vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

214 επισκέπτες, 7 χρήστες
dimitris66, Jorge, Milarepa, Tazz, laniel, TJ, mode plagal

Twitter

Aspire Nautilus X

Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #30 στις: Μαΐου 27, 2016, 18:36 »
Τον πήρα σήμερα. Όντως για να βγάλει γεύση θέλει 18 watt και πάνω. Η γεύση είναι μάλλον χειρότερη τόσο από την 1.8 clapton του Triton mini όσο και από την μπλε μεγάλη του Triton 2, καλύτερη από τις παλιές BVC των Ναυτίλων.
Το πρόβλημα είναι ότι είμαι τελείως MTL τύπος και δεν μ' αρέσουν καθόλου οι... ζέστες, ενώ ο ατμοποιητής ζεσταίνεται απίστευτα πολύ για τα γούστα μου, με τη δεύτερη τζούρα ζεματάει, και το κακό είναι ότι ζεσταίνεται και το - πολύ κοντό και που δεν αλλάζεται - drip tip. Φαντάζομαι ότι ζεσταίνεται τόσο πολύ λόγω ύψους, είναι απίστευτα κοντός. Σε μερικούς θ' αρέσει φαντάζομαι, πάντως σίγουρα δεν είναι αντικαταστάτης του Ναυτίλου. Στα 15 watt είναι λιγότερο ζεστός αλλά λειτουργεί υποτονικά.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #31 στις: Μαΐου 28, 2016, 13:03 »
Πολύ κάτω των προσδοκιών του ονόματος του ο συγκεκριμένος,τον είδα και άτμισα απο κοντά πριν καμία ώρα στην vapeland που είχα πάει για προμήθειες.
Για γεύση επιηκώς απαράδεκτος με το castle long μέσα του,τώρα τα άλλα για αλλαγές drip  και τα λοιπά περνάνε σε 2η μοίρα

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #32 στις: Μαΐου 30, 2016, 19:30 »
Τον πήρα και γώ σήμερα. Όντως ζεσταίνεται πολύ! Καίει!
Ακόμα και στα 14 W το επιστόμιο καίει σε μερικά δευτερόλεπτα. Από κρύο, στα 7" δεν το αντέχω. Για καλοκαίρι... δύσκολα.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #33 στις: Μαΐου 30, 2016, 19:50 »
Ξεκίνησε να έρχεται ο ασημένιος  ο δικος μου , αλλα δεν εχω ακουσει ούτε μια καλη κουβεντα. μεχρι τώρα! Και μου στοιχησε και 25αρι...
Μου φαίνεται ότι ο Κ3, για κάποιον  πού δεν αρέσκεται στα πολλα βατ , με τα 9 δολλαριακια του ....είναι προτιμότερος... και με κεφαλές nautilus ;)
Μήπως   ειναι για κατευθείαν στοκάρισμα...πολύ το φοβαμαι...μετα τοσο αρχικό παλαικό ενθουσιασμό :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #34 στις: Μαΐου 30, 2016, 21:52 »
o Κ3 παίρνει τις κεφαλές του ναυτίλου, ή τις απλές bvc που παίρνουν οι ce5, k1;
Πάντως, έτσι όπως τα λέτε κύριοι, δεν τον βλέπω καλό. Σήμερα ξεκίνησε ο δικός μου από efun.top, που τον πήρα για δοκιμή. Οχι ότι βλέπω να πηγαίνω κόντρα σε τόσες γνώμες!


Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #35 στις: Μαΐου 30, 2016, 22:57 »
Μερικές επί πλέον παρατηρήσεις:

1) ο Χ είναι πιό αεράτος. Η αντιστοιχία με την μεγαλύτερη οπή του Ναυτίλου mini είναι όταν η σχισμή του Χ έχει το σχήμα κύκλου, άντε ελάχιστα πιό ανοιχτή.
2) Σε τζούρα 1" στα 14W χωρίς κατέβασμα και με άμεση εκπνοή από το στόμα, ο ατμός από τον mini είναι πολύ πυκνότερος από αυτόν του Χ.
3) Σε τζούρα 3 και 5" στα 14W η διαφορά είναι θεαματικά μεγαλύτερη υπέρ του mini (πάντα με ίση εισαγωγή αέρα).
4) Ανεβάζοντας τα W στα 18 μόνο για τον Χ η διαφορά εξακολουθεί να είναι πολύ μεγάλη (Στα 5" κάηκαν τα χείλη μου γαμ@$%!#)
5) Η γεύση του υγρού αναπλήρωσης είναι αισθητά διαφορετική (προς το χειρότερο δυστυχώς!) για τον Χ
6) Στα ίδια Watt η θερμοκρασία του ατμού είναι πολύ υψηλότερη στον Χ (αναμενόμενο) και η αίσθηση αυτή επιτείνεται από την γρήγορη αύξηση της θερμοκρασίας του drip tip (όχι δεν ταιριάζει τίποτα άλλο) αλλά και από την έντονη εκπομπή θερμότητας από το top cap προς τα χείλη. Περιττό να πώ ότι δεν λέει να ακουμπήσουν τα χείλη στο top cap γιατί σε παίρνει και σε σηκώνει. Να τα παίρνω αυτά από έναν sub ohm να το καταλάβω, αλλά από μιά αντίσταση 1,5 Ω δεν λέει.
7) Στα 22 Watt και ημιαςπουμεπνευμονική (γιατί αλλοιώς σε παίρνει ο δι@%#^!*) η γεύση φτιάχνει αρκετά, χωρίς όμως να φτάνει αυτήν του mini (κατά τη γνώμη μου πάντα) και φυσικα... όλα καίνε!

Οπτικά βέβαια είναι πανέμορφος! Μιά μπουκιά, σαν ένα dripperάκι μικρό, και φυσικά χωρίς καθόλου διαρροές. Η ρύθμιση αέρα είναι πανεύκολη και απροβλημάτιστη, δεν αλλάζει κατά λάθος με τίποτα (πιθανόν το κομμάτι του φίλου μας Shadowjump να ήταν προβληματικό).
Αλλά κατά τα υπόλοιπα...  :'(
Τον περίμενα βλέπεις πως και τι, γιατί μου άρεσε η ιδέα ενός καλού micro Ναυτίλου. Αλλά απογοητεύτηκα. Ηδη κάνω σκέψεις να τον ανταλλάξω με κανέναν Cleito. Εκεί τουλάχιστον θα έχω λόγο να... καίγομαι.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 31, 2016, 00:25 από Yeti »

Αποσυνδεδεμένος angelosdes

  • ***
  • 531
  • Φύλο: Άντρας
  • MTL+flavour
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #36 στις: Μαΐου 30, 2016, 23:14 »
o Κ3 παίρνει τις κεφαλές του ναυτίλου, ή τις απλές bvc που παίρνουν οι ce5, k1;
Πάντως, έτσι όπως τα λέτε κύριοι, δεν τον βλέπω καλό. Σήμερα ξεκίνησε ο δικός μου από efun.top, που τον πήρα για δοκιμή. Οχι ότι βλέπω να πηγαίνω κόντρα σε τόσες γνώμες!
o Κ3 παιρνει τις κεφαλες του ναυτιλου...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #37 στις: Μαΐου 30, 2016, 23:18 »
ευχαριστώ!!!!
Είναι και πιο όμορφος από τον παλιό ναυτίλο κι ελάχιστα μεγαλύτερος από τον Χ
αν αφαιρέσουμε πόλο και ντριπ τιπ, είναι 4 εκατοστά. 
Θέμα κεφαλής είναι από ό,τι λέτε. Δυστυχώς δεν είναι συμβατός με άλλες, ώστε να υπάρχει εναλλακτική

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #38 στις: Μαΐου 30, 2016, 23:43 »
Τον Χ τον παραγγειλα σε pre order εχει γινει shipping και αναπόφευκτα θα τον παραλάβω.

Τον Κ3 τον αναμενω εντος των ημερώνκαι τον πηρα από τα λιγα στοιχεια που διαβασα  για αυτόν , κυριως στο site της Aspire.
Θα ήταν επιθυμητό να παιρνει 3μλ , αλλα δυστυχως το τανκ χωράει 2μλ.
Υπαρχει σετ Κ4 ,αλλα παλι δυστυχως , είναι μια μπατ. aspire 2000mah με  τον cleito επανω.
Πως πρόεκυψε θέμα για απλές bvc κεφαλές? Δεν το ειδα πουθενα....
Μονο Νautiluς  1.8om ειδα  να φοράει.
Δεν πρέπει να εχει καμια σχεση με τον Κ1, αλλα αυτό δεν σημαινει ότι θα είναι η τζαγκουaρ των εργοστασιακών :D και βεβαια  εχει χαμηλη τιμη αγοράς για προιόν της aspire.


« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 31, 2016, 00:24 από vamaxin »

Αποσυνδεδεμένος Aris08

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #39 στις: Μαΐου 31, 2016, 00:12 »
Δυστυχώς τον αγόρασα και εγω. Ήθελα έναν μικρό ελαφρύ  διακριτικό ατμοποιητη και φυσικά γευστικό για τις καλοκαιρινές εξόδους σε συνδυασμό με το istick pico ώστε να μην βαραίνει την τσέπη και να μην τρομάζει. Με τον ναυτιλο μίνι δεν τα βρήκα ποτέ αισθητικά, εχω δει καλύτερους μιναρέδες στη ζωή μου.
Μικρός ελαφρύ ς και διακριτικός ειναι αλλα απο γεύση οπως είπαν και οι άλλοι, δεν λέει κάτι. Δεν ξερω αν αυτό το συμπέρασμα οφείλεται στο οτι καλόμαθα με τους επισκευάσιμους, πάντως δεν με ικανοποίησε.


Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #40 στις: Μαΐου 31, 2016, 08:59 »
Update: Στο 3ο τανκ η γεύση βελτιώθηκε αρκετά. 
Ισως να έστρωσε η κεφαλή (ισχύει πράγματι τέτοιο πράγμα για κάποιες κεφαλές ή απλά δεν ξέρω τι μου γίνεται?)  :))
Επίσης, αν ΔΕΝ το κάνεις πιπίλα, η θερμοκρασία είναι σε ανεκτά επίπεδα, τουλάχιστον μέχρι τα 18 W (τώρα βέβαια είναι και πρωί και η θερμοκρασία είναι χαμηλότερη από χτες το βράδυ που τον είχα ξεπατώσει κιόλας)

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #41 στις: Μαΐου 31, 2016, 09:31 »
Αφου αρχιζουμε από 14w , που δεν τραβάει...πας 18 βατ...για να πάρεις γεύση και ισως και 20 -22 βατ με όλα τα συνεπακόλουθα( ο ατμο ζεματάει, η μπατ καταναλώνεται γρήγορα, το μοντ ζεστό) ποια είναι τα υπερ, που αντισταθμίζουν τα  προαναφερόμενα?

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #42 στις: Μαΐου 31, 2016, 10:05 »
ότι είναι μικρός και όμορφος

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #43 στις: Μαΐου 31, 2016, 10:16 »
Για μενα, στα 20W+, εχει καλυτερη γευση παντως απο τον Nautilus.

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #44 στις: Μαΐου 31, 2016, 10:19 »
Αν επιτρέπεται, σε τι μοντ τον βαζεις?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135798 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084233 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34953 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 106 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9479 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476540 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114727 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1299 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2353 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 919 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271185 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos