vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Λυσεις στο θεμα του "spit back" (σκάσιμο ή πιτσιλισμα με υγρο την ωρα που ατμιζουμε)

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Εχω την εντυπωση οτι καψουλι λεμε οταν τρωμε καμενο και οχι τα σκασιματα.

Σωστός έτσι είναι :yes:

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Στα σκασίματα ειναι η νοστιμιά 💥💥💥💥💥💥💥

Αποσυνδεδεμένος geoman

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
ξέχασες αυτά που τρώμε στη γλώσσα :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Αυτά είναι τα χειρότερα...ούτε με ελληνικό καφέ τέτοιο πράγμα

 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 21, 2016, 18:13 από Bocler »

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
 Τα σκασίματα (κατά την γνώμη μου) οφείλονται σε 2 αιτίες.
1. κενό μεταξύ βαμβακιού και coil, συνήθως στο σημείο που το βαμβάκι βγαίνει από το coil.
    Στο σημείο αυτό ( σε ντεκ τύπου καυφουν, κλπ) έχουμε απότομη αλλαγή της φοράς των ινών του βαμβακιού και αν δεν προσέξουμε μένει στον αέρα το πάνω ακριανό τμήμα του coil μας.
2.υποτροφοδοσία.
  Το βλέπουμε σε ατμοποιητές τύπου Τηλεμάχου όπου οι ίνες του βαμβακιού είναι υποχρεωτικά παράλληλες
με το coil.Πολλές φορές έτσι καταλαβαίνουμε και ότι έχει αδειάσει το τανκακι στην eviva.


 Φυσικά μπορεί να συμβαίνουν και τα 2 ταυτόχρονα  :D

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Κατά τη γνώμη μου πάντα: μικρή ποσότητα βαμβακιού, πολύ ανοιχτές σπείρες, πολύ ρευστό υγρό και υπερτροφοδοσία νομίζω, προσωπικά δεν έχω πάρει ποτέ καμμένο με σκασίματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 18, 2016, 22:12 από bono »

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
παντα σκασιματα και αν θα κανει με ανοιχτες σπειρες ποτε με κολλητες δεν εχει γινει..
συνηθωςς βεβαια μετα απο καποια ωρα μπορει και να μου σταματησουν οποτε πιστευω οτι ειναι απο περίσσεια υγρού πανω στο κοιλ (μετα απο καποια ωρα καποια απο τα βαμβακια που χρησιμοποιουμε αφρατευουν κατα πολυ) οποτε καλυπτουν καποια τυχον ακαλυπτα σημεια του κοιλ (οπως προειπαν και συμφωνω), και (οπως επισης προειπαν) μου συμβαινει παντα με πολυ ρευστα υγρα


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Νομίζω κι εγώ ότι το φαινόμενο είναι συνδυασμός πολλών παραμέτρων. Μεγάλα κενά στις σπείρες, πολύ νερό στο υγρό, απότομη έκθεση σε πολλά watt σίγουρα βοηθούν σε αυτό. Και φυσικά, η απόσταση του επιστομίου από την αντίσταση. Σε KF4 για παράδειγμα, ή και στον 3.1, το φαινόμενο εκτονώνεται πριν φτάσει στη γλώσσα λόγω μεγάλης απόστασης. Στο Phenomenon πάλι, το νιώθω κάποιες φορές... Όχι τόσο συχνά όμως ώστε να με ενοχλεί.

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Ειτε ετσι ειτε αλλιως καποια στιγμη εχει τυχει σε ολους μας... εμενα μου συμβαινει μονο οταν για παραδειγμα τον αφησω ολη νυχτα & οταν ξυπνησω το πρωι & ξεκιναω να ατμιζω, παντα εχω ενα τσαφ στο 1 δευτερολεπτο. Την λυση ομως την βρηκα, παταω το fire για 1-2 δευτερολεπτα χωρις να ατμισω, καθαριζω εσωτερικα το ντριπτιπακι & μετα παει αερα πατερα  O0

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Μια τεχνική συμβουλή ρε αδέρφια , γιατί  :wall: :wall: :wall:

Ατμίζω εδώ κι ένα μήνα και στήνω τρείς Kayfun (v4 , KFL+) με αντιστάσεις στα 1,7-1,8ohm.
Κάθε λίγο και λιγάκι ακούω κάτι πυροβολισμούς και σκάνε φουσκάλες , που μου στέλνουν στη γλώσσα το υγρό. Ενδεχομένως το υγρό να φτάνει  ,κάποιες φορές, κατ' ευθείαν στα πνευμόνια. Έχω θορυβηθεί. Γλυτώσαμε 35 χρόνια απ'το τσιγάρο και να το βρούμε απ'το υποκατάστατο; :'(

Τι κάνω λάθος;

Από συγχώνευση
Παρακαλούμε: Πριν ανοίξετε νέο θέμα, συμβουλευτείτε τα περιεχόμενα ή την Αναζήτηση. Το πιθανότερο είναι να υπάρχει ήδη...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 21, 2016, 15:08 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
 Το λάθος που κάνεις και το κανουν πολλοί, είναι πως δεν διαβάζεις τα νήματα.
Όσα ρωτάς ανοίγοντας άδικα κατά την γνώμη μου νέο νήμα, έχουν απαντηθεί τουλάχιστον 10 φορές.


Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Υγρό στο πνευμόνι είναι αδύνατο να πάει, εκτός αν το σνιφαρεις συνειδητά.

Στάλθηκε από το Nexus 7 (2013) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Δυο μέρες μου πήρε να βρω το νήμα. Τεσπά

Λοιπόν να βάλω κι άλλη μια παράμετρο:
Ατμίζω παράλληλα δυο KFL+ και είχα τρελά σκασίματα , ασταμάτητα.
 Κάποια στιγμή σκέφτηκα ότι ίσως να φταίει και ο αέρας που τον έχω αρκετά κλειστό και όταν ρουφάω περνάει με πολύ μεγάλη ταχύτητα  από την εισαγωγή.
Σπεύδω , ανοίγω τον αέρα και στους δυο 1/4 της στροφής (λίγο) και το πρόβλημα εξαφανίστηκε. Δυο ώρες τώρα δεν έχω ακούσει ΤΣΑΦ.
Για να δούμε
Να το έχετε υπ'όψιν πάντως. Μια δοκιμή δεν βλάπτει.

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Ενάμιση χρόνο τώρα που κάνω αντιστάσεις με κολλητές σπείρες, δεν είχα ποτέ θέμα με spit back.
Από τις 10 φορές που έκανα με ανοιχτές σπείρες, στις πέντε είχα θέμα.
Πάλι καλά που προτιμώ κολλητές παρά ανοιχτές δλδ  :))

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 856
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
@nikonian

Αφού είχες αρκετά κλειστό τον αέρα, δημιουργούσες υπερτροφοδοσία γιατί αντί να ρουφήξεις να στείλεις αέρα στην αντίσταση, ρούφαγες και έστελνες υγρό. Άρα από υπερτροφοδοσία στο έκανε (αναφέρθηκε στα πιθανά αίτια).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110556 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159777 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515299 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146453 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303234 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530744 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801596 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40980 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet