vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

235 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, panoskapa, manoslykos, Jorge, tasos1976, trabaman

Twitter

CALIX III by Leo

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
CALIX III by Leo
« στις: Φεβρουαρίου 11, 2017, 17:06 »
Κάτοχος από την Πέμπτη του νέου Calix v3 είπα να κλέψω τη δόξα από τον pugsang και να κάνω μια πρώτη παρουσίαση.
Ο ατμοποιητής έρχεται σε ξύλινο κουτάκι, ίδιο με αυτό των προκατόχων του και περιέχει εκτός από τον Calix, ντριπ τιπ και σετ ανταλλακτικών ορινγκς και βιδών.

Τεχνικά χαρακτηριστικά:
α) Υλικά κατασκευής: Εξ' ολοκλήρου από ατσάλι ss304L και η δεξαμενή του είναι φτιαγμένη από γυαλί quartz.
β) Ύψος: 40 χιλιοστά
γ) Πλάτος: 22 χιλιοστά στα κάτω και πάνω μέρη ενώ στη μέση 23 χιλιοστά.
δ) Χωρητικότητα: 2 ml.
Σε σχέση με τον προκάτοχό του (τον οποίο δεν έχω για να κάνω σύγκριση) έχουν προστεθεί ή τροποποιηθεί:
α) δαχτυλίδι ρύθμισης του αέρα με 3 τρύπες εισαγωγής.
β) μεγαλύτερα παράθυρα στη δεξαμενή για καλύτερο έλεγχο της στάθμης υγρού.
γ) Βίδες με μεγαλύτερο κεφάλι για να πιάνουν πιο εύκολα το σύρμα.
δ) Το πάνω καπάκι (top cap) δεν είναι βιδωτό αλλά κουμπωτό με τη χρήση εσωτερικά, κατάλληλων ορινγκς
Γενικά, δεν αποτελείται από πάρα πολλά κομμάτια και όλα δένουν άψογα μεταξύ τους, γι αυτό και με μια πρώτη ματιά νομίζεις πως ο ατμοποιητής είναι συμπαγής και μονοκόμματος. Το γέμισμα από πάνω γίνεται πανεύκολα, με κάθε είδους πιπέτα ή και απευθείας από το μπουκάλι (το δοκίμασα) χωρίς κανένα πρόβλημα, αφού ο κατασκευαστής προνόησε και παρέχει άφθονο χώρο για πλήρωση του τανκ με υγρό.
Αρνητικά σημεία που διαπίστωσα από τη χρήση του, είναι: Το φινίρισμα. Αδικείται ο ατμοποιητής από αυτό φινίρισμα που μοιάζει να έγινε στο πόδι. Σαγρέ αίσθηση σε αρκετά σημεία και ακανόνιστη θαμπάδα των μετάλλων. Ενώ η καμπάνα και το ντριπ τιπ έχουν άψογο φινίρισμα (λούστρο) αλλά και αίσθηση στην αφή, το ματ στο σώμα του Calix ήθελε δουλειά ακόμη. Το top cap είχε σφηνώσει και δεν έβγαινε στην πρώτη αποσυναρμολόγηση του ατμοποιητή. Κόντεψα να τραυματίσω τον Calix μέχρι να το βγάλω. Μάλλον ο κατασκευαστής θα έπρεπε να λιπάνει λίγο τα ορινγκς κατά τη συναρμολόγηση. Τα σπειρώματα σε κάποια μέρη του άτμο ήταν λίγο άγρια, αλλά πιστεύω με τον καιρό να στρώσουν.
Θετικά σημεία: Πανεύκολο γέμισμα υγρού από πάνω. Λειτουργική ρύθμιση του δαχτυλιδιού του αέρα, το οποίο έχει 2 κάθετες εγκοπές για να μπορούμε να το ρυθμίζουμε και με τον ατμοποιητή πάνω στο μοντ. Μεταλλική πανοπλία του τανκ που προστατεύει από πτώσεις. Αθόρυβη λειτουργία και στις 3 θέσεις αέρα. Ρύθμιση υγρών (με την περιστροφή της καμπάνας). Απουσία διαρροών.

Στο ζουμί της παρουσίασης που είναι και η απόδοση του Calix ΙΙΙ, θα δηλώσω ενσυνείδητα ότι όσο τον άτμισα 2 μέρες τώρα είχα την εντύπωση ότι κρατάω τον Phenomenon στο χέρι μου. Ο αέρας του είναι σχεδόν ίδιος με τον pheno lite, το ίδιο και η αθόρυβη και βελούδινη τζούρα του. Γεύση φοβερή !!!
Έχει όλα τα πλεονεκτήματα του Phenomenon χωρίς τα μειονεκτήματά του.
Παραθέτω φώτο του Calix III και μια συγκριτική με Armed και Phenomenon
Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε!!!

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: CALIX III by Leo
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 11, 2017, 17:26 »
Για 5 λεπτά δόξας και δημοσιότητας ζούμε σ αυτη την κοινωνία, τα χάσαμε κι αυτά. :))

Θα συμφωνήσω ΣΕ ΟΛΑ με το φίλο e-akapnos που έκανε και την παρουσίαση του ατμοποιητή. Θα έγραφα ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια σαν εντυπώσεις από την χρήση του. Είναι εξαιρετικός με φοβερή γεύση και ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΟΣ.

Θα έπρεπε παρόλαυτά να έχει πιο προσεγμένο φινίρισμα για ατμοποιητή που φλερτάρει τα 100.00 Ευρώ, την στιγμή που κλώνοι ή ατμοποιητές από τους Κινέζους φίλους μας είναι σαφώς πιο προσεγμένοι. Υπάρχουν αρκετές αιχμηρές ακμές και γενικά θα έπρεπε να είναι ή γυαλισμένος ή σατινέ. Το cage σατινέ και η καμπάνα γυαλισμένη είναι κάπως. Βέβαια από την στιγμή που τον ατμίσεις όλα αυτά είναι λεπτομέρειες αλλά δυστυχώς είναι λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά.

Αρνητικό για μένα είναι και τα 2μλ χωρητικότητα. Βεβαια οσονούπω θα είναι ο γενικός κανόνας και το καταλαβαίνω, αλλά ελπίζω σε ένα extension kit στα πρότυπα του v2 elegance (5ml)

Ελπίζω αυτό το νημα να μην μείνει οικογενειακό (εγώ και ο e-akapnos). Ο ατμοποιητής αξίζει. Οσοι δεν πρόλαβαν την πρωτη παρτίδα ας κάνουν την χάρη στον εαυτό τους να δοκιμάσουν έναν στην δεύτερη. Δεν θα χάσουν :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: CALIX III by Leo
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 11, 2017, 17:34 »
Για τη χωρητικότητα των 2 ml ο κατασκευαστής δήλωσε πως ανάλογα με δημοτικότητα του νέου Calix, δηλαδή αν πάει καλά σε πωλήσεις θα βγάλει extension kit σε 2-3 μήνες. Απ' ότι φάνηκε πάντως μοσχοπούλησε η 1η παρτίδα και σε λίγες μέρες θα κυκλοφορήσει και 2η.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CALIX III by Leo
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 11, 2017, 18:41 »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CALIX III by Leo
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 11, 2017, 21:32 »
Το "αγκάθι" που έχω με τον καλυξ συνεχίζει να υπάρχει όπως φαίνεται και πραγματικά είναι κρίμα για ένα τόσο αποδοτικό κομμάτι. Τον έχω δοκιμάσει αρκετές φορές (τον ν1 και ν2 ) και όντως πρόκειται για έναν θαυμάσιο ατμοποιητή από άποψης απόδοσης και απόλαυσης στον χρήστη. Όμως είναι αυτό το φινίρισμα που δεν μπορώ να το χωνέψω με τίποτα. Λεπτομέρειες που με χάλασαν πριν σκεφτώ καν να προχωρήσω στην απόκτηση του. Παλιότερα η "χαζή" κατ' εμέ βίδα ρύθμισης του αέρα, οι κοφτερές γωνίες και η γραμματοσειρά που -πάντα προσωπικά- δεν μου καθόταν με τίποτα στο μάτι.. τώρα άλλαξε επιτέλους η ρύθμιση του αέρα, διορθώθηκε κάπως το λογότυπο, σουλουπώθηκε τέλος πάντων το πακέτο.. το μεγάλο αγκάθι όμως εκεί. Φινίρισμα που δεν ταιριάζει σε τέτοιο ατμοποιητή. Και λόγω τιμής αλλά αυτό για μένα έρχεται δεύτερο. Θέλω αυτό που κρατάω στα χέρια να γουστάρω και να το βλέπω, να το χειρίζομαι, να το κρατήσω σαν κόσμημα βρε αδερφέ.
Άμα μου το φέρνεις χωρίς να το περιποιηθείς όπως του αρμόζει..

Είναι κρίμα γιατί επιμένω, ατμοποιητάρας από τους λίγους για μένα. Αλλά έπρεπε να με καλύπτει και σε αυτό το κομμάτι για να θελήσω να τον αποκτήσω, γι' αυτό και δεν τον έβαλα ποτέ στο μυαλό να καταλάβετε.

Δεν τα έχω ξαναπεί τόσο ντόμπρα όμως αυτή τη φορά θέλω να με διαβάσουν οι κατασκευαστές και να λάβουν σοβαρά υπόψιν τους τα σχόλια του κόσμου. Είναι κρίμα γιατί η "βάση" που έχουν στα χέρια τους είναι ένα πραγματικό διαμάντι. Φροντίστε το ρε παιδιά πριν το πιάσουμε εμείς στα χέρια. Το κάνουν τόσοι και τόσοι κατασκευαστές, είναι σίγουρο ότι μπορείτε κι εσείς.

Χάρηκα πολύ όταν είδα ότι η ιστορία του Κάλυκα θα συνεχίσει να γράφεται με τον ν3, εύχομαι κάποια στιγμή να γίνω κι εγώ μέρος της σαν τυχερός ιδιοκτήτης ενός τέτοιου διαμαντιού. :)

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: CALIX III by Leo
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 12, 2017, 11:33 »
Κάτοχος και εγώ του v2 όμως, εδώ και λίγο καιρό.Έπαθα πλάκα με την απόδοση της γεύσης του και την βελούδινη τζούρα.Το μόνο του μείον και για εμένα ήταν μόνο η ρύθμιση του αέρα.Όταν έμαθα για την v3 έκδοση που επιτέλους έλυνε αυτό το πρόβλημα,λέω εδώ είμαστε...τον χτυπάω τώρα.
Και να σου η φωτογραφίες.... :confused1: :angry_orange:...
Κρίμα για έναν τέτοιο ατμοποιητή με τέτοιο όνομα...by Leo!
Βέβαια ξέρω ότι όσοι τον πήρανε τον ευχαριστιούνται αλλά ελπίζω να γίνει κάτι και για αυτούς και για εμάς που σκεφτόμαστε την αγορά του.
Πάντως καλοάτμιστος παίδες.. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: CALIX III by Leo
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 14:26 »
Τι διαμάντι είναι αυτός ο calix...

Σχεδόν μια εβδομάδα τώρα δεν έχει ξεκολλήσει από το μοντ και από το χέρι μου. Η γεύση του είναι αλλού. Διαρροές ούτε για αστείο. Δεν ξέρω πως ήταν οι προηγούμενοι της σειράς αλλά ο V3 παίζει σε πολύ ψηλά επίπεδα. Εχω όλους τους γνωστούς high end άλλους σε original άλλους σε κλώνους. Πραγματικά παίζει σε επίπεδο Champions League.

Δεν ατμίζς υγρό ,ατμίζς βιλούδο

 :))

Τα γράφω εδώ για να μου απαντήσει ο φίλος Δημήτρης με τα δικά του συμπεράσματα και εντυπώσεις χρήσης (Δημήτρη χαιρετισμούς στην Καλλονή και στο καφενείο του Τρύφωνα ;D) .

Οι δυο μας κάνουμε παιχνίδι ότι θέλουμε γράφουμε. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: CALIX III by Leo
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 23:29 »
Pugsang ο Calix είναι ο μόνος από τους ατμοποιητες που έχω και κατάλαβα απ την πρώτη τζούρα ότι θα τα πάμε καλά. Και να τονίσω ότι μιλάμε για έναν καθαρά τσιγαρισιο ατμοποιητή, στον οποίο δε χωράνε περιγραφές τύπου "σφιχτές πνευμονικές". Ο αέρας του είναι συγκεκριμένος και παίζει από σφιχτή τζούρα με μισή τρύπα μέχρι τσιγαρισια με τις 3 τρύπες ανοιχτές. Όσοι έχουν phenomenon lite καταλαβαίνουν πόσο αεράτος είναι ο Calix. Επίσης κατάφερα διαρροή επειδή βαριόμουν να αλλάξω βαμβάκι. Προσοχή λοιπόν γιατί ξερνάει απ τον πόλο και όχι από τις τρύπες του αέρα, μην κλαίμε τα μοντακια μας.

Στάλθηκε από το K01A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος lazkov

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CALIX III by Leo
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 15, 2017, 18:05 »
Έτοιμος ο Qorax



Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος bluegeorge

  • **
  • 214
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no substitute for experience
Απ: CALIX III by Leo
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 15, 2017, 18:12 »
Επίσης κατάφερα διαρροή επειδή βαριόμουν να αλλάξω βαμβάκι. Προσοχή λοιπόν γιατί ξερνάει απ τον πόλο και όχι από τις τρύπες του αέρα, μην κλαίμε τα μοντακια μας.
Και αυτό είναι αποδεκτό, έστω κι αν βαρεθήκαμε να αλλάξουμε βαμβάκι;;; :o

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CALIX III by Leo
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 15, 2017, 18:34 »
μήπως πρέπει να αλλάξεις ορινγκ; γιατι έχει ορινγκ στον πόλο να μην πηγαίνει το υγρό κάτω , και να βγαίνει απο τις τρύπες του αέρα.

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: CALIX III by Leo
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 15, 2017, 19:47 »
Και αυτό είναι αποδεκτό, έστω κι αν βαρεθήκαμε να αλλάξουμε βαμβάκι;;; :o
@ bluegeorge αν αφήσεις στη μηχανή του αυτοκινήτου λάδι με προδιαγραφές 10.000 χλμ να γράψει 30.000 χλμ και χαλάσει, θα φταίει ο κατασκευαστής γιατί δεν προνόησε τη δική σου αμέλεια? Δεν χρειάζεται να ψάνουμε αφορμές για να προσάψουμε αρνητικά στον ατμοποιητή. Άλλωστε ο ίδιος έγραψα τα αρνητικά του και ο Qorax πρόσθεσε ακόμη ένα που είναι η απουσία ανταλλακτικού γυαλιού.
Ο πόλος του Calix III δεν είναι τυφλός όπως στον apollo xtr. Έχει δύο οριζόντιες τρύπες (ή μια διαμπερή τρύπα αν θέλετε) στο ύψος του airflow ring προκειμένου να οδηγούν τον αέρα κάτω από την αντίσταση. Δεν θα δεις διαρροή καταρράκτη αλλά κάποιες σταγόνες φεύγουν κάτω από τον πόλο. Τονίζω όμως ότι η συγκεκριμένη διαρροή σε μένα έγινε απλά επειδή το βαμβάκι ήταν 2 ημερών κουρασμένο και ήθελε αλλαγή. Το ήξερα απλά βαριόμουν να ξαναστήσω αν και το περίμενα ότι μπορεί να στάξει. Ο ατμοποιητής δεν χάνει από μόνος του, είναι απόλυτα στεγανότατος.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 15, 2017, 20:00 από e-akapnos »

Αποσυνδεδεμένος sxolare

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping IS the future and the future IS now :D
Απ: CALIX III by Leo
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 15, 2017, 20:15 »
Αν πάρουμε μόνο την βάση , ταιριάζουν όλα τα υπόλοιπα του v2 στον v3?

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: CALIX III by Leo
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 15, 2017, 21:03 »
Με πάσα επιφύλαξη νομίζω πως όχι, αλλά κάνε για σιγουριά την ερώτηση στο νήμα του κατασκευαστή.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: CALIX III by Leo
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 15, 2017, 21:59 »
ποτε θα ειναι διαθεσιμος ξανα για εμας που το σκεφτομαστε το θεμα?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33716 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534219 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59585 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8051 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236928 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 409 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13962 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136005 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35175 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9796 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478126 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy