vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

267 επισκέπτες, 8 χρήστες
Jorge, Kliman, Buliwyf, Panagiotis A., lagoudakis, tibolaso, camber, npaolo

Twitter

Pali V4 SS

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: Pali V4 SS
« Απάντηση #60 στις: Νοεμβρίου 18, 2012, 18:21 »
Pant: Θα μπορούσε να γίνει με ενιαίο πλέγμα η αντίσταση και η τροφοδοσία όχι όπως στο βίντεο αλλά αν το οξειδώσουμε, την τυλίξουμε, την προσαρμόσουμε και περάσουμε τα άκρα στις τρύπες στο τέλος. Θα πρέπει τα «κέρατα» να είναι πολύ μεγάλα όμως, να χωθούν βαθειά στη δεξαμενή και να βιδώσουμε το διαφανή κύλινδρο κρατώντας το όλο σύστημα σταθερό-ακίνητο όσο βιδώνουμε (βάση με αντίσταση-κάτω μεταλλικό κύλινδρο-κεντρικό σωλήνα του αέρα) για να μη μετακινηθεί το πλέγμα κατά το βίδωμα. Θα πρέπει επίσης να είναι λεπτό το πλέγμα τόσο ώστε να περνά ελεύθερα από τις τρύπες και να ανεβοκατεβαίνει το εσωτερικό σύστημα ελεύθερα. Τότε όμως ενέχει τον κίνδυνο να διαρρέει πολύ υγρό. Θα είχαμε και δυσκολία να ρυθμίσουμε τη ροή αν δεν είναι ικανοποιητική, κάτι που μπορούμε να κάνουμε με το φυτίλι.
 Δεν το δοκίμασα, πιστεύω ότι γίνεται, θα είναι η εφεδρική-τελική λύση. Μάλλον δε θα χρειαστεί γιατί, με τον τρόπο που περιγράφω παρακάτω, πηγαίνει καλά το πράγμα επιτέλους.
Pipits: Για να σου αλλάζει πιο γρήγορα η γεύση αφαίρεσε το εσωτερικό τμήμα του φυτιλιού. Λίγα χιλιοστά φυτίλι με πλέγμα αρκούν, δυο διαφορετικά, ένα σε κάθε τρύπα. Αν κόψεις και το φυτίλι της αντίστασης κοντό θα σου αλλάζει η γεύση αμέσως. Όπως το κάνει ο gewre στο βίντεο της πρώτης σελίδας. Όπως το δείχνει εκεί το παλεύω πλέον, δοκίμασα 2-3 άλλους τρόπους και φαίνεται ότι είναι ο ορθότερος. Δοκίμασέ το έτσι στο επόμενό σου στήσιμο. Θα μπορέσεις να ρυθμίζεις την τροφοδοσία μέχρι να πετύχεις τη βέλτιστη και να αποφύγεις το καμένο που έχεις τώρα.
Gmax: Η γεύση που μου δίνει ο pali είναι από τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει. Περί ορέξεως όμως… Είναι υποκειμενικό το θέμα γεύσης. Τη λύση που συνιστάς υιοθέτησα κι εγώ για την τροφοδοσία: Τριάρι φυτίλι, σφήνωσε αρχικά στις τρύπες με το πλέγμα και αφαιρώ ίνες όταν έρθει καμένο. Ίσως έχω αφήσει πλέον πάχος δυαριού, δε μπορώ να ξέρω ακριβώς. Φυτίλια τροφοδοσίας όμως έχω δύο (έτσι μπορώ να τα μπαινοβγάζω για να αφαιρέσω ίνες ή να τα αντικαταστήσω με γεμάτη τη δεξαμενή) και η αντίσταση οριζόντια, κοντό το φυτίλι της (όπως στο βίντεο του gewre).

Αποσυνδεδεμένος pipits

  • **
  • 195
  • Φύλο: Άντρας
  • Σκοτείνιασαν όλα ή φταίει το άτμισμα???
Απ: Pali V4 SS
« Απάντηση #61 στις: Νοεμβρίου 21, 2012, 11:42 »
Pipits: Για να σου αλλάζει πιο γρήγορα η γεύση αφαίρεσε το εσωτερικό τμήμα του φυτιλιού. Λίγα χιλιοστά φυτίλι με πλέγμα αρκούν, δυο διαφορετικά, ένα σε κάθε τρύπα. Αν κόψεις και το φυτίλι της αντίστασης κοντό θα σου αλλάζει η γεύση αμέσως. Όπως το κάνει ο gewre στο βίντεο της πρώτης σελίδας. Όπως το δείχνει εκεί το παλεύω πλέον, δοκίμασα 2-3 άλλους τρόπους και φαίνεται ότι είναι ο ορθότερος. Δοκίμασέ το έτσι στο επόμενό σου στήσιμο. Θα μπορέσεις να ρυθμίζεις την τροφοδοσία μέχρι να πετύχεις τη βέλτιστη και να αποφύγεις το καμένο που έχεις τώρα.

Αν κόψω το φυτίλι κοντό τότε στο Vmax ή σε VV σε πολλά Volt θα παίρνω καμμένο γιατί το φυτίλι της αντίστασης δεν θα έχει τη σωστή ποσότητα υγρού για να αντέξει σε μακρόσυρτες τζούρες......... για ego μπαταρία θα είναι ότι πρέπει με κοντά φυτίλια αλλά δεν έχω.....
επίσης τον χρησιμοποιώ 2 βδομάδες τώρα στη δουλειά με το ίδιο  setup (το έχω κάνει δύο φορές δλδ....) και πάει σφαίρα ο άτιμος..............

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: Pali V4 SS
« Απάντηση #62 στις: Νοεμβρίου 21, 2012, 12:50 »
Pipits: Έχεις δίκιο. Εγώ όμως λειτουργώ με το σκεφτικό «δοκιμή και (πιθανή) πλάνη». Δοκίμασέ το κι αν περπατήσει έχει καλώς. Αν όχι … πάλι έχει καλώς. Λίγα εκατοστά φυτίλι και σύρμα χάνουμε. Για τον εαυτό μας σετάρουμε, δεν τους πάμε σε διαγωνισμό. Εγώ με 2,5 αντίσταση ατμίζω απρόσκοπτα με ρυθμισμένο το mini lava στα 4,8 και 2 κοντά φυτίλια. Σε όλα κάτι δίνεις για να πάρεις αυτό που σε ενδιαφέρει: Προτιμώ γρήγορες εναλλαγές γεύσης και δε μπορώ να ανεβάσω το lava παραπάνω. Κι έτσι αρκούμαι στα 4,8… γιατί «όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια». 
 Εξάλλου θέλω να μπαινοβγαίνουν τα φυτίλια τροφοδοσίας και για το λόγο που αναφέρω μερικά μηνύματα πριν.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 21, 2012, 12:56 από sarchos59 »

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: Pali V4 SS
« Απάντηση #63 στις: Νοεμβρίου 21, 2012, 18:20 »
Εγω πάλι γιατί έχω την εντύπωση πως αν το mesh γίνει τύπου U με  την κούρμπα του U στα ελλατήρια και τις άκρες μέσα στο ζουμί αλλά αρκετά μακρυές μπορεί  και να πετύχει ? Απλά με λίγη προσοχή όταν βιδώνει το πλαστικό διαφανές τανκάκι να κρατιέται το κυρίως σώμα που θα του χουν περαστεί οι άκρες του mesh σταθερό... Δεν έχω τον ατμοποιητή αλλά ούτε και ξέρω ακόμη να φτιάχνω μεση για να το δοκιμάσω... Απλά είπα να το προτείνω σε κάποιον ποιό έμπειρο...

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: Pali V4 SS
« Απάντηση #64 στις: Νοεμβρίου 21, 2012, 19:11 »
Daemones: Έτσι ακριβώς το λέω κι εγώ παραπάνω. Πιστεύω κι εγώ πώς είναι εφικτό με αυτό τον τρόπο. Θα ήθελα να το δοκιμάσω αλλά έχω δυο θέματα: όσες φορές δοκίμασα με άλλους ατμο μου βραχυκυκλώνει το πλέγμα, το ψάχνω ακόμα. Επίσης θέλω να παρακολουθήσω για πόσο θα μου τραβά ο pali με το τωρινό σετάρισα,  όπως το περιγράφω παραπάνω (δύο διαφορετικά τριάρια φυτίλια για την τροφοδοσία, μαδημένα πλέον σε πάχος δυαριών, οριζόντιο κοντό φυτίλι στην αντίσταση).  Πιστεύω πως το πέτυχα γιατί λειτουργεί εδώ και τρεις μέρες… Θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή και θα ενημερώσω εδώ μέσα.
Υ.Γ. Από «ορολογία» η.τ. πας καλά κι εσύ όπως κι εγώ(π.χ. κούρμπα, ελατήρια , ζουμί, δεν ξέρω ακόμη να φτιάχνω μεση), ελπίζω πως μας καταλαβαίνουν κι οι άλλοι που έχουν αυστηρή ορολογία . 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 21, 2012, 19:19 από sarchos59 »

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Pali V4 SS
« Απάντηση #65 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 03:00 »
Γιά προσθήκη κεραμικού με εντυπωσιακη βελτιωση γευσης εδω: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,15823.0.html

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: Pali V4 SS
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουαρίου 25, 2013, 18:18 »
 Όποιος θέλει πιο αεράτη τζούρα απλά ανοίγει περισσότερο τις εξωτερικές-οριζόντιες τρύπες αερισμού, περνώντας διαμπερώς το τρυπανάκι. Δίσταζα γιατί πίστευα ότι θα κάνω ζημιά στο θετικό πόλο αλλά δεν έχει τέτοιο θέμα…
 

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: Pali V4 SS
« Απάντηση #67 στις: Μαρτίου 25, 2013, 19:32 »
 Παρήλθε ο χρόνος τροποποίησης, δεν απάντησε άλλος χρήστης, αναγκαστικά αναρτώ συνεχόμενα μηνύματα.
 

ΝΕΟ ΣΕΤΑΠ
Σύρμα: 0,13 kanthal , διπλό-παραλλήλως
Φυτίλι: 2Χ2
Αντίσταση: 1,9 ωμ
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 26, 2013, 09:26 από sarchos59 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160009 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110812 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515431 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146501 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303310 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530865 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201484 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801694 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11092 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41017 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet