vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

66 επισκέπτες, 3 χρήστες
ZoeM, giorgos1999, swtos

Twitter

Νομικά καθεστώτα των ηλεκτρονικών τσιγάρων σε διάφορα κράτη του κόσμου

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Το παρακάτω βίντεο, μου το έστειλε ο συνφορουμίτης Giorgos F μην γνωρίζοντας σε ποιο νήμα να το αναρτήσει. Αφού το είδα, διάβασα και τα σχόλια άλλων χρηστών που το παρακολούθησαν. Στην Πορτογαλία λοιπόν, από 1/1/2015, τα νικοτινούχα υγρά αναπλήρωσης θα έχουν φόρο(κάτι σαν τον ΕΦΚ μας) €0,60/μλ





[youtube]9kLSQsJEFjo[/youtube]

Στη σελίδα του βίντεο στο youtube, υπάρχει και ένα petition το οποίο όμως είναι στα Πορτογαλικά και δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι λέει!

Σύμφωνα λοιπόν με αυτή την τακτική φορολογίας, η τιμή για ένα 30ml μπουκαλάκι που σήμερα πωλείται λιανική προς €11 (ας πάρουμε για παράδειγμα τα Liqua), θα διαμορφώνεται ως εξής:

Τιμή χωρίς ΦΠΑ (€11,00/1,23):  €08,94
Φόρος €0,60/μλ                      : €18,00
Καθαρή αξία                            : €26,94
ΦΠΑ 23%                                : €06,20
Τιμή Λιανικής                           : €33,14

ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙ LIQUA CUBAN CIGAR!!!

Να μην επεκταθώ καν σε πιο ακριβά υγρά γιατί με βλέπω να αγοράζω το 30ml Castle Long πιο ακριβά από ένα μπουκάλι 700ml Chivas Regal 18 YO...  :wall:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Είναι πραγματικά απίστευτο και εγκληματικό!  :o
Στρέφουν τον κόσμο ξανά στο τσιγάρο με τη βία!
Σίγουρα πρόκειται για πείραμα και περιμένουν αντιδράσεις. Αν δεν υπάρξουν, το μέτρο θα επεκταθεί και σε άλλα κράτη. Πρέπει οι οργανώσεις να αντιδράσουν άμεσα και να τους υποστηρίξουμε με όλες μας τις δυνάμεις.

 Πράγματι κάτι πρέπει να γίνει,.....αργά ή γρήγορα κάποιος τέτοιος φόρος θα χτυπήσει και την δική μας πόρτα

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Πρέπει οι οργανώσεις να αντιδράσουν άμεσα και να τους υποστηρίξουμε με όλες μας τις δυνάμεις.
Ποιές οργανώσεις;
Η Ελλάδα δεν έχει και μάλλον δεν θα αποκτήσει.

Ποιές είναι όλες μας οι δυνάμεις;
Τόσοι ατμιστές, τόσα ελληνικά ονόματα γνωστά στο παγκόσμιο ατμιστικό κοινό και στην παραμικρή νύξη δράσης όλοι θυμούνται πως δεν προλαβαίνουν ("τώρα με την κρίση") γιατί... τους τρώει το κυνήγι της επιβίωσης.
Θυμάται κανείς την EFVI; Πήρε κανείς χαμπάρι ότι ουσιαστικά τελείωσε; Είδε κανείς πόσο πάτωσαν οι Έλληνες ατμιστές σε υπογραφές; Ούτε τα μέλη των κοινοτήτων, ούτε καν όσοι δουλεύουν στον χώρο δεν έβαλαν μια τζίφρα! Ούτε τα φόρουμ κινήθηκαν. Νέκρα.
Σε ανάλογες κουβέντες πέρυσι αρκετοί περηφανευόντουσαν πως και να απαγορευτεί το ΗΤ δεν τους νοιάζει γιατί έχουν καβάτζες. Άλλοι νόμιζαν πως κινητοποίηση είναι ένα like στο ΦΒ.
Από θέμα τύχης δεν είμαστε (ακόμα) Πορτογαλία ή Ισπανία. Αν ή όταν γίνουμε, θα κοιτάμε γύρω σαν χαμένοι.
Αυτές είναι όλες μας οι δυνάμεις και νομίζω πως το αποδείξαμε.
 :lipssealed:

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Μην έχετε αυταπάτες φίλτατοι συνατμιστές. Αν σχεδιάσει το υπουργείο Εμπορίου-Υγείας-Οικονομικών, κάτι αντίστοιχο, σαν τα πρόβατα θα το δεχτούμε όπως τόσα και τόσα τα τελευταία χρόνια. Και η σιωπή των αμνών θα συνεχίζεται, γιατί αν και ώριμος πλέον, οικογενειάρχης γαρ, συντηρητικός αναπόφευκτα λόγω ηλικίας , ή λόγω πατρικής φιγούρας, δεν αλλάζεις τα πράματα με ψηφιακές φωνές και socialmedia υπογραφές πουθενά. Τις περισσότερες φορές τα πράγματα αλλάζουν με μια πέτρα στο χέρι...

Αποσυνδεδεμένος iliasy

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Ναι οντως φιλε Giorgo f , Η αυθαιρεσία τους σε ολο το μεγαλείο ..αποφασίζουμε και διατάσουμε.. βρίσκουν και τα κάνουν φίλοι μου και δέν ιδρώνει το αυτί τους ...αλλά το φταίξιμο το εντοπίζω σε εμας τους ιδιους.... :hmmm:
Οντως ..πέτρα πού πάει χαμένη.. :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Κύριοι, επιτρέψτε μου να σας επαναφέρω στο θέμα μας:
Η συζήτηση εδώ έχει να κάνει με τα νομικά καθεστώτα ΑΛΛΩΝ κρατών και όχι της Ελλάδας.



Αποσυνδεδεμένος e-tron

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Σε δύο εβδομάδες θα πρέπει να πάω στο Ιράν (Τεχεράνη) για λίγες ημέρες.
Δεν έχω σκοπό να ατμίζω σε δημόσιους χώρους αλλά θα έχω μαζί μου υγρά με νικοτίνη, 1-2 ατμοποιητές, μπαταρίες κλπ.
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν περιορισμοί στην κατοχή τέτοιων ειδών στο Ιράν?


Να ατμίσω στον δρόμο ή θα με κρεμάσουν στην πλατεία του χωριού?

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Με λίγο ψάξιμο είδα πως είναι ασαφές το θέμα. Πιθανόν να απαγορεύονται λόγω νικοτίνης.
Έκανα ερώτηση στο twitter μήπως γνωρίζει κανείς. Αν μάθω κάτι παραπάνω θα γράψω.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
εγω φιλε μου για να ειμαι σιγουρος θα εκανα φύλο και φτερο το μοντακι .. αλου οι μπαταριες και καλυτερα θα τις εβαζα σε ενα παλιο τρανζιστορ ... θα ειχα τον φορτιστη για το κινητο μου  και μακαρι να εχεις τετοιο μοντακι ... αν ηταν για λιγες μερες θα επαιρνα ενα μονο ατμοποιητη επισκευασιμο ή ενα εργοστασιακο ... και φυσικα και αυτους αλλου η καμπανα  αλλου το ντεκ αλλου τα υπολοιπα .. να μην μπορεις να δεις τι ειναι ... και τα υγρα θα επερνα κανενα κολλυριο και θα αδειαζα τα υγρα μεσα σε αυτα .. τωρα μπορει να λεω βλακειες και μην στεκουν .. απλα θελω να πω να μην ειναι ολα μαζι και να τα δουν

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Και μερικές nikorette για καλό και για κακό!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Ιδέα δεν έχω για το Ιράν αλλά τους έχω πάρει από φόβο. Θα ακολουθούσα τη συμβουλή του Κώστα, μη σε δούμε και στις ειδήσεις!!!

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος e-tron

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Αυτές τις μέρες είμαι στην Τουρκία για ένα συνέδριο. Το ηλεκτρονικό τσιγάρο αντιμετωπίζεται ως κτ, δηλαδή ατμίζεις στους χώρους που επιτρέπεται το κάπνισμα. Προ ολίγου συναντήθηκα σε μια καφετέρια ξενοδοχείου με τους Ιρανούς που με έχουν καλέσει στην Τεχεράνη. Ενώ συζητούσαμε για τις δουλειές έβγαλα το istick+Ναυτίλο και αδιάφορα άρχισα να ατμίζω. Τους ρώτησα τι ισχύει στο Ιράν και μου είπαν ότι κυκλοφορεί η.τ. στο Ιράν, ότι ο κόσμος ξεκινάει αλλά ότι δεν είναι ακόμα πολύ δημοφιλές. Μάλιστα ένας είπε ότι "έχει φέρει στο Ιράν ένα τέτοιο ο ξάδερφός του από την Αμερική".
Απ ότι καταλαβαίνω, και στο Ιράν όσοι ατμίζουν το κάνουν εκεί που επιτρέπεται το κάπνισμα.
Θα κάνω το εξής: Θα πάρω μαζί μου μόνο σφραγισμένα υγρά και εργοστασιακό ατμοποιητή και θα τα χρησιμοποιώ διακριτικά.


Στη φώτο η θέα από τον εξωτερικό θερμαινόμενο χώρο καπνιζόντων/ατμιζόντων στο ξενοδοχείο στη Τουρκία...
Χιόνια, και στο βάθος ο Βόσπορος.  Όλο το συνέδριο εδώ είναι μαζεμένο.  ;D

Αποσυνδεδεμένος e-tron

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Επέστρεψα από το Ιράν, όλα καλά.
Στο τελωνείο κατά την είσοδο δεν ψάχνουν αποσκευές.
Δεν αντιμετώπισα καχυποψία ούτε περίεργες ερωτήσεις.
Έμαθα ότι πωλούνται κάποια η.τ. σε καταστήματα με προϊόντα καπνού. Για υγρά δεν ήξεραν να μου πουν.
Γενικά κυκλοφόρησα το mini nautlus+istick αλλά εμφανίστηκα και με kayfun σε hana clone.


Στη photo, το ναυτιλάκι ανάμεσα στους ναργιλέδες (σίσα) ένα απόγευμα που πήγαμε για τσάι.
Σαν να μη μου έφτανε ένας ναργιλές με γεύση πεπόνι, ρούφηξα και 2 ml στα 10mg.  ;D

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Ο Σουλτάνος της Τζοχόρ (της νοτιότερης και πιο αναπτυγμένης περιοχής της Μαλαισίας) απαγόρεψε το ΗΤ και έδωσε περιθώριο στα ατμομάγαζα να κλείσουν μέχρι το τέλος του χρόνου.

Johor sultan orders vape shops to close by January 1

Όλα αυτά ενώ η πολιτική ολόκληρης της Μαλαισίας στο θέμα έχει πάρει σαφώς αρνητική τροπή, παρά την μεγάλη διάδοση του ΗΤ στην χώρα και την ανάπτυξη σημαντικής τοπικής αγοράς. Οι ατμιστές απειλούν την κυβέρνηση πως αν προχωρήσει σε απαγόρευση θα χάσει 1 εκατομμύριο ψήφους.

Αλλά η περιφέρεια της Τζοχόρ είναι μοναρχία, σε κάποιο βαθμό ανεξάρτητη, και εκεί ο κύβος ερρίφθη. Ο Σουλτάνος επικαλείται λόγους δημόσιας υγείας.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4678 475130 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:06
από kyrgiannis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114230 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1221 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2291 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 877 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 270856 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1456 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 807 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43047 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164718 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12275 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1519928 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap