vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

118 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, white varadero, swtos, sakissalonika, Tem, Milarepa

Twitter

Μέγιστη συνεχής αποφόρτιση μπαταριών – Ποιον να πιστέψω;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Εύγε Γιώργο. Για άλλη μια φορά επιβεβαιώνεται η "αρχή της εξειδίκευσης" που πρώτος διατύπωσε ο Adam Smith, ένα από τα ινδάλματά μου.

Και φυσικά μια τέτοια δημοσίευση με κάνει χαρούμενο για την επιλογή μου να ατμίζω δι-τρι-τετρα-μπάταρα μοντ!!! :))

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Όταν γράφει ο Γιώργος, εμείς οι υπόλοιποι σιωπούμε και μελετάμε.
 :respect_hat: :respect_hat: :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4511
  • Φύλο: Άντρας
Μπραβο Γιωργη ....

Χρειαζοταν αυτο φιλε ..... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Eυχαριστούμε :respect:

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
1) Ο τίτλος του νήματος, καθώς και ο εργαστηριακός έλεγχος, σημαίνει πως έχω μία μπαταρία 18650, πατάω κουμπί λειτουργίας ασταμάτητα μέχρι την πλήρη αποφόρτιση της μπαταρίας, έως το όριο των 2.8 βολτ;
Ναι αυτό σημαίνει. Σε ηλεκτρονικό mod δύσκολο να το πετύχεις γιατί συνήθως έχουν κόφτη στα 10-15sec. Σε μηχανικό mod είναι εύκολο ιδιαίτερα αν το ξεχάσεις ξεκλείδωτο στο τσαντάκι ;D


2) Βασικός παράγοντας είναι και η θερμοκρασία, δηλ. ανοχές;
Σεβόμαστε τις προδιαγραφές που δίνει ο κατασκευαστής. Για παράδειγμα η Sony μας λέει να μη ξεπερνάμε τους 80 βαθμούς, η Avatar μας λέει 60.
Σε γενικές γραμμές καλό είναι η μπαταρία να μη ξεπερνάει τους 60οC. Μέγιστο όριο θεωρούνται από πολλούς οι 80oC. Από το σημείο αυτό και μετά η μπαταρία χάνει μόνιμα κάποιο ποσό χωρητικότητας λόγω των μεταλλικών ενώσεων που δημιουργούνται από τις χημικές αντιδράσεις.
Αν βρω χρόνο θα γυρίσω ένα βιντεάκι με μια LG HG2 που την έχω για να κάνω χαβαλέ. Κάθε φορά που την αποφορτίζω με 20Α ανεβάζει 95-98oC θερμοκρασία και στην επόμενη αποφόρτιση έχει χάσει 50mAh. Μέχρι στιγμής την έχω φτάσει στα 2700mAh με 5-6 αποφορτίσεις όλες κι όλες. :tongue_smilie:


3) Αν αγοράσω μία επώνυμη μπαταρία, βρω τα χαρακτηριστικά του κατασκευαστή, πώς μπορώ στο σπίτι να κάνω έναν απλό έλεγχο για την κατάσταση υγείας της μπαταρίας μου; (π.χ. με ένα πολύμετρο, αν σταματήσω σε τυχαίο χρόνο το άτμισμα, αφαιρέσω την μπαταρία από το mod, δω πως σταμάτησα π.χ. στο 40% αποφόρτισης, ανατρέξω σε πίνακα κατασκευαστή της μπαταρίας, πρέπει να δω αντίστοιχη τάση στο συγκεκριμένο σημείο και κατόπιν να δω στο πολύμετρο τι τιμή θα έχω, και με βάση την όποια διαφορά στα νούμερα να βγάλω ένα πρώτο συμπέρασμα; ).
Όχι δεν μπορείς να το κάνεις αυτό. Με το πολύμετρο μετράς τη μπαταρία σε ανοικτό κύκλωμα, δηλαδή χωρίς φορτίο. Μας ενδιαφέρει μόνο η τάση υπό φορτίο και αυτή υπάρχει σε όλα τα διαγράμματα. Θα πρέπει να συνδέσεις το πολύμετρο παράλληλα με τη μπαταρία και να πάρεις μέτρηση την ώρα που πατάς του κουμπί του mod.
Ο πιο απλός τρόπος είναι να πάρεις κάποιο φορτιστή που μετράει τα mAh της μπαταρίας. Ελέγχεις τη μπαταρία σου όταν είναι καινούργια και κατά διαστήματα επανελέγχεις για να δεις πόσο γέρασε.


4) Σε αυτού του τύπου μπαταριών που χρησιμοποιούμε, μπορώ να τις φορτίζω όποτε το θελήσω;
Ναι
Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος relosaduan

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μέγιστη συνεχής αποφόρτιση μπαταριών – Ποιον να πιστέψω;
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουαρίου 01, 2018, 17:10 »
Μου ανοιξε τα ματια το νημα..thanks :respect:

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Μέγιστη συνεχής αποφόρτιση μπαταριών – Ποιον να πιστέψω;
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουαρίου 01, 2018, 21:00 »
Αψογη παρουσίαση/τεκμηρίωση. :respect:  :thumbup_move_3:

Αποσυνδεδεμένος ZEEK

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μέγιστη συνεχής αποφόρτιση μπαταριών – Ποιον να πιστέψω;
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουαρίου 02, 2018, 00:04 »
κατανοητος,ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μέγιστη συνεχής αποφόρτιση μπαταριών – Ποιον να πιστέψω;
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουαρίου 02, 2018, 05:32 »
Από όταν ανακάλυψα εσένα και τις παρουσιάσεις σου ασχολούμαι  μόνο με  εσένα 
 :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μέγιστη συνεχής αποφόρτιση μπαταριών – Ποιον να πιστέψω;
« Απάντηση #24 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2018, 15:20 »
Εξαιρετική παρουσίαση του camber, εύγε κι από εμένα. :thumpup:

Όσον αφορά το ποιον να πιστέψουμε, σίγουρα δεν μπορούμε να πιστέψουμε τον Opus BT-C3100 όσον αφορά την χωρητικότητα.  :)) Τουλάχιστον στην έκδοση 2.0 που νομίζω ότι έχω. Έχω στη κατοχή μου εδώ και μερικές μέρες ένα σετάκι της ijoy, το κιτ capo 100. Μέσα είχε και την μπαταρία της ijoy, την 21700 στα 40Α ονομαστικά και 3750mAh χωρητικότητα. Της έκανα discharge test στο 1Α, και ιδού τα αποτελέσματα: μου έβγαλε την μπαταρία στα 3860mAh.

Πάντως σε γενικές γραμμές η μπαταρία είναι καλή μέχρι τα 50 βατάκια σε ηλεκτρονικό μοντάκι μονής μπαταρίας, εδώ είναι το τεστ του Mooch, της έδωσε 3650mAh και 24Α.


Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μέγιστη συνεχής αποφόρτιση μπαταριών – Ποιον να πιστέψω;
« Απάντηση #25 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2018, 15:46 »
Εγώ πιο πολύ θα πίστευα τον opus παρά την ijoy...

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μέγιστη συνεχής αποφόρτιση μπαταριών – Ποιον να πιστέψω;
« Απάντηση #26 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2018, 15:58 »
Αν δεις στο τεστ του Mooch από το link που έβαλα, στο τελευταίο μήνυμα, ένα παλιό μέλος λέει:

I just picked up a pair of iJoy's 21700 batteries, and the ratings marked are as follows:
 "3750 mAh,
 25A Continuous,
 40A Max Discharge."
 
 Looks like iJoy kept their word and changed their ratings.


Thanks Mooch!

Η δική μου δεν λέει κάτι τέτοιο, προφανώς είναι παλαιότερη παρτίδα, αλλά φαίνεται ότι η ijoy δέχτηκε τις υποδείξεις του Mooch και στα νέα τυλίγματα της μπαταρίας κατέβασε τα specs μέχρι εκεί που πραγματικά πηγαίνει η μπαταρία: 40Α max, 25A continuous.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Μέγιστη συνεχής αποφόρτιση μπαταριών – Ποιον να πιστέψω;
« Απάντηση #27 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2018, 17:39 »
Θα συμφωνήσω με τον [member=17977]jimfer13[/member] αν και δεν έχω μετρήσει την iJoy. Δεν έχουν μπέσα οι Κινέζοι στις μπαταρίες :))
Πολλές φορές έχω μετρήσει 26650 που απ' έξω λέει πχ. 5000mAh κι άλλες παρτίδες έχουν μέσα κελιά 4500mAh ενώ άλλες 5000 ή 5200mAh. Αυτά με ίδιο περιτύλιγμα. Θα βάλουν μέσα ότι μπαταρία έχουν βρει σε καλή τιμή.

Επίσης δεν ξέρεις το ποσοστό σφάλματος του Opus αλλά ξέρεις του Mooch :tongue_smilie:
H iJoy λέει 3750mAh για αποφόρτιση έως 2.5V ενώ ο Mooch αποφορτίζει στα 2.8V. Επίσης όταν ο κατασκευαστές δηλώνουν τη χωρητικότητα της μπαταρίας τους συνήθως αναφέρονται σε αποφόρτιση 0.2C. Δηλαδή στη συγκεκριμένη περίπτωση ο Mooch έπρεπε να την αποφορτίσει με 750mA και όχι 10Α. Επομένως τα αποτελέσματα που πήρε ήταν σαφώς χαμηλότερα και πολύ πιθανό η μπαταρία να είναι μεγαλύτερη των 3750mAh.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4678 475600 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:06
από kyrgiannis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114321 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1232 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2303 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 885 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 270904 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1466 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 815 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43073 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164795 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12283 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1520072 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap