vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Power σε στρατιωτικές ασκήσεις , ελεύθερα κάμπινγκ και άλλα.

Αποσυνδεδεμένος GOTTHARD

  • **
  • 206
  • Φύλο: Άντρας
  • PUFF DADDY
    • hardrockcity
Ως καραβανάς και πλησιάζοντας η περίοδος των ασκήσεων προβληματίζομαι τί θα κάνω μια εβδομάδα στο βουνό χωρίς ρεύμα.  δέν νομίζω να είναι λογικό να πάρω καμια 20αρια μπαταρίες. Σάν λύση στρέφομαι στην ηλιακή ενέργεια αλλά δεν έχω δοκιμάσει κάτι αλλά ούτε και βρήκα κάτι προσιτό και αποτελεσματικό σε αυτή την κατηγορία. Ίσως πάλι όλοι μαζί μου δώσετε κάποια λύση.

Αποσυνδεδεμένος TRIKALA

  • **
  • 373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Power σε στρατιωτικές ασκήσεις , ελεύθερα κάμπινγκ και άλλα.
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 30, 2012, 16:00 »
Μια φιλη μου ειχε παρει ηλιακο απο Κινεζο στα 10 ευρω για το κινητο της και της εκανε δουλεια.
Για δυσκολες στιγμες ειναι λυση.
Σκεφτομαι και εγω να παρω ενα αν βρω.
Εκτος αν θες να παρεις κατι στυλ μανιβελας.

Απ: Power σε στρατιωτικές ασκήσεις , ελεύθερα κάμπινγκ και άλλα.
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 30, 2012, 16:14 »
Κοιτα μηπως σου κανει αυτο.http://www.atomizer.gr/show_1pro.asp?proid=732&cat_name=Φορτιστές

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Απ: Power σε στρατιωτικές ασκήσεις , ελεύθερα κάμπινγκ και άλλα.
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 30, 2012, 16:17 »
Εάν δεν σε πειράζει η μανιβέλα  ;D
http://www.atomizer.gr/show_1pro.asp?proid=601

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Power σε στρατιωτικές ασκήσεις , ελεύθερα κάμπινγκ και άλλα.
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 30, 2012, 16:20 »
...αμα υπαρχει αναπτηρας αυτοκινητου - tr 001
Εχει στο πλαϊ υποδοχη για βισμα.

Αποσυνδεδεμένος ntoumanis

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυριο ειναι η πρωτη μερα της υπολοιπης ζωης μου
Απ: Power σε στρατιωτικές ασκήσεις , ελεύθερα κάμπινγκ και άλλα.
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 30, 2012, 16:21 »
Εμενα ενας φιλος μου περσι μου πηρε δωρο αυτη http://www.batteries.gr/product.asp?catid=3449.. λιγο ακριβη λυση αλλα εχει κ οικονομικοτερες  :tongue_smilie:
Για το εξοχικο που παμε δεν εχει ρευματα καλοκαιρια κ φορτιζαμε κινητα 2βδομαδες το λιγοτερο  :hapy_crazy: απο την usb εξοδο.
Αλλα βλεπω δεν εχει διαθεσιμη  :eyesplash: παρε τηλ

Αποσυνδεδεμένος thanasssis

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Power σε στρατιωτικές ασκήσεις , ελεύθερα κάμπινγκ και άλλα.
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 30, 2012, 16:36 »
Δυστυχώς τα οχήματα του στρατού δεν έχουν αναπτήρες. :-[

Αν έχει καλό καιρό μπορεί και να κάνεις την δουλειά σου με τους ηλιακούς φορτιστές. Για Φεβρουάριο Μάρτιο όμως χλωμό το κόβω.

Για μένα η λύση είναι 3-4 μπαταρίες με τους ανάλογους φορτιστές, πολύμπριζο και όπου βρεις ελεύθερη μπρίζα το καρφώνεις.
Οι πιο συνηθισμένες πηγές ενέργειας είναι στη σκηνή του Λγου, στο ΚΕΠΙΚ και στο ΚΨΜ, με τις δύο τελευταίες να έχουν ρεύμα όλο το 24ωρο.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 30, 2012, 16:48 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: Power σε στρατιωτικές ασκήσεις , ελεύθερα κάμπινγκ και άλλα.
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 30, 2012, 17:18 »
Δυστυχώς τα οχήματα του στρατού δεν έχουν αναπτήρες. :-[

Καλησπερες! Δε ξερω κατα ποσον "πιανουν" τα χερια σου αλλα ενα φορτιστη με ανταπτορα για αναπτηρα αυτοκινητου ευκολα τον κανεις να δουλεψει κ απο τη μπαταρια του οχηματος - με κολητηρι και καλαι κολλησε δυο καλωδια, ενα κοκκινο στο κεντρικο "τσουτσουνακι" του ανταπτορα για τον αναπτηρα κ ενα μαυρο σε ενα απο τα δυο πλευρικα λαμακια-ποδαρακια του ανταπτορα.

Βαλε δυο "τσιμπιδες" στα δυο καλωδια - το κοκκινο βαλτο στο συν της μπαταριας, το μαυρο στο πλην - ετοιμος. Εναλλακτικα μπορεις να αφησεις τα καλωδια χωρις τσιμπηδες και να "καρφωσεις" το κοκκινο σε μια ασφαλεια της ασφαλειοθηκης του αυτοκινητου (φροντισε να ειναι καποια που να εχει ρευμα, πχ οχι φωτων γιατι θα δουλευει μονο οταν αναψεις φωτα) και το μαυρο να το ακουμπησεις σε οποιαδηποτε επιφανεια μεταλικη αβαφη του σασι. ;)

Αποσυνδεδεμένος atanassio

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Life's short, eat desert first.
Απ: Power σε στρατιωτικές ασκήσεις , ελεύθερα κάμπινγκ και άλλα.
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 30, 2012, 17:59 »
Από την πρώτη στιγμή που ξεκίνησα το η.τ το άγχος μου ήταν επίσης πως θα την βγάζω στα κάμπινγκ που κάνω, που πολύ συχνά είναι ελεύθερα.

Το να φορτίζω από τον αναπτήρα είτε του αυτοκινήτου είτε της μηχανής για μένα δεν ήταν καλή λύση καθώς έστω κάπου απομακρυσμένα, θα πρέπει να βάλω μπρος και να αφήσω το όχημα να δουλεύει επί ώρες προκειμένου και η μπαταρία του να μην γονατίσει και οι μπαταρίες του η.τ να φορτίσουν, πράγμα το οποίο δεν μου κάθεται καλά.

Έτσι κατέληξα στο συμπέρασμα πως μόνο με μπαταριοθήκη και μπαταρίες έτοιμες-φορτισμένες θα τη βγάλω καθαρή κι έτσι είμαι στη φάση που παλέυω ένα mod και ψάχνομαι με το θέμα των μπαταριών.  Σίγουρα πάντως θα μου ήταν ασύμφορο το να πάω πχ για μια εβδομάδα κάμπινγκ με έτοιμες/φορτισμές μπαταρίες τύπου ego καθώς και το κόστος είναι μεγαλύτερο και η διάρκεια είναι μικρότερη από των απλών επαναφορτιζόμενων.

Ελπίζω να μην διαψευστώ στην πορεία καθώς η εμπειρία μου είναι μόλις 1 1/2 μήνα.

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Power σε στρατιωτικές ασκήσεις , ελεύθερα κάμπινγκ και άλλα.
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 30, 2012, 18:05 »
καλοκαίρι και camping = ηλιακός φορτιστής

Αποσυνδεδεμένος atanassio

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Life's short, eat desert first.
Απ: Power σε στρατιωτικές ασκήσεις , ελεύθερα κάμπινγκ και άλλα.
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 30, 2012, 18:08 »
Προλαβαίνει να φορτίσει τη μια 900άρα όσο χρησιμοποιώ την άλλη?

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΩΡΓΟΣ

  • **
  • 317
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS ODYSEUS 2X18650 ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΑΡΙΝΟ ΜΟΥ !
Απ: Power σε στρατιωτικές ασκήσεις , ελεύθερα κάμπινγκ και άλλα.
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 30, 2012, 18:11 »
GOTTHARD τι ΗΤ έχεις και τι φορτιστή ?

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: Power σε στρατιωτικές ασκήσεις , ελεύθερα κάμπινγκ και άλλα.
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 30, 2012, 18:14 »
Το να φορτίζω από τον αναπτήρα είτε του αυτοκινήτου είτε της μηχανής για μένα δεν ήταν καλή λύση καθώς έστω κάπου απομακρυσμένα, θα πρέπει να βάλω μπρος και να αφήσω το όχημα να δουλεύει επί ώρες προκειμένου και η μπαταρία του να μην γονατίσει και οι μπαταρίες του η.τ να φορτίσουν, πράγμα το οποίο δεν μου κάθεται καλά.

Φιλε μου, λογω επαγγελματος, να σου πω στο συγκεκριμενο να μην ανησυχεις (αν ποτε δηλαδη χρειαστει). Μια τυπικη μπαταρια αυτοκινητου ειναι 56ah (45 τα πολυ μικρου κυβισμου) δηλαδη 56.000mah ενω μια μπαταρια eGo-T το πολυ 1300mah. Μπορεις να κανεις αρκετες φορτισεις μπαταριων η.τ. με σβηστο το κινητηρα του αυτοκινητου σου χωρις πρακτικα να εξασθενησει η μπαταρια του! ;)
Για να το πουμε αλλιως μια πληρης φορτιση μπαταριας η.τ. (οσες ωρες και αν χρειαστει) ειναι μικροτερη καταναλωση ακομα και απο το να αφησεις για 10 λεπτα το ραδιοφωνο ανοιχτο. ;)

Αν βεβαια η υποδοχη του αναπτηρα σου δε λειτουργει με "κλειστο διακοπτη μηχανης" και εισαι αναγκασμενος να τον αφησεις ανοιχτο, τοτε ναι, αν δεν ξεκινησεις και το κινητηρα η μπαταρια θα "ξελιγωθει" και κατανταει ασυμφορη η ολη διαδικασια αν υπολογισεις και τα καυσιμα.  ;)

Αποσυνδεδεμένος GOTTHARD

  • **
  • 206
  • Φύλο: Άντρας
  • PUFF DADDY
    • hardrockcity
Απ: Power σε στρατιωτικές ασκήσεις , ελεύθερα κάμπινγκ και άλλα.
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 30, 2012, 18:14 »
Εχω 2 650 2 1100 αλλά είναι έτοιμες να χαιρετήσουν και περιμένω το lavatube. επίσης μία καλή λυση που βρήκα είναι http://www.chinavasion.com/product_info.php/pName/portable-battery-charger-5000mah/

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 130 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135843 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084307 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34991 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9521 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114745 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2361 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 928 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271249 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1518 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos