vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

313 επισκέπτες, 8 χρήστες
tibolaso, Buliwyf, Mantis039, manoslykos, I.P, grag, Ribot, Jorge

Twitter

Καλές 18350 ?

Αποσυνδεδεμένος yorwos81

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Καλές 18350 ?
« στις: Αυγούστου 08, 2016, 19:08 »
Προς το παρον εχω 2*18650, μια sony vtc5 και μια samsung 25r.
Τις προαλες εφαγε σουπα σε καφετερια το μοντακι μου κ εσπασε/χαθηκε κ το επιστομιο. :-\
Αποφασισα οτι θα ηταν πιο χρησιμο απο μερους μου σε καφετεριες ,ποταδικα ,κτλ να το εχω με μικρη μπαταρια για να μειωσω το μεγεθος.
Ποιες μπαταριες 18350 προτεινετε για μηχανικο μοντακι ? Τι διαρκεια να περιμενω ,πχ σε ml?
Kαι κατι "ασχετο".. Οταν θελω να υπολογισω ποσα Αμπερ κ τι αντισταση χρειαζομαι για να μην εχω θεμα με τη μπαταρια, να υπολογιζω για 3,7V η 4,2V ?





Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4511
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλές 18350 ?
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 08, 2016, 21:47 »
Απαντηση σε δυο ατομα .
Τον herco για το ποιος κατασκευαζει αυτες τις μπαταριες και για τον yorwos81 , για το ποια ειναι καλυτερη.

Yπαρχουν και 'δω καλες και κακες κατασκευες .
Το κακο ομως ειναι οτι δεν ειναι γνωστοι οι κατασκευαστες .
Μπορει κατα καιρους να εμφανιζεται καποιος , αλλα εξαφανιζεται αμεσως και ετσι ειμαστε στο σκοταδι και παλι.
Για παραδειγμα η Windyfire μπηκε πριν ενα χρονο και κατι στην αγορα με δηλωση οτι ειναι δικιες της κατασκευες οι μπαταριες που πουλαει , αλλα στο τελος και παλι δεν ισχυε κατι τετοιο τελικα και ουτε μαθαμε και τον κατασκευαστη............. για ακομα μια φορα.
Ακομα και σε ερωτηση στον AW καποτε , απαντηση δεν πηρε κανεις .
Ειναι ..... ΟΕΜ .....  Αυτο ειναι το μοναδικο που γνωριζουμε μεχρι σημερα .

Οι περισσοτερες καλες , αλλα και κακες κατασκευες ειναι απο την Κινα .  ΟΛΕΣ ....
Κανεις απο τους μεγαλους δεν κατασκευαζει μπαταριες αυτου του μεγεθους ή τουλαχιατον δεν το ξερω εγω.
Αν ξερει καποιος ας μας διαφωτίσει.

Οι καλες 18350 παντως ειναι γνωστες πλεον , αλλα κανεις τους δεν ειναι κατασκευαστης .....
Προσωπικη εκτιμηση απο οτι εχω πιασει στα χερια μου , οποτε ειναι προσωπικη αποψη.

Κορυφαιες και με μεγαλη απηχηση : 
Keeppower  - ΑW - Enercig (Tensai,Enerdan,Enerpower) 
Mπαταριες που εχουν μικροτερη απηχηση :
Sockli - AWT - Basen - Εfest - MXJO - EH (Efan,Eizfan) - Vapcell - Vappower.

Το οτι εχουν μικροτερη απηχηση βεβαια δε σημαινει οτι ειναι κατωτερες.
Πολλες απο αυτες , οπως η AWT ειναι πολυ κοντα στην αποδοση της Keeppower , αλλα δεν την εφτασε σε δυναμη.
Σε διαρκεια ομως ηταν λιγο μεγαλυτερη.
Αναφερω σα μετρο την KP , γιατι εχει παρα πολυ καλη αποδοση , οπως φυσικα και οι Tensai - AW .....
Αυτες οι δυο ειναι σταθερες αξιες πλεον ....
Αναμεσα στις τρεις αυτες μπαταριες , υπαρχουν γελείες διαφορες ........ :tongue_smilie:

Οποτε σαν ''καλυτερες'' , θα γραψω οτι η AW , η Tensai και η ΚΡ , συνεχιζουν να ειναι στην κορυφη , αλλα ποιος ειναι ο κατασκευαστης δεν ξερουμε ..........

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλές 18350 ?
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 08, 2016, 21:57 »

Kαι κατι "ασχετο".. Οταν θελω να υπολογισω ποσα Αμπερ κ τι αντισταση χρειαζομαι για να μην εχω θεμα με τη μπαταρια, να υπολογιζω για 3,7V η 4,2V ?

Σε μηχανικο μοντ θα υπολογιζεις την 4.2V γιατι εκει δινει  η μπαταρια το μεγιστο ρευμα. Αντιθετως στο ηλεκτρονικο μοντ θα υπολογιζεις την ταση κοντα στα 3.3V, γιατι εκει "καταπονειται" περισσοτερο ωστε να κραταει τα βατ, που εχεις ορισει απο την αρχη, σταθερα.

(Στο μηχανικο μοντ παιζει ρολο η αντισταση ενω στο ηλεκτρονικο τα βατ που ζητας).
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 08, 2016, 22:02 από Colton50 »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4511
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλές 18350 ?
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 08, 2016, 23:16 »
Ερωτηση :

Kαι κατι "ασχετο".. Οταν θελω να υπολογισω ποσα Αμπερ κ τι αντισταση χρειαζομαι για να μην εχω θεμα με τη μπαταρια, να υπολογιζω για 3,7V η 4,2V ?


Απαντηση :


Σε μηχανικο , θα πρεπει να μετρησειες με ενα πολυμετρο τα Volts που θα δεις στους πολους του ατμοποιητη για να βρεις τα Amperes τα οποια τραβας .
Αυτα τα Amperes ομως , οσο αδειαζει η μπαταρια ειναι φυσικο να μειωνονται.


Ενα απλο παραδειγμα με αριθμούς για να καταλαβεις :


Με αντ/ση 0.50 Ωμ και
γεματη μπαταρια στα 4.20 V ,
στον ατμοποιητη σου απο τις απωλειες θα καταληξουν τα 3.70 V.
Πηγαίνοντας εδω
http://www.rapidtables.com/calc/electric/power-calculator.htm

και βαζοντας την τιμη της αντιστασης και τα Volts που ειδες στο πολυμετρο , θα σου δειξει τα Amperes και τα Watts με τα οποια ατμιζεις εκεινη τη στιμγη .


Θα δεις δηλαδη οτι απο γεματη μπατρια με 4.20 V χωρις φορτιο και με απωλειες που αποτελεσμα εχουν να δουμε στους πολους του ατμοποιητη 3.70 Volts , με αντισταση 0.5 Ωμ , θα εχεις αποδοση απο τη μπαταρια σου  7,4 Αmps  και 27.38 Watts .


Οταν η μπαταρια σου θα αποδιδει πλεον 3.00 V στους πολους του ατμοποιητη σου , η αντι/ση των 0.5 Ωμ θα τραβαει πια 6Α και η αποδοση ισχυος θα ειναι ιση με 18 Watts .




Αντιθετα σε ηλεκτρονικο μοντακι , οσο αδειαζει η μπαταρια , τοσο περισσοτερο ρευμα θα ζητα η παλκετα για να δωσει αυτο που εχεις ρυθμισει.
Οπως γραφει και ο Colton δηλαδη , στα χαμηλα επιπεδα φορτισης η πλακετα ζοριζει περισσοτερο τη μπαταρια , γιατι δεν υπαρχει αρκετο ρευμα στο συσσωρευτη ενεργειας (μπαταρια) , ωστε να αποδωσει τη ζητουμενη ποσοτητα  ρευματος που απαιτείται για να εχεις το αποτελεσμα που θελεις  ευκολα .




Και παμε τωρα σε κατι αλλο ...........


Στην ερωτηση που εχεις κανει , διακρίνω κατι που πιστευω οτι ειναι λαθος .
Δεν θελω να ξεκινήσω κουβεντα κανοντας λαθος και για το λογο αυτο θα ηθελα πρωτα να εξηγήσεις εσυ τι ακριβως εννοεις γραφοντας οτι θα ηθελες να υπολογίσεις τα Amps για να μην εχεις θεμα με τη μπαταρια .....



« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 08, 2016, 23:23 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος yorwos81

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλές 18350 ?
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 10, 2016, 01:23 »
Aυτο,πχ. αν στηνω αντισταση 0,5Ω πρεπει να σηκωνει η μπαταρια πανω απο 7,4Α , με εξτα χωρο ασφαλειας να εχει ~10Α(+) αποφορτιση για να ειμαι ασφαλης?

Η για 1-1.5Ω γενικα (καπου εκει θα παιξω μαλλον) να εχει ~6Α(+ πανω)?


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Πχ.μια EFEST IMR 18350 700mah 10,5A θα με καλυπτει για ολες τις αντιστασεις που τυχων φτιαξω απο 0.5Ω και πανω? Αλλα με 700mah χωρητικότητα τι διαρκεια να περιμενω ?

Τροποποιηση   ορθογραφικα,το σκοτωσα

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Εχω κανα 2 βδομαδες μελλον ακομα μεχρι να παρω επισκευασιμο και 18350 οποτε δε βιαζομαστε αν εχω καταλαβει κ κατι λαθος ε ?  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2016, 01:40 από yorwos81 »

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλές 18350 ?
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 10, 2016, 01:34 »
Εξαρταται την αντισταση... Με 0,5Ω περιπου 5 λεπτα συνεχους ατμισματος , με 1Ω περιπου 10 λεπτα, κοκ.
Αυτες οι τιμες ερχονται απο  http://www.steam-engine.org/batt.asp?b=Efest_IMR_18350&mah=700&c=15 (που δεν ειναι και ακριβεις  με τον χρονο ατμισματος).

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4511
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλές 18350 ?
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 10, 2016, 01:56 »
Aυτο,πχ. αν στηνω αντισταση 0,5Ω πρεπει να σηκωνει η μπαταρια πανω απο 7,4Α , με εξτα χωρο ασφαλειας να εχει ~10Α(+) αποφορτιση για να ειμαι ασφαλης?

Η για 1-1.5Ω γενικα (καπου εκει θα παιξω μαλλον) να εχει ~6Α(+ πανω)?


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Πχ.μια EFEST IMR 18350 700mah 10,5A θα με καλυπτει για ολες τις αντιστασεις που τυχων φτιαξω απο 0.5Ω και πανω? Αλλα με 700mah χωρητικότητα τι διαρκεια να περιμενω ?

Τροποποιηση   ορθογραφικα,το σκοτωσα

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Εχω κανα 2 βδομαδες μελλον ακομα μεχρι να παρω επισκευασιμο και 18350 οποτε δε βιαζομαστε αν εχω καταλαβει κ κατι λαθος ε ?  ;D
[font="Helvetica Neue", Helvetica, sans-serif]Κράτα το[/font][/color]


1)   Το 7.4Α απο που βγαινει ;;;;
2)   Το οτι σου λεει η μπαταρια οτι εχει 10.5Α , δε σημαινει οτι τα εχει πραγματικα .
3)   Δεν υπαρχει τετοια αντιστοιχία Ohms - Amperes.......  
Αυτο ειναι λαθος κανονικα , παρα το οτι πολλοι το αναφερουν ..... και παίρνουν κι αλλους στο σβερκο τους ετσι....

Oι μπαταριες 18350 , παρα το οτι λενε στο καλυμμα οτι εχουν 10 + Amps , πραγματικα ειναι τα 7 - 8 Α.
Οποτε οι αντιστασεις που θα πρεπει να κανεις για να εχεις καλη αποδοση δυναμης , διαρκεια και  ασφαλεια σαν συνολο αποδοσης απο τη μπαταρια σου , θα πρεπει να ειναι καπου στα 3.0 - 4.0 Amps .
Αρα μιλαμε οτι το κατωτερο οριο θα πρεπει να ειναι καπου στο 1.0 Ωμ , αντε να κανεις καπου στο 0.8 Ωμ το κατωτερο για να εχεις καποια δυναμη παραπανω.

Και 0.5 Ωμ να κανεις , δε σημαινει οτι θα παθεις κατι , ουτε θα εχεις ανοδο θερμοκρασιας , αλλα σε πεντε τζουρες θα δεις οτι εχεις χασει πολυ μεγαλο μερος της ενεργειας της μπαταριας και οπως εγραψε και ο Colton , θα χρειαστει να εχεις  - τελαμωνα - απο μπαταριες 18350 μαζι σου ........   
(Θα βγαινεις εξω και θα ρωτας τον εαυτο σου :  Σφαίρες πηρα ;;;; )


Πριν απαντησεις στο πρωτο μου ερωτημα , να σου γραψω και το οτι οι απωλειες που θα δεις με την ιδια αντισταση στο ιδιο μοντακι ...... , αλλα με 18650 μπαταρια ......., δεν εχουν καμια σχεση με τις απωλειες των 18350 ...........
Εντελως καμια ομως .......!!!!!!






Αποσυνδεδεμένος yorwos81

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλές 18350 ?
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 10, 2016, 15:06 »
Aρα ας υποθεσουμε οτι δεν εχουμε καθολου απωλειες στη χειροτερη περιπτωση , με 4,2V θα δουλευει στα 8,4Α.? Αρα εκει θα δουλευει τσιτα η μπαταρια στα ορια κ ισως πιο πανω ,ναι?
Στη διαρκεια πχ. εκει που ηθελα 1 μπαταρια 18650 για ποτο , θελω 5-6 18350 για τις ιδιες τζουρες ατμισματος κατα προσεγγιση ?  :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Καλές 18350 ?
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 10, 2016, 16:05 »
Δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις μηδενικές απώλειες.
Η μοβ Efest 18350 στα 5Α θα σου δώσει 3.9V φρεσκοφορτισμένη και όσο πάει θα σου δίνει λιγότερα.
Αυτό αντιστοιχεί σε αντίσταση περίπου 0.8Ω. Για αυτή την αντίσταση θα σου δώσει 19W φρεσκοφορτισμένη και 14W όταν θα έχει πέσει στα 3.4V. Αυτό αντιστοιχεί σε 285sec. Αν κάνεις τζούρες των 4sec αντιστοιχεί σε 71 τζούρες.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110762 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159967 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515422 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146498 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303302 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530850 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201481 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801677 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11085 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41006 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet