vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

238 επισκέπτες, 4 χρήστες
dallaskdp, Jorge, camber, mode plagal

Twitter

Kayfun Mini V3 vs ???

Απ: Kayfun Mini V3 vs ???
« Απάντηση #15 στις: Μαΐου 22, 2017, 13:53 »
@magenda

Δεκτόν και περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα!

Θα σου πρότεινα να δεις και για (μεταχειρισμένο τον βρίσκεις και 50 ευρώ) eviva αλλά και keras (πιο δύσκολα τον βρίσκεις μεταχειρισμένο αλλά παίζει κατά καιρούς και αυτόν θα τον πάρω και εγώ κάποια στιγμή, σίγουρα). 

Αυτοί οι δύο σίγουρα είναι στεγανοί του θανατά (τον eviva τον έχω και τον keras τον έχει φίλος και δεν του στάζει ποτέ). 

Φυσικά και τα υπόλοιπα recommendations των συνφορουμιτών είναι πολύ σωστά. Γενικά, αν μπορείς να δοκιμάσεις πριν αγοράσεις, είναι ό,τι καλύτερο!



Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Kayfun Mini V3 vs ???
« Απάντηση #16 στις: Μαΐου 22, 2017, 13:59 »
επίσης θα μπορούσες να λύσεις το πρόβλημά σου ρωτώντας απ' ευθείας τον joebarteam και στο νήμα του εδω
προσωπικά βλέπω το θέμα χωρίς καμιά ουσία...να με συμπαθάς :)

Απ: Kayfun Mini V3 vs ???
« Απάντηση #17 στις: Μαΐου 22, 2017, 14:11 »
@nikosallos  ...o joebarteam ειναι μελος του forum ή καποιος νεολογισμος που μου ξεφευγει? Οντως θα μπορουσε το νημα οπως εξελιχθηκε να μπει μεσα στο νημα που αναφερεις ή σε αυτο του v3. Η προθεση μου ηταν να εκφρασει μια γενικοτερη αναζητηση κατοχων του v3 που ψαχνονται για τον επομενο τους ατμοποιητη, αλλα ψιλα γραμματα μαλλον... :tongue_smilie: 

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Mini V3 vs ???
« Απάντηση #18 στις: Μαΐου 22, 2017, 14:14 »
Δεν μου έτυχε να αντιμετωπίσω ακόμα θέμα με orings του KMV3, ευτυχώς ..

Mε ποσότητα βαμβακιού συγκριτικά μεγάλη και σωστά τοποθετημένο, θα μειώσετε το φαινόμενο δακρύσματος. Ίσως να βοηθήσει σε αυτό και η αλλαγή της μεταλλικής βίδας ρύθμισης αέρα με τις νεώτερες απο τεφλόν, οι οποίες έχουν παρασσάγγας πιο σφιχτή εφαρμογή. σωστή η παρατήρηση οτι το φαινόμενο παρουσιάζεται πιο έντονο οσο σφιχτότερο έχουμε τον αέρα, πράγμα που με οδήγησε και εμένα σε μια πιο αεράτη ρύθμιση ..

Τώρα, με όλα τα παραπάνω λυμένα + Cotton Bacon που διογκώνεται αρκετά οταν βραχεί, δεν έχω δακρύσματα ..

Ωστόσο μου εχει γίνει συνήθεια και το προτείνω, οταν γεμίζω υγρό και έχω κλειστή τροφοδοσία να τον φυσάω απο οτι τυχόν μικροσταγονίδια μπορεί να έχουν εγκλωβιστεί εσωτερικά.


Περί γεύσης, πολλές φορές είναι εύκολο να μπερδευτούν οι έννοιες, αφ'ενός της έντασης της γεύσης αφ' ετέρου οι κορυφές της γεύσης/διάυγεια .. προσωπικά, έχοντας δοκιμάσει όλους τους προαναφερόμενους ατμοποιητές, ο Kayfun Mini V3 δίνει εξαιρετική καθαρότητα και διάυγεια στη γεύση παρ'ότι δεν δίνει την ένταση που θα πάρω απο άλλους ατμο με αντίστοιχους μικρούς χώρους εσωτερικά της καμπάνας. Απο την άλλη ο V3 δίνει το γνωστό εξαιρετικό ντουμάνι των Kayfun ..

Συνοπτικά, ένας ατμο μπορεί να παράγει πολύ γευση και με μεγάλη ένταση μεν, αλλά αυτό δεν είναι συνώνυμο με την απόδωση κορυφών στη γεύση. Συν, οι μεγάλες εντάσεις στη γεύση, είτε απο τα πολλά W, είτε λόγω κατασκευης ενός άτμο μπορούν εύκολα να την καταστρέψουν αφού υπερκαλύπτουν τα πάντα κ χάνεται η εκλέπτυνση όπως σωστά λέει ο συνατιστής απο πάνω.


Συμφωνώ κ με τα σχόλια περί Κέρατος, απροβλημάτιστος ατμοποιητής, συν, λόγω του διπλού τανκ (κοντό ή μακρύ σεταπ), αποδίδει εξαιρετικά σε μεγάλο εύρος γκαζιών .. αλλά στα μικρά W παρέα με το κοντό deck είναι υπεράνω κριτικής, νομίζω, αμεσότατος, για λάτρεις της γεύσης. Διαρροές δακρύσματα κ ποικίλες παιδικές ασθένειες απουσιάζουν παντελώς σε αυτόν τον άτμο, αν εξαιρέσουμε το οτι δεν κλείνουν τα υγρά για να κάνουμε refill, με οτι αυτό συνεπάγεται.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 22, 2017, 14:26 από Zarathustra »

Απ: Kayfun Mini V3 vs ???
« Απάντηση #19 στις: Μαΐου 22, 2017, 14:30 »
@Zarathustra πολυ χρησιμα οσα λες. Τοσο καλο το Κερας ε? Τον θεωρεις καλυτερη αναβαθμιση (λαμβανοντας υποψη και τα χρηματα του) απο εναν καλα στημενο phenomeno zest κλωνο?

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Mini V3 vs ???
« Απάντηση #20 στις: Μαΐου 22, 2017, 14:45 »
Η απόδωση του Φαινό είναι Φαινό, τελεία ... απο εκεί και πέρα θα παίξει ρόλο και στα πόσα W ατμίζεις, συν οι υπόλοιπες πολλές παράμετροι που κάπoιες θα σε βολέψουν κ κάποιες όχι. Συνοπτικά τον θεωρώ ατμοποιητή σταθμό παγκοσμίως, αλλά δεν θα τον έλεγα εύκολο ..

Αν όμως προτίθεσαι να ατμίζεις max στα 10W ή κ πιο κάτω, τότε, χωρίς να μειώνω το Φαινό, μάλλον θα πήγαινα σε Keras Nano.

Αλλά πραγματικά, γούστα είναι αυτά, δεν ξέρω ...

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 22, 2017, 14:58 από Zarathustra »

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: Kayfun Mini V3 vs ???
« Απάντηση #21 στις: Μαΐου 22, 2017, 15:08 »
Aγάπητε  Magenda


Τώρα τι συζητάμε? τον κλώνο  των 20-25  ευρώ πόσο κάνει με τον οπουδήποτε  γνήσιο ατμοποιητή ? Εφ όσον το κριτήριο σου είναι οικονομικό σαφώς  τον φαινόμενο κλώνο.

Αποσυνδεδεμένος ringo2009

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Mini V3 vs ???
« Απάντηση #22 στις: Μαΐου 22, 2017, 15:12 »
Έχω των KFM V3 τον αυθεντικό και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με διαρροές από οπουδήποτε. Τον στήνω και με 0,32 και με 0,4 (λίγο πιό δύσκολο να κάτσει κάτω από το κεφάλι της βίδας βέβαια) και αντίσταση 0,8-1,2Ω σε περίπου μέσο όρο 20Watt. Απροβλημάτιστος και σίγουρα η βελούδινη τζούρα του είναι το μεγάλο του ατού κατ'εμέ. Μετά πήγα σε Calix V3 που τον θεωρώ εξαιρετικό ατμοποιητή αλλά λίγο μπελαλίδικο στο στησιμο και όσες φορές δοκίμασα σύρμα πάνω από 0,32 (δηλ 0,4) και πυρήνα πάνω από 2mm είχα θέματα με διαρροές.

Απ: Kayfun Mini V3 vs ???
« Απάντηση #23 στις: Μαΐου 27, 2017, 15:17 »


Στα 20 watt δεν πυρακτωνεται το tank και το επιστομιο? Με 0.32mm 6-7 ανοιχτες σπειρες (1.1 ohm) στα 12 watt (περιπου 3.6 volt) σε μενα ο ατμοποιητης καιει με 5 τζουρες των 5 δευτερολεπτων σε 1-2 λεπτα.
Οποτε αναγκαζομαι να παω σε 10 watt (3.25 volt) για να ειναι καπως χλιαρο το μεταλο. Αντιλαμβανομαι οτι μαλλον ειναι λιγα 10 watt για 1.1 ohm, αλλα πώς παλευετε τοση θερμοκρασια? Γιαυτο συνηθως στηνω σε 30mm, οποτε τα 1.3ohm εκει κανουν πιο φυσιολογικα τα 10 watt και με νορμαλ θερμοκρασιες φτανω νορμαλ ατμοποιηση. Δεν ξερω αν κανω καποιο λαθος ... ???


Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2017, 12:32 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Mini V3 vs ???
« Απάντηση #24 στις: Μαΐου 23, 2018, 20:35 »
Άμα δακρύζει μετά απο ορισμένη χρήση, και οχι αμέσως με τα πρώτα 1-2 γεμίσματα, κάνεις λάθος τζούρα.

Συνέχισε να ρουφάς για μισό δευτερόλεπτο αφού αφήσεις το κουμπί. Έτσι όποιοι ατμοί έχουν μείνει με στο tank, φεύγουν, χωρίς να συγκεντρώνονται και υγροποιούνται σιγα-σιγά.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Kayfun Mini V3 vs ???
« Απάντηση #25 στις: Μαΐου 23, 2018, 20:48 »
Φίλε [member=22251]knstn[/member], μάλλον σου διέφυγε το έτος. Απαντάς σε θέμα Μαϊου μεν, αλλά περυσινό, του 2017... :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135808 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084261 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34962 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 110 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9486 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476549 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114727 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1304 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 923 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271209 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1515 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos