vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

272 επισκέπτες, 8 χρήστες
Lazy Dog, Alexander20, maprix, Ducati.Jimakos, grag, camber, vasilis27p, manoslykos

Twitter

Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες

1:1 νομιζω πως ειναι...(αυθεντικο εχω τον 24αρη,ο κλωνος ειναι 22),αλλα:1)το μεταλλο στον αυθεντικο ειναι πιο καλα γυαλισμενο,2) του αυθεντικου το dome ειναι διαφανο,του κλωνου frosted3)Λειπει απο το κλωνο το pattern στο καπακι απο τo βουρτσισμα,που εχουν οι kaifun.Αλλα λειτουργει μια χαρα,γευση και αισθηση σχεδον ιδια, χωρις leaking σε υγρο 50/50 και το aerokon λειτουργει μια χαρα,απλα νομιζω πως στον original ειναι καλυτερο.

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Κάνει μπανακι του, τον πηρα! Εντυπώσεις σε λίγες μερες

Καλοατμιστος!

H αλήθεια είναι πως οι ατμοποιητές των παιδιών έχουν τα θεματάκια τους!
Κάτι ανάλογο ήταν κι ο insider tank it
Είμαι με το δάχτυλο στη σκανδάλη, στο buy now θέλω να πω.
14 ώρες και 30 λεπτά ακόμα. .

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Περαστικά... :))

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Ο treloneritis που είναι η ειδικότητα του οι sxk, ίσως θα μπορούσε να μας πληροφορήσει περισσότερο :)
Η μόνη ειδικότητα που βάζω το χέρι μου στην φωτιά είναι ότι τους θεωρώ τους χειρότερους από τους λεγόμενους επώνυμους & trusted κινεζοκλωνοmakerz. Στην αντιγραφή απλών κατασκευών (όπως ο Lite) δεν τους φοβάμαι για κατασκευαστική πατάτα. Εκεί που τους φοβάμαι είναι η έφεσή τους στο να παίρνουν πρωτοβουλίες & να ξεφεύγουν από την καθαρά 1:1 αντιγραφή του γνήσιου.
Fun fact: Η μόνη περίπτωση (για απλές πάντα κατασκευές) που μου κάθησε καλά ήταν ο πρώτος μου επισκευάσιμος, ο σκυλάκος. Η τύχη του πρωτάρη, αφού η SXK είχε αυτοσχεδιάσει κάνοντάς τον πιό σφιχτό από τον γνήσιο (& ως γνωστόν για μένα οτιδήποτε πάνω από 1.00mm (άντε βία 1.2mm) αέρας είναι ο ορισμός του dtl)!!! :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα, είμαι ανάμεσα σε kf lite plus 2021 και dvarw fl mtl. Sxk κλώνοι και οι 2. Ποιον θα προτείνατε εσείς;

Αποσυνδεδεμένος tasos1976

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
για τον dvarw fl mtl εχω κακη εμπειρια δυσκολο στήσιμο υποτροφοδοσια η διαρροη μετρια γευση δυσκολη αναπληρωση υγρου  λιγεσ επιλογεσ αερα στο αρχικο πακετο τα εξτρα πιν στην ελλαδα αγορα  ακριβα για Kayfun Lite Plus 2021 RTA δεν εχω αποψη θα πρότεινα κατι αλλο BY-Ka V9 MTL Nano οτι ειναι ο dvarw fl mtl ακριβωσ το αντιθετο

Αποσυνδεδεμένος nirma

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ πάλι αντίθετα με τον φίλο Τάσο από πάνω δεν είχα ποτέ dvarw για να μπορώ να σου πω γνώμη έχω όμως στην κατοχή μου τον κλώνο sxk kayfun lite plus 2021 εδώ και περίπου 20 μέρες... Γνώμη τώρα ε.... Χμμμ..... Κατ αρχάς έχω αλλάξει αρκετούς κινέζικους, έχω δοκιμάσει πολλούς high end ατμο από κολλητό φίλο που ασχολείται μόνο με high end και έχω στην κατοχή μου τον κλώνο fev 4.5s+... Με συγκρίσεις λοιπόν θα έλεγα ότι ο kayfun κατά τα γούστα μου παιζει σαν ένας κοινός κλασσικός κινέζικος ατμο από τους απλούς μάλιστα και όχι τους καλούς. Σχετικά καλή γεύση όχι τίποτα ιδιαίτερο, φυσιολογικό στήσιμο αν συνηθίσεις το μικρό ντεκ στο βαμβακωμα, τζούρα τη βρίσκεις χάρη στη βίδα που πάει όπου τη θες.... Πανέμορφος μεν αλλά οκ μέχρι εκεί, τίποτα ιδιαίτερο κατ εμέ. Άσε που με το καλημέρα είχα διαρροές από την βίδα του 510 πόλου επάνω στο Μοντ και ευτυχώς άλλαξα το μικρό o ring που είχε από μαμά με ένα από το σακουλάκι και λύθηκε αλλιώς θα ήταν ήδη στο ράφι ο ατμο... Τραγικό εν έτη 2021 να δεις διαρροή στο Μοντ για οποιοδήποτε λόγο,αν τον αγόραζα γνήσιο με 100 ευρώ θα έκανα καταγγελία στην svoemesto, για τα 30 που τον πήρα λέω οκ, καλός είναι Εν κατακλείδι.... Αν δεν έχεις fev πήγαινε για εκεί με κλειστά μάτια. Αν δεν σου αρέσει ή τον έχεις νομίζω ότι πρέπει να ψάξεις κι άλλο τις επιλογές σου εκτός του kayfun. Αυτά, συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο ελπίζω απλά να βοήθησα όσο μπορώ.

Αποσυνδεδεμένος dimitris1167

  • **
  • 316
  • Φύλο: Άντρας
φίλε μου ο γνήσιος του svoemesto δεν έχει τα θεματάκια  που λες ότι έχει ο κινεζικος 

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
 Καλος , αλλα πολυ σφιχτός ο κινεζογερμανος.  Με φρικαρε το μικρο ντεκ στην αρχή.  Έστησα με δυάρι πυρήνα.  Δυστυχώς εχει την βρωμα των κλώνων,  όση corega,  ξύδι, σοδα και να έφαγε.  Υποθέτω από τα orings. Θα παρω τα γνήσια ( του 19 κάνουν λογικα).
 Διαρροή δεν ειδα καθόλου 

Αποσυνδεδεμένος SAGITARIUS

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ πάλι αντίθετα με τον φίλο Τάσο από πάνω δεν είχα ποτέ dvarw για να μπορώ να σου πω γνώμη έχω όμως στην κατοχή μου τον κλώνο sxk kayfun lite plus 2021 εδώ και περίπου 20 μέρες... Γνώμη τώρα ε.... Χμμμ..... Κατ αρχάς έχω αλλάξει αρκετούς κινέζικους, έχω δοκιμάσει πολλούς high end ατμο από κολλητό φίλο που ασχολείται μόνο με high end και έχω στην κατοχή μου τον κλώνο fev 4.5s+... Με συγκρίσεις λοιπόν θα έλεγα ότι ο kayfun κατά τα γούστα μου παιζει σαν ένας κοινός κλασσικός κινέζικος ατμο από τους απλούς μάλιστα και όχι τους καλούς. Σχετικά καλή γεύση όχι τίποτα ιδιαίτερο, φυσιολογικό στήσιμο αν συνηθίσεις το μικρό ντεκ στο βαμβακωμα, τζούρα τη βρίσκεις χάρη στη βίδα που πάει όπου τη θες.... Πανέμορφος μεν αλλά οκ μέχρι εκεί, τίποτα ιδιαίτερο κατ εμέ. Άσε που με το καλημέρα είχα διαρροές από την βίδα του 510 πόλου επάνω στο Μοντ και ευτυχώς άλλαξα το μικρό o ring που είχε από μαμά με ένα από το σακουλάκι και λύθηκε αλλιώς θα ήταν ήδη στο ράφι ο ατμο... Τραγικό εν έτη 2021 να δεις διαρροή στο Μοντ για οποιοδήποτε λόγο,αν τον αγόραζα γνήσιο με 100 ευρώ θα έκανα καταγγελία στην svoemesto, για τα 30 που τον πήρα λέω οκ, καλός είναι Εν κατακλείδι.... Αν δεν έχεις fev πήγαινε για εκεί με κλειστά μάτια. Αν δεν σου αρέσει ή τον έχεις νομίζω ότι πρέπει να ψάξεις κι άλλο τις επιλογές σου εκτός του kayfun. Αυτά, συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο ελπίζω απλά να βοήθησα όσο μπορώ.
Δυστυχώς το έχουν αυτό το κουσούρι οι κλώνοι. Δεν ξέρεις ποτέ πως θα σου βγει κάποιος κι αν έχει ή όχι διαρροές. Όπως παραλίγο να την πάθεις κι εσύ με το μοντ, εγώ κλαίω ήδη ένα και δεν το είχα ούτε καν τρείς μήνες. Να το πω kinder έκπληξη, μια αγορά κλώνου;;; Ρίσκο πάντα. Από τους δέκα τουλάχιστον που πέρασαν από τα χέρια μου είναι ζήτημα να μου βγήκαν στεγνοί οι δυο. Άσε έπειτα το τι πόνο και τι στήσιμο έχει να ρίξει κανείς για να τα βρει με κάποιον απ' αυτούς. Όπως είπες, Βάζεις λίγο βαμβάκι διαρροή, βάζεις πολύ καμένα. Άντε ύστερα να παίξεις με τα mm της αντίστασης μπας και το σώσεις έτσι. Φτου κακά. Εδώ μέχρι και κινεζογνήσιους αγοράζεις, που είναι η συντριπτική πλειοψηφία στην αγορά, εκτός από High end και πάλι έχεις πιθανό ενδεχόμενο να τραβήξεις τα ίδια.
 Όσο για κλώνους του Kayfun από τον τελευταίο που πέρασε από τα χέρια μου έναν V5 τα ίδια κι απαράλλαχτα αποκόμισα, όπως το περιγράφω. Και τον είχα παραγγείλει για κλώνο της SXK μάλιστα, όπως όμως είδα και από βίνδεα παρουσιάσεων μάλλον κλώνος του κλώνου ήταν και τον "έσπρωξαν" στην αγορά για να αντιμετωπίσουν τη μεγάλη ζήτηση. Προ τετραετίας περίπου. Κι όπως εύστοχα το έθεσες  δεν έχουν και κάτι το αξιόλογο να σου προσφέρουν σε θέματα απόδοσης. Τελευταίος που πειραματίστηκα πριν ένα τρίμηνο, ήταν ένας Τaifun GT3 mini που μου χάρισε κάποιος φίλος, ο οποίος μου επιβεβαίωσε περίτρανα αυτό που έτεινε πλέον να μου γίνει κανόνας.

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
 Συμφωνώ με τον κύριο από πάνω.  Κλωνος που νσ εχει την απόδοση του γνήσιου είναι σχεδόν απίθανο να βρεθεί. 
 Περισσότερο πρόγευση για το αν θα πάρεις τον γνήσιο ή όχι είναι 

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Πάντα θα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, π.χ. Hussar, καμιά διαφορά στην απόδοση από τον γνήσιο και λειτουργικά καλύτερος από την πρώτη έκδοση του γνήσιου, την οποία επέστρεφαν μαζικά ως ελαττωματική, οι πρώτοι αγοραστές. Supersonic, ίδια απόδοση με τον γνήσιο αλλά καλύτερο φινίρισμα ο κλώνος. Τηλέμαχος v2 και v2plus, καμιά απολύτως διαφορά μεταξύ γνήσιου και αντιγράφου.
Ωστόσο ναι, παραμένουν εξαιρέσεις και σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλες. Θέλει πολύ καλή έρευνα η αγορά κλώνου.

Αποσυνδεδεμένος SAGITARIUS

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Άσε φίλε Ribot μη μου θυμίζεις το Hussar. Ακόμα  :wall: :'(
Με το που τον πήρα με ανταλλαγή από κάποιο συνατμιστή την ίδια μέρα και χωρίς  να προλάβω ούτε καν να στήσω, τον χάρισα με τη σειρά μου σε ένα φίλο που μου είχε πρήξει τους ακουστικούς μου πόρους για να του τον δώσω. Έκανα κι εγώ βλέπεις την πατάτα  :thumpdown: να του το πω μόλις συμφώνησα την ανταλλαγή. Η ατυχία δε ήταν στο ότι είχα πλήρη άγνοια περί του μοντέλου αυτού γενικότερα, και δε γνώριζα σχεδόν τίποτα γι αυτόν μέχρι τότε. 
Όταν αργότερα προσπάθησα να τον βρω καινούριο είχαν σολντάρει όλοι.
Τώρα πέρα από το συμβάν αυτό έχω να πω για κλώνους ένα απλό παράδειγμα. Πόσος ντόρος γινόταν πριν από μια πενταετία περίπου για τους κλώνους της H-cigar; Και για το πόσο σοβαρή δουλειά γινόταν, για τα φινιρίσματα, βουτυρένια σπειρώματα, για τη γεύση και για τη γενικότερη απόδοση κάποιων κλώνων της. Είχα δε την τύχη να το διαπιστώσω κι ο ίδιος όταν πέρασε κάποιος κλώνος της από τα χέρια μου που κι αυτόν τον χάρισα γιατί ήταν 19αρης και δεν ταίριαζε με τα μηχανικά μόντ,  που είχα αρχίσει να χρησιμοποιώ τότε που ήταν στα 22mm. Πάλι  :wall:  :'(
Θέτω σοβαρή υποψηφιότητα για το βραβείο της ανοικτής παλάμης για τα πλείστα όσα ατοπήματα έχω υποπέσει στα έξι χρόνια που ατμίζω :fight_shot_auto:.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 10, 2021, 01:48 από SAGITARIUS »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110508 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159739 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515282 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146448 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303203 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12784 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530731 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801579 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11043 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40970 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet