vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές

Αποσυνδεδεμένος Dep-ON

  • ***
  • 900
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί-Ζω ProVari+Iatty+GG Stealth+Zeus+DVW
Απ: Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές
« Απάντηση #30 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 18:19 »
Παίδες,αφού παρέλαβα τον Xtar WP2-II και έβαλα στο αριστερό "κελί" μπαταρία για φόρτιση,με το διακόπτη,στο πίσω μέρος, στη θέση 1 ξεκίνησε η φόρτιση,μια χαρά, ώσπου μετά από κάποια ώρα το λεντάκι άρχισε να αναβοσβήνει(πράσινο-κόκκινο)..

στο δεξί κελί που δοκίμασα υπό τις ίδιες συνθήκες το λεντάκι γίνεται πράσινο όταν ολοκληρωθεί η φόρτιση(μια χαρά δηλαδή)

επειδή δεν μου έχει ξανατύχει σε τέτοιου είδους φορτιστές(να αναβοσβήνει το λαμπάκι) έστειλα μέιλ στον πωλητή (ebay) περιγράφοντας του τη συμπεριφορά του φορτιστή και σας παραθέτω την απάντησή του(το κάνω γιατί δεν συμφωνεί με τα προαναφερόμενα των φίλων συνατμιστών,σχετικά με την λειτουργία του διακόπτη)

Dear tiftiants,

Hi,
On the charger top right hand side have a selector, it can be choose how many batteries when you charged, if you charge two batteries please turn it to 2, if charge one please turn it to 1, normally the signal light will show red when you charging and after finished the signal light will changed to green, please try it again, if there still have any problem, please let me know, thanks.

- e1shop09

Ξέρει κανείς αν στέκει; :dontknow:
Έκανα φόρτιση υπό τις ίδιες συνθήκες,με τον διακόπτη στη θέση 2 (μια κάθε φορά και δυο μαζί)και δεν αναβοσβήνει... :hmmm:


ο δικος μου στην θεση 1....φορτιζει κανονικα ....και στα δυο κελια .....αλλα τις μικρες 10440...αλλες δεν εχω δοκιμασει... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές
« Απάντηση #31 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 18:28 »
Παίδες,αφού παρέλαβα τον Xtar WP2-II και έβαλα στο αριστερό "κελί" μπαταρία για φόρτιση,με το διακόπτη,στο πίσω μέρος, στη θέση 1 ξεκίνησε η φόρτιση,μια χαρά, ώσπου μετά από κάποια ώρα το λεντάκι άρχισε να αναβοσβήνει(πράσινο-κόκκινο)..

στο δεξί κελί που δοκίμασα υπό τις ίδιες συνθήκες το λεντάκι γίνεται πράσινο όταν ολοκληρωθεί η φόρτιση(μια χαρά δηλαδή)

επειδή δεν μου έχει ξανατύχει σε τέτοιου είδους φορτιστές(να αναβοσβήνει το λαμπάκι) έστειλα μέιλ στον πωλητή (ebay) περιγράφοντας του τη συμπεριφορά του φορτιστή και σας παραθέτω την απάντησή του(το κάνω γιατί δεν συμφωνεί με τα προαναφερόμενα των φίλων συνατμιστών,σχετικά με την λειτουργία του διακόπτη)

Dear tiftiants,

Hi,
On the charger top right hand side have a selector, it can be choose how many batteries when you charged, if you charge two batteries please turn it to 2, if charge one please turn it to 1, normally the signal light will show red when you charging and after finished the signal light will changed to green, please try it again, if there still have any problem, please let me know, thanks.

- e1shop09

Ξέρει κανείς αν στέκει; :dontknow:
Έκανα φόρτιση υπό τις ίδιες συνθήκες,με τον διακόπτη στη θέση 2 (μια κάθε φορά και δυο μαζί)και δεν αναβοσβήνει... :hmmm:

Δεν πρέπει να ισχύει αυτό που σου είπαν. Σου παραθέτω μιά πρόταση απ΄τη σελίδα: http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?323237-Selbuilt-Review-of-the-Xtar-WP2-II-Li-ion-Charger, όπου αναφέρει τη σημασία του διακόπτη στις θέσεις  2-1-0.

"Here's the interesting feature – the WP2-II features two charging currents (1A or 500mA), and an output to USB (for charging USB-based devices off a Li-ion cell).
Unfortunately, none of this is properly labelled – you set the switch to "2" for 1A charge, "1" of 0.5A charge, or "0" for USB output."

Αυτό που είχε γράψει δηλαδή ο KirFanis είναι το σωστό.

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές
« Απάντηση #32 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 18:29 »
Εχω και τους δύο. Ο uf  σταμάτησε την λειτουργια στη νια γραμμή τροφοδοσίας πάνω στο δίμηνο. Ο tr σταμάτησε τελειως πάνω στο χρονο.
Λοιπόν άνοιξα πριν κανα μήνα πρώτα τον uf. Δεν έχω δει πιο μπακάλικη συναρμολόγηση κατασκευή. Τα στοιχεία που χρησιμοποιούνται είναι από διαφορετικές τεχνολογίες όπως και οι κολλήσεις. Μάλλον χρησιμοποιούσαν ότι είχαν βολικό μπροστά τους κατα τη συναρμολόγηση στο πόδι.
Τωρα βλάβη προκλήθηκε πιστευω οεπειδή δουλευε σκληρά για αρκετες ώρες ή και μέρες, και από τη θερμοκρασία έφυγε η πάστα κόλησης που έχουν ρίξει με το κιλό. Αναγκάστηκα να κάνω ξανά τις περισσότερες κολλήσεις από την αρχή. Επ' ευκαιρία έφτιαξα να δουλεύουν και οι υποδοχές για τις μικρες 16340 και δουλεύει άψογα.
Τον tr  τον άνοιξα και αυτόν και μου φάνηκε ένα κλικ πιο σοβαρή η κατασκευή του. Πάντως βαρέθηκα να τον ψαξω περισσότερο και τον έστειλα στο συρτάρι.

Συμπέρασμα όταν δεν τους χρησιμοποιούμε δεν τους ξεχναμε στη πρίζα.
Δασκαλε που δίδασκες, τα γραφω και ακόμα είναι στη πρίζα ο uf χωρίς μπαταρία να φορτίζει :))



« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 02, 2011, 18:40 από sokin »

Αποσυνδεδεμένος tiftiants

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές
« Απάντηση #33 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 15:27 »
Φίλοι Aris,charas60 ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!
Κάποιος φίλος συνατμιστής που γνωρίζει περισσότερα;;; :dontknow:

@συντονιστές:μήπως καλύτερα να δημιουργηθεί καινούργιο νήμα με θέμα τη σωστή χρήση ή δυσλειτουργίες του συγκεκριμένου φορτιστή καθώς μπορεί να απασχολεί αρκετούς κατόχους συνατμιστές;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 03, 2011, 15:34 από tiftiants »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές
« Απάντηση #34 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 19:03 »
Συνήθως στο ίδιο θέμα είναι παρουσίαση, προβλήματα, αγορά κτλ. Αν κάνουμε ένα θέμα για κάθε τομέα, θα χαθούμε.

Αποσυνδεδεμένος tiftiants

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές
« Απάντηση #35 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 20:17 »
Συνήθως στο ίδιο θέμα είναι παρουσίαση, προβλήματα, αγορά κτλ. Αν κάνουμε ένα θέμα για κάθε τομέα, θα χαθούμε.

 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Απ: Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές
« Απάντηση #36 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 20:19 »
Sokin ευχαριστω πολυ!
Η αληθεια ειναι οτι πως οταν δεν τους χρησιμοποιω δεν τους αφηνω στην πριζα οποτε ισως να μην εχω μελλοντικα προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Dep-ON

  • ***
  • 900
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί-Ζω ProVari+Iatty+GG Stealth+Zeus+DVW
Απ: Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές
« Απάντηση #37 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 20:22 »
Φίλοι Aris,charas60 ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!
Κάποιος φίλος συνατμιστής που γνωρίζει περισσότερα;;; :dontknow:

@συντονιστές:μήπως καλύτερα να δημιουργηθεί καινούργιο νήμα με θέμα τη σωστή χρήση ή δυσλειτουργίες του συγκεκριμένου φορτιστή καθώς μπορεί να απασχολεί αρκετούς κατόχους συνατμιστές;


τελικά δεν ξέρουμε σίγουρα τι από τα δυο ισχύουν ... :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος tiftiants

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές
« Απάντηση #38 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 20:38 »
Φίλε Αρη του έστειλα το λινκ που παρέθεσε ο Charas60, και μου απάντησε τα παρακάτω

Hi sir,
I noted the link, this is multi functional charger, you can charging 12V for car or select one battery or two battery, so when you charging one battery and you need to select 1 to charge, or two batteries need select 2, you tested this function? if it still flashling i think it have some problem, you can return it to me for change new one or make refund, thanks.

- e1shop09

Σύμφωνα και με τα λεγόμενά του, τοποθετώντας το διακόπτη στη θέση 2, δεν εμφανίζει το φαινόμενο   που προανέφερα ... :dontknow: δείχνει να δουλεύει σωστά..
...τα Αγγλικά του πάντως, θυμίζουν Cetin  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Dep-ON

  • ***
  • 900
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί-Ζω ProVari+Iatty+GG Stealth+Zeus+DVW
Απ: Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές
« Απάντηση #39 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 21:24 »
Φίλε Αρη του έστειλα το λινκ που παρέθεσε ο Charas60, και μου απάντησε τα παρακάτω

Hi sir,
I noted the link, this is multi functional charger, you can charging 12V for car or select one battery or two battery, so when you charging one battery and you need to select 1 to charge, or two batteries need select 2, you tested this function? if it still flashling i think it have some problem, you can return it to me for change new one or make refund, thanks.

- e1shop09

Σύμφωνα και με τα λεγόμενά του, τοποθετώντας το διακόπτη στη θέση 2, δεν εμφανίζει το φαινόμενο   που προανέφερα ... :dontknow: δείχνει να δουλεύει σωστά..
...τα Αγγλικά του πάντως, θυμίζουν Cetin  ;D ;D ;D


τι να πω ...ξερει άραγε αυτός ...ή ειναι μονο έμπορος.... :hmmm: :hmmm:    να ρωτήσουμε καλύτερα κανέναν ποιο σχετικό απο το φορουμ ... :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές
« Απάντηση #40 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 21:31 »
Φίλε Αρη του έστειλα το λινκ που παρέθεσε ο Charas60, και μου απάντησε τα παρακάτω

Hi sir,
I noted the link, this is multi functional charger, you can charging 12V for car or select one battery or two battery, so when you charging one battery and you need to select 1 to charge, or two batteries need select 2, you tested this function? if it still flashling i think it have some problem, you can return it to me for change new one or make refund, thanks.

- e1shop09

Σύμφωνα και με τα λεγόμενά του, τοποθετώντας το διακόπτη στη θέση 2, δεν εμφανίζει το φαινόμενο   που προανέφερα ... :dontknow: δείχνει να δουλεύει σωστά..
...τα Αγγλικά του πάντως, θυμίζουν Cetin  ;D ;D ;D

Δεν θέλω να κάνω τον ειδικό γιατί δεν είμαι, αλλά ο άνθρωπος μου φαίνεται άσχετος. Αν δείτε και στη πρώτη σελίδα του θέματος, στον πίνακα φαίνεται ότι για 18650 μπαταρίες ο διακόπτης είναι στη θέση 2 και για 18350 στη θέση 1.

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές
« Απάντηση #41 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 21:33 »
Ρε παιδιά μήπως ισχύουν και τα δύο; :hmmm: Αν δώσει έξοδο 500mah δεν μπορεί να φορτίσει 2 μπαταρίες ταυτόχρονα σωστά; Οπότε τον ρυθμίζεις να δώσει 1Α για να φορτίσει 2 μπαταρίες. Μπορεί και να λέω βλακείες όμως... :idiot1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος tiftiants

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές
« Απάντηση #42 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 21:37 »
..μα υποτίθεται ότι τα δυο κελιά είναι ανεξάρτητα και κατά την διαδικασία φόρτισης.. :confused1:

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές
« Απάντηση #43 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 21:38 »
..μα υποτίθεται ότι τα δυο κελιά είναι ανεξάρτητα και κατά την διαδικασία φόρτισης.. :confused1:
Ε είδες που λέω βλακείες τελικά;  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Dep-ON

  • ***
  • 900
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί-Ζω ProVari+Iatty+GG Stealth+Zeus+DVW
Απ: Xtar WP2-II vs Trustfire TR(001-3) vs Ultrafire WF-139 φορτιστές
« Απάντηση #44 στις: Νοεμβρίου 04, 2011, 13:41 »
..μα υποτίθεται ότι τα δυο κελιά είναι ανεξάρτητα και κατά την διαδικασία φόρτισης.. :confused1:



 :bye:φίλε tiftiants..... δοκίμασα στον XTAR..με 14500.....και μου αναβόσβηνε το ένα κανάλι και μενα  ...το αριστερό ...στην θέση 1....το έβαλα στο 2...και όλα καλά... τυχαίο...δεν νομίζω   :nope:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 956 110858 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:36
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160096 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146509 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303345 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12820 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 193 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530906 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201501 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801718 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11097 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41036 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet