vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

263 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, ZoeM, thanos1071

Twitter

BT 804 ss dream

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
BT 804 ss dream
« στις: Μαρτίου 23, 2013, 01:03 »
 Πήρα τον BT 804 dream από το atomizer.gr. Αυτόν γιατί dream λένε και κάποιον άλλο:
http://www.atomizer.gr/show_1pro.asp?proid=1068&cat_name=%C1%F4%EC%EF%F0%EF%E9%E7%F4%DD%F2
 
 Έκανα το σφάλμα και προσπάθησα να ατμίσω με τη μαμίσια φυτιλοαντίσταση. Ας πρόσεχα. Την έχω ξαναπατήσει με το VIVI TANK,  μυαλό δεν έβαλα. Η επιτομή της ΑΗΔΙΑΣ. Επαναλαμβάνω ό,τι έγραψα τότε:
 Δεν ξέρω αν αξίζει να ταλαιπωρείτε κανείς  ακόμα με τις μαμίσιες αντιστάσεις. Αν ναι, υπάρχει μια λύση:      Βγάζεις την αντίσταση, της κάνεις όλες αυτές τις «θεραπείες» που αναφέρονται στο φόρουμ (κάψιμο, βράσιμο σε γάλα, σε ξύδι, σε ζωμό κοτόπουλου κ.λ.π.) και μετά, έτσι όπως είναι καθαρή-καθαρή, την πετάς στον κάδο απορριμάτων. 
   Μάλλον είναι δολιοφθορά από καπνοβιομηχανίες:  Δώσε σε νέο ατμιστή να τραβήξει μόνο μια τζούρα απ΄αυτό το πράγμα και θα τρέξει άμεσα στο περίπτερο για τσιγάρα. 
   Τέλος πάντων. Εγώ δεν έκατσα να κάνω ψυχανάλυση στη μαμίσια αντίσταση. Την πέταξα στις 2-3 τζούρες (τόσες άντεξα, θα την πέταγα στην πρώτη τζούρα αλλά ήταν τόσο άσχημη η γεύση που σκεφτόμουν «δε μπορεί»). Έστριψα νέα με 0,13 σύρμα κάνθαλ, σε 2Χ2 φυτίλι, βγήκε 2,0 ωμ με 14 σπείρες (δυο παράλληλες αντιστάσεις)
 Έκοψα κοντά τα δυο άκρα από το ένα δυάρι φυτίλι και πέρασα τις άκρες του άλλου φυτιλιού στις εγκοπές όπως προβλέπεται από την κατασκευή του.
 Όμως είχε υποτροφοδοσία και ερχόταν καμένο. Το φυτίλι μέσα στις εγκοπές εμπόδιζε το υγρό να φτάσει στην αντίσταση. Δοκίμασα αρχικά τον (προβλεπόμενο ξανά) τρόπο ελέγχου της ροής του υγρού, δηλαδή το ημι-ξεβίδωμα της καμπάνας για διεύρυνση των τρυπών τροφοδοσίας. Έτσι ξεβίδωσα μια-δυο βόλτες την εσωτερική καμπάνα. Πάσχει το σύστημα όμως γιατί η κορυφή της καμπάνας χώνεται στο επιστόμιο και στεγανοποιείται με ένα λαστιχάκι. Έτσι βιδώνοντας το επιστόμια ξαναβίδωσε η καμπάνα. Όταν προσπάθησα δε να το ξεβιδώσω, την ξεβίδωσε ξανά. Θα έπρεπε να ατμίσω με μισοξεβιδωμένο το επιστόμιο; Αστειότητες.
 Την ξεβίδωσα περισσότερο για να τη φέρει το βίδωμα του επιστομίου στη θέση που επιθυμούσα, δεν ήρθε όπως ήθελα, υπερτροφοδοτούσε την αντίσταση και όταν ξεβίδωσα το επιστόμιο …την πήρε μαζί του: Ξεβίδωσε εντελώς από τη βάση της,  πλημμύρισε το όλο σύστημα, να τα ζουμιά από την έξω πλευρά της τρύπας τροφοδοσίας.
 Αν σας μπέρδεψα (το κάνω αυτό, μπερδεμένο μυαλό, μπερδεμένα τα λέει) μείνετε απλά σε αυτό:  Ξεχάστε τη ρύθμιση ροής με το προβλεπόμενο τρόπο ή εφαρμόστε τον με πατέντα, μερικώς ή όπως σκεφτείτε. Μπορούμε π.χ. να διαχωρίσουμε το φυτίλι και να βάλουμε ένα τμήμα του μόνο στις εγκοπές. Θέλει ψάξιμο όμως για το πόσο θα βάλουμε για να αποφύγουμε υπο ή υπερ τροφοδοσία.
 Δεν ασχολήθηκα, δεν το έψαξα έτσι. Το έβγαλα εντελώς από τις εγκοπές και το τύλιξα γύρω από την αντίσταση, μέσα στην καμπάνα και μετά τη βίδωσα. Το τύλιξα γύρω από το «βάθρο» του κυρίως μέρους της αντίστασης, πάνω από τις σπείρες εκεί όπου κάνει ένα σκαλοπάτι-πρεβάζι (όποιος τον έχει μπροστά του θα καταλάβει πού ακριβώς εννοώ)
   Αρχικά γουργούριζε (πολύ υγρό στο χώρο που είναι η αντίσταση, εσωτερικά της καμπάνας), κάποια ελάχιστα σταγονίδια ήρθαν στα χείλη μου και έβγαλε κάτι λίγο υγρό από την πλαϊνή τρύπα τροφοδοσίας. Σταμάτησαν σύντομα αυτά, τον έχω έτσι ένα 24ωρο, θα δείξει…
 Πάμε παρακάτω, σε άλλο πρόβλημα: Η ρύθμιση τζούρας. Η τρύπα αέρα είναι τεράστια. Χωρά το μόριο ενός Κινέζου, τους Κινέζους και τα προϊόντα τους μέσα… Θέλουμε να αναπνέουμε κανονικά από εκεί ή να ατμίζουμε; Μπορούμε και να αναπνέουμε πάντως. Υποτίθεται πως βιδωνοξεβιδώνοντας το κάτω τμήμα της βάσης περιορίζεις τον αέρα και φέρνεις τη τζούρα στο επιθυμητό. «Κολοκύθια, τούμπανα κι αυγά τηγανισμένα» που έλεγε και ένας εκλιπών δάσκαλός μου όταν του σηκώναμε τις τρίχες απ΄αυτά που του απαντούσαμε.  Την έσφιξα εντελώς και πάλι η τζούρα ήταν υπερβολικά αεράτη. Με τον τρόπο που σκέφτηκαν οι Κινέζοι (το μυαλό των  Κινέζων μέσα) μπορείς μόνο να κάνεις την ήδη αεράτη τζούρα …υπεραεράτη. (ξεβιδώνοντας ελαφρά τη βάση …της βάσης.   
 Το πρόβλημα το έλυσα με μη προβλεπόμενο τρόπο: Τύλιξα λίγο πλέγμα και το έχωσα στην κάθετη τρύπα αερισμού από την εσωτερική πλευρά.
 
 Ανακεφαλαιώνω και συνοψίζω τα προβλήματα:
 -Απαράδεκτη μαμίσια φυτιλοαντίσταση (καλά ίσως δεν είναι πρόβλημα αφού το έχουν γενικά οι επισκευάσιμοι, τουλάχιστον όσοι εγόρασα εγώ)
- Αναποτελασματικό σύστημα ελέγχου ροής υγρού
- Αναποτελασματικό σύστημα ελέγχου τζούρας
Τέλος ένα άλλο κουφό πρόβλημα: Έβαλα, κατά λάθος, ανάποδα το (περιττό νομίζω) ελατήριο που έχει μεταξύ των δυο μερών της βάσης και το Lava έδειξε 0.0 αντίσταση. Νεκρός ο ατμοποιητής. Το ξαναγύρισα σωστά (το λεπτό τμήμα του ελατηρίου κάτω) και όλα καλά. Παραβιάζουν και τους νόμους της Φυσικής οι Κινέζοι; ( τους Κινέζους μου μέσα). Αγώγιμο δεν παραμένει το ελατήριο όπως και να τοποθετηθεί;
Μόνο προβλήματα έχει λοιπόν ;Κάθε άλλο. Ο ατμοποιητής είναι πολύ καλός. Αξίζει σίγουρα τα λεφτά του. Τα πλεονεκτήματά του τώρα:
-Πολύ φινετσάτος, με «προσωπικότητα».
-Η γεύση του υγρού αποδίδεται αυτούσια, καθαρή, κρυστάλλινη και βελουδένια.
-Ατμός πλούσιος, πυκνός και «χορταστικός».
-Άνετος χώρος για φυτιλοαντίσταση και απλούστατη η διαδικασία αντικατάστασής της.
- Καινοτόμο σύστημα λειτουργίας, πρόκληση η εκμάθησή του.
 
Υ.Γ. 1
Ρατσιστής δεν είμαι (τους Κινέζους μου μέσα) . Εξάλλου το κίτρινο χρώμα ( αλλά και το μαύρο, το ημίλευκο, το ερυθρό, το φούξια, το μελιτζανί, το καναρινί κ.λ.π.) το βρίσκω πιο ενδιαφέρον ( από καλλιτεχνική άποψη) σε σχέση με το ξεπλυμένο άσπρο (μη βαράτε, χιούμορ – αποτυχημένο ίσως, άσπρος είμαι κι εγώ…)
  «Τους Κινέζους μου μέσα» έλεγε κάποιος άλλος εκλιπών όταν ήθελε να αποφύγει βρισιά, δεν ξέρω αν είναι ευρέως γνωστή η έκφραση…
 
Υ.Γ 2
 Το τελευταίο κουφό πρόβλημα …δεν είναι κουφό. Το είδα μετά: το λεπτό τμήμα μεταφέρει τον ηλεκτρισμό από το θετικό πόλο. Αν μπει ανάποδα, με το φαρδύ τμήμα
κάτω, φεύγει έξω από το θετικό, τον περικλείει και έτσι δεν κλείνει το κύκλωμα.
 
Υ.Γ.3
 Άψογο το κατάστημα. Εξυπηρετικότατος ο ιδιοκτήτης. Ποικιλία προϊόντων. Ελαφρά τσιμπημένες οι τιμές του σε κάποια είδη αλλά αναρτημένες μια χαρά, φανερές, αν θέλεις καλώς αν όχι πας αλλού. Τίμια κι ωραία. Δεν ξεγελά κανένα. Έχω κάνει αρκετές παραγγελίες από εκεί ( αυτά γιατί διαβάζω αλλού για αρνητικές εμπειρίες από το συγκεκριμένο κατάστημα)
 
Υ.Γ.4
Γκαμώτο μου. Σεντόνι μου βγήκε (πάλι). Πρέπει να γράφω σε δυο-τρεις συνέχειες, σίριαλ, μια κάθε μέρα, που να κρατώ σε ενδιαφέρον τους αναγνώστες αλλά και να μην τους κουράζω.  Ποιος έχει τα κότσια να τα διαβάσει όλα αυτά; Αλήθεια, έφτασε κανείς στο τέλος, διαβάζει αυτό τώρα; Χαρά στο κουράγιο του…
 
Ατμοευτυχείτε.       
 
 Αν υπάρχει ήδη ανοιχτό θέμα για το συγκεκριμένο ατμο (εδώ είδα μόνο να αναφέρεται), ας μεταφερθεί.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 23, 2013, 20:18 από sarchos59 »

Αποσυνδεδεμένος aristarxos

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
  • H Τέχνη υπερτερεί της Ανδρείας
    • τα παντα για το στοιχημα
Απ: BT 804 ss dream
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 23, 2013, 03:03 »
τα ιδια ακριβως προβληματα αντιμετωπισα με αυτο τον ατμοποιητη ... δεν ασχοληθηκα παραπανω γιατι δεν ειχα ορεξη... μπηκε στο συρταρι και καποια στιγμη που θα βαρεθω τη ζωη μου θα τον παλεψω παλι :thumpup:

Υ.Γ. εισαι αρχοντας.. ο τροπος γραφης σου δειχνει ανθρωπο με υψηλο χιουμορ, συνεπως πανεξυπνο  ;)

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: BT 804 ss dream
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 23, 2013, 12:48 »
 Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
 Θα σου συνιστούσα όμως να ασχοληθείς ξανά με το συγκεκριμένο ατμοποιητή. Είναι πολύ καλός. 
 Τα προβλήματα (λάθος, οι προκλήσεις) είναι μέσα στο παιχνίδι και το κάνουν ενδιαφέρον . Διαφορετικά γυρνάμε στους εργοστασιακούς. Το μπορεί όμως κάποιος όταν έχει δοκιμάσει σωστό επισκευάσιμο;
  Αν και το «σωστός επισκευάσιμος» είναι λάθος. Εμείς κάνουμε σωστό τον κάθε επισκευάσιμο. Έχει τόσες παραμέτρους να ρυθμίσουμε, να διορθώσουμε, να τροποιήσουμε, να αναζητήσουμε, να επινοήσουμε κ.λ.π. που μας κάνουν να αναζητούμε συνεχώς το τέλειο άτμισμα χωρίς να είμαστε ποτέ σίγουροι ότι το φτάνουμε ή έστω το προσεγγίζουμε απλά.
 Οι προκλήσεις αυτές είναι το καρότο που κρέμεται μπροστά στη μουσούδα του γαϊδάρου και τον κάνει να περπατά συνεχώς ελπίζοντας να το φτάσει. Αμ δε. Δεν το φτάνει ποτέ, απλά συνεχίζει να περπατά.
  Έτσι κι εμείς. Αν μας κουράζει γυρνάμε στο παχνί και τρώμε τον έτοιμο σανό.
  Η έκπληξη που μας περιμένει πίσω από την κάθε στροφή του δρόμου είναι που κάνει ενδιαφέρουσα την πορεία, η  πορεία προς την Ιθάκη μας ενδιαφέρει, όταν φτάσουμε στην Ιθάκη μπορεί και να απογοητευτούμε… (που είσαι Καβάφη, σ΄έκλεψα).
  Ξαναπιάσε τον. Δώσε του κι άλλη ευκαιρία. Με έχει ενθουσιάσει, παρόπλισε τους άλλους μου ατμοποιητές. Ενθουσιάζομαι  με κάθε καινούργιο στη ζωή μου εγώ αλλά …άστο αυτό, «αντικειμενικά» είναι καλός ή έστω αναλογικά με τους άλλους που έχω…
  Να το, να το, το καρότο.  Το φτάνω…
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 23, 2013, 20:15 από sarchos59 »

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: BT 804 ss dream
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 31, 2013, 20:02 »
BT 804 ss dream.
2 σημείωσεις πριν ξεκινήσω να γράφω, 1) φωτογραφίες θα είναι τόσο κακής ποιότητας που το καθιστά ανούσιο. Εάν παρά ταύτα υπάρχει ενδιαφέρον για τον ατμοποιητή από τους συμφορουμίτες με χαρά να φτιάξω ένα unedited, oneshot & upload βιντεάκι. 2) έψαξα απείρως για ένα νήμα αυτού, εκτός της προεπισκόπησης κινέζικων που σαφώς ορίζει ότι αν θες παρουσίαση άνοιξε νέο θέμα δεν βρήκα κάτι, φανταστικέ συντονιστή, αν υπάρχει, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις..


Αγοράστηκε από atmistique, στα 22€.
[size=78%]http://www.atmistique.gr/el/mods-rebuildables?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=396&category_id=14[/size]
Μέσα στο κουτί του υπάρχουν 5 αντιστάσεις έτοιμες στριμμένες. Μπορεί και 5+1 μαζί με μία έτοιμη πάνω, αλλά δεν έχει καμία σημασία, γιατί σε αυτόν, απλά είναι λάθος κατασκευή. Αυτό το out of the box, να τον πάρεις και χωρίς να κάνεις τίποτα να ατμίσεις, δε λειτούργησε. Επίσης έρχεται με ένα επιστόμιο 510 μαύρο πλαστικό, που τον κάνει να φαίνεται λίγο φτηνιάρικος. Το αρχειοθέτησα μαζί με τις αντιστάσεις.


Αν έχετε κάνει τη χάρη να ανοίξετε τις φωτογραφίες του atmistique θα μπορέσω να εξηγήσω καλύτερα τι γίνεται. Πρόκειται για μία "περίπου αντιγραφή" ενός ρώσικου ατμοποιητή, κι αυτό από ότι έχω ακούσει, το είπα, το ξέχασα ήδη. Δείχνει λίγο φτηνός μόνο λόγω του γεγονότος ότι έχει σπείρωμα για το clear tank του, το ξεπέρασα εύκολα. Επίσης είναι μακρόστενος, πράγμα που το κάνει πιο ο΄μορφο σε μία ego, και πιο περίεργα ψηλό σε ένα μοντάκι, χωρίς να σημαίνει ότι δεν ταιριάζει. Οπτικά, μου φαίνεται απλά οκ, ούτε πανέμορφο, ούτε άσχημο.


 Έχει δύο τρυπούλες στο επισκευάσιμο μέρος όπου βάζεις τα άκρα μίας στριμμένης αντίστασης. Τοποθετείς δύο πολύ υπερβολικά μικρές σφήνες μέσα, το επισκευάσιμο κομμάτι τελείωσε. Έχεις κάνει επαφή θετικού και αρνητικού πόλου. Μικρή παρατήρηση σε αυτό το σημείο. Οι δύο τρυπούλες που προανέφερα είναι σα δύο νησάκια όπου χωρίζονται με ένα κανάλι αέρα. Ο αρνητικός πόλος συνεχίζει ένα κομμάτι μέχρι τη βάση ενό το νησί του θετικού πόλου έχει ένα λάστιχάκι για να μονώνει από αυτήν. Το νησί του θετικού πόλου λοιπόν είναι δυνατό να κουνηθεί δεξιά αριστερά (λόγω σεισμικών δονήσεων ή άλλων λόγων) μέχρι το σημείο όπου ακουμπάει το άλλο νησάκι. Πρέπει να έχεις το νου σου να μην γίνει αυτό, αλλιώς το κύκλωμά σου, θα γίνει βραχύ...


Υπάρχουν δύο εγκοπές στη βάση εκεί όπου βιδώνει η καμπάνα του για να τοποθετήσεις φυτίλια. Εκεί υποτίθεται πως βάζεις δύο άκρα από τα φυτίλια. Είναι πιο δύσκολο από ότι διαβάζεται αυτό. καθώς το φυτίλι έχει την τάση να φεύγει και να ξετυλίγεται. Το καλό είναι πως αν το βάλεις δεν θα φύγει μέχρι να ξαναπειράξεις την καμπάνα, και δε θα ξαναπειράξεις την καμπάνα μέχρι να αλλάξεις αντίσταση, θα εξηγήσω αργότερα και το λόγο.


Οπότε, έφτιαξες αντίσταση, βίδωσες την καμπάνα, μιδώνεις το τάνκ. Το από εδώ και πέρα έχει να κάνει και με τα ξαναγεμίσματά σου. Βγάζεις το πάνω καπάκι. Το γεμίζεις εύκολα ακόμα και με μπουκάλι νερού. Βιδώνεις μια στροφή το καπάκι. Αν είναι το πρώτο γέμισμα, βίδωσε το όλο. Αν όχι γύρνα το πλάγια, όχι ανάποδα, πλάγια, περίμενε να φύγει το υγρό από τις εγκοπές, βίδωσέ το όλο και τέλος.


Πως δουλεύει;; Εξαρτάται το στήσιμο όπως πάντα, ε; Λοιπόν, όχι ακριβώς.. Είναι υπερβολικά συγχωρητικός σε λάθη στησίματος. Δουλεύει με με χαμηλές αντιστάσεις και ψηλά ρεύματα, όπως και με ψηλές αντιστάσεις με χαμηλά ρεύματα. Βλέπεις διαφορές αλλά παραμένει ικανοποιητικός σε μεγάλο βαθμό. Αν για κάποιον λόγο το στήσιμο σου δεν ακολουθεί την πυκνότητα του υγρού σου, έχει κάποια σημεία να σε καλύψει.


Α) Διαθέτει κάτω από το επισκευάσιμο κομμάτι ένα τανκάκι ρεζέρβα μπορείς να το πεις, όπου ότι περισσέψει θα το μαζέψει εκεί. Απλά θυμίσου όταν τον ξαναγεμίσεις να το αδειάσεις, γιατί αλλιώς κάποια στιγμή θα σου τρέξει από το πλάι του "ρεζερβουάρ" τανκ, από όπου παίρνει και τον αέρα για την τζούρα.


Β) Επίσης η καμπάνα θεωρητικά μπορεί να περιστραφεί για έλεγχο υγρού, πρακτικά αυτό δεν ισχύει. Πρώτον, όταν βιδώνεις το καπάκι μετά το γέμισμα η καμπάνα σφηνώνει σε αυτό και την παρασέρνει να βιδώσει. Δεύτερον είναι καλύτερα να ποτίζεται λιγότερο από ότι να ποτίζεται περισσότερο απ'όσο πρέπει επειδή..


Γ) εάν δεις ότι ακολουθεί, αλλά πιο αργά από ότι εσύ ατμίζεις,  τραβάς κούφια τζούρα (χωρίς να πατάς το κουμπί της μπαταρία σου) και λόγω υποπίεσης αυτός ποτίζεται. Θες πιο έντονο; Τραβάς κούφια τζούρα κλείνοντας την τρύπα υποδοχής αέρα, περνάει περισσότερο υγρό στο χώρο ατμοποίησης.


Έκανα στήσιμο με τριάρι φυτίλι, παρατήρησα ότι στην κανονικά τζούρα δε δημιουργείται αρκετά το φαινόμενο υποπίεσης ώστε να γεμίζει πάλι ο χώρος ατμοποίησης και να βγαίνουν φουσκαλίτσες στο τανκ. Αντίσταση κάνε όσα Ω θες, δουλεύει μια χαρά, αλλά σε φυτίλι εγώ πλέον κάνω


δυάρι φυτίλι διπλωμένο στα τρία χωρίς να κόβω τα .. κυκλάκια (; ). Τις δύο άκρες τις περνάω στις εσοχές στη βάση και τα κυκλάκια τα τοποθετώ όσο μπορώ χαμηλά ώστε να τραβάνε όσο υγρό περνάει μέσα. 0,2 κάνθαλ, αυτά.


Δροσερός ατμός, πράγμα ευχάριστο. Τζούρα σφιχτούτσικη όπως μου αρέσει. Ο θετικός πόλος στο σπείρωμα 510 παίζει....και μισό χιλιοστό πάνω κάτω, αλλά εγώ αυτό δεν το λέω ρυθμιζόμενο. Αρκετά καλή απόδοση γεύσης, αρκετά καλή ποσότητα ατμού, και χτύπημα ανάλογο της νικοτίνης.


Αυτό που με ενθουσίασε είναι ότι δουλεύει μια χαρά από 7,5 έως και 11 Watt. Στην τιμή του θεωρώ πως ήταν πολύ καλή επιλογή, ίσως και υψηλότερη να ήταν πάλι θα τη θεωροούσα καλή τιμή. Εγώ το είχα πάρει δώρο για φίλο μου και τελικά το κρατάω, κι αν θέλει να πάρει μόνος του. Στα συν επίσης πως δε χρειάζεται σύρμα χωρίς αντίσταση και το τανκ ρεζέρβα που θα συμμαζέψει τα χάλια σου. Εύκολο, σχετικά, στήσιμο. Δεν χωράει το άπειρο υγρό, γύρω στα δυο ml; Δεν το μέτρησα γιατί πάντα το θεωρώ κάτι ανούσιο Ειδικά σε αυτόν το τανκ είναι διάφανο για να βλέπω πόσο έχει, γεμίζει εύκολα, πάνω από ένα ml  εμένα μου κάνει.

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: BT 804 ss dream
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 31, 2013, 20:39 »
Οπτικοακουστικό υλικό




[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=50rJa-eA1zE[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=g1Eh7es80AM[/youtube]
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 04, 2013, 23:49 από WileECoyote »

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: BT 804 ss dream
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 01, 2013, 00:43 »
Καλά! ο τύπος στο βίντεο είναι αστα να πάνε....
Αναποδογύρισε τον ατμοποιητή πριν ακόμα βιδώσει το πάνω κομμάτι και του χύθηκε το υγρό στα χέρια... για την τοποθέτησης της αντίστασης δεν σχολιάζω  :laugh1: , καθώς και για το μαύρο νύχι   :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Ολα καλά με τον ατμοποιητή αλλά το μέγεθος του είναι αδικαιολόγητα μεγάλο. Η βάση θα μπορούσε να γίνει τουλάχιστον ενα εκατοστό μικρότερη, δεν καταλαβαίνω τη σκοπιμότητα να είναι τόσο μεγάλη σε ύψος, αφού το ενδιάμεσο διάστημα με το "λεκανάκι"/ελατήριο δεν εξυπηρετεί σε τίποτα να είναι τόσο.
Επίσης το πάνω μέρος, μετά το τάνκ, και αυτό το βρίσκω αδικαιολόγητα μεγάλο (αυτά τα έξτρα κομμάτια που έχει ο τύπος στο βίντεο δεν τα βλέπω στις φωτό των καταστημάτων, προκειται για άλλη παραλλαγή?) . Τελικά εχουμε εναν ατμοποιητή ο οποίος φτάνει τα 5,5 εκατοστά χωρίς το driptip ενώ πρέπει να υπογραμμιστεί ότι και η διάμετρος του είναι σχετικά μεγάλη, 19 χιλιοστά, οπότε πρακτικά δεν κάθεται πάνω σε ego.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 01, 2013, 00:48 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: BT 804 ss dream
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 01, 2013, 02:35 »
Λοιπόν..
1) Το λεκανάκι χρησιμεύει στην αποθήκευση υγρού που φεύγει από την εισαγωγή αέρα μέσα στο λεκανάκι, πριν βρει την τελική του έξοδο απο αυτό. Είναι χρήσιμο μέχρι να δεις πόσο εύκολα περνάει βάση της  πυκνότητας του υγρού σου από τις εισαγωγές στη βάση κάτω από την καμπάνα. Για παλιούς και καινούργιους κατά τη γνώμη μου.
2) Είναι πράγματι ψηλόλιγνο, σε μοντάκι φαίνεται λεπτό. Τώρα σε ego το είδα σήμερα, αν δεν του είχα φορέσει το δικό μου το drip tip το θεόρατο δε φαίνεται άσχημα. Η γνώμη μου είναι πως έπρεπε να κάνουν μία έκδοση 22 χιλιοστά και μία  ego style.
3) Το κομμάτι που προσθέτει πράγματι δεν το έχω δει κι εγώ σε ελληνικά καταστήματα αλλά να είμαι ειλικρινής δε θα το έβαζα, προσθέτει ύψος σε ήδη ψηλό ατμοποιητή, χωρίς ιδιαίτερο λόγο, ο΄πως είπα και πριν. Η χωρητικότητα του είναι υπέρ αρκετή σε συνδυασμό με το ότι βλέπει πότε χρειάζεται και γεμίζει πανεύκολα.
4) Ειδικά στην περίπτωση αυτουνού δε βρίσκω κι εγώ το λόγο που το γύρισε.. Με ολόστεγνα φυτίλια μέσα, και το φυτίλι να το κόψει αφού βίδωσε την καμπάνα έχει δημιουργήσει πολύ καλή στεγανότητα. Άρα στην χειρότερη περίπτωση θα άτμιζε όπως πρέπει, πιο πιθανό από την προσωπική μου εμπειρία θα ήθελε και δυο τρεις τζούφιες πριν ατμίσει, χώρια ότι (!!) το γύρισε και δεν περίμενε να πέσει το υγρό ώστε να μην καλύπτει το υγρό τις τρύπες εισαγωγής! Γιατί το γύρισε λοιπόν;; Ουσιαστικά για αυτό είπα πριν ότι πρέπει να το γυρίσεις πλάγια κι όχι ανάποδα, πλάγια το υγρό ρέει, ανάποδα απλά απολαμβάνεις τα φαινόμενα συνοχής και περιμένεις να πέσει, ενοχλητικά πολύ.

Αποσυνδεδεμένος spixri

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BT 804 ss dream
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 14, 2013, 12:14 »
Μετά απο πάρα πολλές αποτυχημένες προσπάθειες να σεταρω αυτον τον ατμοποιητη και αφου βίδωνε ξεβίδωνε έσπασα και το τανκ (το αντικατεστησα απο vivi nova 3,5 ) και αφου ειδα ολα τα βιντεο που κυκλοφορούν ο τροπος που με αφησε αρκετά ευχαριστημενο ειναι αυτός του Γερμανου . Δυο ημέρες τώρα που τον εχω σεταρει ετσι με 17αρι και 2αρι φυτηλι στα 1,9 δεν εχω πάρει καμένο η γεύση ειναι αρκετά καλή  η τζούρα εχει σφίξει χωρίς το κόλπο με το μες στον πόλο και γενικά  μετά απο 15 ημέρες που τον εχω στα χέρια μου αρχίζω να τον ευχαριστιέμαι 

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: BT 804 ss dream
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 14, 2013, 12:24 »
Πέρα από το ότι ο άνθρωπος είναι "χειρούργος".... το στήσιμο  του είναι πρωτότυπο, καθώς δεν βγαίνει καθόλου φιτίλι από την καμπάνα....  :hmmm: 

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: BT 804 ss dream
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 14, 2013, 13:01 »
Το έχω δοκιμάσει και χωρίς καθόλου φιτίλι να κατεβαίνει στα κανάλια, αν έχεις βάλει απαραίτητη ποσότητα φιτιλιού μέσα στην καμπάνα στο τέλος του καναλιού (χωρίς να μπαίνει τίποτα μέσα) δουλεύει. Αλλά σε όλα τα σεταρίσματα δοκιμάστηκε με 75% VG, το πιο αραιό υγρό μου.. Τώρα για το γερμανό, είναι καλό, αλλά τα ολόκληρα κυκλάκια δε μου έχουν δουλέψει παλιότερα οπότε δεν ξέρω., χώρις που εδώ φοβάμαι πως θα στάζουν στην τρύπα εισαγωγής αέρα. Στο "χωρίς φιτίλι στο κανάλι" έφτιαξα δύο κυκλάκια στο τέλος της κάθε πλευράς ατνίστασης και τα πέρναγα από πάνω από την αντίσταση ώστε να γεμίζουν το χώρο πριν από τις υποδοχές πάνω από τα σπειρώματα της καμπάνας.


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2013, 13:33 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος georgegeo

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BT 804 ss dream
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 15, 2013, 21:04 »
 Με το στήσιμο του Γερμανού, αντίσταση 2,5Ω (17άρι σύρμα και 2mm φυτίλι) και 60% PG, Πάλι δουλεύει άψογα. Σηκώνει 5,5V χωρίς ίχνος καμένου, πολύ πλούσια γεύση. Μεγαλύτερη βέβαια κατανάλωση. Παίζει σημαντικό ρόλο η απόσταση της αντίστασης στην τρύπα εισαγωγής αέρα. Όσο ποιό κοντά γίνεται (επηρεάζει το πόσο σφικτή είναι η τζούρα και τη ποσότητα του ατμού).
Τέλος γίνεται τελείως κομμάτια με αποτέλεσμα να καθαρίζεται και το τελευταίο χιλιοστό του. Ευτυχώς τα 2 σιλικονάκια (του πόλου στη μεριά της μπαταρίας και του πόλου στη βίδα που συγκρατεί το κομμάτι που μπαίνει το σύρμα) είναι ακριβώς ίδια και δε γίνονται λάθη  :)
Αυτή τη στιγμή το μόνο αρνητικό που έχω να πω εκτός από το μέγεθος (όπως παραπάνω ειπώθηκε) είναι η μικρή χωρητικότητά του.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: BT 804 ss dream
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 03, 2013, 03:12 »
Κανενα μηνα κι εγω τον εχω στην κατοχη μου.
Παραλιγο να μην βεβαια, γιατι η μυρωδια του γρασσου- κατι μεταξυ μηχανουργειου-αμπαριου πλοιου - δεν εφευγε ουτε με δυο βρασιματα σε γαλα και ξεπλυματα με νερα και ξυδια. Ημουν ετοιμος να τον αφησω στην ακρη αλλά μετα το τελευταιο ξεπλυμα κατι εγινε, και μετα απο ενα δυο τανκ ατμισμα και παλι ξεπλυμα εφυγε τελειως.

Ειναι πολυ μεγαλος χωρις λογο, και παρ ολο το μεγεθος του με λιγη χωρητικοτητα, 1,3 μλ συνηθως μετραω με την συριγγα, οσο ενας μικρος ce3. Σαφως το "λεκανακι" του θα μπορουσε να ειναι το μισο υψος, και σαφως η βαση της αντιστασης θα μπορουσε να ειναι το μισο υψος ακομα. Και σαφως θα μπορουσε να ειναι 22 χιλιοστα. Μισο απο εδω, μισο απο εκει για το ιδιο υψος του τανκ, και με μεγαλυτερη διαμετρο θα μπορουσε να φτασει στα "αξιοπρεπη" 2 μλ.

Τα τοιχωματα ειναι πολυ κοντα στην καμπανα, οπότε αφου γεμισεις και βιδωσεις μια στροφη, ειτε το γυρισεις αναποδα ειτε πλαγια, δεν ανεβαινει ο αερας πουθενα, τουλαχιστον με τα δικα μου υγρα που ειναι απο 80 εως 100% vg. Αναποφευκτα βιδωνοντας μεχρι τερμα, μπαινει υγρο μεσα στην καμπανα.
Που παει ειναι το θεμα. Στο πρωτο μου σετ απ, και στο τελευταιο τωρα που εκανα για επαναληψη, (χρησιμοποιω 3.5 φυτιλι) τσιγγουνευτηκα να κοψω μια μακρια ακρη φυτιλιου, και αφου τοποθετησα τις υπολοιπες ακρες-θηλειες στο πανω μερος απο την βαση με τα αυλακια, απλως φορεσα την καμπανα πανω απο το περισσιο μηκος φυτιλιου, και μετα βιδωσα. Ειχα λοιπον τα φυτιλια μου περιμετρικα της βασης, συν ενα που ετρεχε ψηλα μεσα στην καμπανα. Με αυτο το σεταπ (και τοτε και τωρα), ισως οταν γεμιζεις και βιδωνεις το υγρο "ορμαει" ψηλα και μενει στο ψηλο φυτιλι. Ετσι εχω το λιγοτερο μπουκωμα (με 3-4 τζουρες τελειωνουν τα καλαμακια) και τη λιγοτερη διαρροη προς το λεκανακι.
Με αλλα σεταπ ενδιαμεσα, αναγκαζομουν να βγαζω λεκανακι, να γεμιζω, να φυσαω, να σκουπιζω απο κατω και να ξαναβαζω λεκανακι.

Οτι σεταπ του εχω κανει, προχειρα και προσεκτικα, απαξ και ξεπεραστουν οι πρωτες τζουρες του γεμισματος, αποδιδει κουκλα, καμμενο ουτε μια φορα, υπερτροφοδοσια ουτε μια φορα (εκτος οταν γεμισουμε). Δεν μπηκα ποτε στη διαδικασια να βαλω φυτιλι στα αυλακια.

Τον χρησιμοποιω ως βασικο μεσα στο σπιτι, και ειμαι υπερευχαριστημενος (για μεσα στο σπιτι). Ντουμανι παρα πολυ, τζουρα λιγο σφιχτοτερη απο τους πιστους μου ce3. Γευση ικανοποιητικη την μια φορα που δοκιμασα μπισκοτακι (κανω μονο βαση).

Αποσυνδεδεμένος georgegeo

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BT 804 ss dream
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 13, 2013, 16:41 »
Σήμερα "παρέδωσε" το πλαστικό tank.
Χωρίς να έχει χτυπηθεί, απ' όσο θυμάμαι, το βρήκα κομμένο κάτω από το σπείρωμα της επάνω τάπας έτσι:
 

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: BT 804 ss dream
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 13, 2013, 16:56 »
Το ειχες αφησει ολοκληρο και το βρηκες μετα σπασμενο?
Τι υγρο ειχες?

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2527
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BT 804 ss dream
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 13, 2013, 16:58 »
Αν δεν κανω λαθος ειχε αναφερθει οτι ταιριαζει απολυτα το τζαμακι απο vivi nova.


Edit:


Μετά απο πάρα πολλές αποτυχημένες προσπάθειες να σεταρω αυτον τον ατμοποιητη και αφου βίδωνε ξεβίδωνε έσπασα και το τανκ (το αντικατεστησα απο vivi nova 3,5 )
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 13, 2013, 17:16 από Vrs5 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110709 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159945 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515414 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146487 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303284 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530833 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201477 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801669 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11077 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41004 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet