vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

108 επισκέπτες, 7 χρήστες
aalex, georgeboy, lounik, swtos, ZoeM, giorgos1999, gad

Twitter

Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 13:19 »
Όπως το βλέπω το ερώτημα, υπάρχουν τρεις παράμετροι προς διερεύνηση, πριν μπορέσει κάποιος να απαντήσει.
Το "μπορέσει" πριν το "απαντήσει", είναι ο λόγος ύπαρξης του νήματος.
Δεν ενδιαφέρει το νήμα που φορτίζει ο καθένας, ούτε λόγος του πέφτει, ούτε συγκεντρώνει ψήφους.
Λογικά επιχειρήματα προσπαθεί να αλιεύσει, ώστε να πάρουμε λογική απόφαση.
Το τι κάνουν οι πολλοί ή τι με συμβούλεψε ο αυτοπροσδιοριζόμενος επιστήμονας, μπορεί να μας βοηθάνε συνειδησιακά ή στο σύνδρομο Asperger, δεν μας δίνουν απαντήσεις όμως.
Θα παραθέσω τις τρεις παραμέτρους για να κάνουμε κουβέντα, γνωρίζοντας ότι μπορεί να υπάρχουν άλλες δεκατρείς που ούτε που μου πέρασαν απτό μυαλό και θα ήταν χρήσιμο για όλους, αν τις προσθέταμε στην κουβέντα.
 
 
ΑΣΦΑΛΕΙΑ
Είναι η ασφάλεια που υπάρχει, όταν ο χρήστης μιας συσκευής δεν έρχεται σε επαφή με την μπαταρία.
Την θεωρώ την κυριότερη με τεράστια διαφορά από οποιαδήποτε άλλη παράμετρο.
Έχω προσέξει ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ατυχημάτων, έχει συμβεί εκτός μοντ ή αμέσως μετά την τοποθέτηση των μπαταριών στο μοντ.
Ειδικότερα εντός μοντ κατά την διάρκεια φόρτισης, δεν έτυχε να διαβάσω ή να ακούσω.
Δεν διαβάζω ή ακούω τα πάντα, ποσοστό ψάχνω.
 
ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΦΟΡΤΙΣΗΣ ΕΝΤΟΣ ΜΟΝΤ
Το ηλεκτρονικό κύκλωμα που φορτίζει την ή τις μπαταρίες στο μοντ, είναι ανεξάρτητο από το κύκλωμα που υποστηρίζει το άτμισμα.
Συνήθως είναι ένα ολοκληρωμένο κύκλωμα, κατασκευασμένο μόνο για φόρτιση μπαταριών.
Αν η ποιότητα της φόρτισης είναι καλή ή κακή, πρέπει πρώτα να ορίσουμε τι είναι καλή φόρτιση, στη συνέχεια τι είναι κακή και στο τέλος να μετρήσουμε.
Αν κάποιος μπορεί να το κάνει, πρέπει να ανοίξει νήμα, μάλλον σε άλλο φόρουμ.
Θα πρότεινα να μείνουμε στην Τάση και τη θερμοκρασία.
Η Τάση πρέπει  να είναι τουλάχιστον 4.15V και έως 4.25V.
Αν το μοντ ζεσταίνεται πολύ κατά την διάρκεια της φόρτισης, υπάρχει ένα θέμα για το συγκεκριμένο μοντ και είναι κάτι για το οποίο πρέπει να λάβουμε γνώση όλοι, ώστε να μην αγοράσουμε αυτό το μοντ.
Πόσο πολύ είναι το πολύ, είναι εύκολο να απαντηθεί από τα τεχνικά εγχειρίδια των κατασκευαστών, τα οποία λένε ότι θέλουν τις μπαταρίες έως 45οC στην διαδικασία φόρτισης.
Η θερμότητα που μπορεί να ανεχτεί το ανθρώπινο δέρμα είναι γύρω από τους 40οC.
Τσιπάκι φόρτισης και μπαταρία δεν είναι σε επαφή, όσο νιώθουμε εμείς απέξω, κάπου τόσο συν όχι πολύ ακόμα θάναι και η μπαταρία.
Θυμίζω ότι η θερμοκρασία εκφόρτισης που προτείνουν οι κατασκευαστές είναι 60οC, αλλά εμείς μετράμε στους 80οC.
Τα ηλεκτρονικά κυκλώματα δεν έχουν θέμα σε αυτές τις θερμοκρασίες.
Φυσικά και είναι καλύτερα για την διάρκεια ζωής της μπαταρίας να είναι πάντα κρύα.
Εννοείται ότι το καλύτερο για την διάρκεια ζωής της μπαταρίας, είναι να μην την χρησιμοποιούμε.
Τον μύθο με τα καμένα πίξελ στην οθόνη του Pico λόγω φόρτισης, μας τον γκρέμισε ο drum.

ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΦΟΡΤΙΣΗΣ ΣΕ ΦΟΡΤΙΣΤΗ
Όχι!!! Δεν κάνει εξορισμού καλύτερη φόρτιση ένας φορτιστής.
Συνήθως ένας φορτιστής δεν έχει ένα ολοκληρωμένο κύκλωμα σχεδιασμένο και κατασκευασμένο μόνο για φόρτιση.
Τυπικά ένας φορτιστής έχει ένα κομπιούτερ, στο οποίο κάποιος έχει γράψει ένα πρόγραμμα, το οποίο μεταξύ πολλών άλλων φορτίζει και την μπαταρία, με εξαρτήματα γενικής χρήσης.
Ο κύριος όγκος της δουλειάς ενός φορτιστή είναι να ελέγχει τους διακόπτες, να οδηγεί την οθόνη, να απεικονίζει πράγματα που μπορούμε να καταλάβουμε, να αναβοσβήνει φωτάκια, να φορτίζει με διαφορετικούς τρόπους.
Το ουσιώδες το οποίο είναι η φόρτιση, είναι ένα ελάχιστο από τις εργασίες που καλείται να εκτελέσει κατά την διάρκεια της φόρτισης ένας φορτιστής.
Ο όγκος του φορτιστή, μπορεί να είναι δείγμα της ακρίβειας φόρτισης, μπορεί να είναι δείγμα της τεράστιας ποσότητας άχρηστων πραγμάτων (ως προς την φόρτιση αυτή καθαυτή) που κουβαλάει.
Δεν πρέπει να μπερδεύουμε την φόρτιση, με την ανάλυση των χαρακτηριστικών της μπαταρίας.
Μπορούμε ανά κάποιους μήνες, να βγάζουμε την μπαταρία από το μοντ και να την βάζουμε σε αναλυτή.
Η φόρτιση είναι ανάγκη, η ανάλυση είναι χόμπι ή επάγγελμα.
Η μπαταρία έχει ανάγκη από ρεύμα όταν αδειάσει και πρέπει να της το δώσουμε με ασφαλή τρόπο.
Δεν θα συγκινηθεί αν μάθει ότι εμείς παρακολουθούσαμε ρεύματα τάσεις αντιστάσεις ποσοστά χωρητικότητες, ενώ αυτή φορτιζόταν.
Στο φινάλε αν παρακολουθούσαμε την θερμοκρασία της, ίσως να ψιλοσυγκινιόταν, αλλά δεν προβλέπεται στους φορτιστές "μας".
Τον μύθο του αλάθητου της φόρτισης σε επώνυμο φορτιστή, μας τον γκρέμισε ο camber.
Δεν μπορώ να βρω το μήνυμα, αλλά πάνω κάτω έλεγε ότι ο φορτιστής φόρτιζε αρκετή ώρα και θα συνέχιζε αν δεν το έπαιρνε χαμπάρι και έβγαζε την μπαταρία, η οποία είχε φτάσει στα 4.53V και για την δραματοποίηση του πράγματος θα επαναλάβω ότι δεν σταμάτησε στα 4.53V, ο camber τον σταμάτησε στα 4.53V.
 
 
Προσπάθησα να γράψω με Ελβετική ουδετερότητα.
Δεν έχει σημασία αν τα κατάφερα, γιατί το νήμα δεν ενδιαφέρεται για τα βίτσια του καθενός.
Λογικά επιχειρήματα προσπαθεί να μαζέψει.
Μην το αποφύγεις, σκέψου και γράψε.

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 13:45 »
Πολυ καλο.

Το "ετσι με βολευει" ειναι ενα καλο επιχείρημα ?

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 13:49 »
[justify][member=10440]microchip[/member], καλημέρα. Όχι απλώς το πιστεύω αλλά θεωρώ δεδομένο το πόσο βασικό είναι το ερώτημα παγίδα που μας δίνεις. Προσωπικά, και χωρίς υπεκφυγές θα έλεγα ως απλός χρήστης πως και στις 2 περιπτώσεις μπορούμε να φορτίσουμε σωστά και με ασφάλεια. Όμως. Γνωρίζω τα βασικά; κι αν ναι, τηρώ τους βασικούς κανόνες για ασφαλή χρήση; Άσε δε που μας μπερδεύετε κάποιες φορές. Π.χ., (μόνο για 1 μπαταρία) :[/justify]

[justify]α) Καλύτερα μία φόρτιση σε 0.5Α ή σε 1.0Α; / ιδανικότερα, μία γρήγορη ή μία αργή φόρτιση;[/justify]

[justify]β) Αν μία φόρτιση διαρκεί αρκετές ώρες, δεν μπορώ να είμαι από πάνω, άρα δεν κάνω ασφαλή χρήση; (π.χ. κατά τη διάρκεια της νύχτας). [/justify]

[justify]γ) Πώς μπορώ να ξέρω σαν χρήστης ποιο είναι το ποιοτικό μοντ ή εξ. φορτιστής; ποια χαρακτηριστικά πρέπει να δω; (π.χ. ακόμα και τα εξωτερικά υλικά κατασκευής τους; π.χ. πλαστικά, μέταλλα ή δεν ξέρω τι).[/justify]

[justify]δ) έχω ακόμα ένα τσουβάλι ερωτήματα. Συγγνώμη πρέπει να φύγω άμεσα.  :-[[/justify]


Αποσυνδεδεμένος dartman1980

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • SmokTech Alien 220W + Ijoy Limitless Classic
    • Darts Team ReBeLs
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 14:26 »
Πολυ ενδιαφερον θέμα .. Μπραβο σου ! 

Αποσυνδεδεμένος niki27

  • **
  • 151
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 14:30 »
Πολύ καλό θέμα! Σίγουρα ενδιαφέρει πολλούς-ες απο εμάς να μάθουμε περισσότερα! :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 14:34 »
[member=10440]microchip[/member] μη φοβάσαι, έρχομαι να σε σώσω.
Εϊμαι σίγουρος ότι έχεις πάθει κάτι σοβαρό.
Κατάλαβα κάθε λέξη που έγραψες. Όλες. Μία προς μία. Αδιανόητο...

Έρχομαι φίλε μου. Μην ανησυχείς.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 20:06 »
1. Πάντα με usb εντός mod, από τότε που είχα το istick30.
2. Τα ξεθωριασμένα pixel στο pico δεν είναι μύθος. 4/4, τα 3 δικά μου. Επίσης η μπαταρία σου γίνεται κάπως έτσι.

3. Δεν έχω ακούσει για mod που να έπαθε βλάβη στο κύκλωμα φόρτισης(ούτε κινητό) και το istick30 ας πούμε ζεσταινόταν πολύ και κάθε μέρα φόρτιζε και μάλλον φτηνιάρικο ήταν.
4. Το άλλο "ατράνταχτο" επιχείρημα περί πρόωρου τέλους της μπαταρίας ίσως είχε νόημα όταν οι 18650 είχαν τη διπλή τιμή. Με κόστος 5€ ε... Ας ζήσει κι ένα μήνα λιγότερο.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 20:48 »
Οι τωρινές πλακέτες είναι καλύτερες από ότι στο istick 20-30w.

Oταν χρησιμοποιείς εξωτ φορτιστή με το βαλε - βγαλε τις μπαταρίες θα χαλαση το σπειρωμα( στροφές -pico) του καπακιού , η,τις μαγνητικές πορτες του μοντ ,η, με αποτομη εισοδο της μπαταρίας, θα χαλαλαση η επαφη.

Τα κυκλώματα  φόρτισης usb τωρα είναι  (2A) καλύτερα από ότι στην (0.5- 1Α) στα πρώτα μοντ.

Μεγαλύτερη (2Α)  ταχύτητα φόρτισης.

Ευκολότερη  φόρτιση , τοσο εντος οικίας , γραφείου , αλλα και πολύ περισσοτερο(Ταξίδια)εκτός,  χωρις συμπράγκαλα , κ.λ.π

Για του λόγου το αληθές έχοντας 2 πικο 75w , αγορασμένα από φαστεκ (την εποχη που δεναμε τα σκυλιά με τα λουκάνικα :D) το ένα το φόρτιζα από το usb και είναι σχεδόν καινούργιο , ενώ το άλλο που φόρτιζα τις μπατ . σε εξωτ. φορτιστη , εχει σαραβαλιασει
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 10, 2017, 23:24 από vamaxin »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 21:24 »
Φόρτιση στο μοντάκι! Πάντα! Γιατί έτσι μου 'χει πει ο επαΐων.  :thumpup:

Βέβαια και το αντίθετο να μου 'χε πει, εγώ πάλι στο μοντάκι θα φόρτιζα...  :yes:


Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 21:42 »
Φορτιση παντα σε εξωτερικο φορτιστη λογω της υπαρξης ετοιμων γεματων μπαταριων και αλλαγης on the fly. Δε θα γινω ποτε σκλαβος του usb! Περαν τουτου η ασφαλεια της φορτισης ειναι εγγυημενη (για ποιοτικο φορτιστη μιλαμε παντα) και η καταπονηση της μπαταριας λογω θερμοκρασιας μικροτερη, αρα και ζωη της μεγαλυτερη.  ;)

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 21:43 »
Εμπιστεύομαι τυφλά τον microchip, είναι σοβαρός άνθρωπος  :respect_hat:

Δεν είναι βρισιά Κωστή, μη μου θυμώσεις  ::)

Και με βολεύει και η γνώμη του :))



Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 21:45 »
γ@#ώτο, την πάτησα! Η dicodes δεν έχει είσοδο για φόρτιση! Γερμανοί αλήτες  :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 21:49 »
...η ασφαλεια της φορτισης ειναι εγγυημενη...
Η ασφάλεια κατά την φόρτιση είναι εγγυημένη, πράγματι. Δεν είναι όμως εγγυημένη η ασφάλεια κατά την μεταφορά από και προς τον φορτιστή από άτομα-ατυχηματίες σαν κι εμένα (που βρήκα κάποτε μία μπαταρία μου μέσα στην μελιτζανοσαλάτα)...  :-[

Αποσυνδεδεμένος Electron-77

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • If evolution works, why are there so many idiots?
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 21:53 »
Εγω παντα φορτίζω τις μπαταρίες σε εξ. φορτιστή δεν ξερω αν είναι καλύτερο η οχι να φορτίζω την μπαταριά μέσα στο mod (pico 75w)

Παρεμπιπτόντως εχω αυτόν τον φορτιστή.

Μιας και αναφέρατε το pico στο Αrticfox firmware εχει επιλογή να φορτίζει με κλειστή την οθόνη ώστε να μην σας καίει με τον καιρό τα pixels.Επισης επιλεγείς και βλέπεις και θερμοκρασία mod. (εξωτερική ή εσωτερική). Οσο άφορα για το καπάκι ποτε δεν το σφίγγω το εχω χαλαρό και σε εναν χρόνο δεν μου εχει χαλάσει ουτε το σπείρωμα αλλα ουτε το + της μπαταρίας ;D.

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 22:09 »
Ποιο μοντ φορτιζει με ανοιχτη οθονη;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4678 475626 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:06
από kyrgiannis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114329 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1238 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2307 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 887 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 270922 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1471 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 819 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43079 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164819 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12286 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1520154 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap