vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ρυθμιση υγρων,κατα ποσο ειναι αληθεια και κατα ποσο μυθος

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Λενε οτι με την ρυθμιση υγρων τροφοδοτουμε με υγρο το βαμβακι,ειτε περισσοτερο-ειτε λιγοτερο.
Εδω λοιπον εχω μια απορια.   ???

Αφου το βαμβακι ειναι ενα στοιχειο απορροφητικο,πως μπορεις να του δωσεις
κατι λιγοτερο απο αυτο που μπορει να απορροφηση?  ??? ή αντιθετα να του δωσεις περισσοτερο?   ???

Κατα την δικια μου αποψη το μονο που κανει η ρυθμιση υγρων ,ειναι το κατα ποσο γρηγορα ή αργα (χρονικα)
το βαμβακι θα παρει την  μεγιστη ποσοτητα που μπορει να απορροφηση.

Μηπως τελικα ειναι ενας μυθος αυτο??  ??? ???

Θα ηθελα τις γνωμες σας επανω σε αυτο το θεμα,αλλα αφου πρωτα δειτε τα πραγματα


 <<εξω απο το κουτι>>.

Αποσυνδεδεμένος johnny_suede

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
αν λογω ατμοποιησης η τροφοδοσια δεν προλαβει να ξαναβρεξει το βαμβακι, τοτε εχεις υποτροφοδοσια, πραγμα που σημαινει, η' βαζεις λιγοτερο βαμβακι στο στησιμο, η' ανοιγεις περισσοτερο τη ρυθμιση των υγρων ωστε να περναει περισσοτερο υγρο στο βαμβακι.
Απο την αλλη το αντιθετο, αν βραχει περισσοτερο το βαμβακι με υγρο φτανει σε ενα σημειο που δεν μπορει να αποροφησει αλλο κ το 'ξερναει' με αποτελεσμα να εχεις διαρροες, γουργουρισματα κλπ.
Εγω προσωπικα οι περισσοτεροι ατμοποιητες που χρησιμοποιω καθημερινα δεν εχουν ρυθμιση υγρων, αλλα εμαθα να τους στηνω σωστα και εχω ιδανικο ατμισμα

Σκέψου ότι το βαμβάκι δεν κάθεται στην ησυχία του και ρουφάει υγρό. Με το ρούφηγμα που κάνεις ουσιαστικά επηρεάζεις την ποσότητα του υγρού που φθάνει στο βαμβάκι για να απορροφηθεί ή όχι.

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας

Κατα την δικια μου αποψη το μονο που κανει η ρυθμιση υγρων ,ειναι το κατα ποσο γρηγορα ή αργα (χρονικα)
το βαμβακι θα παρει την  μεγιστη ποσοτητα που μπορει να απορροφηση.


Έτσι ακριβώς είναι. Το βαμβάκι θα απορροφήσει ακριβώς την ίδια ποσότητα υγρού, είτε με τα υγρά τέρμα ανοιχτά, είτε με τα υγρά απειροελάχιστα ανοιχτά. Η διαφορά έγκειται στην ταχύτητα απορρόφησης.

Γι αυτό και κατά γενική ομολογία, σε έναν ατμοποιητη με επιλογές αέρα, όσο πιο ανοιχτό έχεις τον αέρα, τόσο πιο ανοιχτά πρέπει να έχεις και τα υγρά και τούμπαλιν. Μεγάλη ποσότητα αέρα (που συνήθως συνοδεύεται και με μικρή αντίσταση στο coil) σημαίνει γρηγορότερο στέγνωμα του βαμβακιού το οποίο και απαιτεί γρηγορότερη απορρόφηση υγρού για την επόμενη τζούρα.

Αποσυνδεδεμένος zamanf

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τους προηγούμενους.
Το βαμβάκι έχει μια συγκεκριμένη ποσότητα απορρόφησης υγρού αλλά η ταχύτητα αυτής της απορρόφησης μπορεί να μεταβληθεί είτε από το πόσο μεγάλο είναι το σημείο εισόδου υγρού προς το βαμβάκι αλλά ακόμη και από το πόσο συμπιεσμένο είναι το βαμβάκι στο στο στήσιμο που έχουμε κάνει. Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει εγώ τόσα χρόνια στα στησίματα και στους ατμοποιητές με ρύθμιση υγρών που έχω δοκιμάσει.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
πιστεύω πως έχει να κάνει με την ρευστότητα του υγρού
αν το υγρό είναι πολύ ρευστό τότε η ρύθμιση σε βοηθάει να μην πλημμυρίσεις
αν δεν την είχες τότε θα έπρεπε να παίξεις με τι περισσότερη vg για να μην πλημμυρίσεις

μια ερώτηση
το κουτί όπως το κοιτάω από έξω, να είναι κλειστό η ανοιχτό?  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Εάν έχω καταλάβει σωστά μεχρι τώρα 
2 λένε ότι παίζει ρόλο στην ποσότητα
2 λένε στην ταχύτητα
Και ένας ψάχνει το κουτί. 
Οπότε έχουμε 40-40-20.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Ντίνο, δες το με καθαρή λογική: έχεις ένα χώρο στον οποίο βρίσκονται τα σημεία του βαμβακιού που τροφοδοτούνται. Έχεις τη δυνατότητα να αυξήσεις το μέγεθος της "οπής τροφοδοσίας" ανοίγοντας τα υγρά στους ατμοποιητές που παρέχεται αυτή η δυνατότητα.

Στις περισσότερες των περιπτώσεων, δεν θα δεις διαφορά. Σε κάποιες (πχ Phenomenon που τα καλύτερά του τα δίνει στα όρια της υπερτροφοδοσίας), θα δεις. Σε άλλες περιπτώσεις (πχ Griffin 25+) πρέπει να το πετύχεις και ακριβώς αλλιώς κινείσαι μεταξύ πλημμύρας και καμένου.

Και φυσικά πάντα παίζει ρόλο η σύσταση του υγρού, οι δυνατότητες του βαμβακιού και τα γκάζια της αντίστασης σε συνδυασμό.

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
ρύθμιση υγρών, χμμμ, αφού την έχουμε κάπου θα χρησιμεύει. θα βρέχεται και θα εξατμίζεται το υγρό  πιο γρηγορα αν ρουφάς στα 60 βαττ (τέρμα ανοιχτά),  και  διαφορετικά στα 20βαττ (που δε θες μεγάλη τροφοδοσία)

Αποσυνδεδεμένος Stavgoun

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Το μονο που εχω καταλαβει με την ρυθμιση υγρων, ειναι στο γεμισμα που κλεινω την τροφοδοσια για να μην κανει overflow. Αναφερομαι στον kylin rta.

Αποσυνδεδεμένος theoxen83

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας


Κατα την δικια μου αποψη το μονο που κανει η ρυθμιση υγρων ,ειναι το κατα ποσο γρηγορα ή αργα (χρονικα)
το βαμβακι θα παρει την  μεγιστη ποσοτητα που μπορει να απορροφηση.


Δεν είναι η άποψή σου,είναι η απάντηση στο τι ακριβώς κάνει ο ρυθμιστής υγρών.
Κι αφού την έχεις την απάντηση,τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110738 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159956 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515419 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146496 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303300 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530839 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201480 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801673 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11083 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41006 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet