vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

330 επισκέπτες, 8 χρήστες
Jorge, paiktaras, Laidas, funes, tasos1976, Mimhsdr, Antiprosopos, Ηρακλης

Twitter

BT 804 ss dream

Αποσυνδεδεμένος georgegeo

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BT 804 ss dream
« Απάντηση #15 στις: Ιουλίου 13, 2013, 18:18 »
Σκέτη VG (περίπου 10 νικοτίνη). Παίζει να είχε και λίγο μέντα μέσα....
Ναι το είχα αφήσει ολόκληρο και το βρήκα "κομμένο".

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: BT 804 ss dream
« Απάντηση #16 στις: Ιουλίου 13, 2013, 19:31 »

Αν δεν κανω λαθος ειχε αναφερθει οτι ταιριαζει απολυτα το τζαμακι απο vivi nova.


Αν και... χωρίς να ξέρω ποια έκδοση vivi nova έχω, το πάνω καπάκι δεν ταίριαζε απόλυτα...

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2527
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BT 804 ss dream
« Απάντηση #17 στις: Ιουλίου 13, 2013, 20:38 »
Ο φιλος εγραψε για τον vivi nova 3.5 εγω προσωπικα δεν εχω ασχοληθει με αυτα οποτε  :dontknow:  εκανα μονο μια απλη αναφορα  :)

Αποσυνδεδεμένος spixri

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BT 804 ss dream
« Απάντηση #18 στις: Ιουλίου 13, 2013, 22:38 »


Αν και... χωρίς να ξέρω ποια έκδοση vivi nova έχω, το πάνω καπάκι δεν ταίριαζε απόλυτα...


Επειδη εγω το χρησιμοποιώ 3 εβδομάδες τον vivi nova τον ειχα  αγοράσει απο το atomizer το μονο που παρατήρησα ηταν μια υγρασία αλλα αυτο νομιζω οτι ειναι απο την τρύπα του αέρα. Το δικο του απο την αρχη και ιδιως το πανω μερος ειχα δυκολια να το βιδώσω και να το ξεβιδωσω .Αυτο το βιβι μου φαινεται καλλιτερο οσο αφορα τις βολτες

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: BT 804 ss dream
« Απάντηση #19 στις: Αυγούστου 09, 2013, 13:03 »
  Πράγματι το τανκ του έχει πρόβλημα: Δύο πήρα (από το ίδιο μαγαζί όμως), το ένα άρχισε να ραγίζει σταδιακά μέχρι που άνοιξε εντελώς και το δεύτερο έκοψε στη βάση, έμεινε το κάτω σπείρωμα βιδωμένο στη βάση και ζορίστηκα μάλιστα να τον ξεβιδώσω.
 Τη λύση μου την έδωσαν οι σύριγγες των 10ml. Με λίγο ζόρισμα στο αρχικό βίδωμα, ανοίγει εσωτερικά πάσα στο πλαστικό και δε χρειάζεται ούτε καν τα λαστιχάκια στεγανοποίησης (δεν έχει την παραμικρή διαρροή και χωρίς αυτά). Το νέο κουστουμάκι τον κάνει πιο κομψό μάλιστα.
  Ίσως χρειστεί να πάρει κανείς από 2-3 διαφορετικά φαρμακεία μέχρι να την πετύχει να ταιριάζει απόλυτα, διαφοροποιούνται ανάλογα τον κατασκευαστή...
  Το θέμα του γεμίσματος το έλυσα ανοίγοντας τρύπα δίπλα στην υπάρχουσα του αερισμού κάτω από το επιστόμιο (την άνοιξα σχετικά εύκολα, προσοχή λίγο στον υπολογισμό του πού θα πέσει η τρύπα στο μέσα μέρος, αν το δοκιμάσει άλλος).
 Μετά από πολλές προβληματικές δοκιμές για την τροφοδοσία ( υπο ή υπερ- τροφοδοσία ),καταστάλαξα να τυλίγω διπλή αντίσταση σε δυάρι φυτίλι ( 0,13 σύρμα, 5 σπείρες η κάθε αντίσταση) και να περνώ τα άκρα της μίας στα προβλεπόμενα κανάλια και της άλλης να τα τυλίγω γύρω από το "βάθρο" της αντίστασης.
 Έχει αρκετά θεματάκια ο ατμο αυτός, σκέτη πρόκληση το σετάρισμά του αλλά σε αποζημιώνει με την ποιότητα ατμίσματος που δίνει.
 Ατμοευτυχείτε.
 

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: BT 804 ss dream
« Απάντηση #20 στις: Αυγούστου 09, 2013, 15:25 »
Το θέμα του γεμίσματος το έλυσα ανοίγοντας τρύπα δίπλα στην υπάρχουσα του αερισμού κάτω από το επιστόμιο (την άνοιξα σχετικά εύκολα, προσοχή λίγο στον υπολογισμό του πού θα πέσει η τρύπα στο μέσα μέρος).
ΦΙλε μου ξαναδιατυπωνεις? Που ακριβως ανοιξες τρυπα για να γεμιζεις?

Αποσυνδεδεμένος vouvouria

  • **
  • 274
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BT 804 ss dream
« Απάντηση #21 στις: Αυγούστου 09, 2013, 15:47 »
ή καποια φωτο θα ηταν πιο κατατοπιστικη (μια φωτο ισων χιλιες λεξεις)

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: BT 804 ss dream
« Απάντηση #22 στις: Αυγούστου 09, 2013, 22:46 »
Φίλοι συνατμιστές.
 Λυπάμαι αλλά θα πρέπει να  αρκεστείτε στη λεκτική περιγραφή. Προσπαθώ να επισυνάψω τη φωτο που τράβηξα αλλά θέλει (μάλλον) μείωση μεγέθους, κατέβασμα και εγκατάσταση μετατροπέα κ.λ.π. Έχω αναρτήσει παλιότερα φωτο αλλά δε θυμάμαι πώς ακριβώς...
 Πάμε: Τι δείχνει η φωτογραφία;
 Έχω βγάλει το επιστόμιο και βλέποντας τον ατμοποιητή από πάνω, κάτοψη, φαίνεται (στην τρύπα υποδοχής του επιστομίου) στο κέντρο η τρύπα αερισμού (η πάνω της έξοδος) και η τρύπα που άνοιξα εγώ, με τρυπάνι κοβαλτίου 1,5 χιλιοστών, ακριβώς δίπλα της.
 Πολλές οι τρύπες, μπερδεύτηκα κι εγώ....
 Πάμε πάλι: Κρατώντας με πένσα το πάνω και μόνο τμήμα του (λυμένου) ατμοποιητή, τυλιγμένο σε χαρτοπετσέτα για να μη χαραχθεί, τρύπησα ακριβώς δίπλα στο κεντρικό άνοιγμα όπου μπαίνει η "καπνοδόχος" του κώνου που βιδώνει γύρω από την αντίσταση όταν συναρμολογηθεί..
 Αν σας μπέρδεψα αντί να σας ξεμπερδέψω, αρχικά σας δηλώνω πως είναι λογικό (κι εγώ μπερδεύτηκα όταν τα ξαναδιάβασα) και δεύτερο υπόσχομαι να επανέλθω αν δεν έγινα κατανοητός...
 Υ.Γ. Το αν θα επανέλθω με σαφέστερο κείμενο ή όχι, είναι άλλο θέμα...

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: BT 804 ss dream
« Απάντηση #23 στις: Αυγούστου 10, 2013, 01:24 »
Αρα τρυπησες στην βαση του drip tip, διπλα στην εξοδο του σωληνα απο οπου ερχεται ο ατμος.

Δυο τινά τίθενται!  :D

Πρωτον, ποσο μεγαλη ειναι η τρυπα, δλδ γεμιζει με βελονα, αφηνοντας συγχρονως τον αερα να φευγει?

Δευτερον και σημαντικοτερον. Ολο το συστημα δουλευει με πιεση (ή υποπιεση), και ειναι βασικο η δεξαμενη να ειναι αεροστεγης. Δεν μπαινει εστω και λιγο αερας απο αυτη την τρυπα, χαλωντας ολη την ισοροπια μεταξυ δεξαμενης και χωρου ατμισης?
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2013, 14:27 από Πολυκράτης »

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: BT 804 ss dream
« Απάντηση #24 στις: Αυγούστου 10, 2013, 11:24 »

Σωστά. Εκεί τρύπησα.
Στις δε παρατηρήσεις σου έχεις απόλυτο δίκιο και στις δυο:
1) Αρχικά έκανα μικρή την τρύπα, εφάρμοζε ακριβώς η βελόνα, δεν έφευγε ο αέρας και η πίεση έστελνε υγρό μέσα στον κώνο μπουκώνοντας την αντίσταση. Τη διεύρυνα με το αμέσως επόμενο μέγεθος τρυπανιού. Σχεδόν βέβαιος είμαι ότι τελικά είναι 1,5 χιλιοστά. Δε μπορεί να την ανοίξει πολύ μεγάλη κανένας, έχει περιορισμένο χώρο εκεί, αλλά κινδυνεύει επίσης να πάρει μπάλα το κόκκινο λαστιχάκι στεγανοποίησης εσωτερικά και βάψε τα μαύρα μετά...
2)  Το ότι δεν πρέπει να μπαίνει αέρας από εκεί όταν ρουφάς είναι αυτονόητο (δε χρειάστηκε να πάθω για να μάθω) και έτσι τη στεγανοποίησα με την εφεδρική ταπίτσα του mini aga. Την ξανατοποθετώ μετά το γέμισμα και την πιέζω όσο γίνεται να σφηνώσει καλά. Την πιέζει μετά από πάνω και το επιστόμιο, έβαλα ένα που δεν "παίζει", που εφαρμόζει απόλυτα.
 Απαραίτητη η στεγανοποίηση και για άλλο λόγο: Να μη χάνει υγρό από εκεί όταν είναι ξαπλωτός. Θα βγαίνει από το επιστόμιο αλλά θα κυλά και μέσα στην καμπάνα μπουκώνοντας την αντίσταση.
 Φυσικά όποιος δεν την έχει την τάπα του mini aga μπορεί να χρησιμοποιήσει κάτι άλλο λαστιχένιο ή οτιδήποτε στεγανοποιεί σωστά. (δεν τίθεται θέμα υγιεινής γιατί είναι εκτός υγρού και δεν ανεβαίνουν υψηλές θερμοκρασίες εκεί).


 Η λύση αυτή ήταν μονόδρομος για μένα αφού δεν είχα καταφέρει να γεμίζω χωρίς να μισοξεβιδώνει η εσωτερική καμπάνα και να γίνονται όλα μούσκεμα...


ΠΡΟΣΟΧΗ: Αν το προσπαθήσει άλλος να προσέξει να παραμένει απόλυτα σταθερός ο ατμο όταν τον τρυπά. Γερό κράτημα με πένσα ή σε μέγγενη. Ξεφεύγει εύκολα και τον καταστρέφεις ή τρυπιέσαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2013, 11:38 από sarchos59 »

Αποσυνδεδεμένος giannis kriti

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
  • τζημινιερα
Απ: Επισκευάσιμοι απο ΚΙΝΑ (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #25 στις: Μαΐου 03, 2014, 01:03 »
αυτος βρε παιδια τη λεειhttp://www.atmistique.gr/el/new-products?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=622&category_id=105 τον εχει δουλεψη κανεις :-\ :-\ :-\ λεω να το χτηπησο :hmmm: :hmmm: απο τροφοδοσια κανει προβληματα :-\ :-\ τα φωτασας οση τον εχουν :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος George X

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BT 804 ss dream
« Απάντηση #26 στις: Μαΐου 03, 2014, 09:05 »
Τον πήρα για να παίξω και να τον κάνω μεταβλητής ροής, οπότε δεν ξέρω να σου πω αν έχει θέμα με την τροφοδοσία όπως έρχεται.
Αυτό που μπορώ να σου πω όμως είναι ότι θα πάθεις πλάκα με τη γεύση που δίνει.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: BT 804 ss dream
« Απάντηση #27 στις: Μαΐου 03, 2014, 12:19 »
Καλός, μέχρι οι κλώνοι keyfun να βελτιωθούν και να γεμίσουν τα πάντα. Για αρχή, μιας και ανεβαίνει η μόδα, μην περιμένεις να χωρέσει σύρμα πιοα παχύ από 0,25. Το βασικό του μείον είναι ότι για κάποιον λόγο ρίχνει αισθητά τη γεύση.

Κατά τ'άλλα αν τον θες οπωσδήποτε (για να μην είναι κλώνος, ή για να είναι από Ελλάδα) έχει το καλό πως θα αποδώσει και σε χαμηλά και σε ψηλά ρεύματα, θα μαζέψει το υγρό το λεκανάκι του αν κάτι δε δούλεψε σωστά, και αν τον έχεις σε μπαταριοθήκη με σκληρό-σταθερό πόλο (όχι ελατήρια,ego ή "παίξιμο" με λάστιχο) δε θα χρειαστείς ρύθμιση, απλά το βιδώνεις τέρμα.

Αποσυνδεδεμένος giannis kriti

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
  • τζημινιερα
Απ: BT 804 ss dream
« Απάντηση #28 στις: Μαΐου 03, 2014, 19:31 »
ναστε καλα για της απαντησης λεω να τον δουλεψο σε μηχανικο με πολη χαμηλες αντηστασης 1,2 το πολη 1,5 ::) ::) πηστευο να τον βρο εκει :hmmm: :hmmm: κανθαλ ο,25 οσες σπηρες μου βγει σε 2ρη με κυκλακια εκει σκευτομε να τον σεταρο μιας και ειμαι φαν των χαμηλων αντηστασεων ειναι και το μηχανικο οπου πεζει εκει μια χαρα :thumpup: :thumpup:  σε σκετη vg :tongue_smilie: :tongue_smilie:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110722 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159952 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515418 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146495 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303296 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530835 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201478 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801672 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11083 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41005 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet