vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

96 επισκέπτες, 9 χρήστες
Tem, gfilip, Buliwyf, tibolaso, camber, gkirkoud, lagoudakis, swtos, Ηρακλης

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές για τους λάτρεις της σφιχτής "τσιγαρίσιας" τζούρας!

Αποσυνδεδεμένος VapeSniper

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
NAUTILUS GT, με τη νεά αντίσταση mesh coil 1.0 Οhm, ατμίζεις στα 12-13wat. Καλύπτει όλα αυτά που ζητάς.
 
Τους high end τους αφήνεις για αργότερα. 8)

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 755
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Παιδια, εδω το νημα ειναι για τους επισκευασιμους. Για τους εργοστασιακους υπαρχει αλλο νημα.

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Καλησπέρα στην παρέα!!! Είμαι νέος στο φόρουμ. Πολύ καλό φόρουμ και φοβερή δουλειά!!! Στο άτμισμα είμαι εδώ και 1 περίπου χρόνο. Αυτήν την στιγμή έχω τον Arbiter Solo και τον Intake Mtl Rta. Ευχαριστημένος αλλά ψάχνω καλύτερη γεύση και χτύπημα. Είμαι μεταξύ των yftk flash e-vapor v4.5 s+, Sure Mtl Rta και aromamizer classic.
Με αυτά που διάβασα εδώ στο φόρουμ κλίνω προς τον Fev κλώνο. Θα ήθελα βέβαια και την δική σας γνώμη και βοήθεια ώστε να πάρω μια απόφαση. Ατμίζω κυρίως Net υγρά στα 12Mg 70/30 (Black Note Virginia και la tabaccheria virginia όταν το βρίσκω...) με απλό σύρμα kanthal αλλά και με κλαπτονάκι kanthal και από αέρα θέλω σφιχτό. Στον Arbiter Solo χρησιμοποιώ την 1mm τρυπούλα.   
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 17, 2022, 20:49 από Xameno_Skli »

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9579
  • Φύλο: Άντρας
Καλωσήλθες στο forum  :thumpup: Αν δεν σε ενοχλεί το μέγεθος του flash e-vapor v4.5 s+ τότε έχεις μια ασφαλή επιλογή. Πολύ καλή και η επιλογή του aromamizer classic. Στην τελευταία θέση θα έβαζα μάλλον τον sure που σαν ατμοποιητής είναι μάλλον υπερτιμημένος από άποψη τιμής.

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Ευχαριστώ πολύ!!! Με το μέγεθος δεν έχω θέμα γιατί έχω το Brunhilde sbs σαν κύριο μοντάκι και θα είναι μια χαρά. Λογικά τελικά τον fev θα πάρω γιατί με έχετε εντυπωσιάσει με αυτά που διάβασα στο φόρουμ και με τα reviews που έχω δει. Με τον sure και εγώ δεν ήμουν σίγουρος γιατί και ακριβώς είναι αλλά και χάνεται στο μοντάκι απάνω. Αν και ο aromamizer classic με εντυπωσίασε αλλά δεν τον βρίσκεις εκτός άμα τον πάρεις από εξωτερικό. Και πάλι ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!!

Ρίξε και μια ματιά στον Alberich της vapefly.
Έχω 3 fev 4.5+ και παρόλα αυτά, ο Alberich με ενθουσίασε!

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Ναι θα τον δω και αυτόν σίγουρα, γιατί και ο τύπος στο ατμομάγαζο που πάω όταν τον είπα ότι θέλω άλλο ατμοποιητή μου πρότεινε κατευθείαν τον κλώνο fev τον Alberich και τον aromamizer.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Η δικη μου οπτικη γωνια στους fev (κλωνος) alberich και aromamizer mtl classic (καπνιζω NET καπνικα και στους 3)
και οι 3 εχουν φανταστικη γευση

fev (κλωνος)

ο πιο "ευκολος" στο να κανεις στησιμο που επαναλαμβανεται, αρκει να μαθεις το "σωστο" στησιμο βεβαια που ειναι αρκετα απλο τελικα, ταυτοχρονα και ο πιο ογκώδης, και εχει και την πιο μεγαλη
    καταναλωση. Επισης αντικαταστησα το επιστομιο του fev με ενα σχεδον ιδιο με αυτα που εχουν οι aromamizer (πιο στενο) και η γευση βελτιωθηκε ακομη περισσοτερο.
Ενα μειον για πολλους ειναι τα αρκετα κομματια και το οτι δεν γεμιζει απο επανω (ξεβιδωνεις το τανκ κρατωντας τον αναποδα)

aromamizer

 ο πιο "περιεργος" απο τους τρεις στο στησιμο γιατι 1) εχει βιδες allen (τις αντιπαθω) και 2) χρειαζεται να κοψεις σε σωστο μηκος (νομιζω 4.5 χιλιοστα) τα ποδαρακια της αντιστασης γιατι μπαινουν "καθετα", και θελει λιγη προσοχη (με την εξασκηση γινεται  αυτοματο) στην ποσοτητα βαμβακιου που βαζεις. Ειναι και ο πιο "compact", και για τα δικα μου παντα γουστα ο πιο ομορφος απο τους τρεις.

alberich
το πιο απλο στησιμο (λιγο προσοχη στην ποσοτητα του βαμβακιου μονο) και λυσιμο για πχ αλλαγη αντιστασης, ο πιο "συγχρονος" σε οψη. Παρομοιας νοοτροπιας και γευσης αλλα ελαφρα πιο δυσκολος στο στησιμο ειναι και ο Bishop Και ο Ripley (για οσους θελουν RDTA)

και οι τρεις μου αρεσουν στη γευση και οι τρεις εχουν καλη ποιοτητα κατασκευης.

Επισης αν θες πιο "οξεια" γευση σε καπνικ, ειδικα NET, (οι προηγουμενοι δινουν πιο "στρογγυλεμενη") δοκιμασε και τον pioneer v 1.5, αρκετα ευκολος στο στησιμο ( "αγαπα" το "πολυ" βαμβακι) ομως με καπως κατωτερη ποιοτητα κατασκευης απο τους παραπανω (πχ δεν αντεχει τοσο σε πτωσεις). Ο παλιοτερος pioneer, εχει σχεδον ιδια γευση αλλα ακομη χειροτερη ποιοτητα κατασκευης  πχ θελει προσοχη (και λιγο καλη τυχη) στο βιδωμα της καμπανας (και εκει θελει ΠΟΛΥ βαμβακι για να μην εχεις διαρροες)

Γενικα και οι τεσσερις ειναι στη σφαιρα του. . . ονειρου σε σχεση με το τι κυκλοφορουσε σε αυτο το ευροε των τιμων πριν μερικα χρονια.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 19, 2022, 13:44 από panos »

Αποσυνδεδεμένος noe

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνώ με τον Πάνο για τους fev, aromamizer, bishop, ripley (alberich & pioneer 1.5 δεν τους ξέρω), θα προσθέσω και τους era & era pro. Δεν έχω την εμπειρία να καταλάβω το στρογγύλεμα ή την ένταση στις γεύσεις, αλλά είναι όλοι τους εξαιρετικοί.
Ατμίζω με αυτούς flavor shots ημικαπνικά, γλυκά και φρουτένια και σε όλους για την ώρα έχω καταλήξει να στήνω με super fine fused clapton mtl ni80 30gaX2 + 38ga (0,7vm) ή 32X2+38 (1.0 ωμ) 5 σπείρες με κοτον μπέικον (μιαμ, μιαμ).
Δεν ξέρω πιο σύρμα είναι πιο επιβλαβές αλλά το συγκεκριμένο βράζει πολύ καλά τα υγρά και δεν μαυρίζει τόσο γρήγορα η αντίσταση και το βαμβάκι.
Αν μου ζητούσαν να τους κατατάξω για τη γεύση θα ήταν:
1) fev, 2) aromamizer, 3) ripley, 4) Era, 5) pionneer και 6) bishop
ενώ για την ευκολία στο στήσιμο:
1) fev, 2) bishop, 3) ripley, 4) Era, ίδιο επίπεδο 5) pionneer  και 6) aromamizer
για την ομορφιά:
1) aromamizer, 2) ripley, 3) Era, 4) fev, 5) pionneer  και 6) bishop

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Τελικά όλοι έχουν το Fev για νούμερο ένα. Πριν να βρω εδώ το φόρουμ και με αποτέλεσμα τις εμπειρίες ατμιστών έβλεπα μόνο τα reviews στον Youtube. Τελικά αυτό που κατάλαβα είναι ότι στα περισσότερα εάν όχι σε όλα τα reviews προσπαθούν απλά να προωθήσουν προϊόντα... Ο aromamizer classic μου άρεσε και εμένα πάρα πολύ και άμα ήταν διαθέσιμος θα τον είχα πάρει κιόλας. Ευτυχώς που δεν ήταν διαθέσιμος γιατί δεν θα είχα μάθει για τον Fev κλώνο. Βασικά είχα φάει και ένα κόλλημα με τον Sure Rta και σκεφτόμουν να τον πάρω αλλά τα 55 ευρώ που κάνει μου φαίνονται πολλά. Βέβαια εάν η γεύση και το χτύπημά του δικαιολογούν τα 20 ευρώ παραπάνω από τους άλλους τότε ναι, αλλά δεν νομίζω... Τώρα, για 32 ευρώ (σε ελληνικό μαγαζί) που έχει ο fev μαζί με κάποια εξτραδάκια να φθάσει και τα 45 ευρώ το πολύ, πιστεύω ότι αξίζει. Όπως και ο aromamizer classic με τα 35 που έχει περίπου. Για τα αρνητικά που ανέφερες Πάνο για τον Fev εγώ προσωπικά δεν τα βλέπω για αρνητικά. Τα υπερνικάει η εμπειρία ατμίσματος σύμφωνα με αυτά που διάβασα εδώ.
Ευχαριστώ που μοιραστήκατε τις εμπειρίες σας μαζί μου και με βοηθήσατε αρκετά!!!   
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 19, 2022, 19:02 από Xameno_Skli »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
"Για τα αρνητικά που ανέφερες Πάνο για τον Fev εγώ προσωπικά δεν τα βλέπω για αρνητικά."

Ουτε εγω!
Εχω 3 (!) fev κλωνους, τα γραφω ομως γιατι καποιοι εχουν προβλημα με την μεγαλη πολυπλοκοτητα ήτο μεγαλο μεγεθος και βαρος στον ατμοποιητη, και αλλοι με το "παλιου στυλ" γεμισμα.

Καταπληκτικη ειναι η  επαναληψιμοτητα στησιματος (σηλαδη καθε φορα που τον στηνεις να βγει καλο) και μαλιστα με "κλειστα τα ματια" μονο στο fev το εχω πετυχει.

Υπάρχουν 2 στησιματα, ενα τυπου bishop που κοβεις τα βαμβακια ελαχιστα μετα τις βιδες, και ενα που κατεβαζεις τα βαμαβακια μεχρι τη δεξαμενη, ο fev παιζει καλυτερα με το πρωτο, το "τυπου bishop"

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Εχω 3 (!) fev κλωνους, τα γραφω ομως γιατι καποιοι εχουν προβλημα με την μεγαλη πολυπλοκότητα

Υπάρχουν 2 στησιματα, ενα τυπου bishop που κοβεις τα βαμβακια ελαχιστα μετα τις βιδες, και ενα που κατεβαζεις τα βαμαβακια μεχρι τη δεξαμενη, ο fev παιζει καλυτερα με το πρωτο, το "τυπου bishop"

Πάνο. μία ερώτηση (προς το διαφωνία) & δύο καθαρές διαφωνίες:
1) Προσωπικά θεωρώ τον FeV ως έναν εντελώς βασικό & απλό ατμο. Ποιό είναι το κριτήριο ή μέτρο σύγκρισης & τον χαρακτηρίζεις "με μεγάλη πολυπλοκότητα";
2) Με τους τύπου FeV ατμο, οι κινέζοι έχουν στήσει κανονικό πάρτυ παρουσιάζοντας είτε δικές τους σχεδιάσεις, είτε κλώνους καθεαυτούς, είτε & σε συνεργασία με ευρωπαίους (για καλύτερο marketing & των δύο). Αυτό έκανε & η Ambition με τους Vaping Gentlemen. Οπότε θεωρώ ότι ο Bishop έχει στήσιμο όπως του FeV & όχι το αντίθετο.
3) Εχει παραπάνω από 2 τρόπους στησίματος. Δεν λέω νούμερο επειδή όλο & θα βρεθεί κάποιος να προσθέσει ακόμα ένα.

*** Ατιμη "νέα" πλατφόρμα του vaping.gr. Πατώντας το κουμπί της "παράθεσης" με βγάζει κατευθεία στο πεδίο "σύντομη απάντηση", όπου όμως δεν έχω την δυνατότητα να χρησιμοποιήσω emojis.

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 673
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Εμένα πάλι στον fev δεν μου αρέσει η τζουρα του,ότι συνδυασμό έχω κάνει με τα πινακια δε μου κάθεται  ο αέρας του.

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Ναι έχεις δίκιο σε αυτό, πρέπει να τα αναφέρεις όπως και τα θετικά. Εγώ ανήκω στους ατμιστές που άμα πάρω την απόλαυση που ψάχνω από έναν ατμοποιητή συμβιβάζομαι εύκολα με κάποια αρνητικά που μπορεί να έχει. Σε εμένα τουλάχιστον έρχεται πρώτα η απόλαυση, μετά η λειτουργικότητα και στο τέλος η εμφάνιση. (Να πω την "αμαρτία" μου... μου αρέσει και εμφανισιακά ο fev!!!) Μακάρι βέβαια να τα βρίσκαμε όλα αυτά σε έναν ατμοποιητή που να είναι τέλεια. Όσο για το στήσιμο πολύ θετικό χαρακτηριστικό που έχει ο fev. Με την λίγη εμπειρία(σχεδόν ένα χρόνο ατμιστής και από την αρχή με επισκευάσιμο υς) και αυτά που έχω δει για τον συγκεκριμένο έτσι θα τον έστηνα και εγώ, στιλ Bishop... Λογικά δεν μου την γλιτώνει, θα τον αγοράσω!!! :) :) :)  Ευτυχώς το μαγαζί με τα ατμιστικά εδώ που ζω τον έχει σε απόθεμα.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
@treloneritis
1) Εννοω περισσοτερα κομματια , σε στησιμο ειναι ο καλυτερος ατμο  που ειχα ποτε, και ο μονος με τοσο ευκολη επαναληψιμοτητα του καλου στησιματος.
2) Σωστος, δεν το αποσαφηνισα, οτι ειναι ο πρωτος με αυτη τη μεθοδο wicking και λογω της επιτυχιας του πολλοι ακολουθησαν.
3) Δυο ξερω προσωπικα, αν εχεις μεινει ευχαριστημενος με αλλους τροπους βαλε κανενα Link ενδιαφερομαι αμεσα!

Δεν ειναι τυχαιο οτι εχω 3 τετοιους (και τους χρησιμοποιω και τους 3 ταυτοχρονα με αλλα υγρα) αν και δυστυχως σε κλωνο λογω budget, (εχω ομως τον squonker της fev σε γνησιο, ο οποιος επισης ειναι εξαιρετικος, τον χρησιμοποιω σαν dripper)




Έγινε συγχώνευση διαδοχικών μηνυμάτων

@stavros63 δοκιμασε ενα "τυφλο" Pin και ενα κανονικο, ετσι τον λειτουργω εγω τουλαχιστον
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 20, 2022, 09:49 από Buliwyf »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4678 475251 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:06
από kyrgiannis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114282 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1229 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 881 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 270875 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1463 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 814 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43061 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164755 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12280 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1519956 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap