vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

235 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, Sergios, billythekid, Doubt, ahill2, bloodlessz

Twitter

Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...

Αποσυνδεδεμένος gempgr

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #30 στις: Δεκεμβρίου 06, 2016, 14:48 »
Δεν είπε κάποιος μακριά από άρωμα είπε ότι δεν μπορεί να πει μακριά από άρωμα ή έτοιμα υγρά επειδή είναι προσωπική άποψη.

Αποσυνδεδεμένος igorewired

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #31 στις: Δεκεμβρίου 06, 2016, 14:54 »
Φίλε timewraper εάν καπνίζεις και ατμίζεις σχεδόν ταυτόχρονα θεωρώ οτι είναι πολύ ερεθιστικό για τον οργανισμό.(Προσωπικό βίωμα..)
Πέρα απο αυτό, τα υγρά όπως επισημαίνεται και παραπάνω είναι φουλ απο άποψη νικοτίνης. Με θυμάμαι όταν ξεκίνησα με 12άρι και μου φαινόταν πολύ βαρύ.

Ελπίζω να λυθεί το θέμα και να μην κάνεις τέτοια πισωγυρίσματα στο κάπνισμα :thumpup: 

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #32 στις: Δεκεμβρίου 06, 2016, 14:57 »
Δεν είπε κάποιος μακριά από άρωμα είπε ότι δεν μπορεί να πει μακριά από άρωμα ή έτοιμα υγρά επειδή είναι προσωπική άποψη.
Είπε ο Giorgosss "μακριά από γεύσεις, (άντε μια σταγονίτσα στα 10 ml κάθε τόσο έτσι για πλάκα".
Σε αυτό αναφερόμουν.

Και στάθηκα σε αυτό επειδή σε εμένα έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο η γεύση όταν άρχισα το άτμισμα.

Αποσυνδεδεμένος TigerBill

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #33 στις: Δεκεμβρίου 06, 2016, 16:15 »
Εγώ για αρχή θα δοκίμαζα σκέτη VG χωρίς νικοτίνη και αν δεν είχα ενοχλητικά συμπτώματα  θα την έκανα 3άρα νικοτίνη, μετά θα δοκίμασα και με 70/30 PG και μετά θα πρόσθετα και το άρωμα.
συμφωνω με την προταση σου, οταν ξεκιναγα και εγω το ατμισμα ειχα αγορασει 18αρα νικοτινη και 50/50 pg/vg και δεν μπορουσα να παρω ουτε μια τζουρα, μετα δοκιμασα υγρο με 9αρα νικοτινη και παλι τα ιδια και ειχα απογοητευτη, τοτε ενας φιλος μου εδωσε σκετη βαση 3αρα μονο VG για να δοκιμασω αν την παλευα και αυτο ηταν πηρα κουραγιο και καταφερα να το κοψω το κ.τ. μετα απο καμια βδομαδα αγορασα μετα απο δοκιμη σε καταστημα ενα υγρο με 70vg - 30pg και 6αρα νικοτινη και δεν με ενοχλησε καθολου, σημερα ατμιζω οτι μιξη pg/vg αλλα το πολυ μεχρι 9αρα νικοτινη χωρις κανενα προβλημα, πιστευω οτι στις αρχες χρειαζομουν χαμηλη νικοτινη και χαμηλη pg μεχρι να συνηθησω.

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #34 στις: Δεκεμβρίου 06, 2016, 22:00 »
Είπα παραπάνω μαζί με την άποψη μου που έθεσα στη διάθεση του φίλου νέου συνατμιστή επειδή έχω περάσει και εγώ την αγωνία του :
 
ξέρω ότι αυτά που λέω σε πολλούς εδώ  μέσα δεν αρέσουν
 
Δεν είμαι ούτε μαγαζάτορας ούτε  reviewer ούτε παρατρεχάμενος του κάθε μαγαζάτορα. Οπότε μπορώ να λέω την άποψη μου χωρίς φόβο και πάθος......
 
Το άτμισμα δεν είναι παράδεισος. Είναι μια εναλλακτική  του τσιγάρου λιγότερο επιζήμια στον οργανισμό. Ας επιλέξουμε λοιπόν το μικρότερο δυνατό κόστος για τον οργανισμό μας. Όσο πιο ψηλά σε θερμοκρασία καίμε την PG και τη VG , τόσο απελευθερώνει βλαβερές ουσίες . γιατί δεν το λέει κάνεις ??
Οι πνεύμονες  μας δεν είναι φτιαγμένοι ούτε καν για τον αέρα της πόλης. Είναι φτιαγμένοι για τον αέρα του βουνού (όπως πολύ σωστά είπε ο Σπύρος στην εκπομπή της ΕΡΤ)
 
Όσον αφορά τις γεύσεις: Είναι βρώμο - χήμικο - σκόνες που μέχρι πρόσφατα τις συναντούσες στα υπόγεια ζαχαροπλαστείων σε τσουβάλια ( από Brazil, Zimbabwe και Guadeloupe) σε μορφή σκόνης για τούρτες γενεθλίων, γρανίτες, χωνάκι παγωτό  και τέτοια ...  Τώρα τις συναντάς και σε υγρή μορφή για άτμισμα...... Οτι χειρότερο για τα τους πνεύμονες μας
 
θα επανέλθω.......

 

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #35 στις: Δεκεμβρίου 06, 2016, 22:26 »
Οκ αλλά το μακριά από άρωμα γιατί? Ο άλλος πάει να κόψει το τσιγάρο και πολλούς θα τους τραβήξει και η γεύση και όχι απλά ο ατμός.
αυτό που θα σε τραβήξει δεν είναι ούτε η γεύση ούτε ο ατμός. Είναι η νικοτίνη στην όποια είναι εθισμένος ο οργανισμός σου. Ξεκίνα από ψηλά, ανάλογα με το πόσα τσιγάρα κάπνιζες, κατέβαζε τη σιγά-σιγά και αν καταφέρεις (όπως φίλος μου που τον ξεκίνησα στα  15mg/ml nic τον Αύγουστο  - 3 πακετα τσιγαρα την ημερα - και προχθές με πήρε τηλ και μου είπε: ΤΟ ΠΕΤΑΞΑ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ!) κάποια στιγμή να το πετάξεις στα σκουπίδια και εσύ, τότε μαγκιά σου και χαλάλι σου !!

::) ΟΚ του έβαζα και 1 σταγονα RY4 double της ΤPA ανα 10 ml βάσης   ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 06, 2016, 22:39 από giorgosss »

Αποσυνδεδεμένος asdgeorge7

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #36 στις: Δεκεμβρίου 06, 2016, 22:52 »
το ατμισμα ο καθε ενας το αντιμετωπιζει διαφορετικα ειναι τελειως διαφορετικη φαση απο το τσιγαρο.οι εναλλακτικες που εχεις απο γευσεις ατμοποιητες στησίματα ειναι απλα σχεδον ατελειωτες.μπορει να γινει χομπι να ειναι γκατζετ να ειναι απασχοληση πραγμα που το απομακρυνει απο το κανονικο.
εγω ομολογω οτι παρασυρθηκα απο την πληθώρα των ατμο κ την ασχολια γενικότερα αλλα με κρατησε σε ενα α επιπεδο η έλλειψη χρηματων καθως ο μοναδικος που φερνει εσοδημα σε ενα σπιτι με αλλους 3 (γυναικα-2 παιδια) ειμαι κ αυτος που ειναι τελευταιος στην σειρα για εξοδα προς τον εαυτο του.
εκατσα λοιπον κ σκεφτηκα τι ηταν το τσιγαρο για σενα;τι γευση ειχε;γιατι να το αλλαξεις;αραξα λοιπον με τον ατμο μου κ αγορασα κ εναν επισκευασιμο για να γουσταρω τσιγαρισιο,καταστάλαξα κ στην καλυτερη για εμενα βαση(flavor art) k εμεινα εκει.τα εξοδα για μενα ειναι σχεδον ανυπαρκτα σε σχεση με το κανονικο τσιγαρο καθως σκετη βαση στα 6mg κ περιπου 4ml την ημερα πραγματικα δε μου κοστιζει πια.
η αληθεια ειναι οτι λιγουρευομαι αυτες τις παρουσιασεις κ γνωμες ειδικα πανω στα ακριβα υγρα αλλα δε θελω να τα ανακαλυψω.
καλο ειναι στα παντα να υπαρχει μια αυτοσυγκρατηση κ απο εκει κ περα να τα χαίρεστε. 
 

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #37 στις: Δεκεμβρίου 06, 2016, 22:58 »
αυτό που θα σε τραβήξει δεν είναι ούτε η γεύση ούτε ο ατμός. Είναι η νικοτίνη στην όποια είναι εθισμένος ο οργανισμός σου. Ξεκίνα από ψηλά, ανάλογα με το πόσα τσιγάρα κάπνιζες, κατέβαζε τη σιγά-σιγά και αν καταφέρεις (όπως φίλος μου που τον ξεκίνησα στα  15mg/ml nic τον Αύγουστο  - 3 πακετα τσιγαρα την ημερα - και προχθές με πήρε τηλ και μου είπε: ΤΟ ΠΕΤΑΞΑ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ!) κάποια στιγμή να το πετάξεις στα σκουπίδια και εσύ, τότε μαγκιά σου και χαλάλι σου !!

::) ΟΚ του έβαζα και 1 σταγονα RY4 double της ΤPA ανα 10 ml βάσης   ::)
Σε μένα και όσους ξέρω δεν ισχυσε αυτό. Η γεύση ήταν κριτήριο. Όπως και όταν κάπνιζε κάποιος υπήρχαν μάρκες αλλά αν δεν ειχε τίποτα, σαφώς θα κάπνιζε και καπνό αγρινιο σε σακούλι, έτσι και αν δεν ειχε τίποτα να ατμισει, θα άρμοζε και βάση.
Το τι είναι τα αρώματα δε θα το θιξω, ήθελα μόνο να πω τη δική μου εμπειρία στο αντικείμενο τα χρειάζεται ή όχι.
Όπως και να χει, ο καθένας όντως την βρίσκει διαφορετικά και εσύ χωρίς άρωμα είσαι οκ αλλά δεν είναι ο κανόνας. Απλα αυτό.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #38 στις: Δεκεμβρίου 06, 2016, 23:16 »
παν μέτρον άριστον. αυτό προσπαθώ να πω 

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #39 στις: Δεκεμβρίου 06, 2016, 23:22 »
Στο ΗΤ δεν υπαρχει "πρεπει'  "το σωστο" κτλ κτλ.
Απο ανθρωπο σε ανθρωπο αλλαζουν πολλα.
Εχω δει καπνιστη που δοκιμασε σε οποιονδηποτε συνδυασμο υγρου σε ποσοσστα vg pg ,νικοτινης και να βηχει σαν γερος και να μην συνεχιζει.
Εχω δει καπνιστη (τον κουμπαρο μου) εκει που δεν ηθελε να ακουσει για ΗΤ να τρωει φλάσια και οπως καθομασταν και τα πιναμε να μου λεει παραγγειλε μου ενα ητ και αυτο ηταν pico και melo3 mini.
Exει τωρα ποσους μηνες χωρις τσιγαρο και κυνηγαει τις γευσεις γιατι του αρεσει .
Και πολλα αλλα μεσα σε αυτα τα 8 χρονια που ατμιζω.
Οποτε κατι τελεσιδικα αυτο ειναι και τελειωσε αλλου..... δεν ισχυουν.
Και κάτι βαρύγδουπες δηλώσεις  οχι στα αρωματα, οχι στους πνευμονικους ,οχι στα πολλα watt θα πω απλα μπουρδες γιατι τα ελεγα και τα υποστηριζα εγω που για τρια χρονια εκανα σκετη βαση και τωρα εχω κανει στροφη 180 μοιρών.

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #40 στις: Δεκεμβρίου 06, 2016, 23:39 »
3 χρονια σου πηρε να κοψεις τις μπουρδες ? οποτε εχω χρονο ακομα. να μην ανησυχω δηλαδη

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #41 στις: Δεκεμβρίου 06, 2016, 23:44 »
Ναι εχεις πολυ δρομο μπροστα σου ακομα εισαι βρεφος 

Αποσυνδεδεμένος TigerBill

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #42 στις: Δεκεμβρίου 06, 2016, 23:45 »
να πω και εγω τη γνωμη μου, πρωτα απο ολα συμφωνω και με τις 2 αποψεις των συνατμιστων και πιστευω οτι πρεπει να κανουμε ο καθενας οτι μπορει για να μην ξαναγυρισει στο κτ αν καποιος ειναι ικανοποιημενος με σκετη βαση γιατι να την ψαχνει και να μπαινει σε εξοδα, για το θεμα αρωματων και τυχον επιπτωσεων δεν γνωριζω και δεν μπορω να εκφερω γνωμη, με την αλαγη ομως που βλεπω στον εαυτο μου προς το καλυτερο απο τοτε που εκοψα το κτ και αρχισα το ατμισμα δεν μετανιωνω για τα εξοδα και τις δοκιμες σε υγρα και ατμοποιητες που εχω κανει και σιγουρα θα συνεχισω να δοκιμαζω και υγρα και εξοπλισμο παρολο την οικονομικη στενοτητα που υπαρχει, μονο που θυμαμαι καποιες φορες την δυσπνοια και την βρωμα που ειχα με το κτ δεν μετανιωνω :)

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #43 στις: Δεκεμβρίου 06, 2016, 23:52 »
παν μέτρον άριστον. αυτό προσπαθώ να πω 

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια: Δεν μπορώ να ατμίσω με τιποτα...
« Απάντηση #44 στις: Δεκεμβρίου 06, 2016, 23:57 »
Μα αυτο λεω και ας μου βγηκε με τον καιρο
Παν μετρον αχρηστον . :yes:
Και καλο ειναι όπως ακολουθούμε  την αναπτυξη σε κινητα ,αυτοκινητα και σε πολλα αλλα να μην στρουθοκαμηλιζουμε σε καποια αλλα  ;)
Σε ολα υπαρχει μια λογικη εξηγηση αν την βλεπουμε με ανοιχτο μυαλο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 184 13657 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:10
από Christos Z
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 150 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135855 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084333 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34996 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9528 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476892 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114746 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1311 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2363 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271262 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR