vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

213 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, camber

Twitter

Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #30 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 19:59 »
Όλες οι μπαταρίες ζεσταίνονται όταν φορτίζονται είτε εντός mod είτε εντός εξωτ. φορτιστή. Όσο πιο μεγάλη η τιμή του ρεύματος φόρτισης (ταχύτερη φόρτιση) τόσο περισσότερο ζεσταίνεται η μπαταρία και μειώνεται η διάρκεια ζωής της στο μέλλον.

Υπάρχουν mods (π.χ. pico, primo mini, swag) που μπορείς να φορτίζεις μέσα τους την μπαταρία και παράλληλα να ατμίζεις (αν υπάρχει ανάγκη), αλλά ζεσταίνονται περισσότερο (το νιώθεις στο χέρι σου, αν ατμίζεις πιπίλα!).

Υπάρχουν mods (π.χ. cuboid lite με εσωτερική μπαταρία 3000mAh) που ζεσταίνονται "υπερβολικά" (το νιώθεις στο χέρι σου) κατά την φόρτιση με ταχυφορτιστή 1.8-2Α και το σύστημα προστασίας τους διακόπτει την φόρτιση μέχρι να κρυώσει το μοντ/μπαταρία και συνεχίζει μετά τη φόρτιση μόνο του μέχρι την πλήρη φόρτιση (η διακοπή φόρτισης μπορεί να γίνει και 2-3 φορές μέχρι την πλήρη φόρτιση, ακόμα και αν το mod είναι εντελώς κλειστό). Αν κανείς χρησιμοποιήσει μικρότερη τιμή ρεύματος φόρτισης (π.χ. 1-1.5Α) δεν υπερθερμαίνεται (δεν διακόπτεται η λειτουργία φόρτισής του) αλλά καθυστερεί η φόρτιση.

Γενικός "μπούσουλας" φόρτισης μπαταριών: φορτίζουμε τις μπαταρίες με 1Α ρεύμα φόρτισης είτε στον εξωτερικό φορτιστή είτε με παλιότερης τεχνολογίας φορτιστή κινητού (όχι ταχυφορτιστή) μέσα στο mod.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #31 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 20:28 »
Όντως πολύ ωραίο θέμα για κουβέντα, για το αν καταλήξει κάπου πολύ το αμφιβάλλω αλλά σίγουρα κάποιοι μπορεί να μάθουν πράγματα που δεν φαντάστηκαν ποτέ.

Σε προσωπικό επίπεδο από την ώρα που έπεσε ο opus στα χέρια μου δεν φόρτισα ποτέ κάπου αλλού και για να είμαι ειλικρινής -ίσως κι από αμάθεια- αισθάνομαι απίστευτα ασφαλής με αυτό. Δεν ξέρω, δεν απαντώ. Θέλω να πιστεύω όμως ότι αυτό που αισθάνομαι για τη "φροντίδα" που δίνω στις μπαταρίες μου είναι φαινόμενο υπαρκτό κι αληθινό κι όχι απλά η "σιγουριά" κι ο "καθησυχασμός" που πήρα για τον συγκεκριμένο φορτιστή από το μάταιο τούτο φόρουμ.

Κι απ' την άλλη δεν καταλαβαίνω, γιατί είναι "επικίνδυνο" να ερχόμαστε σε επαφή με τις μπαταρίες; Γιατί είναι πράγμα επίφοβο το να τις μεταφέρουμε από τον φορτιστή στο mod και τούμπαλιν; Εκτός κι αν "επικίνδυνο" χαρακτηρίζουμε την κακή μεταφορά τους (έξω από τα ειδικά κουτιά τους κλπ ) ή την αμάθεια των διαφόρων που ξεκοιλιάζουν αρχαία λάπτοπς για να τη βγάλουν φίνα (με καμάρι συν τοις άλλοις.. ) :D

Πράγμα σίγουρο, ένα mod που δεν ανοιγοκλείνει συνέχεια πορτάκια, καπάκια με μαγνήτη ή σπείρωμα, ότι τέλος πάντων εφευρίσκει κάθε "modder" εκεί έξω, εξασφαλίζει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής στο "σώμα". Με την πλακέτα ισχύει το ίδιο όμως; Βέβαιο; Μπορεί να αντιληφθεί ο καθένας τι πραγματικά ισχύει σε κάθε περίπτωση/mod/αριθμό μπαταριών ώστε να παραμένει σίγουρος σε κάθε φόρτιση ότι δεν φλερτάρει με ταξίδι εξπρές στη στρατόσφαιρα; :))

Έχουμε βέβαια και τα κινητά τηλέφωνα απ' την άλλη που κάνανε μόδα την "ενσωματωμένη". Ρύθμιση "ξυπνητήρι", τοποθέτηση συσκευής στο κομοδίνο αφού συνδεθεί με usb στην πρίζα, εναπόθεση κεφαλιού στο μαξιλάρι που κείτεται δίπλα κι ο ύπνος του δικαίου έρχεται τόσο αβίαστα.. γιατί όχι και με τα mods λοιπόν; Σάμπως στην ίδια χώρα δεν.. :))

Πέρα απ' τα γελάκια θα ήθελα να βγει ένας μπούσουλας, θα ήθελα να γεννηθεί η "σιγουριά", θα ήθελα να μη χρειαστεί να αγοράσω νέο φορτιστή όταν ο αγαπημένος opus τινάξει τα πέταλα.



PS: Έχω κι ένα AIO για τη δουλειά, αυτό βέβαια φορτίζει "απευθείας" σχεδόν ένα χρόνο τώρα. Όχι όμως δίπλα στο κινητό. :))

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #32 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 20:53 »
Πρός [member=10440]microchip[/member] και Alexoyiorgis
Τι κατάλαβα.
1. Και οι δύο τρόποι φόρτισης είναι αποδεκτοί.
2. Η αργή φόρτιση είναι προτιμητέα αν κάποιος δεν βιάζεται ή έχει απόθεμα μπαταριών.

Και φυσικά.
1. Επιτήρηση της φόρτισης, όσο γίνεται, για αποφυγή θεμάτων αν κάτι πάει στραβά σε             μπαταρία  η  φορτιστή.
2. Αποθήκευση & μεταφορά πάντα στις ειδικές τους πλαστικές θήκες.
3. Για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο, μπαταρίες και φορτιστή, αποδεδειγμένα καλής                λειτουργίας & ποιότητας.

Ευχαριστώ, να είστε καλά.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #33 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 20:56 »
Βασικά δεν ειναι ωραία αυτο που βλέπω εγώ, αλλα πάμε παρακάτω, να δημιουργήσουμε τον έναν κανόνα. Πράγμα απίθανο. Διότι λέγω...:!

Ωραία, απο τους balanced φορτιστες των Lipo η διαφορά ειναι οτι τα cells εδώ στις li-ion δεν ειναι παντρεμένα στη δημιουργία τους, αλλα θα πρέπει να τα παντρέψουμε και να τις κάνουμε πακέτο, για να αξιοποιήσουμε φορτιστή ίδιας λογικής με τις Λι-πο, το έχουμε  εμπεδώσει αυτό σε παγκόσμια κλίμακα
Όμως ενα ιδανικό και χρηστικό κύκλωμα φόρτισης li-ion, θα  πρέπει να διαβάσει οτι η μία μπαταρία ειναι γεμάτη και να σταματήσει να φορτίζει αυτή τη μπαταρία μέχρι να ισορροπήσει με τις υπόλοιπες.
Τα νέα μοντ, τα πολυ-μπαταρα, βλέπουμε πως διαβάζουν ανεξάρτητα τις μπαταριες τους. Ωραία, μόλις έβαλα στο Tria μια μπαταρία στα 3,8 V δίπλα σε αλλες δύο γεμάτες και πραγματικά τις απεικονίζει έτσι, το μεσαίο (εικονίδιο) μικρότερο.. :hmmm:
Τρένο πάει.
Εχω 50 καφετιές με βουλες, τι να κάμωμεν, τις μπεδρεψα ο άνθρωπας.... Οτι πρέπει να ειμαι με το στανιό με τρεις παντρεμένες και βαφτισμένες κατα σειρά (1,2,3) ωσαν Ανατολίτης βέρος για να μην πέσει 1 ευρώ υλικών στη πλακέτα φόρτισης ;
Το manual λέει πως άν διαβάσει οτι έχουν διαφορά μεγαλύτερη του 0,3V θα τις επικηρύξει unbalanced, αλλα πρέπει να φτάσουμε να τις φορτίσουμε πλήρως αν μας καίει τοσο πολύ να το δουμε αυτό το μήνυμα
Θα την επιχειρήσω και την balanced φόρτιση με αυτή τη συνταγή, όταν θα έχω χρόνο γιατί θα πρέπει να το παρακολουθώ αν και πως λειτουργεί. Αν δεν λειτουργεί και το ξέρει κάποιος ας το πει τώρα, αλλιώς για πάντα ας σωπάσει



Με μία μπαταρία δεν με απασχολεί καν προσωπικά, με πλακέτα και 50 λεπτών απο Ebay παίρνεις ολοκληρωμένο δοκιμασμένο και πιστοπιημένο εκατομμύρια φορές. Πλέον και στις Li-po το ίδιο, μόνο με τις διαζευγμένες πάμε αλλου και σε βάθη που δεν έχω πλησιάσει.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #34 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 21:00 »
[member=9873]PGIOURSIS[/member]
Από πλευράς μου:
Για τα δύο πρώτα, καλά τα κατάλαβες.
Για τα τρία δεύτερα, το τρίτο καλύπτει το πρώτο (και δεν χρειάζεται επιτήρηση στην ολονύχτια φόρτιση... αγρυπνία θα κάνουμε; :D ).
Το δεύτερο δεν σηκώνει κουβέντα.

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #35 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 22:09 »
Από όσα μοντακια έχω το αγαπημένο μου είναι το 30ρι που ήταν και το πρώτο μου. Έτσι λοιπόν αναγκαστικά το φορτίσω επάνω και ατμιζω ταυτόχρονα και πολλές φορές το βάζω το βράδυ και πάω για ύπνο  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #36 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 22:45 »
Ο chillo μας είπε έναν καλό λόγο για να φορτίζουμε τις μπαταρίες εντός, σε πολυμπάταρα μοντ.
Δεν κινδυνεύουμε να ανακατέψουμε τις παντρεμένες με ανύπαντρες ή από άλλο γάμο.

Οι balanced φορτιστές δεν είναι ιδανικοί, δεν λειτουργούν με τον τρόπο (βάση λογικής) που θα έπρεπε.
Έχουν περιορισμένες δυνατότητες εξισορρόπησης χωρίς να ταλαιπωρήσουν σε μεγάλο βαθμό τις μπαταρίες.
Θέλουν μία μικρή και άπαξ βοήθεια από εμάς, ώστε η παρέμβασή τους να είναι μηδενική ή ελάχιστη.
Να χρησιμοποιούμε παντρεμένες που έχουν αγοραστεί ταυτόχρονα.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #37 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 23:01 »
Και επιπλέον, για να καταπολεμήσουμε την ανασφάλειά μας με την ανομοιομορφία στην εκφόρτιση, μπορούμε μία φορά το μήνα ή μια φορά στις 10 μέρες ας πούμε, χωρίς αριθμήσεις κλπ, να κάνουμε τράμπα τις μπαταρίες μέσα στο μοντ.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #38 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 23:08 »
Το έχω διαβάσει πολλές φορές και ψάχνω κάποιον να μου εξηγήσει το γιατί.
Κανείς δεν μου εξηγεί.  :'(

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #39 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 23:16 »
Είπαμε γιατί!!! 


........για να καταπολεμήσουμε την ανασφάλειά μας .........
;D ;D

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #40 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 23:21 »
Παλια που είχα περισσότερο χρόνο, χρησιμοποιουσα φορτιστες, τωρα που δεν έχω τους εχω αποσυρει, και φορτίζω απευθείας στο μοντ (εννοείται πως μιλω για μοντ με αποσπωμενες μπαταριες, γιατί σε αυτα με τις μονιμες ουτως ή άλλως δεν υπάρχει επιλογή)

Αν το μοντ το υποστηρίζει, μπορει και να ατμίζω ταυτόχρονα...
Επίσης σπάνια θα αλλαξω μπαταρία στο μοντ, σθνήθως όταν δω πτωση απόδοσης.

Παντα είμαι μπροστά στη φόρτιση, δεν πεφτω για ύπνο πχ και να τα αφήνω να φορτίζουν.

Ελπίζω ότι είναι τα κυκλώματα ασφαλή, μη βρεθω καμια μερα στο... φεγγάρι!

ΥΓ
Να συμπληρώσω -μην παρω κανενα στο λαιμό  μου- ότι εχω μονο mod με ΜΙΑ (1) μπαταρία ΟΧΙ με 2 η με 3.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 11, 2017, 23:39 από panos »

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #41 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 23:32 »
Ευχαριστώ,
Εγώ εμμένω όμως, κεφάλας τρομερός!  Αν το αγοράσω και του βάλω τρεις μπαταρίες  όπως μου λέει το εγχειρίδιο και μου φορτίσει ή εκφορτίσει κάποια παραπάνω, δεν θα είναι ελάττωμα προϊόντος; Δεν αναφέρει τίποτα σχετικά με παντρέματα και παρτίδες το εγχειρίδιο. Δεν εχει να κάνει με αντιρρήσεις, εμμονές και δικομανίες και πραγματικά μου φαίνεται περίεργο ή ανόητο περισσότερο παρά οτιδήποτε άλλο.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #42 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 23:49 »
Αφού το μοντ αν δει διαφορά μεγαλύτερη από 0.3V θα σου πει απαράδεκτες.
Βασικά το μοντ δεν ενδιαφέρεται για τις μπαταρίες σου, γιατί μπορεί να αυτοπροστατευτεί.
Αυτό που το ενδιαφέρει είναι οι μπαταρίες σου να αντέχουν τα Watt που μπορεί να ανεβάσει.
Φαντάζομαι ότι κάπου το μάνιουαλ θα σου λέει πόσα Αμπέρ πρέπει να αντέχουν.
Αν έχουν μεγάλη διαφορά σε Τάση θα σου πει πάρτες ισορρόπατες και ξαναφέρτες.
Αν έχουν μικρή διαφορά θα τις ισιώσει αυτό.
Αν έχουν μεγάλη διαφορά σε ηλικία αλλά αντέχουν τα Watt, θα δουλεύει υπερωρίες, γιατί δεν μπορεί να σε αναγκάσει ούτε να σε ελέγξει.
Αν ήταν ενσωματωμένες, θα ήσασταν όλοι ευτυχισμένοι και εγώ δεν θα είχα τι να γράψω.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #43 στις: Νοεμβρίου 12, 2017, 00:17 »
Αυτό ειναι το θέμα μου, με τς ανισόρροπες.
Μπήκε ένας παράγοντας που αναφέρεις  και που λέει το μανιουαλ (φιλακια στο Κεμπριτζ) "διαφορά 0,3V" .
Το Tria αν δεν πει Imbalanced όπως λεει το μανιουαλ , θα γράψει στην οθόνη battery low , με δυο μπαταρίες στα 3,8 και μία στα 3,2V, *(ακόμα και χωρις ατμοποιητή και σε wattage mode} αν και λέει οτι στα 2,9V σταματάει την εκφόρτιση.
To Tesla WYE όμως δε θα μασήσει *{σε καμία περίπτωση}.   Επίσης φορτίζοντας στο Tesla τις ανισόρροπες, η γεμάτη έφτασε στα 4,4 βολτ, με τη δεύτερη στα 3,6, περισσότερο σταμάτησα γιατί θεώρησα πως δεν νιώθει και πολλά ο φορτιστής και τέλος. Θα δοκιμασω πάλι κι αν συνεχίσει μετά τα 4,5 θα του κόψω τα καλώδια της φόρτισης :tongue_smilie:
Την εύκολη απάντηση την ξέρω, να γίνω κουμπάρος! :))
Οι περιπτώσεις που κοιτάω προφανως είναι ακραίες και λίγο (ντεμέκ) που με ενοχλεί η ιστορία με τις μπαταρίες, αυτή εδώθε, η άλλη εκείθε κλπ ;D
Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 12, 2017, 00:59 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #44 στις: Νοεμβρίου 12, 2017, 00:40 »
Εντάξει τώρα κι εσύ, άλλος έγραψε το πρόγραμμα στο πικάκι του, άλλος το μάνιουαλ.
Θα το διορθώσουν (αν κάποιος το προσέξει) στην επόμενη έκδοση του φίρμγουερ (το Κέμπριτζ σε χαιρετάει).

Ανάμεσα στην πάλι δοκιμή και στο κόψιμο των καλωδίων, γράψε κάτι στο νήμα του, είναι απίθανο το τι μπορεί να ενδιαφέρει τους ατμιστές εκτός από το κουκλί είναι το άτιμο.
Για άλλους είναι ακραίο να ατμίζουν με επικίνδυνο μοντ, για άλλους να ατμίζουν με ζγρατζουνιάρικο.
Άβυσσος...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135818 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084265 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34971 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 110 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9492 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476604 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114728 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1304 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 923 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271219 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1515 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos