναι στις αποθήκες στην Ολλανδία.
Βάνουν και tags άμα σε συμπαθήσουν.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #44 στις: Ιουνίου 13, 2017, 20:58 »
Εγώ βιάζομαι  :hehe: (τι είναι η παλμική αποφόρτιση, βρε παιδιά, και 5 ώρες; )

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160030 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110819 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515445 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146503 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303314 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530885 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201490 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801708 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11095 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41023 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet