vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #45 στις: Δεκεμβρίου 06, 2016, 23:59 »
[justify]@giorgosss, καλησπέρα. Σας διαβάζω εδώ και ώρα, και προφανώς αναφέρεσαι σε συγκεκριμένο τρόπο διακοπής: έχω 1 απλή συσκευή ατμίσματος, 1 σκέτη βάση, ελάχιστα βατ και ξεκάθαρο ατομικό στόχο για οριστική διακοπή.[/justify]

[justify]Δεν θα βρεις κανέναν συνατμιστή που να διαφωνήσει μαζί σου ως προς το γενικό θέμα “ασφαλέστερος τρόπος”, όπως επίσης, δεν θα διαφωνήσεις πως ακόμα πιο ασφαλέστερος τρόπος από αυτό που λες, ως πρώτη επιλογή, είναι να διακόψω το κάπνισμα χωρίς κανένα υποκατάστατο. Το πόσο αποτελεσματικός όμως θα είναι ο κάθε τρόπος, αυτό θα πρέπει να μας το απαντήσουν (κι έχουν δοθεί ήδη απαντήσεις) σχετικοί επιστήμονες (βλ. π.χ. Δρ Φαρσαλινός) και θα αφορά το ατομικό ιστορικό του κάθε χρήστη ξεχωριστά. Αυτό προσπαθεί να σου πει ο φίλος SEB, το θέμα “Aσφαλέστερος - Aποτελεσματικότερος τρόπος”, αφορά ξεκάθαρα το ατομικό ιστορικό κάθε χρήστη. [/justify]

[justify]Αν βάλω σκέτη βάση, αν βάλω ελάχιστο ή όχι άρωμα, αν λειτουργώ συσκευές με χ ισχύ και γιατί, τι επιλογές να κάνω σε σύρματα ή τι εισπνοές ή ποια κατανάλωση σε ml, mg κ.ο.κ. Όλα αυτά είναι εδώ συγκεντρωμένα και ψάχνουν απαντήσεων καθημερινά. Μικρό παράδειγμα. Σήμερα, άτμιζα όλη μέρα στα 45 βατ με υγρό αναπλήρωσης 70/30 και 0mg/ml, σε dripper με φουλ πνευμονικές εισπνοές. Το αν κάνω σωστά ή λάθος την κάθε χρήση τού ατμίσματος αφορά εμένα προσωπικά. Δεν βγάζω καλό ή κακό μήνυμα προς τα έξω, είναι δική μου επιλογή, γνωρίζοντας όλα τα παραπάνω και διαπιστώνοντας πως οι ατμιστικοί μου ρυθμοί είναι Α κι όχι Β. [/justify]

[justify]Το θέμα στο σύνολό του είναι τεράστιο. Αμέτρητα παραδείγματα: φίλος καπνιστής με 3, 4 τσιγάρα ημερησίως, δεν μπορεί να διακόψει το κάπνισμα. Φίλος πρώην καπνιστής, διέκοψε εδώ και 10 χρόνια, με την 1η του προσπάθεια (βαρύς πρώην καπνιστής). Φίλος ατμιστής κάνει πνευμονικές με μηδέν νικοτίνη και κατανάλωση ελάχιστων ml ημερησίως. Φίλοι πρώην καπνιστές, αναζητούν ακόμα το τσιγάρο μέχρι και στο ύπνο τους, (παλεύουν ακόμα στο ψυχολογικό κομμάτι, κι ας έχουν περάσει χρόνια διακοπής). Φίλοι ατμιστές έχουν κάνει αρκετές παρασπονδίες μέχρι σήμερα γιατί επέμεναν σε σκέτη βάση ή και ελάχιστα ml και mg. Εγώ, προτιμώ άνετες εισπνοές όχι πνευμονικές. Έχω περάσει ήδη κάνα δυο στερητικά νικοτίνης, έχω δει και κορεσμούς. Καταναλώνω αρκετά ml ημερησίως και σε mg δεν είμαι σταθερός. Δεν έχω καπνίσει ούτε ένα τσιγάρο από την 1η μέρα μου σαν ατμιστής, (και δεν αντέχω ούτε στην ιδέα τη σκέτη βάση).[/justify]

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #46 στις: Δεκεμβρίου 06, 2016, 23:59 »
παν μέτρον άριστον. αυτό προσπαθώ να πω
Και γιατί δεν το έλεγες από την αρχή τότε και προτιμησες το μακριά από το ένα, μακριά από το άλλο?

Επαναλαμβάνω: οι δικές σου ή οι δικές μου ατμιστικές προτιμήσεις, δεν είναι θέσφατο. Ο καθένας επιλέγει πως και τι θα ατμίσει.

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #47 στις: Δεκεμβρίου 07, 2016, 00:13 »
Μα αυτο λεω και ας μου βγηκε με τον καιρο
Παν μετρον αχρηστον . :yes:
Και καλο ειναι όπως ακολουθούμε  την αναπτυξη σε κινητα ,αυτοκινητα και σε πολλα αλλα να μην στρουθοκαμηλιζουμε σε καποια αλλα  ;)
Σε ολα υπαρχει μια λογικη εξηγηση αν την βλεπουμε με ανοιχτο μυαλο
...... άσε που ατμίζω ακόμα με kayfun lite plus. αυτό που το βάζεις? χάθηκαν οι νέες κινεζιές των 170 euro ??

1.99 Ohm αντίσταση στα  8,5 watt? ντροπή!!
και μπήκε το παιδί, ο νέος ατμιστής να πει το πόνο του που δε μπορεί να ατμίσει με τίποτα στα 0.0001 Ohm στα 50 watt 18-αρα  nic με 60% PG και διαβάζει έμενα.... αίσχος !!!


Παράθεση
Και γιατί δεν το έλεγες από την αρχή τότε και προτιμησες το μακριά από το ένα, μακριά από το άλλο?

Επαναλαμβάνω: οι δικές σου ή οι δικές μου ατμιστικές προτιμήσεις, δεν είναι θέσφατο. Ο καθένας επιλέγει πως και τι θα ατμίσει.

Από κινητό.
φίλε cruiser σε διαβάζω προσεκτικά και σε σέβομαι. έχεις τεκμηριωμένη άποψη όσο λίγοι εδώ μέσα. βοηθήστε τα νέα παιδιά να ξεκινήσουν χωρίς υπερβολές και ακρότητες. ας ανακαλύψουν αργότερα αν θέλουν τα υπόλοιπα. αυτά και δεν ξαναμιλώ...



Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 07, 2016, 03:56 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #48 στις: Δεκεμβρίου 07, 2016, 00:25 »
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
και τωρα τι με αυτο να κατσω να εξηγησω την διαφορα του καφουνακου με 0,3 χιλιοστα τρυπα τροφοδοσιας με ενος κλιτο με 1,5 χιλιοστο διπλη τρυπα τροφοδοσιας?
Η τα συρματα των 0,16 με των 0,50?
Η το τι ποσοτητα υγρου περναει μεσα στον καφουνακο με μια τζουρα και ποση στον κλιτο?
Η οτι μπορει στον κλιτο λεμε τωρα να ειναι "καλυτερα' τα πραγματα λογω πολυ υγρου?
Γιατι ακομα και τα 8 watt στον καφουνακο λογω μικρης τρυπας τροφοδοσιας μπορει να ειναι πολλα?
Λεμε τωρα διαφορα να περναει η ωρα
Και πολλα αλλα αναπαντητα ερωτηματα που κανεις ακομα δεν απαντησε επιστημονικα  ;D

ΥΓ. Με λιγα λογια εδω που εισαι ημουνα και εδω που ειμαι θαρθεις.
Γεροί να είμαστε ολοι μας και θα τα λεμε 













Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #49 στις: Δεκεμβρίου 07, 2016, 00:33 »
@giorgosss, μην σε ξεγελάει το παπιγιόν. Κι εγώ καλός άνθρωπας είμαι, (κι ας με προσπερνάς τόσο άπονα, με προτίμηση 1.8Ω, 8w). ;D  

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #50 στις: Δεκεμβρίου 07, 2016, 00:48 »
  
[justify]@giorgosss, καλησπέρα. Σας διαβάζω εδώ και ώρα, και προφανώς αναφέρεσαι σε συγκεκριμένο τρόπο διακοπής: έχω 1 απλή συσκευή ατμίσματος, 1 σκέτη βάση, ελάχιστα βατ και ξεκάθαρο ατομικό στόχο για οριστική διακοπή.[/justify]

[justify]Δεν θα βρεις κανέναν συνατμιστή που να διαφωνήσει μαζί σου ως προς το γενικό θέμα “ασφαλέστερος τρόπος”, όπως επίσης, δεν θα διαφωνήσεις πως ακόμα πιο ασφαλέστερος τρόπος από αυτό που λες, ως πρώτη επιλογή, είναι να διακόψω το κάπνισμα χωρίς κανένα υποκατάστατο. Το πόσο αποτελεσματικός όμως θα είναι ο κάθε τρόπος, αυτό θα πρέπει να μας το απαντήσουν (κι έχουν δοθεί ήδη απαντήσεις) σχετικοί επιστήμονες (βλ. π.χ. Δρ Φαρσαλινός) και θα αφορά το ατομικό ιστορικό του κάθε χρήστη ξεχωριστά. Αυτό προσπαθεί να σου πει ο φίλος SEB, το θέμα “Aσφαλέστερος - Aποτελεσματικότερος τρόπος”, αφορά ξεκάθαρα το ατομικό ιστορικό κάθε χρήστη. [/justify]

[justify]Αν βάλω σκέτη βάση, αν βάλω ελάχιστο ή όχι άρωμα, αν λειτουργώ συσκευές με χ ισχύ και γιατί, τι επιλογές να κάνω σε σύρματα ή τι εισπνοές ή ποια κατανάλωση σε ml, mg κ.ο.κ. Όλα αυτά είναι εδώ συγκεντρωμένα και ψάχνουν απαντήσεων καθημερινά. Μικρό παράδειγμα. Σήμερα, άτμιζα όλη μέρα στα 45 βατ με υγρό αναπλήρωσης 70/30 και 0mg/ml, σε dripper με φουλ πνευμονικές εισπνοές. Το αν κάνω σωστά ή λάθος την κάθε χρήση τού ατμίσματος αφορά εμένα προσωπικά. Δεν βγάζω καλό ή κακό μήνυμα προς τα έξω, είναι δική μου επιλογή, γνωρίζοντας όλα τα παραπάνω και διαπιστώνοντας πως οι ατμιστικοί μου ρυθμοί είναι Α κι όχι Β. [/justify]

[justify]Το θέμα στο σύνολό του είναι τεράστιο. Αμέτρητα παραδείγματα: φίλος καπνιστής με 3, 4 τσιγάρα ημερησίως, δεν μπορεί να διακόψει το κάπνισμα. Φίλος πρώην καπνιστής, διέκοψε εδώ και 10 χρόνια, με την 1η του προσπάθεια (βαρύς πρώην καπνιστής). Φίλος ατμιστής κάνει πνευμονικές με μηδέν νικοτίνη και κατανάλωση ελάχιστων ml ημερησίως. Φίλοι πρώην καπνιστές, αναζητούν ακόμα το τσιγάρο μέχρι και στο ύπνο τους, (παλεύουν ακόμα στο ψυχολογικό κομμάτι, κι ας έχουν περάσει χρόνια διακοπής). Φίλοι ατμιστές έχουν κάνει αρκετές παρασπονδίες μέχρι σήμερα γιατί επέμεναν σε σκέτη βάση ή και ελάχιστα ml και mg. Εγώ, προτιμώ άνετες εισπνοές όχι πνευμονικές. Έχω περάσει ήδη κάνα δυο στερητικά νικοτίνης, έχω δει και κορεσμούς. Καταναλώνω αρκετά ml ημερησίως και σε mg δεν είμαι σταθερός. Δεν έχω καπνίσει ούτε ένα τσιγάρο από την 1η μέρα μου σαν ατμιστής, (και δεν αντέχω ούτε στην ιδέα τη σκέτη βάση).[/justify]



καλησπέρα φίλε μου.
εκείνο που δεν κατάλαβα ποτέ, πως δηλαδή ένα άτομο σαν έμενα έρμαιο των παθών του, κατάφερε χωρίς καμιά προσπάθεια να κόψει το τσιγάρο τόσο εύκολα. το πιο εύκολο πράγμα που έχω κανει   στη  στη ζωή μου. με 60 τσιγάρα την ημέρα.
Τετάρτη δημοτικού έφαγα το πρώτο ξύλο να φταίει το τσιγάρο. πριν από ένα χρόνο περίπου και κάτι πήρα το πρώτο μου μοντάκι (istick 30 watt), ένα gs air και ένα μπουκάλι 100 ml Atmoslab Mist 20 mg. την άτμιζα σκέτη όπως είναι για 2 μήνες. τώρα είμαι στα 12 mg. έτσι απλά.

όσους φίλους έβαλα στο ΗΤ κανείς δεν ξανάβαλε ούτε για πλάκα τσιγάρο κανονικό στο στόμα του. μαζευόμαστε, κάνουμε μια τσουκάλα υγρό για 3-4 μήνες και το μοιραζόμαστε  (12 mg/ml pink mule 90vg/10 pg κάναμε πρόσφατα και πήρε ο κάθε ένας κάπου μισό λίτρο). μετά βάζει ο κάθε ένας αν θέλει καμιά σταγονίτσα γεύση σε μικρότερα  μπουκαλάκια έτσι για το χαβαλέ      

@giorgosss, μην σε ξεγελάει το παπιγιόν. Κι εγώ καλός άνθρωπας είμαι, (κι ας με προσπερνάς τόσο άπονα, με προτίμηση 1.8Ω, 8w). ;D  
xa xa , σε εσενα εγραφα οπως ειδες

Παράθεση
:laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
και τωρα τι με αυτο να κατσω να εξηγησω την διαφορα του καφουνακου με 0,3 χιλιοστα τρυπα τροφοδοσιας με ενος κλιτο με 1,5 χιλιοστο διπλη τρυπα τροφοδοσιας?
Η τα συρματα των 0,16 με των 0,50?
Η το τι ποσοτητα υγρου περναει μεσα στον καφουνακο με μια τζουρα και ποση στον κλιτο?
Η οτι μπορει στον κλιτο λεμε τωρα να ειναι "καλυτερα' τα πραγματα λογω πολυ υγρου?
Γιατι ακομα και τα 8 watt στον καφουνακο λογω μικρης τρυπας τροφοδοσιας μπορει να ειναι πολλα?
Λεμε τωρα διαφορα να περναει η ωρα
Και πολλα αλλα αναπαντητα ερωτηματα που κανεις ακομα δεν απαντησε επιστημονικα  ;D

ΥΓ. Με λιγα λογια εδω που εισαι ημουνα και εδω που ειμαι θαρθεις.
Γεροί να είμαστε ολοι μας και θα τα λεμε
να εισαι καλα
οπως ειπε και ο cruiser:
"Στην προσωπική επιλογή και απόλαυση του καθενός"
ημουνα απο τους πρωτους που πηρα το Kayfun v5. δε μου αρεσει. 2-3 στησιματα και κατεληξε στο συρταρι
καλο βραδυ

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 07, 2016, 03:53 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #51 στις: Δεκεμβρίου 07, 2016, 01:02 »

Στην προσωπική επιλογή και απόλαυση του καθενός

καλο βραδυ
:yes: :yes: :thumpup:καλο βραδυ 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110741 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159957 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515419 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146497 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303300 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530839 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201480 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801673 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11083 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41006 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet