vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

248 επισκέπτες, 8 χρήστες
Alexander20, stsoulos, kkoumas, nightdream, maprix, teo77, bujinkan, manoslykos

Twitter

Hussar RTA by Hussar Vapes

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Hussar RTA by Hussar Vapes
« στις: Νοεμβρίου 25, 2016, 17:35 »
 Καλησπέρα σε όλους , έχω στην κατοχή μου 2 Hussar (διπλό και μονό ντεκ) , αυτόν με το διπλό ντεκ περίπου μήνα αυτόν με το μονό 2 μέρες. Ακολουθεί review και για τους 2 με τις επιμέρους διαφορές τους.

Χαρακτηριστικά ατμοποιητή.

  • Top cap interchangeable (To top cap αλλάζει με άλλου τύπου και διαφοροποιούνται σε σχήμα και σε υλικό κατασκευής κοινώς σου παίρνει και άλλα λεφτά :)))
  • Interchangeable Deck (single / dual) (Αλλάζεις το deck οποιαδήποτε στιγμή θες εσύ χωρίς να αδείασεις υγρά ή να χαλάσεις το build σου, βιδώνεις ξεβιδώνεις και είσαι έτοιμος)
  • Adjustable AirFlow
  • Juice control (Είναι on-off λειτουργία δηλαδή τελείως κλειστά , τελείως ανοικτά)
  • Tank 5,7ml steel or polycabonate (Στην τελευταία έκδοση αντί για PMMA tank το υλικό κατασκευής είναι από ULTEM)
  • Σημαντική διαφορά μεταξύ της παλιάς έκδοσης και τους καινούργιας είναι το υλικό κατασκευής του ατμοποιητή στην παλιά έκδοση (αυτή στις φωτό με το διπλό ντεκ) είναι από SS 303 ενώ η καινούργια 304.

Σαν ατμοποιητής κυρίως στο εξωτερικό έχει χαρακτηριστεί ως RTA του 2016 , δεν θα πω ότι συμφωνώ αλλά καταλαβαίνω γιατί κάποιος μπορεί να το πει αυτό.

Ας ξεκινήσω λέγοντας ότι η καινούργια έκδοση εκτός από το υλικό κατασκευής δεν διαφέρει σε τίποτα από τη καινούργια οπότε θα επικεντρωθώ στη λειτουργία των 2 deck και την απόδοση τους αντίστοιχα.

Διπλο ντεκ : Έχουμε να κάνουμε με deck στυλ Velocity με μικρές τρύπες για τα σύρματα (στη καλύτερη να περάσει Clapton μικρής διαμέτρου). Επίσης ο χώρος που έχουμε για να στήσουμε είναι μικρός με το ανώτατο όριο η κάθε διάμετρος των coil να είναι 2.5 mm. Ο αέρας χτυπάει τις αντιστάσεις από 2 σημεία. Το πρώτο είναι από κάτω ,  σε κάθε πλευρά του ντεκ υπάρχουν 2 μικροι σωλήνες που χτυπάνε τη κάτω πλευρά του ντεκ ,ενώ παράλληλα από στο κέντρο του ντεκ υπάρχει μια τρύπα που χτυπάει τις αντιστάσεις οριζόντια που σίγουρα προσφέρει το κάτι παραπάνω.

'Ολα ως τώρα τουλάχιστον για τα ατμιστικά μου γούστα όλα καλά ,εκεί που μου τα χάλασε το διπλό ντεκ είναι στον τρόπο που βάζουμε το βαμβάκι. Λόγο του περιορισμένου χώρου το βαμβάκι πρέπει να είναι λίγο έτσι ώστε να μπει στα αυλάκια τροφοδοσίας και  να χωρέσει να περάσει το δαχτυλίδι του ντεκ για να το κρατήσει σταθερό. Πιστέψτε με αρκετά χρονοβόρο και πέσανε αρκετές παναγίτσες μέχρι να βρω το κολπάκι του.

Σαν απόδοση καταπληκτική με πλούσιο βελούδινο ατμό και πάρα πάρα πάρα πολύ γεύση σε σημείο να τον αφήνω κάτω από το μπούκωμα. Αυτά βέβαια θα τα αναλύσω παρακάτω.

Το στήσιμο στο διπλό ντεκ είναι ss316 28 awg 2.5mm 8 σπείρες x2 στα 0.55 οhm & Drago Cotton.

Μονό ντεκ : Εδώ είναι που ο ατμοποιητής έρχεται να λάμψει σε όλο του το μεγαλείο. Θες από άποψη ευκολίας , τροφοδοσίας , απλότητας, στιβαρότητας όπως λένε και στο χωριό μου "you name it". Έχουμε να κάνουμε με ένα ντεκ 2 πόλων το κλασσικό που αγαπήσαμε όλοι επιχρυσωμένο και στο κέντρο η οπή του αέρα. Κλασσικά πράγματα που δουλεύουν ότι και να κάνεις. Η τοποθέτηση της αντίστασης παιχνιδάκι , οι βίδες του είναι εξαιρετικές και μπορείς να περάσεις αρκετά χοντρά σύρματα. Το βαμβάκι το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να το τοποθετήσεις απαλά και αφράτο στο πάτωμα του ντεκ και να κλείσεις τις εισαγωγές υγρού (κλασσικά πράγματα).

Είναι σαφώς ανώτερο του διπλού ντεκ σε όλα του ξεκινώντας από την ευκολία και την απροβλημάτιστη λειτουργία μέχρι και στην απόδοση της γεύσης. Είναι λογικό αφού πλέον ο ίδιος ο κατασκευαστής δεν διαθέτει στην αρχική αγορά του ατμοποιητή την επιλογή για διπλό ντεκ μόνο το μονό και πιστέψτε δεν χρειάζεται καν να το σκεφτείς η διαφορά μεταξύ των 2 χαοτική.

Το στησιμο στο μονό ντεκ είναι Nichrome 80 28 awg 2.5mm 8 σπείρες στα 1.12 οhm & Drago Cotton.

H ρύθμιση του αέρα σαν απόδοση πιστεύω με μικρή απόκλιση είναι κοινή και για τα 2 ντεκ. Είναι ακριβής πραγματικά ότι ρυθμίζεις παίρνεις και το εύρος ξεκινάει από χαλαρή τσιγαρίσια μέχρι περιορισμένη πνευμονική. Πραγματικά εξαιρετική για όλα τα γούστα.

Η τροφοδοσία είναι υποδειγματική , έχουμε 8 τρύπες κατά μήκος της καμπάνας που με μια απλή κίνηση του τανκ ανοίγουν και κλείνουν. Δεν είχα ποτέ σημάδι υπετροφοδοσίας ή υποτροφοδοσίας σε κανένα από τα 2 ντεκ και σίγουρα καμία διαρροή όλα είναι στεγανά.

To συμπέρασμα μου θα το βασίσω στο μονό ντεκ. Πρώτη φορά είδα ένα τόσο περίεργο πάντρεμα απόδοσης της γεύσης που όμοιο του ως τώρα δεν έχω ξαναβρεί . Πρώτη φορά στην εισπνοή νιώθω το μπούκωμα της γεύσης που έχω πάρει από ατμοποιητές στυλ φαινόμενο , πιτ μπουλ και στην εκπνοή είναι λες και όλο αυτό το βελούδινο σύννεφο σπάει και καταλαβαίνεις ανάλυση γεύσης στυλ gsl ,mirage ,doggy ktl. Είναι ένα απίστευτο πάντρεμα που ως τώρα δεν έχει σταματήσει να με εκπλήσσει.


Κλείνοντας θα αναφέρω επιγραμματικά τα θετικά και τα αρνητικά του ατμοποιητή :

Αρνητικά :
  • H τρύπα εισαγωγής υγρού δεν κάνει για χοντρές γυάλινες πιπέτες
  • Η δυσκολία του διπλού ντεκ
  • Το εργοστασιακό top cap έχει ενιαίο ντριπ τιπ , δέχεται βέβαια και έξτρα 510 ντριπ τιπ αλλά γίνεται άκομψο , προσωπικά το έχω βολευτεί αφάνταστα.
  • Κατανάλωση υγρού
  • 304 SS για 170 ευρώ ατμοποιητή

Θετικά :
  • Επαναστατική απόδοση γεύσης
  • Μονό ντεκ (σαν σύνολο)
  • Εμφάνιση
  • Ρύθμιση αέρα
  • Εύκολο άνοιγμα / κλείσιμο υγρών
  • Κατασκευή / φινίρισμα εξαιρετικό
  • Πλούσια spares και SS tank


Ελπίζω να μην κούρασα , ευχαριστώ που με διαβάσατε , ακολουθούν φωτογραφίες :)




 

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Hussar RTA by Hussar Vapes
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 25, 2016, 17:37 »
Συνέχεια Φωτογραφιών

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Hussar RTA by Hussar Vapes
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 25, 2016, 17:45 »
Μόλις βρώ χρόνο θα ανεβάσω και φωτογραφία με σύγκριση μεγέθους με κάποιους ατμοποιητές :)

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA by Hussar Vapes
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 25, 2016, 23:32 »
Εδω με το καπακι Torpedo με τις τρεις ψυκτρες. Αν και για να ανεβασει θερμοκρασια χρειαζεται πολυ προσπαθεια!!
Κατα τα αλλα οπως -πολυ καλα- τα περιεγραψες!!

Αποσυνδεδεμένος panagosg

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Hussar RTA by Hussar Vapes
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 26, 2016, 00:04 »
Αν εχεις γυαλινη πιπετα , μπορεις να ξεδιδωσεις ολο το πανω μερος και να γεμισεις .Εδω φωτο με steam tuners σετακι

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA by Hussar Vapes
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 26, 2016, 00:13 »
Γεμιζει κι οπως το λες -ξεβιδωνοντας ολοκληρο το πανω μερος- αλλα και στα δυο προηγουμενα καπακια, μπορεις να τα τραβηξεις και να γεμισεις απο τη σχισμη που βρισκεται απο κατω τους.
Το σετ των steam tuners, τον μικραινει αρκετα.

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1450
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA by Hussar Vapes
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 26, 2016, 01:15 »
καλησπερα ανδρεα,τι σε εκανε να αγορασεις τον hussar εναντι του skyline?

διαβαζω οτι ισως ειναι ο πιο γευσατος βαμβακατος αυτην την στιγμη,συμφωνεις?

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Hussar RTA by Hussar Vapes
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 26, 2016, 11:49 »
Απόστολε, να υποθέσω πως με το top cap torpedo που έβαλες, παίρνει όποιο drip tip θέλουμε;
Για το σετ της Steam Tuners το θεωρώ αυτονόητο.

Αποσυνδεδεμένος panagosg

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Hussar RTA by Hussar Vapes
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 26, 2016, 12:32 »
Το torpedo παιρνει οτι drip tip θελεις, των steam tuners μονο τα 3 δικα τους ασπρο, μαυρο, ασημι, δεν ειναι driptip αλλα ταπα- driptip
http://www.steamtuners.gr/gr/products/atomisers/hussar/215-hussar-acetal-tip
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 26, 2016, 13:43 από panagosg »

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Hussar RTA by Hussar Vapes
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 26, 2016, 14:06 »
Καλησπέρα σε όλους , δυστυχώς το torpedo top cap και το micro tank πρέπει να τα αγοράσω από το εξωτερικό ,το top cap στον βασίλη είναι out of stock φαντάζομαι οι υπαίτιοι είστε εσείς  ;D .

@vag21 Καλησπέρα Βαγγέλη :) δεν πήρα τον skyline για πολλούς και διάφορους λόγους. Η απόδοση του μεν είναι καλή αλλά για μένα όχι κάτι το τόσο διαφορετικό από αυτά που είδη έχω στη κατοχή μου ή έχω δοκιμάσει κατά καιρούς. Επίσης έχω την εντύπωση ότι όταν χρειαστεί να τον βρω για να τον αγοράσω θα τον βρω εύκολα  με τον Hussar όχι τόσο.Τέλος από άποψη εμφάνισης στα δικά μου μάτια δεν συγκρίνονται :)

Στο εξωτερικό τον Hussar τον έχουν θεοποίηση , τώρα αν αυτό είναι υπερβολή ή όχι δεν μπορώ να στο απαντήσω σίγουρα όμως για μένα είναι ο καλύτερος τανκάτος σε γεύση σε αυτές τις ρυθμίσεις αέρα που έχει , πχ τον doggy αν και τσιγαρίσιος οπότε συγκρίνουμε ανομία πράγματα δεν τον αγγίζει σε θέμα γεύσης ;)

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Τώρα όσον αφορά το κιτ από steamtuners έχω απογοητευτεί πάρα πολύ από την ποιότητα τους τον τελευταίο καιρό και πραγματικά λέω να μην το αγοράσω.

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA by Hussar Vapes
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 26, 2016, 14:33 »
Απόστολε, να υποθέσω πως με το top cap torpedo που έβαλες, παίρνει όποιο drip tip θέλουμε;
Για το σετ της Steam Tuners το θεωρώ αυτονόητο.
Ετσι ακριβως Σπυρο. Οποιο drip tip θελουμε.
Και στο κανονικό του καπακι τα χωρά, αλλα ξεφευγει σε υψος και δεν ειναι τοσο αρτιο ως αποτελεσμα,αισθητικα.
Αν και με κατι ψειρες -Simply tips, π.χ- φαινεται και κεινο ωραιο. 

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1450
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA by Hussar Vapes
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 26, 2016, 15:23 »
 πχ τον doggy αν και τσιγαρίσιος οπότε συγκρίνουμε ανομία πράγματα δεν τον αγγίζει σε θέμα γεύσης ;)

Ελπίζω να σε κάλυψα.

στις τσιγαρισιες υπερτερει ο doggy εναντι του hussar?

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Hussar RTA by Hussar Vapes
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 26, 2016, 15:45 »
O doggy υπερτερεί στους τσιγαρισιους τελεία  ;D ;D δεν υπάρχει ανταγωνισμός 

Κατάφερα και βρήκα το τοπ καπ από νορβηγία σε 3-5 μέρες ελλάδα με μεταφορίκα στα 25.90 όποιος θέλει ας μου στείλει πμ.

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Hussar RTA by Hussar Vapes
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 27, 2016, 21:32 »
0.4 ss 316l 2.5mm πυρήνα 7 σπειρες 0.53 ohm drago cotton απόλαυση σκέτη :-)



Sent from my SM-G925F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Hussar RTA by Hussar Vapes
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 27, 2016, 23:36 »
Τον δοκίμασα σήμερα, με το SC deck. Ωραία γεύση αλλά όταν θέλω να πάρω τσιγαρίσια τζούρα -τύπου ναυτίλου, στριφτού-  είναι "λίγος". Ωραίο το σύστημα με τα υγρά, που δεν είναι απλά On/Off, μπορείς να με ένα "κλικ" να τα ανοίξεις όσο θέλεις απλά θέλει μικρές κινήσεις το tank. 

Είναι ωραίος στις πιο "αεράτες". Ακριβούτσικος όμως :( 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110511 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159742 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515284 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303223 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12792 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530732 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801583 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11046 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40978 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet