vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

208 επισκέπτες, 4 χρήστες
giorgos1999, Harris, Buliwyf, dvelev

Twitter

Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #90 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 02:26 »
Ναι, αλλά σαν το powerbank δεν είναι.
Αν μπορείς να πιάσεις την μπαταρία, είναι θέμα χρόνου να την βάλεις εκεί που δεν πρέπει, χωρίς προφυλακτικό.






Δεν εννοούσα αυτό ακριβώς, αλλά ως παρομοίωση μέσα είσαι.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #91 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 02:28 »
Εντάξει υποθέτοντας πάντα ότι διαθέτουμε στοιχειώδη νοημοσύνη και γνώση λέμε βρε τσιπ  :))

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #92 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 02:39 »
Δεν την διαθέτουμε πάντα.
Καμιά φορά ξεχνάμε να την πάρουμε μαζί μας, όπως πολύ συχνά συμβαίνει με την κοινή λογική.

Είναι δεδομένο ότι με κάθε μπαταρία έχουμε και θήκη.
ΔΕΔΟΜΕΝΟ

Λέω για το ακόμα καλύτερο, που καλύπτει κάθε νόσο και κάθε μ@##κίαν.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #93 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 03:08 »
Από την άλλη χωρίς την επιλεκτική αναπαραγωγή θα ήμασταν ακόμη στις σπηλιές.

Αν ο άλλος έχει νόσο και μ@##κίαν και με το power bank θα τα καταφέρει  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #94 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 03:10 »
...μα έφταιγα αποκλειστικά εγώ!
Καταστήματα και ατμιστικές κοινότητες οφείλουν να υπενθυμίζουν τους κανόνες σωστής χρήσης μιας μπαταρίας. Δεν έφταιγες αποκλειστικά εσύ, βρίσκω τραγικό που δεν ήξερες τι μπορεί να συμβεί όταν δεν τις σεβόμαστε. Κάτω από άλλες συνθήκες μπορεί να μην έκλαιγες για αμάξι αλλά για εγκαύματα 2ου και 3ου βαθμού!
:(

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #95 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 11:31 »
Θα συμφωνήσω. Είναι πολύ εύκολο να πεις σε κάποιον "μ@##κία έκανες", αλλά δεν είναι αυτή η λύση. Δεν έχουμε να κάνουμε με μπαταρίες ΑΑ 1.5V. Έχουμε να κάνουμε με εργαλεία τα οποία δίνουν πόνο. Θεωρώ μέγα φάουλ ένα κατάστημα να μην ενημερώνει για το τι μπορεί να γίνει αν δεν διαχειριζόμαστε σωστά μια μπαταρία, όπως και το να μην ενημερώνει για τις σωστές συνθήκες χρήσης και φύλαξης.

Αποσυνδεδεμένος Stiv22

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #96 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 11:41 »
Εγώ έχω μια απορία. Αν βάλω ανάποδα την μπαταρια στο μηχανικό και πατήσω το κουμπί, θα πάρει φωτιά αμέσως η μπαταρια ?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2016, 11:52 από Stiv22 »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #97 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 11:57 »
Σε καθαρά μηχανικό mod μπορείς να βάλεις τη μπαταρία όπως θέλεις. Θα δουλέψει κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #98 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 12:55 »
Εγώ έχω μια απορία. Αν βάλω ανάποδα την μπαταρια στο μηχανικό και πατήσω το κουμπί, θα πάρει φωτιά αμέσως η μπαταρια ?
αν ειναι 100% μηχανικο, δεν εχεις κανενα προβλημα. δουλευει κανονικοτατα.
αν υπαρχει οποιοδηποτε ηλεκτρονικο κυκλωμα τοτε αυτοματως δεν ονομαζεται μηχανικο, κ η πιθανοτητα για "τσαφ" πολλαπλασιαζεται.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #99 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 13:28 »
[justify]Καλημέρα σε όλους τους φίλους. Το θέμα “ατύχημα από λάθος χρήση κι όχι από κακό προϊόν” είναι σοβαρότατο, και συμφωνώ με τον φίλο modivin. Καλύτερα να με “προσβάλει” με όσα δεν ξέρω, παρά να με “χαϊδέψει” ή να με αγνοήσει. Αν μέσα σε ελάχιστο χρόνο μπορώ κι ασχολούμαι με επισκευάσιμο κομμάτι στο άτμισμα, αν στήνω με σύρματα που μέχρι χθες δεν ήξερα ούτε απ' το σχολείο, αν χρησιμοποιώ πλέον ηλεκτρονικές συσκευές με εντυπωσιακά νούμερα ισχύος (όπως τα πρώτα μας κασετόφωνα...), αν μαγειρεύω εξωπραγματικές νικοτίνες, κ.λπ. κ.λπ., ε, τότε δεν έχω και πολλές δικαιολογίες για τη μη ασφαλή μεταφορά των μπαταριών μου, και στο τέλος αυτό που μένει είναι: πόσο επικίνδυνο είναι το άτμισμα, (που ασφαλώς δεν ισχύει κάτι τέτοιο). [/justify]

[justify]Παρεμπιπτόντως, θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι (να πω και για τα δικά μου άπλυτα... ;D ). Χρησιμοποιώ powerbank, ως εκκινητή μπαταρίας μοτοσικλέτας. Είναι 20.000mAh και στις οδηγίες αναφέρει πως, αν αποθηκευτεί η συσκευή, πρέπει να γίνεται 1 φορά, ανά 3 μήνες, πλήρης φόρτιση-αποφόρτιση. Εδώ δεν ισχύει το 50% της μπαταρίας για αποθήκευση; (μπορείτε ελεύθερα να μου κάνετε οποιαδήποτε παρατήρηση γιατί γνωρίζω ελάχιστα για την μπαταρία / και την χρησιμοποιώ, έστω αυτές τις ελάχιστες φορές που χρειάστηκε).  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος leontamp

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #100 στις: Ιουλίου 09, 2017, 03:51 »
Τώρα δε ξέρω αν έπρεπε να ποστάρω εδώ ή όχι...

Τεσπά είχα ψηφίσει όχι αλλά σήμερα αλλάξανε τα πλάνα...


Γυρίζω σπίτι το πρωί μετά τη δουλειά και πατάω το κουμπί στο ipv6x να ατμίσω και βλέπω weak battery...Περίεργο λέω μιας και το είχα φορτίσει την προηγούμενη μέρα και συνήθως μου βγάζει 2-3 μέρες αφού κυκλοφορώ και με 2ο σετ ατμό/μοντ.. Δε δίνω σημασία, βγάζω τις μπαταρίες χωρίς κάποιο εμφανές πρόβλημα τις βάζω στο φορτιστή (nitecore τον διπλό..) και πάω για ξάπλα.... Χαζό αλλά έτσι κάνω πάντα... Ξυπνάω πάω να τις βγάλω βλέπω η μία είχε φορτίσει ή άλλη όχι λέω τι γίνεται; Τις βγάζω και δοκιμάζω την αφορτιστη στο vtc mini δεν ανοίγει το μοντακι.. Δοκιμάζω στο Pico και ανάβει..Θα μας τρελάνει λέω...Πατάω fire κλείνει το μοντακι! Κάποια ματσολιά λέω έχει γίνει, βγάζω την μπαταρία πάω στο μπάνιο βγάζω το περιτύλιγμα της μπαταρίας και ιδού....


Σίγουρα το θέμα έγινε μέσα στο ipv6x και λογικά παίξανε ρόλο οι προστασίες γιατί ούτε καπνό ούτε κάτι άσχημο μύρισα και το είχα σχεδόν όλη την ώρα στο χέρι εκτός από ένα δεκάλεπτο πάνω στο μηχανάκι στην επιστροφή από δουλειά, που βρισκόταν στην τσέπη μου.. Μπράβο στη Samsung που με γλίτωσε!

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #101 στις: Νοεμβρίου 29, 2018, 03:36 »
Από την έλλειψη απαντήσεων εδώ και μήνες να συμπεράνω πως τελικά οι μπαταρίες μας έγιναν πλέον ασφαλείς ???



Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #102 στις: Νοεμβρίου 29, 2018, 09:20 »
Απλά ο κόσμος είναι πιο ενημερωμένος ...

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #103 στις: Νοεμβρίου 29, 2018, 11:01 »
Πιθανότατα ναι  :D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084128 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34886 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 78 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9423 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135688 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476308 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114646 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1288 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2342 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271110 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos