vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

255 επισκέπτες, 7 χρήστες
manoslykos, Blackwolf, gfilip, Jorge, treloneritis, lagoudakis, camber

Twitter

Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 23:18 »
Τα εσκεμενα , πιάνονται ;;;;


dNiko , αυτο που μου ειχες πει ;;;

Ναι.

Αποσυνδεδεμένος johnkrv7

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 23:26 »
Θα μπεί κανένας ρεπόρτερ κίτρινη φυλλάδας θα δει το ποσοστό ως τώρα που είναι 7% και θα δούμε αύριο πρωτοσέλιδο " Σχεδόν  10 στους 100 ατμιστές έχουν ανατιναχτεί !! "  :)) :))




Αποσυνδεδεμένος Αsimos

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 23:28 »
το 2012 ειχα αγορασει το πρωτο η.τ αυτο που εμοιαζε με κ.τ με τις μινι τις μπαταιρες και τα φιλτρακια....τοτε η προσπαθεια απετυχε και σε 6 μηνες γυρισα στο κανονικο τσιγαρο.
πριν 2-3μηνες οταν μου ηρθε να ξαναδοκιμασω σκεφτικα να δοκιμασω με αυτα που ειχα μην ξοδευω παλι χρηματα χωρις αποτελεσμα.....μολις εβαλα την μια μπαταρια για φορτηση εσκασε ο φορτηστης(λογικα ειχα βραχηκυκλωσει απο την πολυκαιρια) και μου εριξε τον γενικο......ευτυχως βεβαια γιατι με την αποδοση που ειχαν τα μινι η.τ δε ξερω αν μπορουσα να μεινω στο η.τ, χωρις να δοκιμασω τις αλλες 3 μπαταιρες που ειχα πηγα και αγορασα ενα i sticκ50 και εναν ναυτιλο και εκοψα το κ.τ για την πλακα και ουσιαστικα χωρις να το θελω,καθως η λογικη της αγορας ηταν η μειωση του κ.τ και οι κλειστοι χωροι. :respect:

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 23:30 »
Επειδή ερχομαι σε επαφη με πολύ κοσμο κάθε μερα και μερικοι απ αυτους είναι ατμιστες ξερω τι γραφω.
Εχουν θεμα οι αρχαριοι.
Από να βιδωνουν καργα τον ατμο,να βαζουν υγρα!! μεχρι βεβαια την κακη χρηση της μπαταριας.
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος stroum

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 23:56 »
Υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ αστοχίας υλικού  και υποψηφιότητας για τα Darwin awards.

Επιπλέον, πώς κρίνουμε αν ένα αυτοκίνητο πχ είναι ασφαλές; Αν τρακάρουμε χωρίς να φοράμε ζώνη (οπότε δεν θα δουλέψουν σωστά και οι αερόσακοι), μπορούμε να βγάλουμε το παραμικρό σχετικό συμπέρασμα εκ τού αποτελέσματος; Το μεγαλύτερο κενό σε οποιοδήποτε σύστημα ασφάλειας είναι ο ίδιος χρήστης.

Προσωπικά με απασχολεί να ξέρω το πόσο αξιόπιστη είναι μια συσκευή με στοιχειωδώς υπεύθυνη χρήση. Αν μια μπαταρία ή ένα mod δεν ανταποκρίνεται στις προδιαγραφές του, αυτό με ανησυχεί. Οι τρόποι που κάποιος κατάφερε να καταστρέψει κάτι, όχι.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 12:29 »
Ψήφισα όχι.

Χρησιμοποιώ μπαταρίες (εκτός ego) από τον Μάρτη του 2012 για το ητ. Από το Σεπτέμβρη του ίδιου έτους, αρχισα και το "2 σε σειρά", 16340 μεν αλλά σε σειρά. Από το Γενάρη του 2015, τα μοντ μου είναι όλα των 2 ή 3 μπαταριών.

Πέρα από ένα σπινθήρα κατά την εισαγωγή μπαταρίας στο μοντ, είχε φαγωθεί το μονοτικό, ούτε καν ανησυχητική θερμοκρασία δεν έχω παρατηρήσει.

Στατιστικά, νομίζω ότι πάντα υπάρχει μια μικρή πιθανότητα μία μπαταρία να αποδειχθεί ελλατωματική και να μας ξηγηθεί με τσαμπουκά. Στο χέρι μας είναι να κρατήσουμε αυτό το ποσοστό σε αυτό το επίπεδο και να μην το αυξάνουμε με λανθασμένη χρήση/φύλαξη/φόρτιση.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 12:51 »
Επειδή ερχομαι σε επαφη με πολύ κοσμο κάθε μερα και μερικοι απ αυτους είναι ατμιστες ξερω τι γραφω.
Εχουν θεμα οι αρχαριοι.
Από να βιδωνουν καργα τον ατμο,να βαζουν υγρα!! μεχρι βεβαια την κακη χρηση της μπαταριας.
Πετρος  :thumpup:


σε μια συνηθεια που επιβαλεται να ειναι plug & play...

Κοιτα, στη δουλεια μου εχω μαθει οταν κατασκευαζω ενα συστημα το οποιο θα το χειριζεται καποιος μηχανικος η ηλεκτρολογος να δινω αρκετες δυνατοτητες παραμετροποιησης και σκαλισματος ακομα και σε hardware mode ενω οταν θα το χρησιμοποιησει ενας καπετανιος να εχει οσο το δυνατο λιγοτερα πραγματα να κανει, αν ειναι δυνατο να παταει ενα κουμι και να λειτουργει μονο του.
Το ΗΤ δεν απευθυνεται σε geeks μονο αλλα και στον παππου σου και τη γιαγια σου που βλεπουν κινητο και νομιζουν οτι τους βαλαν να κατσουν μπροστα σε κονσολα της NASA.


Για ενα life hacker /geek / nerd φυσικα και ειναι σωστο και λογικο να αποκτα γνωσεις και να σκαλιζει το οτιδηποτε του κανει κουκου, (κι εγω εκει ανηκω αλλα δεν εχω απαιτηση να ειναι ολοι οι ανθρωποι ετσι) ομως το ΗΤ υποτειθεται πως εχει ως στοχο τον απλο πολιτη -ακομα και το μεγαλυτερο τεχνοφοβικο του πλανητη- που μπορει να ειναι οποιοσδηποτε αρα επιβαλλεται να ειναι plug & play και επισεις επιβαλλεται να εχει δυνατοτητες να συγχωρεσει οποιοδηποτε "λαθος" μπορει να κανει ο οποιοσδηποτε.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 13:17 »
Nick74...
όλα αυτά που γράφεις... τι σχέση έχουν με το νήμα? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 14:22 »
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.
Προσωπικά δεν μου έχει τύχει ποτέ ελαττωματική μπαταρία με εκρήξεις και μπουρλότα.
Επίσης, μέχρι αυτό το σημείο τού νήματος, δεν είδα καμία αναφορά για αστοχία υλικών, για κακές μπαταρίες που αναφλέγονται ή σκάνε. Είδα  μόνο άμεσες ή έμμεσες αναφορές για κακή χρήση, αμέλεια, άγνοια, δοκιμή ή ακόμα κι “εμπειρική εξυπνάδα”. Συγγνώμη που θα το πω όμως θέλω να είμαι ειλικρινής. Διαβάζω γι' ακόμα μια φορά -σ' ένα ακόμα φόρουμ-, “έμπειρα” μέλη όπου συμβουλεύουν, με όποιο τρόπο νομίζουν εκείνοι σωστό, τους νέους χρήστες.

 
Νομίζω πως δεν έχει κανένα νόημα να δούμε ποιος την έχει πιο μεγάλη, την ατμιστική εμπειρία. Ο κακός χρήστης είναι παντού και ήταν εδώ από πάντα, από είδη ψαρέματος μέχρι εσώρουχα και μπαταρίες. Εξίσου επικίνδυνο -αν όχι περισσότερο- είναι να νιώθω έμπειρος (π.χ. να είμαι 2, 3, 4 ή 444 χρόνια ατμιστής και να παίζω στα δάχτυλα τα δάχτυλά μου, γιατί είμαι “παλιός”).

 
Πόσοι γνωρίζουμε τελικά τους τύπους μπαταριών που έχουμε καθημερινά σε χρήση; πόσοι έχουν διαβάσει τις οδηγίες χρήσης ή έστω τα βασικά τεχνικά χαρακτηριστικά μίας συσκευής; πόσοι γνωρίζουν αν τους καλύπτει ο νόμος στο ν' απαιτήσουν οδηγίες χρήσης στην ελληνική γλώσσα; πόσοι γνωρίζουμε αν οι μπαταρίες είναι αναλώσιμες κι αν καλύπτονται από εγγύηση κατασκευής, ελέγχου ή ακόμα και αντικατάστασης; πόσοι τηρούν τα στοιχειώδη μέτρα ασφαλείας; (από γαντάκια και μασκούλα για υγρά, θήκες για μεταφορά μπαταριών, μέχρι απλούς ελέγχους σε ημερομηνίες και βασικά στοιχεία κατασκευής).

 
Χωρίς πολλά λόγια, ο κάθε νέος χρήστης-καταναλωτής, για κάθε προϊόν που χρησιμοποιεί, πρέπει πρώτα να έχει στην καθημερινότητά του τις βασικές γνώσεις (απ' το σχολείο ακόμα). Να ενημερώνεται απ' το επώνυμο κατάστημα και τον σωστό επαγγελματία. Το Διαδίκτυο πιστεύω πως είναι άλλο φρούτο, κι ασφαλώς, δεν θα μου μάθει Ηλεκτρισμό και πυρασφάλεια ο JoeBarTeam ή ο Batman13. 

 

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 15:30 »
Για κάποιο λόγο άλλαξαν οι επιλογές του poll από "ναι μια φορά" σε "ναι από δικό μου λάθος" και από "πάνω από μία φορά" σε "ναι από άλλο λόγο"


Εγώ είχα ψηφίσει "ναι μια φορά" και τώρα φαίνεται πως μου έτυχε από δικό μου λάθος, κάτι που δεν ισχύει. Δεν μπορώ να αλλάξω την ψήφο μου όμως.


Τα ποσοστά πλέον είναι άκυρα έτσι που άλλαξε το ερώτημα στην μέση της ψηφοφορίας.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 15:46 »
Τα άλλαξε ο δημιουργός της.
Ρύθμισα όμως να μπορεί να γίνει αλλαγή ψήφου. Για δοκίμασε ξανά.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 15:50 »
Done  :thumpup:


Δεν ξέρω αν θα το δουν και οι υπόλοιποι όμως.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αστοχίες μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 16:09 »
Ψήφησα "ναι μια φορά" αλλά δεν έφταιγε η μπαταρία ή η χρήση, έφταιγε 100% το mod.
Αν ο λόγος δεν είναι στο πνεύμα του poll και αφορά μόνο αστοχίες μπαταριών, πείτε μου να αφαιρέσω την ψήφο.
Edit: Άλλαξα την ψήφο σε "ναι από άλλη αιτία"



 Και αυτό είναι το ζητούμενο φίλε modivin. :)
πόσες δηλαδή είναι ο "άλλες αιτίες" που μπορεί να μας τύχουν έστω και αν δεν φταίει η μπαταρία.
Προς το παρόν μόνο η δική σου ψήφος σε σύνολο 3 είναι αιτιολογημένη.


Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 16:40 »
Ναι απλά οι άλλες 2 ψήφοι στην ίδια κατηγορία είναι από χτες που η επιλογή έλεγε "ναι πάνω από μία φορά" και δεν αναφερόταν σε αιτίες.


Καταλαβαίνω το λόγο που άλλαξε η διατύπωση, αλλά θεωρώ πως τα ποσοστά δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα πλέον.


Από την άλλη τα ποσοστά είναι πολύ μικρά οπότε ίσως το παραψυρίζω.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 19:51 »
 Από την αρχή είπα πως η θετική ψήφος χρειάζεται αιτιολόγηση.
5 άτομα έγραψαν πως έγινε κάτι όμως δεν έφταιγε η μπαταρία αλλά οι ίδιοι οπότε παρέμειναν στην επιλογή "λάθος δικό μου"
4 άτομα επικαλούνται "άλλη αιτία" και μόνον εσύ είπες την αιτία.
Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα η ψηφοφορία.
 Θα θεωρήσω πως όσοι απάντησαν ΝΑΙ χωρίς να αιτιολογήσουν, είναι άκυροι οπότε το αβίαστο συμπέρασμα είναι πως σε 140 χρήστες μόνο ένας (εσύ) είχε συμβάν που οφειλόταν στον εξοπλισμό (μοντάκι).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110647 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159868 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515335 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146474 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303275 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 188 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801631 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet