vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

208 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, Tem

Twitter

Kayfun Mini V3 vs ???

Kayfun Mini V3 vs ???
« στις: Μαΐου 21, 2017, 13:16 »
Μετα απο αρκετους μηνες με v3 λατρεψα τον βελουδινο ατμο του, την καλη γευση του, τη σφιχτη τζουρα του και τα χαμηλα σε watt στησιματα του. Παραλληλα με εχει κουρασει το συνεχες δακρυσμα (που δε μπορω να διορθωσω με τιποτα), οι μικρες βιδες του (που δεν μου επιτρεπουν χοντρα συρματα) και οσο ναναι θελω να δοκιμασω και κατι αλλο. Το εψαξα στον doggy αλλα δεν μου βγηκε. Απο οσα γνωριζω ως τωρα, η μονη μου επιλογη ειναι να παρω ενα γνησιο v3 μηπως λυθει το δακρυσμα, αλλα πριν το κανω θελω να δω μηπως υπαρχει κατι εναλλακτικο που δεν γνωριζω.

Ρωταω λοιπον χωρις φοβο και παθος: Οσοι εχετε δοκιμασει v3 (και μονο αυτοι) εχετε βρει καποιον ατμοποιητη που να σας εδωσε ολα τα καλα του αλλα και κατι παραπανω - και να σας εχει κερδισει? Μιλαω για δοκιμασμενο τσιγαρισιο atty με πολυ καλη γευση (ειδικα σε σκετη βαση), χωρις προβληματα διαρροων, ιδανικο για στησιματα σε 8-12 watt, χωρις θορυβο και με σχετικα σφιχτη και πολυ γευστικη τζουρα. Κατι εμφανως καλυτερο απο v3.

Υπαρχει ?  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: Kayfun Mini V3 vs ???
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 21, 2017, 13:51 »
Nαι υπάρχει  και είναι καλύτερος .

Σχέτικο νήμα Keras Atmizoo.

Tον Κayfun V3 τον εχω  παροπλίσει στο συρταρι...

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Mini V3 vs ???
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 21, 2017, 13:55 »
Οπωσδήποτε μια ματιά και στον Kάβειρο. Μιας και μιλάς για γνήσιο ν3 τότε ναι, αξίζει να ρίξεις μερικές ματιές στα ελληνικά διαμάντια όπως τον Keras και τον Κάβειρο. Στα ίδια πάνω κάτω χρήματα και με απόδοση που ο ν3 δεν θα έφτανε ποτέ πιστεύω. Προτείνω Κάβειρο όμως αφού καλύπτει όλα τα ζητούμενα και παίρνει και πιο χοντρά σύρματα. ;)

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Mini V3 vs ???
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 21, 2017, 14:08 »
Και μη ξεχνάμε και το phenomenon (όλη την γκάμα ανάλογα πόσο σφιχτό ή αεράτο θέλει κάποιος) ;)

Αποσυνδεδεμένος wannabe

  • **
  • 288
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Kayfun Mini V3 vs ???
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 21, 2017, 16:01 »
Παρότι απ τον phenomenon (lite) πήρα την καλύτερη (για μένα) γεύση και τζούρα, απροβλημάτιστος σε θέματα διαρροών δεν είναι. Τα δακρυσματάκια του ότι και να κάνω τα έχει, απρόβλεπτα και λίγα αλλά τα έχει.
Κάβειρος ε? Με έχετε ξεσηκώσει κι εμένα. Πού τον δοκιμάζουμε όμως παιδιά ετούτον?

Αποσυνδεδεμένος johnny_suede

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Mini V3 vs ???
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 21, 2017, 16:49 »
Εγω με τον kayfun lite plus τον οριτζιναλ εδω και λιγο καιρο, ξαναβρηκα τη χαρα του ατμισματος. Σιγουρα υπαρχουν και καλυτεροι, αλλα εδω θα ειμαστε να τα λεμε

Αποσυνδεδεμένος TasmanR

  • **
  • 137
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Mini V3 vs ???
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 21, 2017, 18:28 »
Phenomenon Zest φίλε η απόλυτη σφιχτή τσιγαρίσια τζούρα για την γεύση έχουν γραφτεί σεντόνια..Για τις διαρροές που υπάρχουν που κ που αν είσαι βιαστικός στην αναπλήρωση αλλά σταμάτησαν μόλις άλλαξα τα όρινγκς.Μιλάω για τον κλώνο με λογότυπα από 3fv.

Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Απ: Kayfun Mini V3 vs ???
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 21, 2017, 19:02 »
Για εμενα Keras καθως εχει αψογη αποδοση σε γευση, αριστη ποιοτητα υλικων κ κατασκευης, ειναι πανευκολος στην χρηση και εννοειται καθαροαιμος τσιγαρισιος με ευρος αερα που φτανει ως σφικτη πνευμονικη.
Μετα αν αντεχει η τσεπη κοιτας skyline με mtl deck.

Στάλθηκε από το SAMSUNG-SM-N915A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Kayfun Mini V3 vs ???
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 21, 2017, 20:00 »
Unfollow σε κλώνο αρκεί να του αλλάζεις βαμβάκι κάθε 3-4 μέρες...

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Mini V3 vs ???
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 21, 2017, 21:04 »

................. Παραλληλα με εχει κουρασει το συνεχες δακρυσμα (που δε μπορω να διορθωσω με τιποτα), οι μικρες βιδες του (που δεν μου επιτρεπουν χοντρα συρματα) και οσο ναναι θελω να δοκιμασω και κατι αλλο.................

.................. ιδανικο για στησιματα σε 8-12 watt, χωρις θορυβο και με σχετικα σφιχτη και πολυ γευστικη τζουρα. Κατι εμφανως καλυτερο απο v3.

Πάντως για στησίματα από 8-12 watt σίγουρα δεν χρειάζονται χοντρά σύρματα.

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Mini V3 vs ???
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 21, 2017, 21:34 »
Αν έχεις αλλάξει το o-ring (με σωστού μεγέθους) εσωτερικά στο κάτω μέρος από το airflow-pin και μετά το έχεις σφίξει καλά
και το στήσιμό σου είναι "σωστό" (πχ κάνει σχεδόν Π το βαμβάκι και είναι -σχετικά- αρκετό), τότε το δάκρυσμα οφείλεται στον
τρόπο ατμίσματός σου. Δεν ξέρω αν γίνεται να περιοριστεί τελείως, αλλά προσωπικά με full αέρα (χωρίς βίδα μέσα) και γύρω
στα 3.8-4.0V και τζούρες όχι ψόφιες (αλλά όχι και δυνατές) είχα ελάχιστο δάκρυσμα. Αυτό που -κάποτε- είχα παρατηρήσει είναι
πως όσο περισσότερο σφίγγεις τη βίδα τόσο πιο "ευαίσθητος" -στο δάκρυσμα- γίνεται + τα σχετικά λίγα W συμβάλλουν σε αυτό.
Όσο για πιο χοντρά σύρματα, 35mm δέχεται, προσωπικά δε βρίσκω το λόγο να πας σε 40mm (που και αυτό παίζει να το δέχεται)
ή παραπάνω. Ο ατμός που βγάζει με 32mm σύρμα κάπου στα 3.8-4.0V είναι είδη αρκετά ζεστός (γι' αυτό και πλέον τον χρησιμοποιώ
σπάνια), τι να τα κάνεις τα πιο χοντρά σύρματα... και άσε στο εξωτερικό να το στήνουν με clapton κι έτσι, αυτοί με τα μισόκιλα burger
και τα 1.5L coca cola (κανονική, όχι light/zero) που κατασπαράζουν δεν έχουν σωθικά... αν το υγρό δεν κοχλάζει δεν νιώθουν τίποτα.

Απ: Kayfun Mini V3 vs ???
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 22, 2017, 12:58 »
Αν έχεις αλλάξει το o-ring (με σωστού μεγέθους) εσωτερικά στο κάτω μέρος από το airflow-pin και μετά το έχεις σφίξει καλά...

Αυτό που -κάποτε- είχα παρατηρήσει είναι
πως όσο περισσότερο σφίγγεις τη βίδα τόσο πιο "ευαίσθητος" -στο δάκρυσμα- γίνεται
Μπορεις σε παρακαλω να τα περιγραψεις λιγο περισσοτερο αυτα τα δυο?
Ποιο o-ring εννοεις? Το μαυρο λαστιχακι που φαινεται μεσα απο το καπακι που ακουμπαει στον πολο?
Ποια βιδα? Αυτη που βιδωνει το καπακι που λεω παραπανω?

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Mini V3 vs ???
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 22, 2017, 13:14 »


1. Το o-ring "4" να αλλάξει σε σωστού μεγέθους (άμα δεν είναι είδη)
2. Το center post "6" να σφίξει καλά στο υπόλοιπο deck "8"
3. Τη βίδα που γράφω, εννοώ τη βίδα ρύθμισης αέρα "5"

Απ: Kayfun Mini V3 vs ???
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 22, 2017, 13:20 »
Mια επισήμανση, χωρίς να θέλω να γίνω απαξιωτικός ή εριστικός: αφού ατμίζεις ως επί το πλείστον σκέτη βάση, γιατί σε απασχολεί τόσο η γεύση;
Στη θέση σου θα κοίταζα να λύσω τα όποια προβλήματα διαρροής έχω στον mini και θα ήμουν μια χαρά για μια ζωή (αφού σου αρέσει και η τζούρα του και το χτύπημά του απ' ότι κατάλαβα). 
:)

Απ: Kayfun Mini V3 vs ???
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 22, 2017, 13:36 »
@FML ευχαριστω πολυ, θα τα ξανακοιταξω για αλλη μια φορα!

@arathorngr Εγω το βλεπω διαφορετικα: Στα αρωματα επειδη οι καλυκες βομβαρδιζονται με παστουρμαδες και μυρωδικα και χημειες ειναι ευκολο να χαθει η εκλεπτυνση. Στη σκετη βαση ειναι που φαινεται ο ατμοποιητης, οπου ολα ειναι πενιχρα, ντελικατα και θελουν λεπτη μεταχειριση για να αποδωθει η ελαχιστη αλλα στοιβαρη γευση. Το προβλημα που εχω στον v3 ειναι οτι καποιες φορες η γευση αλλοιωνεται και κατανταει χορταριλα ή κατι απροσδιοριστο. Νομιζω οτι γιαυτο ευθυνεται η κατακρατηση υγρου στις τρυπες του αερα. Αν ειναι δικο μου θεμα θα το βρω καποιο στιγμη. Αλλα ναι ειμαι και λιγο περιεργος να δω αν υπαρχει αλλος ατμοποιητης παρομοιος χωρις τετοιες ευαισθησιες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084073 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34858 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 54 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9398 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135674 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476260 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114624 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2340 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 909 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271087 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1501 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos