vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

136 επισκέπτες, 9 χρήστες
tibolaso, xloupas, lagoudakis, Micha3L, Doubt, djfloor, john67, Jorge, manoslykos

Twitter

LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τανκ

Αποσυνδεδεμένος greg29

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τάνκ
« Απάντηση #30 στις: Μαΐου 23, 2012, 00:59 »
"Ο πρώτος μου πραγματικά επισκευάσιμος.
Παρέλαβα - Σετάρισα - Ατμίζω   
Το πέτυχα με την πρώτη "

me too super :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τάνκ
« Απάντηση #31 στις: Μαΐου 23, 2012, 01:42 »
Ο επισκευάσιμος είναι μεγάλη άνεση.... ακόμα και για τους αρχάριους. Το στρίψιμο της αντίστασης είναι παιχνιδάκι, αρκεί να μη κολλήσεις την "ασθένεια" των ατελείωτων δοκιμών στα σεταρίσματα...
Εγω.. ακόμα περιμένω.... τον Πολωνό  :wall:

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τάνκ
« Απάντηση #32 στις: Μαΐου 23, 2012, 13:07 »
Άσε .........την κόλλησα σε βαριά μορφή  :))
Οξεία SetUpίτιδα    ;D

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τάνκ
« Απάντηση #33 στις: Μαΐου 23, 2012, 13:24 »
 :laugh1: :laugh1:
Η πλάκα είναι ότι σε καμμιά εβδομάδα θα έχεις χαλάσει 5 μέτρα φυτίλια και 5 μέτρα σύρματα και δεν θα μπορείς να ξαναβρείς την απόδοση του πρώτου σεταρίσματος! Η τυχη του πρωτάρη  λέγεται αυτό ?
 :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τάνκ
« Απάντηση #34 στις: Μαΐου 23, 2012, 13:35 »
Παίζει και αυτό , αλλά φρόντισα να το κάνω "τυποποιημένα" ώστε να μπορώ να το επαναλαμβάνω στο μέλλον  .
Πρώτα στρίβω  την αντίσταση σε συγκεκριμένη διάμετρο και μετά περνάω "φυτίλι"  ;)

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τάνκ
« Απάντηση #35 στις: Μαΐου 24, 2012, 13:35 »
Χθες ασχολήθηκα αρκετά ψάχνοντας να βρω το καλύτερο setup .
Είχα φοβερό χτύπημα και γεύση αλλά το ντουμάνι δεν ήταν το αναμενόμενο . Περίμενα  παραπάνω ντουμάνι από ένα επισκευάσιμο .
Μετά από πολύ ψάξιμο παρατήρησα κάτι .
Οι τρύπες αερισμού στα πλαϊνά , ήταν χαμηλότερα σε σχέση με το επίπεδο της αντίστασης .
Στην παρακάτω φωτογραφία έχω περάσει καρφίτσα από τις τρύπες για να φανεί ποιο καθαρά


Για να δω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο , ξεβίδωσα το κομμάτι με το φυτίλι μέχρι να στηρίζεται ίσα-ίσα πάνω στη βάση έτσι ώστε να φέρω τις τρύπες όσο ποιο κοντά στο επίπεδο της αντίστασης. Μάκρυνα το φυτίλι και έβαλα γύρο απο το κενό που δημιουργήθηκε μια "στριμμένη" χαρτοπετσέτα για να μην παίρνει αέρα κατά τη δοκιμή.



Η διαφορά στο ντουμάνι ήταν φοβερή  :o.   Συνεχίζω να ατμίζω με το "σωσίβιο"   :))

Ρε παιδιά................. είναι στο σωστό σημείο οι τρύπες αερισμού ; Δεν θα έπρεπε να είναι ποιο ψηλά , ή οι ακροδέκτες ποιο κοντοί  για να μπορεί η αντίσταση να μονταριστεί χαμηλότερα ;  :dontknow:
Δεν έχω γνώσεις από επισκευάσιμους και θα ήθελα τη γνώμη σας .


Αποσυνδεδεμένος smoka

  • **
  • 408
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάνε το καλό και ριξ΄το στον ατμό!
Απ: LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τάνκ
« Απάντηση #36 στις: Μαΐου 24, 2012, 13:41 »
Πόσο κοστιζει?Στη σελιδα δεν μπορω να βρω κατι παρα μονο τα μεταφορικα. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....

Αποσυνδεδεμένος gewre

  • ***
  • 649
  • Φύλο: Άντρας
    • Παρουσιάσεις και κριτικές ειδών ηλεκτρονικού καπνίσματος
Απ: LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τάνκ
« Απάντηση #38 στις: Μαΐου 24, 2012, 15:15 »
Αυτό που λες με το ύψος της τρύπας όντως είναι ένα θέμα. :hmmm:
Μπορεί να φταίει που μετράω και στο σετάρισμα σου 7 σπείρες

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τάνκ
« Απάντηση #39 στις: Μαΐου 24, 2012, 15:38 »
Αυτό που λες με το ύψος της τρύπας όντως είναι ένα θέμα. :hmmm:
Μπορεί να φταίει που μετράω και στο σετάρισμα σου 7 σπείρες
Επιβεβαιώθηκε . Είναι θέμα .
Το κάνει σε όλα τα setup . Και με λιγότερες σπείρες , μεγαλύτερη διάμετρο κλπ .
Αυτό που μου κάνει εντύπωση με το δικό σου είναι ότι δεν έχει το ίδιο βίδωμα στην αντίσταση  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος gewre

  • ***
  • 649
  • Φύλο: Άντρας
    • Παρουσιάσεις και κριτικές ειδών ηλεκτρονικού καπνίσματος
Απ: LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τάνκ
« Απάντηση #40 στις: Μαΐου 24, 2012, 16:42 »
Το δικό μου είναι το παλιότερο μοντέλο και έχει τα κλασικά βιδάκια του Α2.
Σε αυτό που έχω, και μόλις πριν λίγο το μέτρησα, το ύψος των οπών ;D, έρχεται στο σωστά όταν βιδώνει.
Φυσικά τα παλιά βιδάκια έχουν το πρόβλημα του να δέσεις σωστά την αντίσταση πάνω τους.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τάνκ
« Απάντηση #41 στις: Μαΐου 24, 2012, 17:06 »
Επιτέλους παρέλαβα και εγώ, απο τον Πολωνό...  :wall:
Η συσκευασία περιέχει τον ατμοποιητή με κώνο για EGO, στην έκδοση με τις κανονικές βίδες, όπως του Α2, επιπλέον υπαρχει ένα μικρό κατσαβιδάκι και ένα σακουλάκι με φυτίλι, ΣΥΡΜΑ και μερικά κομματάκια Mesh (δεν υπάρχει Tank).
Καλό το φινίρισμα και τα σπειρώματα χωρίς προβλήματα. Είναι λίγο πιο βαρύς στο μάτι από τον Α2, ίσως λόγω του υπερβολικού ανάγλυφου στα κομμάτια ( ο κωνος έπρεπε να είναι λείος ). Το μέταλλο μάλλον είναι πιο ελαφρύ, ειδικά ο κώνος της μπαταρίας είναι σαφέστατα πιο ελαφρύς από τον αντίστοιχο του Α2, για το σώμα δεν είμαι σίγουρος.... βέβαια ο κώνος δεν έχει λειτουργικό ρόλο, είναι μονο για την εμφάνιση.
Στο σετάρισμα, θα έλεγα ότι είναι ίδιος με τον Α2, αν και οι βίδες είναι λίγο πιο κοντά, έχω την εντύπωση (θα το μετρήσω με παχύμετρο) ότι είναι και πιο λεπτές. Όπως και να 'χει θα έλεγα ότι το στρίψιμο απαιτεί την ίδια δεξιοτεχνία.
Μια διαφορά με τον Α2 είναι η ύπαρξη 2 τρυπών αέρα και μάλιστα σε γωνία 90 μοιρών περίπου, πράγμα που το θεωρώ πιο σωστό (το σκέφτηκα να το κάνω στον Α2 πρίν τον τρυπήσω όμως δυσκολεύτηκα πολύ με το πολύ λεπτό 0.7 πάνω στο SS).
Σε σχέση με τον Α2 τα σπειρώματα του σώματος έχουν περισσότερες σπείρες, είναι βαθύτερα και έχουν μεγαλύτερο τελείωμα που μπορεί να δεχτεί O-Ring ανετότατα... αυτό το θεωρώ σοβαρή βελτίωση γιατί με εκνευρίζει η υγρασία που βγάζει ο Α2. To σπείρωμα του πόλου, και στον LSE είναι πρεσσαριστό...
Στο μέγεθος δεν υπάρχουν σοβαρές διαφορές, το μήκος είναι σχεδόν ίδιο, και στο πάχος ο Α2 έχει πιο "γλυκά" τελειώματα.
Γενικά δείχνει πολύ καλός απέναντι στον ανταγωνιστή Α2 και κοστίζει λιγώτερο από τα μισά χρήματα...

ΥΓ: Χρησιμοποιώ και τους δύο (LSE-A2) με το ίδιο setup συγχρόνως... δεν παρατηρώ σχεδόν καμμιά διαφορά, ίσως ο LSE να είναι λίγο πιο αεράτος.... ( Setup 2Φx2 4Σx0.15 )


Edit:
Σχετικά με το θεμα για τη θέση των τρυπών, έχω την εντύπωση ότι όσο πιο χαμηλά τόσο το καλύτερο. Αν λάβουμε υπόψη μας ότι το καλύτερο είναι το τράβηγμα αέρα από τη βάση, έτσι ώστε το ρεύμα αέρα να διαπερνά την αντίσταση και να παρασέρνει όλον τον ατμό που δημιουργείται, μου κάνει εντύπωση ότι με τις τρύπες πιο ψηλά βελτιώνεται η λειτουργία.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 24, 2012, 17:26 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος mouko

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Γυναίκα
  • σήματα... ατμού!!!
Απ: LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τάνκ
« Απάντηση #42 στις: Μαΐου 24, 2012, 17:19 »
slammer, από θερμοκρασία ατμό είναι ίδια?? παγάκια δηλαδή??  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τάνκ
« Απάντηση #43 στις: Μαΐου 24, 2012, 18:16 »

Edit:
Σχετικά με το θεμα για τη θέση των τρυπών, έχω την εντύπωση ότι όσο πιο χαμηλά τόσο το καλύτερο. Αν λάβουμε υπόψη μας ότι το καλύτερο είναι το τράβηγμα αέρα από τη βάση, έτσι ώστε το ρεύμα αέρα να διαπερνά την αντίσταση και να παρασέρνει όλον τον ατμό που δημιουργείται, μου κάνει εντύπωση ότι με τις τρύπες πιο ψηλά βελτιώνεται η λειτουργία.

Αν δε βαριέσαι, κάνε μιά δοκιμή με την αντίσταση 3mm ψηλότερα απ' ότι είναι τώρα έτσι ώστε να βρεθεί πάνω από τις τρύπες . :)

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: LS-E Νέος επισκευάσιμος τύπου τάνκ
« Απάντηση #44 στις: Μαΐου 24, 2012, 18:29 »
@mouko
ναι ο ατμός είναι κρύος, όπως ακριβώς και στον Α2. Δεν βλέπω γενικώς διαφορές στην θερμότητα σώματος-ατμού.
Η μόνη διαφορά που παρατηρώ είναι ότι ο LSE είναι λίγο πιο αεράτος... όχι σαν τον imist σε καμμιά περίπτωση, όμως η διαφορά αυτή μπορεί να οφείλεται σε μικροδιαφορές της γεωμετρίας στην φυτιλοαντίσταση, θα δούμε στο επόμενο σετάρισμα.

@diver
εχω δοκιμάσει διάφορα σεταρίσματα στον Α2 με υπερυψωμένες αντιστάσεις, αλλά δεν με ικανοποίησαν ιδιαίτερα, άσε που μου γέμιζε υγρό η βάση όταν το παράκανα..... Βλέπεις στους άτμο με βίδες κάθετες όπως του Α2, η υπερύψωση δημιουργεί απώλειες καθώς μεγαλώνει το σύρμα. Για να έχεις πιο πολύ ντουμάνι δοκίμασε λίγο πιο χοντρό φυτίλι και λίγο παχύτερο σύρμα, την ισορροπία γεύση-ντουμάνι-χτύπημα τη ρυθμίζεις με τη γεωμετρία της φυτιλοαντίστασης (Σπείρες, πάχος σύρματος, Φυτίλια, Αριθμός φυτιλιών). Πχ. ένα σετάρισμα με 5Σx0.17 σε 2Φx2 θα σου δώσει πιο πολύ ντουμάνι.... Σίγουρα θα βρείς αυτό που σου ταιριάζει...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33588 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 533995 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59489 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8012 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 377 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13915 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135975 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084617 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35124 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477615 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy