vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

256 επισκέπτες, 5 χρήστες
Alexander20, Buliwyf, Lazy Dog, lounik, maprix

Twitter

Οι καλύτεροι Επισκευάσιμοι Ατμοποιητές (RBA) για καθημερινή-εξωτερική χρήση

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Προσωπικά, με μπερδεύει λίγο ο τίτλος του νήματος. Εκτός αν πρόκειται για την έκδοση 2016 του νήματος "Ποιον επισκευάσιμο ατμοποιητή". Κόλλησα ιδιαίτερα στο συνδυασμό "καλύτερος" και "καθημερινή-εξωτερική".

Καλύτερος ως προς τι?
  • Ευκολία στησίματος στο πόδι?
  • Ευκολία γεμίσματος?
  • Πιθανότητα τυχαίας βλάβης?
  • Διακριτικός και στο μάτι αλλά και στην παραγωγή ατμού?
Πολύ φοβάμαι ότι δεν μπορεί να εξαχθεί κάποιο ασφαλές συμπέρασμα, καθώς είθισται:

α) Ο ατμοποιητής με τον οποίο πορεύεται ο καθένας να είναι ΠΑΝΤΑ ο καλύτερος όλων!
β) Ο ατμοποιητής με τον οποίο πορεύεται ο καθένας, να του είναι πολύ οικείος, άρα πανεύκολος και απροβλημάτιστος στα πάντα.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Δεν εχεις δικιο. Εχω ατμοποιητη που για μεσα στο σπιτι ειναι μια χαρα και με το παραπανω.
Εξω ομως δεν θα αισθανομουν ανετα αν δεν ειχα και εναν δευτερο πιο αξιοπιστο για αρκετους λογους δυο απο τους οποιους ειναι αυτοι που αναφερεις πρωτους, + διαρροες σε ανυποπτο χρονο σε δυσκολες συνθηκες (πχ, ζεστη, τοποθετηση στη τσεπη, ατμισμα πανω στο μηχανακι κλπ), αφου λογω φιλοσοφιας λειτουργει στα ορια της υπερτροφοδοσιας. Βασικο επισης ειναι στον ατμο που προοριζεται για σκληρη χρηση να βιδωνουν τα μερη του και να μην σφηνωνουν απλως με με καποιο o-ring, οπως στον παραπανω. (σ.σ. ποιος να ειναι αραγε  :hmmm:   ;))
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 04, 2016, 13:29 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]@Cruiser79, καλησπέρα.[/justify]
[justify]Μα νομίζω πως εξηγώ κάτω από τον τίτλο ποιους χαρακτηρίζω εγώ ως τους καλύτερους επισκευάσιμους για καθημερινή-εξωτερική χρήση.[/justify]

[justify]Εγώ αντίθετα, πολύ φοβάμαι πως έχω βγάλει ένα και μόνο ένα ασφαλές συμπέρασμα: [/justify]

[justify]α) Ο καλύτερος όλων που διαθέτω μέχρι σήμερα, ΔΕΝ πορεύεται μαζί μου. [/justify]

[justify]Εξηγούμαι περισσότερο. Ο Eviva ήταν μόνο ένα μικρό παράδειγμα στην αρχή του νήματος. Επιλέγω για καθημερινή-εξωτερική χρήση ατμοποιητές κατηγορίας Avocado, για περισσότερους απ' τους λόγους που αναφέρεις: ευκολία στο πόδι, ευκολία γεμίσματος, κανένας φόβος τυχαίας βλάβης, μικρός όμορφος και διακριτικός, μπορεί ν' αγριέψει μπορεί και να νιαουρίσει. Φθηνός και τίμιος, καλό εύρος στησιμάτων, μπαίνει σε απλό σετ ατμίσματος (ρεύματα, είδος στησίματος κ.λπ.), μου αναβαθμίζει όλα τα απλά και καθημερινά υγρά μου, δεν είναι απαιτητικός σε τίποτα, συν ότι δεν έχω κανένα φόβο για τυχαίες φθορές. Και πολλά ακόμα. [/justify]

[justify]Δεν θα πάρω έξω τον Hurricane, και δεν θα του βάλω diy υγρά. Δεν θα παντρέψω pico με Taifun ούτε Avocado με provari. Δεν θα γεμίσω Phenomenon με Soho ή Banana. Αμέτρητα τα παραδείγματα.[/justify]

[justify]Όλες οι παραπάνω συνδέσεις λοιπόν είναι ακατάλληλες εντός, πόσο μάλλον εκτός σπιτιού. Δεν χρησιμοποιώ κάθε μέρα f.p., ούτε σπέσιαλ ρεύματα. Όσους επισκευάσιμους ανέφερα παραπάνω τους θεωρώ ακατάλληλους για καθημερινή-εξωτερική χρήση. Δεν θα βγω με σετ κόστους π.χ. 500 ευρώ, σε καμία περίπτωση. Δεν χρειάζομαι τα σούπερ ρεύματα ή τα πολυδιάστατα υγρά στην εργασία μου. Δεν θέλω ολόκληρο συνοδευτικό ατμιστικό εργαστήριο, στην τράπεζα, στην παραλία ή στο πολυσύχναστο καφέ.[/justify]

[justify]Σημ. Όλα τα παραπάνω είναι ασφαλώς προσωπικές εκτιμήσεις, δεν είναι θέσφατο ή Δέκα Εντολές. Απλώς, μόλις 8 μήνες ατμίσματος και είδα κάποιες διαφορές στη χρήση τους που καλώς ή κακώς δεν μπορώ να παραβιάσω. Μακάρι να μπορούσα να είμαι κάθε μέρα, μέσα-έξω, με ό,τι καλύτερο μπορώ να κατέχω.[/justify]

(εννοείται, δεν το συζητώ. Αν το νήμα δεν έχει να προσφέρει κάτι, είμαι ο πρώτος που απαιτώ να διαγραφεί).  

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Έχοντας ξανά-ανακαλύψει το άτμισμα εδώ και κανα μήνα που πέρασα από τους σφιχτούς στους ΤΕΡΜΑ αεράτους, επισκευάσιμους και μη, αν και η λατρεία μου είναι ο avocado 24 και ο tsunami, για παραλίες, καφέδες και λοιπές εξόδους αισθάνομαι μεγάλη σιγουριά και ικανοποίηση με τον cleito. Πιο εύκολος και προβλέψιμος δεν πάει. Πανευκολο γέμισμα από πάνω και ακόμα και με ανοικτό airflow κανένα ίχνος διαρροών. Επίσης, τέλεια γεύση. Μπορεί να τα θέλει τα βατάκια του αλλά του φέρομαι "απαλά"...

Εδιτ: Ουπς... Το RBA τώρα πρόσεξα καλύτερα τον τίτλο. Σχωράτε με.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 04, 2016, 22:47 από Stepeha »

Αποσυνδεδεμένος rhomike

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
ijoy tornado nano αυτόν τον καιρό, καλοκαίρι οπότε δεν ενοχλεί σε ανοιχτούς χώρους, καλή γεύση χωρίς διαρροές.
Serpent mini και αυτός στις πρώτες μου επιλογές, πολύ καλή γεύση και μικρός σε μέγεθος.
Ακόμα kayfun v5 κλώνος ο οποίος αρχίζει να μου αρέσει όλο και περισσότερο

Αποσυνδεδεμένος than07

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Μετά από ένα χρόνο συνύπαρξης με τον eviva-T, είναι ο μοναδικός και καθημερινός μου ατμοποιητής (με όλων των ειδών τα υγρά που χρησιμοποιώ) χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα στη χρήση του και στην αντοχή του. Φυσικά είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει στην απόδοση γεύσης.

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Έχω βολευτεί με τον bellus της UD,  είναι σαν cubis με επισκευασιμη, τόσο απλός . 

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Αν κυνηγάς την γεύση, σπίτι ή έξω, "γκουρμέ" υγρά ή απλά, τότε δεν έχει νόημα -για μένα πάντα- να κρατάς τον "καλό" σου
ατμοποιητή για ειδικές περιστάσεις... βλέπε μπροστά στο τζάκι με καλό κονιάκ και καλή παρέα μια βροχερή χειμωνιάτικη νύχτα... :)
Δεν καταλαβαίνω γιατί από μια απλή γεύση μπανάνας πχ, να μην παίρνεις το μέγιστο δυνατό, κάθε στιγμή. ???

Ο καθημερινός ατμοποιητής, πρέπει να σου δίνει την γεύση που θέλεις, αλλιώς δεν έχει νόημα η καθημερινή χρήση.

Από 'κει και πέρα, άλλοι παράγοντες παίζουν βέβαια τον ρόλο τους πχ γέμισμα, χωρητικότητα, ευκολία στησίματος και ίσως
κάπου χρειαστεί να κάνεις συμβιβασμούς, αλλά...

Αν έχεις βρει αυτόν που σου ταιριάζει, γέμισέ τον και "πιες του το αίμα" μέσα ή έξω από το σπίτι, όλη μέρα κάθε μέρα :D

Μοναδική εξαίρεση η παραλία για ευννόητους λόγους. Για εκεί βρες ένα φτηνό clearo με επισκευάσιμη (εμένα με έχει βολέψει ο
ego one για τέτοιες περιπτώσεις) ρίχτο πάνω σε ένα φτηνό μοντάκι πχ istick και... καλές βουτιές

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]@kristoff, καλημέρα.[/justify]
[justify]Αν μου επιτρέπεις. Ίσως η πλειοψηφία να είναι αυτής της άποψης, ίσως το “λογικό” να είναι αυτό που λες. Ίσως ακόμα και το ιδανικό. Όμως, αυτά που εγώ έχω δει μέχρι σήμερα, είναι ακριβώς το αντίθετο. Προσωπικά δεν μπορώ να το κάνω, είναι σαν να θέλω μία ferrari για το χωράφι.[/justify]

[justify]Η απλή γεύση μπανάνας δεν χρειάζεται ανάλυση. Δεν βλέπω τίποτα χρήσιμο, με τα καλά ρεύματα, τους κορυφαίους ατμοποιητές και τα σούπερ ατμιστικά σετ, στο γραφείο, στον δρόμο, στη μηχανή, στο κέντρο ή στο λιοπύρι. Η κάθε στιγμή δεν είναι ίδια, γι' αυτό αξίζουν οι ξεχωριστές μας στιγμές.[/justify]

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Και βέβαια σου επιτρέπω... :))
Κουβεντούλα κάνουμε.

Φεράρι για το χωράφι... καλή παρομοίωση, όντως :laugh1:


Απ' την άλλη, το δικό σου σκεπτικό μου θυμίζει το σαλόνι της μαμάς... πεντακάθαρο, τακτοποιημένο, "ετοιμοπόλεμο"...
μόνο που ο πόλεμος ερχόταν δυο-τρεις φορές το χρόνο... (έχω και μια κάποια ηλικία και τα πρόλαβα αυτά, δεν ξερω εσύ)

Προτιμώ να ρίξω τη φεράρι στα χωράφια και να "οργώσω" παρά να την έχω στο γκαράζ και να την οδηγώ μια στο τόσο επειδή οι δρόμοι
έχουν λακούβες.

Διαφορετική οπτική απλά.

Και μην ξεχνάς ότι γεύση μπανάνας που δεν χρειάζεται ανάλυση, αλλιώς θα αποδοθεί στο ego one που παίρνω εγώ στην παραλία,
κι αλλιώς στον αγαπημένο σου eviva.

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Για μένα τις ιδιαίτερες στιγμές τις κάνουν τα υγρά και όχι ο εξοπλισμός.  Το θεωρώ ανούσιο να έχω ξοδέψει τόσα λεφτά για να βρω τον ιδανικό ατμοποιητή (αν υπάρχει κάτι τέτοιο) και να μην τον χρησιμοποιώ κάθε μέρα, όλη μέρα.  Να είμαι δηλαδή με έναν ατμοποιητή που δεν ευχαριστιέμαι;  Γιατί;  :dontknow:

Ακόμα και η απλή μπανάνα είναι πιο απολαυστική σε έναν Phenomenon πχ απ' ότι σε έναν bellus (τα ονόματα τυχαία, μην παρεξηγηθώ  ;) ).   Γιατί να μην την απολαμβάνω συνέχεια;

Εξαίρεση αποτελεί η παραλία (όπως πολύ σωστά επισημαίνει ο kristoff) και αν η δουλειά σου είναι τέτοια που βάζει σε κίνδυνο τον εξοπλισμό.  Τότε πάω πάσο...

EDIT: Η παρομοίωση του σαλονιού την μαμάς είναι ίσως η πιο σωστή...  Ακόμα θυμάμαι το σαλόνι της γιαγιά που το είχα δει στην ζωή μου 3 φορές όλες κιόλες  :))

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]Χαχα. Παιδιά, παιδιά, μισό λεπτό. Η Εδέμ του ενός είναι το Έγκλημα και Τιμωρία του άλλου. Η Σόνια τού έδειξε τον δρόμο προς τον Θεό, δεν του έδειξε τον ίδιο. Εξηγούμαι.[/justify]

[justify]Η ferrari είναι τέχνη δεν είναι ποιότητα ζωής. Σαφώς και μπορώ να τη βάλω στο χωράφι και να παρκάρω τον Μένιο κάτω απ' την ελιά. Τα ίδια και στο άτμισμα. Δεν είμαι της άποψης πως, θα ψάξω τον καλύτερο ατμοποιητή (και γενικότερο σετάρισμα) και θα τον λιώσω. Πως δηλ. αυτό είναι το ιδανικό. Για μένα είναι απίστευτο λάθος. Δεν υπάρχει ο Ένας ατμοποιητής.[/justify]

[justify]Καλώς ή κακώς υπάρχουν πολλοί στην κορυφή, κι αν μπεις σ' αυτόν τον δρόμο πρέπει να δεχτείς και τα μεγάλα αρνητικά αυτής σου της επιλογής. Απλά, δεν σταματάς ποτέ και δεν είναι για πίτσα μπίρα και καράτε.[/justify]

[justify]Κορυφαία υγρά για παράδειγμα. Δεν είναι για κορεσμό γεύσης..., δεν θ' ατμίσω στην παρέα γαι χαβαλέ ή για μόστρα. Τρελά ρεύματα, για μπανάνα; Κορυφαίο ατμοποιητή στην εργασία μου, όταν ξέρω πως θα σπάσω και θα μου σπάσουν καρύδια;[/justify]


Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Εγώ φίλε μου, δεν μπορώ να δεχτώ ότι έδωσα 240€ να πάρω το Dani και άλλα 150€ για να πάρω τον Taifun GSL και να ατμίζω με το istick και τον ego στην δουλειά (που είναι και το μεγαλύτερο μέρος της μέρας μου).  Ειδικά δε, αν μου σπάνε τα καρύδια θέλω κάθε τζούρα της μπανάνας μου να είναι ΤΕΛΕΙΑ!

Θα ατμίσω την μπανάνα στον καλύτερο δυνατό εξοπλισμό γιατί αυτό είναι το άτμισμα για μένα, η μέγιστη δυνατή απόλαυση κάθε στιγμή.  Για αυτό έχω χαλάσει του κόσμου τα λεφτά μέχρι να βρω το "τέλειο" μοντάκι και τον "τέλειο" ατμοποιητή.  Για να απολαμβάνω την μπανάνα μου το πρωί στην δουλειά και το CLR το βράδυ όταν χαλαρώνω και στις ιδιαίτερες στιγμές μου με την ίδια απόδοση.  ;)

Η ferrari είναι τέχνη αλλά ο αείμνηστος Enzo θα σε έβριζε αν την είχες στο μουσείο  8)

Τώρα, αν η δουλειά σου είναι τέτοια που βάζει σε κίνδυνο τον εξοπλισμό τότε είμαι ο πρώτος που θα σου πει πάρε ένα σετάκι φτηνό και άσε το ακριβό για το σπίτι.  Εκεί το δέχομαι...

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]@achatzi, απόλυτα σεβαστό αυτό που λες.[/justify]
[justify]Όμως το βλέπουμε διαφορετικά. Η απλότητα έχει διαφορά απ' το “φθηνό”. Ο Enzo, να είσαι σίγουρος πως θα μ' έβριζε αν είχα το θράσος, να σκεφτώ και μόνο, να την οδηγήσω. Πόσο μάλλον να την καρφώσω στο χωράφι. Χίλιες φορές φθηνό σετάρισμα παρά φθηνός χρήστης.[/justify]

[justify]Η μπανάνα είναι μπανάνα, τόσο απλά. Με το κιλό.[/justify]



Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Χαχαχα... μεγάλη κουβέντα πας να ανοίξεις, φεράρι-τέχνη εννοώ... θα το προσπεράσω με ελαφρά πηδηματάκια... :))

Παρόλα αυτά η φεράρι μπορεί να θεωρηθεί και ποιότητα ζωής, όσον αφορά τον καθαρά υλικό προσανατολισμό της έννοιας.
Τώρα το αν σου χρειάζεται αυτή η πλευρά της ποιότητας στην ζωή σου είναι άλλο θέμα... ελαφρά πηδηματάκια ξανα... :laugh1:

Εγώ δεν μίλησα για έναν ιδανικό ατμοποιητή, μίλησα γι' αυτόν που σου κάνει. Σίγουρα είναι πολλοί στην κορυφή, κάποιος λοιπόν
θα σου κάνει... είπε κανείς να τους αγοράσεις όλους ;
Τρελά ρεύματα...;;; Πάλι δεν μίλησα για κάτι τέτοιο, αλλά δεν θα συγκρίνουμε το dna πχ με το istick20...
Μπορείς να βρείς μοντάκι με dna χωρίς να δωσεις ένα χέρι κι ένα πόδι, ακόμα κι αν θες τρελά ρεύματα (πάνω από 100W θεωρώ πως εννοείς).

Για κορυφαία πανάκριβα υγρά "γκουρμεδιάρικα" σε μπουκαλάκια με σταγονόμετρα και funky ετικέτες, δεν κατέω και πολλά να σου πω,
(ελάχιστα έχω δοκιμάσει) αλλά πιστεύω πως αν υπήρχε οικονομική άνεση, αυτά που γουστάρουμε θα τα ατμίζαμε συνεχώς, γκουρμέ ή όχι...
κορεσμός γεύσης μπορεί να επέλθει κι από ένα απλό υγρό με γεύση μπανάνας, εξάλλου.

Ούτε κι εγώ θα ατμίσω για χαβαλέ και σίγουρα όχι για μόστρα.
Ατμίζω συνειδητά επειδή το απολαμβάνω !
Και θέλω την ίδια ποιότητα πάντα, ακόμα και στην παραλία, απλά εκεί διστάζω... να ρίξω 200+ ευρώ στην άμμο γιατί δεν μου είναι
ευκολή η αντικατάστασή τους. :)  Αν η δουλειά μου ήταν επικίνδυνη, απλά θα τα πρόσεχα περισσότερο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110510 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159741 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515283 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146448 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303214 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12791 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530732 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801583 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11044 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40978 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet