vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

126 επισκέπτες, 4 χρήστες
john67, lagoudakis, Jorge, manoslykos

Twitter

Steam Machine γενικά σχόλια

Αποσυνδεδεμένος pipits

  • **
  • 195
  • Φύλο: Άντρας
  • Σκοτείνιασαν όλα ή φταίει το άτμισμα???
Απ: Steam Machine γενικά σχόλια
« Απάντηση #15 στις: Μαΐου 10, 2012, 15:36 »
Για μένα ο άτμο πετάει σε όλα τα σημεία πλέον που τα βρήκαμε.....  ;D ;D ;D
Έτσι όπως τον σετάρω (βλέπε http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,8803.1320.html Απ: #1323) αποδίδει σε επίπεδο genesis και δε ξέρω αν μπορεί να δώσει και άλλο!!!!  :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος nikosT

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steam Machine γενικά σχόλια
« Απάντηση #16 στις: Μαΐου 10, 2012, 17:02 »
Με πρόλαβε ο alex74 ανοίγοντας το παρόν νήμα σ'αυτό τον πίνακα, και τον ευχαριστώ γι'αυτό.

Προσοχή: Όσα ακολούθούν γράφτηκαν έχοντας κατά νου το νέο ατμιστή που ψάχνει να βρει τι επιλογές υπάρχουν στην κατηγορία των επισκευάσιμων ατμοποιητών κι έρχεται να κοιτάξει σ'αυτή την ενότητα (εξ'ου και οι ευχαριστίες στον alex74).

Κατ'εμέ είναι κρίμα να υπάρχει sticky για τα Α2ειδή στον πίνακα των επισκευάσιμων, χωρίς να αναφέρεται ένα ελληνικό προϊόν που για πολλούς (κι εγώ μαζί σας) θεωρείται καλύτερο από άλλους γνωστούς επισκευάσιμους.

Για τους νέους λοιπόν στο φόρουμ και στον ατμό, παραθέτω και συνδέσμους που βρίσκονται στον πίνακα των κατασκευαστών για εύκολη και άμεση πρόσβαση.

- Βίντεο για το στήσιμο του steam machine και χρήσιμα tips: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,9721.0.html

- Δοκιμές setup: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,9686.0.html

- Μερικά ενδεικτικά reviews μέσα στο χαοτικό νήμα των 91 έως τώρα σελίδων  ;) ;):

  http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,8803.msg349848.html#msg349848 (panosfc)
  http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,8803.msg346451.html#msg346451 (alex74)
  http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,8803.msg356910.html#msg356910 (jeke04)



- Η προσωπική μου εμπειρία με το steam machine:

 Ως νέος ατμιστής και νέος στο φόρουμ, δε σκέφτηκα να πάω στον πίνακα 'Κατασκευαστές', ήξερα ότι ήθελα να το γυρίσω σε επισκευάσιμο, ήρθα εδώ, πέρασα κάποιες ώρες διαβάζοντας και... παρήγγειλα έναν a2 Classic. Αφού εκ των υστέρων περιηγήθηκα στο υπόλοιπο φόρουμ και έπεσα πάνω στα νήματα για το steam machine, αγόρασα ένα τρενάκι επηρεασμένος από όλα τα θετικά σχόλια.

Τώρα που ήρθε και ο a2, μετά από 24 ώρες συγκριτικής χρήσης και των 2, θα πω ότι με την ελάχιστη εμπειρία που έχω από επισκευάσιμους και για τα δικά μου τουλάχιστον γούστα, ο steam machine είναι κατά πολύ ανώτερος του a2 !!!

Απ'τη μια, θα μου πείτε έχω τον a2 πολύ λίγο χρόνο στα χέρια μου, δεν έχω δοκιμάσει διαφορετικά σεταρίσματα και η χρήση και των δύο έγινε πάνω σε ego 1300άρες και όχι σε vv, οπότε ενδέχεται να αδικώ τον a2.

Απ'την άλλη, θα απαντήσω ότι εγώ ως αρχάριος χρήστης, έφτιαξα τις φυτιλοαντιστάσεις μου, έστρωσα τα φυτίλια μου και άρχισα το ντουμάνιασμα χωρίς παραπέρα ψάξιμο... Το γεγονός και μόνο ότι οι πρώτες εντυπώσεις ενός αρχάριου βγάζουν το steam machine νικητή είναι ενδεικτικό !

Χωρίς να θέλω να κάνω συγκριτικό τεστ (δε θεωρώ ότι έχω την εμπειρία για κάτι τέτοιο), με το ίδιο πάνω κάτω στήσιμο (2.0-2.2 αντίσταση σε ego φορτισμένες μπαταρίες) οι βασικοί λόγοι για τους οποίους προτιμώ το steam machine είναι:

-Η απόδοση της γεύσης. Είναι κατ'εμέ πολύ πιο πλούσια και λεπτομερής στο τρενάκι, στον a2 τη βρίσκω πολύ πιο επίπεδη για να μην πω ότι με τα ίδια υγρά μερικές φορές... ψάχνω τη γεύση (δεν τίθεται θέμα τροφοδοσίας είτε από την πυκνότητα του φίλτρου στα πιπάκια είτε από το πόσο σφιχτό είναι το σύρμα στη φυτιλοαντίσταση, έκανα αρκετές δοκιμές).

-Το χτύπημα. Αν και είναι πολύ καλό και στους 2 ατμοποιητές, με τη δική μου μικρή εμπειρία θεωρώ ότι το steam machine υπερτερεί.

-Ο ατμός του a2 είναι υπερβολικά ψυχρός για τα γούστα μου.

-Το ντουμάνιον το ζηλευτόν του steam machine! Και ο a2 δεν πάει πίσω βέβαια, δυσκολεύομαι λίγο να καταλάβω πολύ μεγάλες διαφορές στην ποσότητα του παραγόμενου ατμού καθότι τα υγρά που φτιάχνω είναι 70%VG-30%PG οπότε από ντουμάνια καλά πάμε έτσι κι αλλιώς....

Σε ότι αφορά το φτιάξιμο των φυτιλοαντιστάσεων, ο steam machine έχει το πλεονέκτημα να μην χρειάζεται εργαλεία (πέρα από ένα ψαλίδι/κόφτη κι ένα πολύμετρο βεβαίως), απ'την άλλη το πλέξιμο σύρματος με-χωρίς αντίσταση, το τύλιγμα και η τοποθέτηση στο κεραμικό μπορεί να τρομάξουν το νέο χρήστη, ενώ στον a2 όταν έχεις τα εργαλεία, κάποια μικρά λάθη στην τοποθέτηση συγχωρούνται και ίσως διορθώνονται και πιο εύκολα (γνώμη μου πάντα). Παντως μετά από τις πρώτες προσπάθειες μου φαίνονται και τα 2 το ίδιο εύκολοι (και θεωρώ ότι δεν "πιάνουν" τα χέρια μου...)

Αυτά τα ολίγα από μένα, υπενθυμίζω ότι πρόκειται για εντυπώσεις ενός αρχάριου.

Πάντως θα δώσω μια δυο μέρες ακόμα στον a2 και αν δεν τον κρατήσω για συλλεκτικούς λόγους μάλλον πάει για πούλημα....


Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steam Machine γενικά σχόλια
« Απάντηση #17 στις: Μαΐου 14, 2012, 19:27 »
Εξαιρετικη παρουσιαση συνονοματε, και συμφωνω μαζι σου.

 :thumpup: :thumpup:

ΥΓ Εχει ενα σοβαρο προβλημα,
     οταν ατμιζεις στο λαπτοπ δεν βλεπεις την οθονη.

 :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος nikosT

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steam Machine γενικά σχόλια
« Απάντηση #18 στις: Μαΐου 14, 2012, 19:36 »
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια  :)

Πάντως εγώ το'χω λύσει το πρόβλημα, έχω 2 οθόνες δίπλα δίπλα οπότε όλο και κάτι καταφέρνω να διακρίνω   ;)  :D

Αποσυνδεδεμένος Nikolas2000m

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep Walking
Απ: Steam Machine γενικά σχόλια
« Απάντηση #19 στις: Μαΐου 15, 2012, 23:34 »
Απο το Σαββατο ειμαι πλεον κατοχος του περιβοητου Steam Machine ή αλλιως το τρενο. Πρεπει να πω οτι εχω δοκιμασει σχεδον τους περισσοτερους ατμοποιητες και χρησημοποιω Provari με IATTY. Απο την ημερα που το πηρα στα χερια μου εως σημερα χρησημοποιω Provari με Steam Machine.
Το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι προκειται για εναν ατμοποιητη ο οποιος παραγει ποσοτητα ατμου δυσαναλογει με την τιμη του.Θελω να πω οτι το εργαλειο πραγματικα σκοτωνει.Υπεροχη γευση,καθαρο χτυπημα,υπερβολικο ντουμανι.
Τι περιμενω στο μελλον?Μια αναβαθμιση οσο αναφορα την τροφοδοσια και μονο.Ειναι κριμα ενας ατμοποιητης σαν και αυτον να εχει μια πλαστικουρα πανω του.
Ειμαι βεβαιος οτι ο Μιχαλης στο αμεσο μελλον, θα κινηθει προς αυτη την κατευθυνση.


Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Απ: Steam Machine γενικά σχόλια
« Απάντηση #20 στις: Μαΐου 16, 2012, 07:33 »
Ειμαι ο μονος δηλαδη που μ'αρεσει η πλαστικουρα που εχει;
Οι εκτος απο φορουμ βλεπουν ενα η.τ. που μοιαζει με του εμποριου και εισαι διακριτικος και το κυριοτερο δεν βαζω μεταλλα στο στομα μου.
Μαλλον ειμαι παραξενος,δεν εξηγειται αλλιως...

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Steam Machine γενικά σχόλια
« Απάντηση #21 στις: Μαΐου 16, 2012, 09:40 »
Ειμαι ο μονος δηλαδη που μ'αρεσει η πλαστικουρα που εχει;
Οι εκτος απο φορουμ βλεπουν ενα η.τ. που μοιαζει με του εμποριου και εισαι διακριτικος και το κυριοτερο δεν βαζω μεταλλα στο στομα μου.
Μαλλον ειμαι παραξενος,δεν εξηγειται αλλιως...
Και εμενα μου αρέσει το πλαστικό πιπάκι για την απλότητα που έχει.
Αλλά αν βγάλουν και εναλλακτικούς τρόπους τροφοδοσίας (τανκ ή κατι άλλο), ακόμη καλύτερα, θα γίνει ατμοποιητής πολλαπλών διαμορφώσεων!

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Steam Machine γενικά σχόλια
« Απάντηση #22 στις: Μαΐου 16, 2012, 09:44 »
Δεν νομίζω να αλλάξει το πλαστικό παιδιά, για να γίνιε αυτο θα πρέπει να αλλάξει και ο σωλήνας απλά θα πάρει επιπλέον επιλογές ο χρήστης.
Εγώ τον βρίσκω ήδη πολλαπλών χρήσεων πάντως, με τανκ, σερα και ντρίπ, σχεδόν χωρίς καμία αλλαγή και με ελάχιστο η και μηδενικό κόστος.
Ο Α2 για να γίνει τανκ αν δεν κάνω λάθος θέλει κάποια λεφτά.

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Steam Machine γενικά σχόλια
« Απάντηση #23 στις: Μαΐου 16, 2012, 09:52 »
Αχ βρε Pano, είσαι και Παναθηναϊκός ,όλα τα κακά έχεις  :laugh1: ;)

Σταματα κολακα με κανεις και ντρεπομαι. Χαχαχα!
Παραδεξου το παντως φετος ηταν η χρονια σας.Μεχρι και ευρωπαικο στο μπασκετ πηρατε,φαντασου...
Και για να ειμαι ontopic υπαρχει καποιος που εχει βαλει στο τανκακι φυτιλι και να το χρησιμοποιει με ego μπαταρια;Οτι κι αν εχω κανει δεν εχω σταθερη τροφοδοσια σε αντιθεση με το σερα που δινει το ιδιο συνεχεια.

Αποσυνδεδεμένος Pseiras

  • ****
  • 1222
  • Chi_you+ΙΑΤΤΥ-Orion 2.1-GGTS+UFS-GGSlim+MARK-T
Απ: Steam Machine γενικά σχόλια
« Απάντηση #24 στις: Μαΐου 16, 2012, 10:10 »
Πανο εγω το εχω με εγκο.
Δεν εχω καθολου καλη τροφοδοσια και στεγνωνει ευκολα και ας ακουμπαει σωστα.
Φανταζομαι πρεπει να ειναι σφιχτος ο κομπος που εχω κανει μεσα στο πιπακι.

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Steam Machine γενικά σχόλια
« Απάντηση #25 στις: Μαΐου 16, 2012, 10:17 »
Μαλλον κατι παιζει με τα χαμηλα ρευματα της ego γιατι πσοι το εχουν σε μοντ λενε οτι παιζει αψογα.
Καλα οχι οτι με χαλαει το σερα(το αντιθετο μαλιστα με υπερκαλυπτει),απλα ειναι μερικες μερες που με πιανει το μικροβιο να πειραματιστω.

Αποσυνδεδεμένος Pseiras

  • ****
  • 1222
  • Chi_you+ΙΑΤΤΥ-Orion 2.1-GGTS+UFS-GGSlim+MARK-T
Απ: Steam Machine γενικά σχόλια
« Απάντηση #26 στις: Μαΐου 16, 2012, 10:30 »
Το δικο μου θεμα μαλλον ειναι αλλο.
Γιατι αμα δεν εχω καλη τροφοδοσια με την εγκο , μαλλον θα χειροτερευσει με το μοντ.

Αποσυνδεδεμένος iceberg

  • **
  • 223
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steam Machine γενικά σχόλια
« Απάντηση #27 στις: Μαΐου 16, 2012, 10:51 »
Το πλαστικό πιπάκι για μένα μια χαρά αίσθηση δίνει και μια χαρά είναι και το ότι είναι πάμφθηνο και το βρίσκει κανείς πανεύκολα που είναι μεγάλο πλεονέκτημα για συσκευή καθημερινής χρήσης.
Δεν έχω καταφέρει όμως ακόμα να βρω τρόπο για σταθερά ικανοποιητική τροφοδοσία είτε με sera είτε σαν τανκ... :'(
Συνήθως λειτουργεί άψογα για ένα διάστημα και μετά το επόμενο γέμισμα ή την αλλαγή απο driping σε κανονικό μπορεί είτε να υπερτροφοδοτήσει είτε να δώσει καμένο...Και μου το κάνει και σε ego και στο mini lava.
Εξετάζω βέβαια σοβαρά το ενδεχόμενο να είμαι λίγο γκαου στο στήσιμο που έχω κάνει μέχρι σήμερα, αλλά περιμένω με αγωνία και τις επόμενες σκέψεις του Μιχάλη πάνω στο θέμα της τροφοδοσίας....
Το σίγουρο είναι ότι είναι μια παράμετρος που λύνεται μια και αφού τελικά με κάποιο τρόπο φτάσει σωστά το υγρό στην αντίσταση ο ατμοποιητής έχει ΚΟΡΥΦΑΙΑ απόδοση!

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steam Machine γενικά σχόλια
« Απάντηση #28 στις: Μαΐου 16, 2012, 11:13 »
Εκανα την πρωτη μου αντισταση ανετα,
δουλευει αψογα απο την αρχη. :) :) :)
Μην γελατε δεν θα το ξανακανω,  :nope: :nope: :nope:
αλλα θα σας δειξω πως θελω να μου τις κανετε. :yes: :yes: :yes:

 ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Steam Machine γενικά σχόλια
« Απάντηση #29 στις: Μαΐου 16, 2012, 11:16 »
Iceberg 2-3 πραγματα να προσεξεις μονο και θα εισαι κομπλε.
Να μην σφηνωνεις την αντισταση μεσα στο κεραμικο,να μην μπουκωνεις το τανκ με σερα και να προσεξεις να μην εχει σημεια που πυρωνει η αντισταση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33588 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 533995 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59489 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8012 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 377 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13915 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135975 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084616 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35123 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477615 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy