vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

217 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, Tazz, tony1976, Jorge, manoslykos, Milarepa, tibolaso, Alexander20

Twitter

Οι εξελίξεις στη διαμόρφωση της ευρωπαϊκής νομοθεσίας για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Θα σου απαντήσω αναλυτικά όταν είμαι πάλι σε pc.

 Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Για να ενταχθεί κάτι στην κατηγορία φαρμάκων πρέπει να είναι φάρμακο. Υπήρξε παλαιότερα αυτός ο κίνδυνος (γιατί περί κινδύνου πρόκειται, καθώς τα φάρμακα είναι πολύ σκληρά ρυθμισμένα) αλλά μάλλον αποτράπηκε πανευρωπαϊκά. Θεωρητικά θα μπορούσε κάποιο κράτος να επιλέξει αυτό τον δρόμο, στην πράξη θα πρέπει να πάει κόντρα στην πανευρωπαϊκή αντίληψη για να το κάνει. Μάλλον απίθανο.

Ο φόρος πολυτελείας μπορεί να αφορά μεγάλου κυβισμού αυτοκίνητα ή σκάφη αναψυχής άνω των 5 μέτρων. Μια καθημερινή, προσιτή, συνήθεια δεν έχει καμία φορολογική λογική να θεωρηθεί συνολικά είδος πολυτελείας. Θα μπορούσαν να θεωρηθούν είδος πολυτελείας συγκεκριμένης κατηγορίας ακριβά ατμιστικά αγαθά -αλλά αυτό προϋποθέτει βαθειά γνώση της αγοράς και μια σειρά από παραδοχές που δεν βρίσκω πιθανό να τις κάνει το κράτος. Δεν έχει συμβεί παγκόσμια και δεν νομίζω να μπήκε ποτέ σε συζήτηση.

Η μόνη λογική πρόφαση είναι η υπάρχουσα: ένταξη στα καπνικά. Αν αυτή αναιρεθεί εκ των πραγμάτων από την ίδια την φύση του ατμίσματος, μπορούμε να διεκδικήσουμε πλήρη αφαίρεση ειδικών φόρων. Θέλουμε να μην υπαγόμαστε στα καπνικά για μια σειρά λόγων, το φορολογικό είναι ένας από αυτούς και όχι ο σημαντικότερος.

Η "αποφυγή κινδύνου" σαφώς υπήρξε σαν επιλογή. Επιθυμούσαμε λίγες ρυθμίσεις που να αντανακλούν τις ανάγκες μας για ασφάλεια, και κανένα ειδικό φόρο (κάτι που μια χαρά ίσχυε για χρόνια και που άλλαξε λόγω της ένταξης στα καπνικά). Τα απλά καταναλωτικά αγαθά δεν παίρνουν ειδικούς φόρους. Δεν ήταν και δεν είναι αυτονόητο πως το άτμισμα πρέπει να έχει τέτοιους φόρους.

Οι ατμιστές δεν ερωτηθήκαμε ούτε στιγμή για τις επιλογές του ελληνικού κράτους. Η στάση μας, είτε την βρίσκεις σωστή είτε λάθος, δεν δημιουργήθηκε καθόλου εν βρασμώ ψυχής -είχαμε χρόνια που βλέπαμε τις εξελίξεις και κάποιες πιθανότητες ήταν πολύ χειρότερες από αυτό που ζούμε. Πάντως δεν έπαιξε απολύτως κανένα ρόλο στις αποφάσεις της πολιτείας -και μικρό ρόλο σε πανευρωπαϊκό επίπεδο. Οπότε αυτό το σκέλος της κριτικής -που με ευκολία μάλιστα διαιρεί "παλιούς" και "νέους"- το βρίσκω επιπόλαιο και διχαστικό. Εξάλλου δεν υπήρχε πουθενά φωνή των ατμιστών, είμασταν αόρατοι θεσμικά.

Πάντως σε οποιοδήποτε θέμα, η διαχείριση κινδύνου δεν περιλαμβάνει πως ζητάς τα λίγα. Πάντα πετυχαίνεις (ΑΝ πετύχεις) πολύ λιγότερα από αυτό που ζητάς. Οπότε είναι λογικό να ζητάς το σωστό κι ας είναι πολύ. Το πόσο θα σε βιάσουν δεν είναι κάτι που παζαρεύεις... Ας το έχει βάρος ο βιαστής, χωρίς δική σου συναίνεση. Ζώντας σε χώρα που φορολογεί ασύστολα λόγω κρίσης, δεν αποκλείουμε να φορολογηθεί και η αναπνοή. Αλλά δεν θα ξεκινήσουμε ζητώντας "λογική φορολόγηση αναπνοής". Η αυθαιρεσία του κράτους μπορεί να είναι δεδομένη, αλλά μια τέτοια αντίδραση δεν έχει τίποτα ρεαλιστικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 18, 2018, 16:43 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Εγώ πάλι δεν θεωρώ πως ντε και σώνει πρέπει να ενταχθεί σε μία από τις υπάρχουσες κατηγορίες προϊόντων (φάρμακα, είδη πολυτελείας, κλπ.)
Μπορεί κάλλιστα να δημιουργηθεί μία καινούργια κατηγορία προϊόντων (έτσι κι αλλιώς αυτό είναι στην πραγματικότητα).
Τα κινητά τηλέφωνα δεν εντάχθηκαν ούτε στους υπολογιστές, ούτε στα ρολόγια, ούτε στα σουβλάκια.
Δημιούργησαν μια νέα κατηγορία προϊόντων (μη συγκρίσιμο το παράδειγμα, το ξέρω, απλά για να το κατανοήσουμε το γράφω).

Ως προς την προσέγγιση, συμφωνώ με τον κ. Αντιπρόεδρο  ;D
Δεν πας σε μάχη με πανίσχυρο εχθρό και υπεράριθμα όπλα, όντας γλυκούλης και τρυφερούλης.

Όσο για τη σειρά προτεραιοτήτων που ανέφερε ο κ. Σβαρτσενέγκερ θα καταθέσω και τη δική μου άποψη:

1) Η αποσύνδεση από το κάπνισμα (μιας και αυτό είναι η μητέρα όλων των κακών, αφού τοποθετεί το προϊόν στην ίδια ρυθμιστική πρακτική)

2) Η άρση της απαγόρευσης χρήσης σε κλειστούς δημόσιους χώρους (ως συνεπακόλουθο του παραπάνω, αλλά και ως ΜΗ δικαιολογημένη από οποιαδήποτε μελέτη παγκοσμίως - ΔΕΝ υπάρχει παθητικό άτμισμα).

3) Η κατάργηση της απαγόρευσης των διασυνοριακών πωλήσεων (ως αναίτιο μέτρο, ανώφελο, καταχρηστικό, αντιδημοκρατικό και πολλά ακόμα γλαφυρά, και με μία εντελώς σαθρή αιτιολόγηση)

4) Η κατάργηση του περιορισμού μεγέθους ατμοποιητών και περιεκτών (ως επίσης αναίτιο μέτρο, ανώφελο, αδικαιολόγητο, ως κάτι που καταστρατηγεί την αρχή της ίσης μεταχείρισης, και ως κάτι που "σπρώχνει" τεχνιέντως την αγορά προς συγκεκριμένη κατηγορία "νέων προϊόντων καπνού ή συναφών" προς όφελος συγκεκριμένων βιομηχανιών)

5) Η κατάργηση του ΕΦΚ. Όχι μείωση. ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ (θα το έβαζα πρώτο αν υπήρχε έστω και ψήγμα ελπίδας να υλοποιηθεί)

6) Η απελευθέρωση των εμπορικών επικοινωνιών.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
[member=21843]Babis V.[/member]

κατ' αρχάς, άσε τα "Κ. Διαχειριστή" στην άκρη. Τρύφωνα με λένε (και τα κορίτσια κλαίνε  ;D ). Το ότι έχω την ευθύνη της εύρυθμης λειτουργίας ενός φόρουμ, δεν με κάνει ούτε κάτι σπέσιαλ, ούτε περισσότερο ατμιστή από εσένα.

Στο δια ταύτα:

Άλλο η φορολόγηση, άλλο η TPD, άλλο η εναρμονισμένη φορολόγηση και άλλο η σύνδεση του καπνίσματος με το άτμισμα δια Νόμου. Η επιβολή ΕΦΚ λοιπόν, και μάλιστα flat rate, σε ένα προϊόν αποδεδειγμένα 95% ασφαλέστερο από το κάπνισμα τουλάχιστον, είναι τόσο λογική όσο το να βάζεις ΕΦΚ στο νερό επειδή μπορεί να πνιγείς από αυτό άρα είναι δυνητικά επικίνδυνο.

Η TPD, είναι μια οδηγία που ψηφίστηκε στην ΕΕ το 2014, για να εφαρμοστεί το 2016, λαμβάνοντας υπόψιν δεδομένα του 2012. Δεν διαφωνώ καθόλου με το να μπουν στάνταρντς και κανόνες ασφαλείας, προδιαγραφές, πιστοποιήσεις κλπ. Διαφωνώ κάθετα στο να μου περιορίζεις το μέγεθος του μπουκαλιού που περιέχει νικοτίνη στα 10ml με μέγιστη περιεκτικότητα νικοτίνης τα 20mg με γνώμονα την ασφάλεια, όταν στο σούπερ μάρκετ μπορώ να αγοράσω ισχυρότατα δηλητήρια σε πολύ μεγαλύτερες συσκευασίες. Να πούμε για την υποχρέωση υποβολής φακέλου 6 μήνες πριν μια συσκευή τεθεί σε κυκλοφορία? Πες μου μία άλλη ηλεκτρονική ή μηχανική (!) συσκευή η οποία έχει αυτή την απαίτηση. Να πούμε και για ατμοποιητές με μέγιστη χωρητικότητα 2ml? Ο μόνος λόγος ύπαρξης ενός τέτοιου περιορισμού, είναι για να υπάρχει ένα δεδομένο μέγεθος, όπως ακριβώς τα τσιγάρα, τα οποία είναι από χ μέχρι ψ γραμμάρια. Να πούμε ακόμα και για το όνομα TPD? Tobacco Products Directive. Ναι φίλε μου. Εσύ που ατμίζεις τη φραουλόκρεμά σου, χρησιμοποιείς κάτι που εμπίπτει σε οδηγία ρύθμισης καπνικών προϊόντων. Να πούμε άλλο ένα παράδοξο? Στους περισσότερους περιορισμούς της TPD, εμπίπτουν (με το γράμμα του νόμου) υγρά τα οποία περιέχουν νικοτίνη. Δεν μας νοιάζει πόση! Ένα υγρό με 0.1mg/ml θα το πάρεις σε δεκάμελο. Τέλος. Και μην ξεχνάμε: η Ευρωπαϊκή Οδηγία, δίνει ανώτατα όρια. Που σημαίνει ότι κάλλιστα οι φωστήρες μας (και όλοι οι Ευρωπαίοι φωστήρες) μπορούν να νομοθετήσουν μικρότερα όρια. Πχ, μέγιστη περιεκτικότητα Νικοτίνης στα 5mg, μέγιστο μέγεθος περιέκτη στα 2ml και μέγιστη χωρητικότητα ατμοποιητή στο 0,5ml. Ομορφιές?

Η εναρμονισμένη φορολόγηση, θα είναι ότι χειρότερο μπορεί να συμβεί. Και αυτό γιατί το να δοθεί μια τέτοια εντολή σε κεντρικό επίπεδο, θα σημαίνει ότι η κομισιόν θα θεωρεί το άτμισμα επιβλαβές και επικίνδυνο για την υγεία σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Μέχρι στιγμής, δεν υπάρχει επαρκής (μάλλον καθόλου) τεκμηρίωση για να ζητήσει η κομισιόν από τα κράτη μέλη να αντισταθμίσουν τη ζημιά που προκαλεί το άτμισμα με την επιβολή ΕΦΚ. Αυτό φυσικά δεν εμποδίζει και δεν αφαιρεί το δικαίωμα από τον κάθε εθνικό νομοθέτη να επιβάλλει φόρο, τον οποίο κακώς και ονομάζει ΕΦΚ. Και ώρες ώρες αδυνατώ να καταλάβω τα οικονομικά μυαλά της χώρας. Βάλτε ρε ΕΦΚ 10 λεπτά ανά πιτόγυρο και 1 ευρώ ανά κιλό φέτας να δεις πως λύνεται το πρόβλημα του Δημοσίου ταμείου... Έτσι κι αλλιώς, και τα δύο βλάπτουν, έτσι δεν είναι? Και μάλλον περισσότερο από το άτμισμα...

Τέλος, όσον αφορά τη σύνδεση με το κάπνισμα: αυτή τη στιγμή, ένα από τα τελευταία άρθρα του Ν.4419, μας δηλώνει ότι όλα τα προϊόντα που αναφέρονται εκεί, υπάγονται στις διατάξεις του αντικαπνιστικού Νόμου του 2008. Αυτή η διατύπωση, είναι κατά γενική ομολογία κάργα αντισυνταγματική και εκκρεμεί προσφυγή του ΣΕΕΗΤ εναντίον του άρθρου, ενώπιον του ΣτΕ. Οι προβλέψεις είναι αισιόδοξες. Αυτό που δεν είναι καθόλου αισιόδοξο, είναι το μετά αν η προσφυγή κρίνει όντως το εν λόγω άρθρο αντισυνταγματικό. Υπάρχουν τρία πιθανά σενάρια:

1) Δεν πειράζουν καθόλου το άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους [και μετά ξύπνησα...]

2) Ακολουθούν τη Βρετανική οδό, όπου δίδεται το ελεύθερο σε κάθε επιχειρηματία να αποφασίσει αν θα επιτρέψει ή όχι το άτμισμα στην επιχείρησή του [θα ήθελα όμως να μην επιτρέπεται σε νοσοκομεία και σχολεία]

3) Κάνουν νέο Νόμο, με τον οποίο απαγορεύουν συγκεκριμένα το άτμισμα στους κλειστούς δημόσιους χώρους, χωρίς να υπάρχει σύνδεση με τον αντικαπνιστικό. Και πολύ θα ήθελα να δω την αιτιολογική έκθεση για ένα τέτοιο Νόμο. Ξανά προσφυγές, κλπ...


Δεν νομίζω ότι μπορώ να σε καλύψω περισσότερο, σε συνδυασμό και με τις προηγούμενες απαντήσεις...

Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Τις καλησπέρες μου σε όλους.

Σας ευχαριστώ και τους τρεις για τις απαντήσεις. Ήταν -το λιγότερο, κατατοπιστικές. Χωρίς υπερβολή ήταν -και οι τρεις, τροφή για σκέψη. Ακόμη τις "επεξεργάζομαι" γιατί ομολογώ είναι αρκετές οι προεκτάσεις που δεν είχα καν σκεφτεί.

Όλα φαίνονται ολόσωστα όπως τα λέτε -και οι τρεις, όμως σε κάποιο σημείο εμφανίζεται μέσα στο κεφάλι μου ένα "ναι μεν, αλλά...", το οποίο δεν στοιχειοθετείται από λογικά επιχειρήματα, παρά βασίζεται μόνο σε προσωπικές εκτιμήσεις και πεποιθήσεις, παρόμοιες με αυτές που όλοι έχουμε σχετικά με την νομοθετική παραδοξολογία, την περιβοητη κρατική αναλγησία, την "οργουελική" (στην ελλάδα τουλάχιστον) γραφειοκρατία, και βεβαίως το lobbying.
Για να καταλάβετε τί εννοώ πάρτε αυτό σαν παράδειγμα : "Εγώ πάλι δεν θεωρώ πως ντε και σώνει πρέπει να ενταχθεί σε μία από τις υπάρχουσες κατηγορίες προϊόντων (φάρμακα, είδη πολυτελείας, κλπ.)" από τον κ. e-spy. Ενώ εγώ συμφωνώ απόλυτα, δεν παύει να είναι μια προσωπική εκτίμηση/πεποίθηση που δεν υποχρεώνει κανέναν νομοθέτη, πολιτικό, λομπίστα να την ασπαστεί/ακολουθήσει. Αν επικρατούσε η λογική άλλωστε, ο ατμός δεν θα ήταν στην θέση που βρίσκεται.

Παρόλα αυτά, θα προσπαθήσω να υπερβώ αυτές μου τις εκτιμήσεις/πεποιθήσεις και να το δω πιο αγνά και ιδεαλιστικά, όπως πιστεύω κάνετε κι εσείς. Έτσι κι αλλιώς, αν παραμείνω στον ατμό (που μάλλον αυτό βλέπω) του το οφείλω.

Επιτρέψτε μου παρακαλω δυο τελευταίες παρατηρήσεις.
Βεβαίως δεν πας σε πόλεμο όντας τρυφερούλης και γλυκούλης, ούτε ζητάς να σε βιάσουν λίγο, όχι πολύ... Νομίζω είμαστε όλοι ευφυέστεροι αυτής της μετάφρασης στα γραφόμενα μου. Εννοούσα απλά πως δεν πάς να πάρεις την ακρόπολη αν δεν καταλάβεις πρώτα τους πρόποδες, εκτός κι αν έχεις βομβαρδιστικά αεροσκάφη. Τα οποία αυτή την στιγμή δεν νομίζω ότι διαθέτουμε. Μάχη μετά την μάχη θα φτάσουμε στην ακρόπολη. Το στυλ ράμπο είναι μαγκιά -ίσως, είναι άποψη -σεβαστό, αλλά είναι και λίγο -ως πολύ, αμερικανιά για δίωρη ελαφρά διασκέδαση. Ειδικότερα όταν ο αντίπαλος διαθέτει πραγματικό ράμπο. Δεν προτείνω να καταθέσουμε τα όπλα, απλώς να κατακτήσουμε έναν προς έναν τους στόχους. Ο αντίπαλος δεν είναι ανικητος, αλλά ούτε κι εύκολος. Όμως χρειάζεται σχέδιο και μέθοδος.

Kε BigSur, μάλλον καταλάβατε λάθος κι εμένα κι αυτά που έγραψα. Δεν επιθυμώ να σπείρω διχόνοιες, ούτε διχασμό, ούτε και διαιρώ παλιούς και νέους. Αυτό που εννοούσα είναι ότι οι παλιοί ατμιστές γνώρισαν την ελευθερη αγορά στα ατμιστικά προϊόντα, ενώ αυτοί που ξεκίνησαν παράλληλα με εμένα, ή και πιο μετά, βρέθηκαν εξαρχής σε ένα βάρβαρα ρυθμισμένο καθεστώς ελεγχόμενης αγοράς. Η χρονική στιγμή και μόνο, ίσως τους (μας, κι εγώ μέσα) κάνει πιο ελαστικούς στην αποδοχή ορισμένων κανόνων. Μόνο αυτό, τίποτα άλλο, δεν υπάρχουν λέξεις πίσω από τις λέξεις εδώ, μην ψάχνετε κάτι. Παράδειγμα, ταξιδεύετε από το/προς το εξωτερικό και γνωρίζετε ότι μπορείτε να φέρετε μαζι σας, στην χώρα προορισμού σας συγκεκριμένη ποσότητα αλκοόλ. Αγόράζετε αυτό που επιτρέπεται αδιαμαρτύρητα -δεν εξετάζω την λογική του νόμου εδώ, γιατί ο κανονισμός υπήρχε πριν από εσάς, έτσι τον βρήκατε, τον μάθατε, τον δεχτήκατε και τον ακολουθήσατε. Αν ζούσατε στην περίοδο της ποτοαπαγόρευσης πχ, προφανώς και θα διαμαρτυρόσασταν εντόνως για αυτήν αφού θα είχατε βιώσει την ελευθερη διάθεση αλκοολούχων. Να το πάω και λίγο παραπέρα, αποφυγή κινδύνου ρυθμισης δεν υπήρξε ποτέ και σε αυτή την περίπτωση. Αποφυγή κινδύνου παρέμβασης του κρατικού/πανευρωπαϊκού/διεθνή νομοθέτη δεν υφίσταται -προσωπική γνώμη πάντα. Αυτό που υπάρχει είναι η χρονική στιγμή την οποία θα διαλέξει να παρέμβει που με την σειρά της εξαρταται από το πόσο γρήγορα και με ποιον τρόπο θα εξελιχθει το περι αυτού ο λόγος προϊόν. Επιτρέψτε μου γι' αυτό να εμμένω στο "διαχείριση κρίσης". Δεσμεύομαι, καλόπιστα, να δώσω περισσότερη βαρύτητα και προσοχή σε όλες τις απόψεις και να τις επεξεργαστώ με όσο το δυνατό πιο ανοιχτό μυαλό πριν επανέρθω. Πιστέψτε παρακαλώ, μέχρι τότε, πως ποτέ δεν ήταν πρόθεση μου, κανενός είδους διαίρεση, διαχωρισμός, κατάταξη, ομαδοποίηση. Είμαι υπέρ του διαίρει και βασίλευε αλλά στον αντίπαλο (χαχα), όχι στον σύμμαχο και για εμένα, σίγουρα όλοι οι ατμιστές θεωρούνται σύμμαχοι.

Σας ευχαριστώ ξανά και τους τρεις για τις απαντήσεις και τον χρόνο μου διαθέσατε. Υπήρξατε κατατοπιστικότατοι, τουλάχιστον ! :thumpup: :respect:
Ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές της απάντησης, αλλά όπως έχω ξαναπεί, είναι τόσος πολύς ο όγκος των πληροφοριών, τόσα πολλά αυτά που θέλω συζητήσω, ξεχειλίζουν όλα μαζί και με συνεπάιρνουν...

Καλό Σαββατοκύριακο (αφού πλησιάζει) σε όλους :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Δικός μας είσαι εσύ.  ;)

Με τα πρώτα 20€ που θα βρεις εύκαιρα, εξέτασε και το ενδεχόμενο να γραφτείς στον σύλλογό μας, μήπως βοηθήσεις και πιο ενεργά την προσπάθεια.  :)

Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Είναι στα υπόψιν :)

Κι αφού εσείς φταίτε τώρα για το off topic :laugh1: να ρωτήσω, υπάρχει κάποια έδρα του συλλόγου, κάποιος χώρος συνάθροισης ας το πω, για τους ατμιστές, μέλη και μη του συλλόγου, για απλή κουβέντα γνωριμίας, συζητήσεις ατμιστικού περιεχομένου κλπ κλπ. ;

Δεν έχω πρόβλημα με το πληκτρολόγιο, αλλά προτιμώ την προσωπική επαφή.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Προς το παρόν όχι. Η έδρα του συλλόγου είναι μη επισκέψιμη.

Σου 'χω καλύτερο όμως:
Πας εδώ δηλώνεις συμμετοχή και συναντάς ένα σκασμό μέλη (και μη) πάνω από πικοιλίες κρεατικών, μπύρες, και προεδρικά διαγγέλματα.
Αυτήν την Τρίτη ειδικά το διάγγελμα θα είναι και συλλεκτικό.  ;)


:offtopictelos:

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Kατάλαβες σύλλογο; Σουβλατζίδικο η έδρα του.  :))


Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Μπράβο φίλε [member=10748]30SmokingYears[/member] εξαιρετικό εύρημα πέραν των όποιων ατομικών συμπληρώσεων του ερωτηματολογίου είναι νομίζω σημαντικό να το απαντήσει ο "σύλλογος" μας γιατί έχει διαφορετική βαρύτητα στην αξιολόγηση της απάντησης. Βέβαια να πούμε ότι από τη διαβούλευση μέχρι την όποια ενδεχόμενη αλλαγή της υπηρεσίας μεσολαβούν (κατ'ελάχιστον) 2 χρόνια. Το μόνο μου μπορεί να κερδιθεί εδώ η ενίσχυση της αναγκαιότητας της αλλαγής της 2011/64/ΕΕ

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Με το που έπεσε στην αντίληψή μου, ενημέρωσα τον πρόεδρο ο οποίος φυσικά το ήξερε ήδη. Ετοιμάζει τοποθέτηση.

Το συμπλήρωσα ήδη και ευχαρίστως να βοηθήσω όποιον συναντήσει πρόβλημα με την ορολογία στις λίγο πιο εξειδικευμένες ερωτήσεις...

 Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απο πότε ο πολίτης αποφασίζει για την νομοθεσία της ΕΕ;

Μη τσιμπάτε, στοιχεία μαζεύουν για να ετοιμάσουν κανά στατιστικό πίνακα να τον μοιράσουν στους ευρω(τρομάρα τους)βουλευτές που τσεπώνουν 20 χιλ. το μήνα για να κάθονται σε μια καρέκλα.

Αλλά είναι τόσο τσίπηδες, που αντί να σε πάρουν τηλ. όπως οι δημοσκοπικές, σε βάζουν να το κάνεις μόνος σου.

Το μέλλον είναι ένα: θα τα φέρουν απο 'δω, θα τα φέρουν απο 'κει, και στο τέλος η αγορά ΗΤ θα συγκεντρωθεί στα χέρια λίγων μεγάλων παιχτών, όπως γίνεται πάντα.

Εμείς θα το πληρώνουμε αγαθό πολυτελείας, όπως είναι η στέβια με τη ζάχαρη ένα πράμα.

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Εγω πάντως ψήνομαι με κάτι τέτοια και αισθάνομαι ενεργός Ευρωπαίος πολίτης.
Eννοείτε ότι το συμπλήρωσα αλλά σε κάτι ορολογίες που δεν κατάλαβα έβαλα δεν ξέρω.
Ισως θα ήταν χρήσιμο κάποιο σκονάκι από τους σχετικούς με την ορολογία για το ερωτηματολόγιο.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
[member=22251]knstn[/member]

Μην νομίζεις ότι έχουμε αυταπάτες ότι επειδή χ χιλιάδες θα απαντήσουν διάφορα, αυτό θα επηρεάσει. Το σίγουρο είναι ότι τα αποτελέσματα θα αποτελέσουν μέρος της έκθεσης της αρμόδιας επιτροπής προς το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Και διαφορετικό αντίκτυπο θα έχει το 40% των 10000 και διαφορετικό το 40% των 10000000. Μπορεί εμείς να μην "τσιμπήσουμε", θα τσιμπήσουν όμως οι καπνοπαραγωγοί, οι περιπτεράδες, οι καπνοπώλες και τα συλλογικά τους όργανα. Αν βάζανε αυθαίρετα στοιχεία αντί για το ερωτηματολόγιο, σίγουρα θα στράβωνες. Τώρα που σου δίνεται η ευκαιρία να εκφράσεις αυτό που σκέφτεσαι, γιατί τσινάς? 

Τελευταία φορά που είχε συζητηθεί το θέμα του ΕΦΚ σε πανευρωπαϊκό υποχρεωτικό επίπεδο, ήταν το καλοκαίρι του 17 (επίσημα) και το καλοκαίρι του 16 ανεπίσημα. Πέρυσι, η αρμόδια επιτροπή είχε αποφανθεί ότι πριν προχωρήσει οποιαδήποτε συζήτηση για εναρμονισμένο ΕΦΚ, θα πρέπει να υπάρξει πληρέστερη τεκμηρίωση για τον αντίκτυπο του ατμίσματος στο Δημόσιο Σύστημα Υγείας. Αυτά που πρέπει όλοι να γνωρίζουμε είναι:

α) Ο ΕΦΚ στα προϊόντα που επιβάλλεται υποχρεωτικά σε πανευρωπαϊκό επίπεδο [καπνικά, αλκοόλ, καύσιμα], έχει ελάχιστο όριο, έχει πάγιο ποσό και έχει και ποσοστό από την τελική αξία λιανικής.

β) Αν δεν εκδοθεί τελικά οδηγία για πανευρωπαϊκή υποχρέωση επιβολής ΕΦΚ στα υγρά, αυτό δεν σημαίνει ότι κάθε χώρα δεν έχει δικαίωμα να επιβάλλει ή ότι θα καταργηθεί ο ελληνικός ΕΦΚ, που σημειωτέον είναι ο δεύτερος φθηνότερος στην ευρωπαϊκή ήπειρο.

γ) Αν υπερψηφιστεί, πολύ πιθανόν να έχουμε αύξηση πάνω από τα €0.10/μλ που ισχύει σήμερα

δ) Αν υπερψηφιστεί, στην ουσία η Ευρώπη αναγνωρίζει ότι το άτμισμα έχει αντίκτυπο στο δημόσιο σύστημα υγείας. 

ε) Αν υπερψηφιστεί, θα έχουμε περιορισμούς στην ποσότητα που μπορούμε να έχουμε μαζί μας όταν ταξιδεύουμε. Ταυτόχρονα, θα έχουμε και υγρά Duty Free για ταξίδια εκτός ΕΕ.

στ) Το τελευταίο που θέλουμε τη στιγμή που προσπαθούμε να πολεμήσουμε τον Ελληνικό ΕΦΚ, είναι η πανευρωπαϊκή ευλογία γι αυτό τον ΕΦΚ.

Οπότε τσιμπήστε. 

Σκονάκι θα προσπαθήσω να φτιάξω ίσως και αύριο, απόψε δεν το πολυβλέπω...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110523 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159766 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515288 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146451 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303228 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530737 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801586 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40980 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet