vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

146 επισκέπτες, 5 χρήστες
Milarepa, Jorge, maprix, giorgos1999, Buliwyf

Twitter

AIOLOS SS ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος brokuna

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Be cool, Be excellent!
Απ: AIOLOS SS ατμοποιητής
« Απάντηση #30 στις: Αυγούστου 10, 2012, 22:24 »
Φυσικά και γεμίζει με απλό μπουκαλακι όπως λέει κι ο kalafan.
Απλά έχω μάθει να γεμιζω "σωστά" τους ατμό με sera απο κάτω προς τα πάνω με βελόνα. Το "σωστά" αναφέρεται στις οδηγίες κατασκευαστών και έμπειρων χρηστών, αλλα κι απο προσωπική χρήση.
Δεν περιμένεις καθόλου, γεμίζει ομοιομορφα, βλέπεις ποτε γέμισε (βασικό)και αποφεύγεις τα ζουμια.
Αυτός ο τρόπος είναι λίγο δύσκολος με τον Αιολο, γιατι η βελόνα δεν φτάνει πάτο.

Αποσυνδεδεμένος adiohosk

  • *
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
  • ο καθένας με την τρέλα του
Απ: AIOLOS SS ατμοποιητής
« Απάντηση #31 στις: Αυγούστου 10, 2012, 22:26 »
Πολύ εξυπνο πάντως ο πόλος με την βίδα τελικά οι κολήσεις δεν ειναι απαραίτητες.
Η τρύπα στην μέση όντως θα μαζεύει υγρά στην υπερχείληση .
Τα βιδάκια ειναι πολύ μεγάλα και δημιουργούν χοτ σποτς στο στήσιμο θέλει προσοχή.
αυτά ειναι το μόνα αρνητικα που βλέπω

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: AIOLOS SS ατμοποιητής
« Απάντηση #32 στις: Αυγούστου 11, 2012, 01:03 »
Το θέμα καθαρίστηκε από παιδαριώδης αντιπαραθέσεις.
Όποιος έχει να αντιπαραβάλει κάτι ας το κάνει ξεκάθαρα και εμπεριστατωμένα.
Ο οπαδισμός και η ανούσια δημιουργία εντυπώσεων έχει κουράσει όλα τα μέλη.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: AIOLOS SS ατμοποιητής
« Απάντηση #33 στις: Αυγούστου 11, 2012, 01:08 »
Ακριβώς. Στο εξής τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται και μέλη τα οποία επιμένουν να δημιουργούν τέτοια θέματα, θα αποκλείονται απο το φόρουμ.
Αυτές οι αντιπαραθέσεις έχουν κουράσει τους πάντες και δημιουργούν πρόβλημα στο φόρουμ.
Διαβάστε κ εδώ παρακαλω:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6.msg462716.html#msg462716

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: AIOLOS SS ατμοποιητής
« Απάντηση #34 στις: Αυγούστου 11, 2012, 01:41 »
Για να γεμίσει καλά ένα φίλτρο με sera αν δεν έχω μπουκαλάκι με βελόνα (και το υγρό δεν είναι πολύ πηχτό) το πιο απλό και εύκολο κόλπο είναι το εξής.
Δεν κρατω το φιλτράκι καθετα αλλά με γωνία.
οπως το κρατω βλέπω την "κάτω" μεριά του σερα (αυτη που είναι πιο χαμηλά) και την "πανω" μεριά (αυτη που είναι πιο ψηλά)
Ξεκινω το γεμισμα απο την κάτω και μόνο μεριά, η πάνω μεριά που θα είναι αρκετά στεγνή χρησιμευει για να απομακρυνεται σωστά ο αέρας μεσα απο το σερα
οπως αυτό γεμίζει με υγρό, εκει δεν ρίχνω καθόλου υγρό παρά μόνο στο τέλος.
Καποια στιγμή γεμίζει εντελώς με υγρό και αρχίζει και φαίνεται πλέον το υγρό και στην πανω μεριά. Τοτε ρίχνω 1-2 σταγόνες επάνω και είμαι έτοιμος.

Αποσυνδεδεμένος sothoms

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AIOLOS SS ατμοποιητής
« Απάντηση #35 στις: Αυγούστου 13, 2012, 13:48 »
Κάτοχος κι εγώ από την Πέμπτη του συγκεκριμένου ατμοποιητή, τον ατμίζω ασταμάτητα κι έχω παροπλίσει τους άλλους δύο. (rcamizer, SteamMachine) .
Μετά το σβήσιμο των post, καθώς και ένα κλείδωμα θέματος του Αίολος με τον Spheroid, πραγματικά δεν ξέρω αν θα πρέπει να πω τα πράγματα όπως τα βλέπω ή θα χρειαστεί να γράψω με διπλωματία για να είναι όλοι ευτυχισμένοι.
Δεν ξέρω τι ειπώθηκε στο συγκεκριμένο θέμα και σβήστηκαν τα Post, αλλά το ότι κλειδώθηκε το άλλο θέμα, το θεωρώ μεγάλο σφάλμα του forum.
Θεωρώ ότι το forumείναι για ανταλλαγή απόψεων μεταξύ των μελών.
Έτσι όταν κάποιος αγοράζει κάτι καινούργιο, λογικό είναι να τον συγκρίνει με άλλους ατμοποιητές του εμπορίου.
Δεν με νοιάζει αν τα σχόλια «πληγώνουν» κάποιον έμπορο.
Ούτως ή άλλως δεν μας χαρίζει τους ατμοποιητές. Κέρδος βγάζει και καλό είναι να διαβάζει τα όποια σχόλια για να βελτιώσει την ιδέα του.
Αν ο πρωτότυπος είναι ο Α και όχι ο Β, αδιάφορο μου είναι.
Μετά από ένα χρόνο περίπου ατμιστής και μετά από την ωρίμανση της αγοράς σε επισκευάσιμα μοντέλα, ξεκινάω με την λογική ότι όλοι παίζουν μια χαρά.
Αυτό που με ενδιαφέρει  είναι ποιος δίνει 
το καλύτερο πακέτο. Design, ποιότητα κατασκευής, ευκολία χρήσης, κόστος.
Τα υπόλοιπα ας τα βρούνε στα δικαστήρια οι ίδιοι οι έμποροι.
Ως κάτοχος του rcamizer και του S/M, αναζητούσα  κάποιον επισκευάσιμο που να αποτελείται από τα καλά στοιχεία των 2 αυτών ατμοποιητών.
Το ότι δεν πήρα τον spheroid ήταν καθαρά θέμα κόστους. Για μένα πάντα, είναι ίδια «μηχανάκια». Περισσότερη διαφορά θα καταλάβει κάποιος αν παίξει με setupφιτιλοαντίστασης, μπαταρία, παρά με τον ίδιο τον ατμοποιητή.
Το ίδιο ισχύει βέβαια και  με τον rcamizerκαι S/M.
Την μεγάλη διαφορά την κατάλαβα όταν ξεκίνησα τους επισκευάσιμους με τον rcamizer.
Μετά ότι και να δοκίμασα, δεν έπεσα από τα σύννεφα.
Με εξαίρεση τον Οδυσσέα (είχα την καλύτερη γεύση), ότι επισκευάσιμο έχω δοκιμάσει την ίδια εντύπωση έχω.
Κάποιος θα είναι ένα κλικ καλύτερος στην γεύση, κάποιος ένα κλικ στο ντουμάνι, αλλά όπως είπα και πριν αυτό το κλικ δεν βγάζει μάτια και μπορεί να οφείλεται ακόμα και στο setup εκείνης της στιγμής.

Ξεκινάω λοιπόν με τα σχόλια μου για τον Αίολος .
Στο designέχει ένα θέμα με όλα αυτά τα μαύρα logo, αλλά πάλι καλά βελτιώνεται αρκετά αν τον κάνεις ματ.
Δεν θα κυκλοφορούσα με τίποτα με ένα τέτοιο μηχανάκι γιατί δεν είναι στο στυλ μου.
«Φωνάζει» πολύ και δεν μ αρέσει. Θα προτιμούσα ένα περίγραμμα της κορώνας που είναι και το logo του κατασκευαστή και αυτό ήταν.
Στο designτα πρωτεία τα έχει ακόμα ο S/M.
Επίσης και η ποιότητα κατασκευής ανήκει στον S/M.
Οι βόλτες του βιδώνουν «βούτυρο» εν αντιθέσει με τον Αίολο όπου μου δίνεται η εντύπωση ότι σε κάθε βίδωμα τρίβεται το σπείρωμα και θα γεμίσω ρινίσματα.
Επίσης το ότι χρειάζεται κλειδί allenκλειδί για να ξεβιδώσεις το πάνω μέρος είναι μείον.
Σώζεται κάπως γιατί δεν χρειάζεται συχνή αλλαγή το σέρα.
Κάπου εδώ όμως τελείωσαν τα πρωτεία για τον S/M.
OΑίολος είναι πολύ εύκολος στο σετάρισμα. Ακόμα πιο εύκολος και από τον rcamizer μιας και δεν χρειάζεσαι εργαλείο για να βιδώσεις την αντίσταση.
Στον S/Mη ύπαρξη της μηδενικής αντίστασης στο setupτον κάνει λίγο κουραστικό.
Πολλές φορές έπιανα τον εαυτό μου να ατμίζω με τον rcamizer, γιατί βαριόμουν να φτιάξω αντίσταση.
Τώρα με τον Αίολος, τα πράγματα είναι ακόμα καλύτερα.
Και να μην σου πετύχουν ακριβώς τα ohm δεν υπάρχει θέμα. Μειώνεις ή μεγαλώνεις την αντίσταση άμεσα. Θες 1.5 και σου βγήκε 1.6, την κουμπώνεις πιο μέσα και τελειώσες.
Στον S/M αν σου βγει 1.6, το παντρεύτηκες.
Επόμενο θετικό για τον Αίολος, είναι η χωρητικότητα.
Αυτό το 1.5ml του S/M(για τον vstαναφέρομαι) δεν μπόρεσα να το χωνέψω καθόλου.
Τώρα με τον Αίολος κάνω 1 γέμισμα το πρωί και 1 το απόγευμα. Και να ξεχάσω το υγρό μου (μου έχει τύχει) δεν χάθηκε ο κόσμος.
Επειδή τα σημεία που κερδίζει ο Αίολος είναι τα βασικά για μένα, τον χρησιμοποιώ πλέον για καθημερινή χρήση.
Ο S/Mείναι πλέον για ειδικές στιγμές λόγω του design γιατί σε μπαταρία ego είναι νο1.
Ο rcamizer επειδή είναι πολύ σκληρό καρύδι και δεν μου έχει κάνει ούτε μία γρατζουνιά, θα παραμείνει για backup γιατί όποτε τον χρειάστηκα ήταν εκεί στα δύσκολα.
Άλλωστε χάρη σε αυτόν μπήκα στον χώρο των επισκεύασιμων !!!
 
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 13, 2012, 13:55 από sothoms »

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AIOLOS SS ατμοποιητής
« Απάντηση #36 στις: Αυγούστου 13, 2012, 13:58 »
Άρα στην γεύση διαφέρει ελάχιστα η καθόλου με άλλους είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο
Το άλλαξα zakis διότι δεν το είχα διατυπώσει σωστά :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 13, 2012, 14:56 από KOSTAS1979R »

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AIOLOS SS ατμοποιητής
« Απάντηση #37 στις: Αυγούστου 13, 2012, 14:51 »
Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά ποιο πάνω Ιάκωβε
Λέω γεύση μικρή έως μηδενική και εννοώ πως η γεύση του είναι σαν τους άλλους +- και όχι πως δεν έχει γεύση!!!
Με αυτά που λέει εδώ,έτσι το έλαβα πως είναι
Με εξαίρεση τον Οδυσσέα (είχα την καλύτερη γεύση), ότι επισκευάσιμο έχω δοκιμάσει την ίδια εντύπωση έχω.
Κάποιος θα είναι ένα κλικ καλύτερος στην γεύση, κάποιος ένα κλικ στο ντουμάνι, αλλά όπως είπα και πριν αυτό το κλικ δεν βγάζει μάτια και μπορεί να οφείλεται ακόμα και στο setup εκείνης της στιγμής.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 13, 2012, 18:04 από KOSTAS1979R »

Αποσυνδεδεμένος asteriosl

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AIOLOS SS ατμοποιητής
« Απάντηση #38 στις: Αυγούστου 13, 2012, 16:22 »
Παρέλαβα κι εγώ σήμερα τον Αίολο. Δεν έχω σετάρει γιατί είμαι ακόμα στη δουλειά. έριξα μια πρόχειρη ματιά όμως και έχω 1-2 απορίες. Είδα οτι στον πόλο έχει μια σταυρόβιδα...την αφήνω ως έχει ή τη βγάζω? Και sera γεμίζουμε μέχρι εκεί που αρχίζει η καμπάνα?

Αποσυνδεδεμένος sothoms

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AIOLOS SS ατμοποιητής
« Απάντηση #39 στις: Αυγούστου 13, 2012, 16:24 »
Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά ποιο πάνω Ιάκωβε
Λέω γεύση μικρή έως μηδενική και εννοώ πως η γεύση του είναι σαν τους άλλους σχεδόν και όχι πως δεν έχει γεύση!!!
Με αυτά που λέει εδώ,έτσι το έλαβα πως είναι
Με εξαίρεση τον Οδυσσέα (είχα την καλύτερη γεύση), ότι επισκευάσιμο έχω δοκιμάσει την ίδια εντύπωση έχω.
Κάποιος θα είναι ένα κλικ καλύτερος στην γεύση, κάποιος ένα κλικ στο ντουμάνι, αλλά όπως είπα και πριν αυτό το κλικ δεν βγάζει μάτια και μπορεί να οφείλεται ακόμα και στο setup εκείνης της στιγμής.

Αυτο ακριβως εννοουσα.
Σε ολους τους επισκευασιμους παιρνω μια χαρα γευση.
Απλα με τον Οδυσσέα η γευση ηταν πολυ πιο εντονη και δεν μιλαμε απλα για ενα κλικ.
 


Παρέλαβα κι εγώ σήμερα τον Αίολο. Δεν έχω σετάρει γιατί είμαι ακόμα στη δουλειά. έριξα μια πρόχειρη ματιά όμως και έχω 1-2 απορίες. Είδα οτι στον πόλο έχει μια σταυρόβιδα...την αφήνω ως έχει ή τη βγάζω? Και sera γεμίζουμε μέχρι εκεί που αρχίζει η καμπάνα?
Αφηνεις την βιδα ως εχει. Μην την πειραξεις καθολου.
Και σερα οπως ειπες. Μεχρι εκει που αρχιζει η καμπανα.
Μην βαλεις παρα πολυ σερα γιατι δεν θα εχεις καλη τροφοδοσια.





Συγχώνευση συνεχόμενων πόστ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 13, 2012, 16:51 από alexmach »

Αποσυνδεδεμένος asteriosl

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AIOLOS SS ατμοποιητής
« Απάντηση #40 στις: Αυγούστου 13, 2012, 16:27 »
ΟΚ! σ'ευχαριστώ  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος brokuna

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Be cool, Be excellent!
Απ: AIOLOS SS ατμοποιητής
« Απάντηση #41 στις: Αυγούστου 13, 2012, 16:52 »

Κόψε το φιλτρο περίπου 6 πόντους μάκρος και 1,7 πλάτος (όσο δλδ η καμπάνα)

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 13, 2012, 20:48 από petra »

Αποσυνδεδεμένος asteriosl

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AIOLOS SS ατμοποιητής
« Απάντηση #42 στις: Αυγούστου 13, 2012, 16:57 »
θα το γεμίσω όπως κάνω στο vst του s/m. Δεν ήξερα μέχρι που και μου απάντησες :thumpup:

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 13, 2012, 20:49 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος kourssaros

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
  • όλα είν ατμόόόόόόόός!!!!!!!!!!!
Απ: AIOLOS SS ατμοποιητής
« Απάντηση #43 στις: Αυγούστου 25, 2012, 02:42 »
τον απεκτησα κι εγω  την περασμενη τεταρτη   και  ειναι απιστευτος  και ευκολος στο σεταρισμα του  και  καλη γευση και  πολυ ντουμανι     με  εξεπληξε  ευχαριστα που παρα την εληψη  ασ το πω  (αφαλου ) στο κεντρο δεν ειχα υπερχηλιση   αξιοπιστο και ευκολο  για  εναν νεο στους επισκεβασιμους !!!!! :thumpup: :thumpup: :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 26, 2012, 04:48 από kourssaros »

Αποσυνδεδεμένος jimbeam

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AIOLOS SS ατμοποιητής
« Απάντηση #44 στις: Αυγούστου 27, 2012, 20:50 »
καλησπερα μετα απο πολυ ψαξιμο στο φορουμ κ αφου το ego-c που ειχα αποκτησει προ 3μηνου δεν με ικανοποιουσε κ εκανα κ κανα δυο τρια τεσσερα ακατανομαστα αποφασισα να αποκτησω κ εγω μια μπαταριοθηκη κ εναν ατμοποιητη επισκευασιμο.Το βασικοτερο μελημα μου ηταν να αποκτησω κατι φτηνο και αξιοπιστο.Ετσι λοιπον οταν κατεβηκα στην Αθηνα για επαγγελματικες υποχρεωσεις αποφασισα να στειλω ενα μυνημα στον Gus οπως κ εγινε.Πηγα απο το μηχανουργειο του και αφου τα ειπαμε λιγακι μπηκαμε στο ψητο που με ενδιεφερε.Στησαμε λοιπον τον Αιολο κ τον τοποθετησαμε στο G.14,εβαλα το υγρο μου στο απορροφητικο υλικο κ ατμισα. :fight_shot_thickgun: :whip: :fight_shot_auto: :fight_shot_bandana: τα ειδα ολα.Χτυπημα ντουμανι γευση πολυ καλη κ ολα αυτα σε ενα παρα πολυ ομορφο συνολο εμεινα τοσο ικανοποιημενος που το πηρα το συνολακι αμεσως.Εν συνεχεια πηρα κ φορτιστη μπαταριες φυτιλι αντισταση ολα οσα μου ελειπαν.Το μονο που δεν σκεφτηκα ηταν πως θα τον ξανασεταρω οταν πεσει η αποδοση του.Επεστρεψα στο νησι κ μετα απο δυο ημερες αποφασισα να το κανω ο αρχαριος.Φτιαχνω λοιπον το φυτιλακι με την αντισταση τα βιδωνω στην βαση βαζω υγρο κ πυροβολαω :baby: :baby:  εεε αυτο ειτανε πανευκολο.Το υγρο μου που ειναι 18mg το κατεβασα στα 12mg και πλεον απολαμβανω με ολη την σημασια της λεξεως ατμισμα,πραγματικα το προτεινω ανεπιφυλακτα στους νεους ατμιστες σαν και εμενα.Να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον Κωστα κ το αλλο παλικαρι που δεν θυμαμαι το ονομα του για τον χρονο κ την υπομονη στις περιεργες ερωτησεις μου για την ποιοτητα των υλικων κατασκευης :respect: .Σειρα εχει η συζυγος οταν ξανακατεβω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135584 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476101 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114570 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1268 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2331 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 905 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271010 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1492 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 845 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43145 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164936 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12308 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli