vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

328 επισκέπτες, 5 χρήστες
grag, Buliwyf, lagoudakis, tibolaso, camber

Twitter

Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου

Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 20:37 »
Σε 3 LG HG2 που μετά απο οσα διαβασα αποφάσισα να ελεγξω σε opus 3100 παρατήρησα τα εξής.
Οι 2 δούλεψαν μια χαρά μετά απο 3 απανωτά recharges refreshes.
Η μία έδειξε πως είναι για πέταμα, την άφησα 1 μερα ολόκληρη να κάνει refresh στα 200mah.
Φοβήθηκα μην πάρει φωτιά το σπίτι και την έβγαλα στο μπαλκόνι.
Την άλλη μέρα την έβαλα στο Μοντ και είναι σαν καινούρια.
Μια trustfire που ειχα στα 6800 mah την έδωσα για ανακύκλωση.
Πέθανε στα 900mah στην 3η φόρτιση.
Απο τότε παρολο που οι LG κρατανε λιγότερο ειδα πως δεν ζεσταίνονται και αισθάνομαι σίγουρος.
Εντύπωση μου κάνει που οι Joyetech eroll παρόλα τα υγρα που έχουν φαει ακόμα δουλεύουν. Αν και η αντιπροσωπεία μου τις εχει αλλαξει παλιότερα χωρίς μα και μου...
Έχω μαζέψει του κόσμου τα μοντς και δεν μου εχει σκάσει καμία.
Αυτό θα πει αστοχια υλικού :D
Πάντως οι σωστές εταιρίες εχω δει πως αναγράφουν να κρατάμε τα τσιγάρα και τις μπαταρίες μακρια απι μεταλλικά αντικείμενα και ΟΧΙ στο παρμπρίζ του αυτοκινήτου.
Επίσης στην ξαπλώστρα της παραλίας το καλοκαίρι δεν θέλει ηλιοθεραπεία και αντηλιακό το μοντ...
Για ολα τα ηλεκτρονικά υπάρχουν συνθήκες φύλαξης.
Πας σε βενζινάδικο ποτέ με ζίπο αναμμένο στο χέρι;

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 20:47 »
Ήμουν μάρτυρας σε πολλά βραχυκυκλώματα και δυο "εκτονώσεις" μπαταριών.
Όλα από λάθος χρήστη φυσικά και καμία έκρηξη.
Σε εμένα, δεν έτυχε ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 20:56 »
Το γεγονος με τον αεροσακο μηπως εγινε περιπου πριν καμμια βδομαδα?
Μου ειπαν για ένα τετοιο περιστατικο στο Θριασιο.
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος yakub

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 20:57 »
Η ψήφος πήγε στο όχι.
Γενικά είμαι φοβητσιάρης με αυτά τα πράγματα και προσέχω.
Όμως η κακιά στιγμή πάνω στη δουλεια με έκανε να βάλω ξεκλείδωτο το μηχανικό στη κωλότσεπη. Το κατάλαβα όταν άρχισε να ψήνετε το δεξί μου κωλομέρι. Η μπαταρία vtc5 είχε ψηθεί και αυτή και πήγε για ανακύκλωση.


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 21:03 »
Απο δικια μου βλακια,σε μια θηκη απο αυτες που βαζαμε μεσα τις ego.Εβαζα παντα το δευτερο μοντακι -σωληνα,και διπλα κολλητα τον δευτερ ατμοποιητη και μια ανταλακτικη 18500 μπαταρια.Μετα απο δεκαδες φορες ηρθε η μια που καπου ακουμπησαν μεταξυ τους και εγινε το κακο.Δεν το φανταζομουν ποτε αλλα να που εγινε.Εγινα πιο προσεκτικος πια.Ψηφισα ναι.

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 21:08 »
Μια φορά από βραχυκύκλωμα εργοστασιακού ατμοποιητη. Η μπαταρία έλιωσε, ήταν μια EFEST IMR (μαύρη).

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4511
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 21:11 »
Τα εσκεμενα , πιάνονται ;;;;


dNiko , αυτο που μου ειχες πει ;;;

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 21:31 »
Απο δικια μου βλακια,σε μια θηκη απο αυτες που βαζαμε μεσα τις ego.Εβαζα παντα το δευτερο μοντακι -σωληνα,και διπλα κολλητα τον δευτερ ατμοποιητη και μια ανταλακτικη 18500 μπαταρια.Μετα απο δεκαδες φορες ηρθε η μια που καπου ακουμπησαν μεταξυ τους και εγινε το κακο.Δεν το φανταζομουν ποτε αλλα να που εγινε.Εγινα πιο προσεκτικος πια.Ψηφισα ναι.


 Αυτές δεν είναι αστοχίες αλλά κακός χειρισμός.
Και όχι την ώρα φόρτισης-ατμίσματος.
Όμως επειδή υπάρχει ο σχολιασμός, θα βγάλουμε εύκολα τα συμπεράσματα μας  :)




Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 21:59 »
Αυτή την στιγμή οι ατμιστές που έζησαν ανάφλεξη ή σκάσιμο είναι περίπου 7%.
Με πρώτη ματιά πολύ μεγάλο ποσοστό. Όμως είμαστε στο φόρουμ, με πολλά μέλη να δηλώνουν μαστροχαλαστήδες και πειραματιζόμενοι (με περίεργα στησίματα, πολλά βατ, υβριδικά μοντ, ατμοποιητές όλων των ποιοτήτων κλπ) οπότε το ποσοστό αυτό αποδεικνύεται πολύ πιο λογικό, ίσως και αρκετά μικρό. Στους εκτός φόρουμ ατμιστές πιστεύω πως είναι πολύ μικρότερο.
Η συνεχής μας αναφορά στην ασφάλεια και τις προφυλάξεις κάνει καλό και βοηθά να μένουμε σε χαμηλά ποσοστά παρόμοιων προβλημάτων.
 :)

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 22:11 »
 Διαβάζοντας τα σχόλια των φίλων που ψήφισαν ΝΑΙ, βγαίνει αβίαστα το συμπέρασμα πως ανάφλεξη-υπερθέρμανση γίνεται μόνο με βραχυκύκλωμα και εν πάση περιπτώσει όχι από εγγενές πρόβλημα των μπαταριών.
  Το ότι οι μπαταρίες μας είναι ασφαλείς, δεν σημαίνει πως δεν έχουν την δυνατότητα αν τους φερθούμε απρεπώς να αντιδράσουν έντονα  :)



Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 22:29 »
Ισως και για να μην χρειάζεται να ανατρέχουμε στην κάθε απάντηση θα ηταν καλύτερα από τωρα που είναι ακόμη νωρις, να αναπροσαρμοστούν οι ερωτήσεις σε Ναι 1 φορα (από λαθος δικο μου) Ναι 1 φορα (από πρόβλημα μπαταρίας) κοκ

Εως τωρα ολες οι απαντήσεις θα πανε στο λαθος χρήστη.

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 22:44 »
Το ολο θεμα θελει γνωση της επικινδυνοτητας που εχει.
Θελει μεγαλη προσοχη οσοι εχουν υβριδικα μοντακια.
Αλλα και τα καταστήματα πρεπει να πληροφορουν τον πελατη για την καλη χρηση της μπαταριας.
Κατι που εγω δεν το εχω δει.
Ο αρχαριος (εχω δει) αγορα  μπαταρια ακαλυπτη αμεσως στην......τσεπη.!!!
Άλλο η μπαταρια π.χ. του φακου που είναι μεσα και άλλο του μοντ που είναι χυμα.
Γι αυτό νομιζω ότι τα καταστήματα πρεπει να τονιζουν στο πελατη ποια είναι η σωστη χρηση.
Πετρος  :thumpup:

Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 22:47 »
[Όλα από λάθος χρήστη φυσικά και καμία έκρηξη.
Σε εμένα, δεν έτυχε ποτέ.]

Πιο καλά δεν μπορούσε να το πει.
"Λάθος χρήστη"
Το λάθος είναι ο χρήστης ο ίδιος κύριοι.
Μου είπε ενας φίλος πως τελευταία εχουν πολλά περιστατικά στο ΚΑΤ με ζημιά στο χερι.
Αλλά κανείς δεν είπε αν ειναι απο μ@λ@κία η απο το τένις.
Ας ρωτήσουμε πόσες βλάβες στα μάτια δημιουργούνται απο τα κωλοκινητά και τις οθόνες των υπολογιστών.
Στο θέμα μας όμως.
Οι μπαταρίες σκάνε, τα αυτοκίνητα τρακαρουν, οι λαμπες καίγονται και κανουν μπαμ, οι βρυσες σκάνε και χανουν νερό, τα καζανακια τρυπανε το ιδιο και οι σωλήνες, τα πλυντήρια ρούχων χανουν νερά και πέφτει η ασφάλεια, τα πουλιά πετάνε ψηλά, ο αετός πεθαίνει στον αερα κλπ.


Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 22:50 »
Λαθος χρηση,αρα θελει γνωση.
Ευτυχως που εμεις τουλάχιστον μεσα από το ΦΟΡΟΥΜ σε πολλα πραγματα εχουμε!!! :yes: :yes: :yes:
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 23:10 »
ειχα ξαναναφερει εδω σχετικα με μια μεθοδο για αποφυγη περεταιρω αν συμβει ποτε τυχον προβλημα με τις μπαταριες αλλα επεσε τοσο αρνητικη σταση και διαβεβαιωσεις οτι δεν υπαρχει ασφαλεστερο πραγμα απ τις μπαταριες που ειλικρινα εννοιωσα σαν εξωγηινος και μετανοιωσα που το αναρτησα αφου δεν απασχολει οπως δειχνει κανεναν το θεμα.
Φυσικα και η πεποιθηση μου ειναι οτι ως πηγη η μπαταρια ΠΟΤΕ δεν ειναι ασφαλης, κι αυτο εχει να κανει με τεχνικους λογους (δεν υπαρχει αλλη πηγη που να μπορει να δωσει ακαριαια τεραστια ρευματα, τουλαχιστο οχι χωρις προσθηκη πυκνωτων, και επι πλεον οι μπαταριες οικιακου τυπου -και πολλες φορες ακομα και βιομηχανικου, τουλαχιστο οι φθηνες- δεν εχουν εσωτερικη ασφαλεια ουτε κυκλωμα περιορισμου, ειναι απλα σκετα στοιχεια).
Υπεθετα λοιπον πως και 1/100000 ως αρκετα υψηλο ποσοστο για να παρθουν καποιες προφυλαξεις, κι εδω βλεπω ενα ΤΡΑΓΙΚΟ ποσοστο της ταξεως του 5-7% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Παιδια αυτο το ποσοστο -οκ δε νομιζω να ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα- αλλα και 1/1000 να ναι εδω δε μιλαμε για ασφαλη καταστασεις αλλα για ρωσικη ρουλετα.

Λαθος χρηση,αρα θελει γνωση.



ε οχι και να θελει γνωση για μια καθημερινη κασουαλ συνηθεια



Ας ρωτήσουμε πόσες βλάβες στα μάτια δημιουργούνται απο τα κωλοκινητά και τις οθόνες των υπολογιστών.Στο θέμα μας όμως.Οι μπαταρίες σκάνε, τα αυτοκίνητα τρακαρουν, οι λαμπες καίγονται και κανουν μπαμ, οι βρυσες σκάνε και χανουν νερό, τα καζανακια τρυπανε το ιδιο και οι σωλήνες, τα πλυντήρια ρούχων χανουν νερά και πέφτει η ασφάλεια, τα πουλιά πετάνε ψηλά, ο αετός πεθαίνει στον αερα κλπ.

με τη νεα τεχνολογια οθονων απολυτως καμια, αλλα τι σχεση εχει αυτο και για ποιο λογο να τα παιρνουμε αψηφιστα?
Μηπως πρεπει να απαιτησουμε ως αγορα καλυτερες δικλειδες ασφαλειας απ τους κατασκευαστες?
οι τροποι για να κατασκευαστουν ασφαλεστερες συσκευες ειναι πανευκολοι και σχετικα ανεξοδοι


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160030 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110819 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515445 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146503 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303314 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530885 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201490 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801708 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11095 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41023 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet