vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

XTAR – VC4 (Li-ion / Ni-MH) Battery Charger

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
XTAR – VC4 (Li-ion / Ni-MH) Battery Charger
« στις: Αυγούστου 03, 2016, 19:24 »
XTAR – VC4 (Li-ion / Ni-MH) Battery Charger





[justify]Μου έκανε εντύπωση πως τόσο καιρό δεν είδα νήμα του συγκεκριμένου φορτιστή. Και τ' όνομα αυτού: VC4. Ένας πολύ όμορφος φορτιστής μπαταριών (Li-ion / Ni-MH) από την XTAR. Δεν θα κουράσω καθόλου γιατί ούτως ή άλλως δεν μπορώ και να εμβαθύνω όπως πρέπει, (γι΄ αυτή τη δουλειά είναι χρήσιμα άλλα αγαπητά μέλη, βλ. camber & microchip κ.α.). Λοιπόν, θα είμαι επιγραμματικός και θα μιλήσω ως ατμιστής-καταναλωτής.[/justify]

[justify]Πρώτα απ' όλα, μπορούμε να δούμε όλες τις βασικές πληροφορίες για τον XTAR – VC4 στη σελίδα xtarlight.com. Επίσης, για όσους θέλουν την κάθε λεπτομέρεια αλλά και να εμβαθύνουν, πατάμε εδώ.[/justify]

[justify]Μέσα στη συσκευασία, βρίσκουμε τη μικρή κάρτα εγγύησης, το user manual, το καλώδιο usb, και φυσικά τον φορτιστή vc4, μέσα σε μία όμορφη υφασμάτινη θήκη μεταφοράς. Ο φορτιστής τροφοδοτείται μέσω τού καλωδίου usb (θηλυκός ακροδέκτης DC) στην είσοδο (5V – 2,1A). 4 θέσεις μπαταριών και, φόρτιση μέχρι 1Α για 2 κανάλια (ακριανές θέσεις / δεξιά κι αριστερά) και 0,5Α για 4 κανάλια (ή τις 2 μεσαίες θέσεις), και ασφαλώς μιλάμε πάντα για μπαταρίες NiMH και LiIon. Προσωπικά τον έχω λειτουργήσει μόνο για φόρτιση μπαταριών 18650. Επίσης, η σύνδεση ρεύματος έγινε μόνο από παροχή 220V AC και αξίζει να σημειώσω κάτι που πολλοί δεν το προσέχουμε. Έχω 2 power adapter usb. Ο ένας είναι 0,5Α κι ο άλλος 1Α. Αν και είναι διαφορετικού χρωματισμού (μαύρος & άσπρος), παρ' όλα αυτά τους χρησιμοποιώ και τους 2, πράγμα που πολλές φορές με μπερδεύει. Καλό θα είναι να χρησιμοποιούμε από 1Α μέχρι 2,1Α που φτάνει ο VC4. [/justify]

[justify]Η οθόνη του είναι μεγάλη, ευδιάκριτη και φωτιζόμενη. Πιστεύω πως είναι και πάρα πολύ όμορφη αισθητικά. Πολλές και χρήσιμες ενδείξεις, 3 βασικά όργανα ενδείξεων: ρεύματος φόρτισης, τάση μπαταρίας, mAh, κανάλι, τύπος μπαταρίας. Ο μπλε φωτισμός της οθόνης μετά από 2 λεπτά περίπου, χαμηλώνει σε ένταση. Επίσης, μπορούμε με το κεντρικό κουμπί (ch) να σβήσουμε την οθόνη ή να την ενεργοποιήσουμε. Με το ίδιο κουμπί, εάν φορτίζουμε πάνω από 2 μπαταρίες, επιλέγουμε ποια κανάλια θα εμφανίζονται στα όργανα μέτρησης της οθόνης. Τέλος, υπάρχουν 4 φωτεινές ενδείξεις στην κορυφή των θέσεων φόρτισης μπαταριών (CH1, CH2, CH3, CH4). Όταν η μπαταρία-ες φορτίζει, η ένδειξη είναι κόκκινη, μόλις ολοκληρωθεί η φόρτιση, η ένδειξη-εις γίνεται πράσινη.[/justify]







[justify]Χαρακτηριστικά:[/justify]

[justify]
  • Apply to10440/14500/14650/16340/17670/18350/18490/18500/18650/18700/22650/25500/26650/32650 3.6V/3.7V lithium-ion type battery also AAAA/AAA/AA/A/SC/C/D Ni-MH type battery.
  • Each channel is independent. It can charge 2 completely different types of battery at once by automatically identifying the battery type and the charging mode.
  • 0V activation function, can wake up over discharged batteries.
  • Intelligent. Automatically choose TT/CC/CV which is the best charging method to charge Li-ion battery.
  • Optional charging currents 0,5A & 1,0A.
  • Intelligently identify input power.
  • Smartly identify bad batteries and notify the users.
  • Soft-start function avoids damage from large current while charging.
  • Suitable for IMR battery, small capacity battery and flat top battery.
  • Slots #1&#4 have wider bays which can handle 26650/flat 32650 without any problems.
  • Protections for overcharging, reverse polarity and short circuit.
[/justify]

[justify]Charge Parameter:[/justify]

[justify]
  • input: DC 5.0V 2.1A
  • Charge current options: 500mA x 4, 1000mA x 2
  • Cut off voltage for Li-ion: 4.2 ±0,05V
  • Cut off voltage for Ni-MH: 1.45V ±0.1V
  • Activation/TC Current: 100mA
  • Operating temperature: 0-40°C
  • Net weight: 210g
  • Size: L149,W115,H35mm
[/justify]

[justify]Συμπέρασμα χρήστη: Πιστεύω πως είναι μία καλή επιλογή. Η εταιρεία είναι χρόνια στο χώρο, και στους ατμιστές δεν είναι άγνωστη. Πάρα πολύ όμορφη οθόνη με πολλά χρήσιμα στοιχεία ενδείξεων, που δεν δυσκολεύει καθόλου στη χρήση του φορτιστή. Οι μπαταρίες δεν θερμαίνονται και ο χρόνος φόρτισης είναι μέσα σε λογικά πλαίσια. Σαν ποιότητα κατασκευής δεν μπορώ να ξέρω από τώρα. Οι πρώτες μου επαφές ήταν άριστες και τολμώ να πω, μία από τις πιο όμορφες συσκευές φόρτισης.[/justify]

[justify]Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε.[/justify]


Αποσυνδεδεμένος dimag093

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Run Silent , Run Deep
Απ: XTAR – VC4 (Li-ion / Ni-MH) Battery Charger
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 03, 2016, 20:36 »
Εύγε για την παρουσίαση
17 μήνες που τον χρησιμοποιώ είμαι απολύτως ικανοποιημένος.
Φορτίζω απροβλημάτιστα AAA , AA , C , D & 18650
Χρειάζεται όμως τροφοδοτικό switching της προκοπής με πραγματική ένταση εξόδου τα 2 αμπέρ και άνω , αλλιώς  για τους "βιαστικούς" δεν υπάρχει η δυνατότητα εκμετάλλευσης της ταχείας φορτίσεως του 1 αμπέρ στις θύρες 1 & 4
Επίσης τα ελάσματα σε όλες τις θύρες έχουν ακόμα εξαιρετική επαφή με τα στοιχεία (χρησιμοποιώ στο πλείστον την 1 & 4 με 18650)

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: XTAR – VC4 (Li-ion / Ni-MH) Battery Charger
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 03, 2016, 21:05 »
Μπράβο για την ωραία παρουσίαση. :thumpup:

Έχω αρκετούς μήνες τον μικρό αδερφό Xtar VC2 (με δύο θέσεις φόρτισης) και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Έχει κι αυτός πολλές χρήσιμες ενδείξεις και το πιο σημαντικό πόσα μιλιαμπερώρια θα "χωρέσουν" στην μπαταρία μέχρι το τέλος της φόρτισης.

Το μόνο μου παράπονο είναι ότι είναι αρκετά αργός στο φόρτισμα μιας και φορτίζει στα 0,5A την μία μπαταρία και όταν βάλω δύο πέφτει πολλές φορές στα 0,4Α ή και στα 0,35Α (ενώ ο Nitecore D4 (4 θέσεων) που έχω επίσης, φορτίζει 2 μπαταρίες στα 0,75Α και 4 μπαταρίες στα 0,35Α)

Το πρόβλημα αυτό ίσως να οφείλεται και στον αντάπτορα τοίχου που δίνει ρεύμα στον φορτιστή, που ενώ γράφει 5V - 2,1Α μάλλον δεν δίνει αυτά που γράφει.

Αποσυνδεδεμένος konmac

  • **
  • 405
  • Φύλο: Άντρας
Απ: XTAR – VC4 (Li-ion / Ni-MH) Battery Charger
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 03, 2016, 21:58 »
Υπάρχουν και άλλοι φορτιστές  που φορτίζουν στα 2000, τις 2 μπαταρίες και στα 1000, τις 4 μπ. 

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: XTAR – VC4 (Li-ion / Ni-MH) Battery Charger
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 03, 2016, 22:05 »
Το πρόβλημα αυτό ίσως να οφείλεται και στον αντάπτορα τοίχου που δίνει ρεύμα στον φορτιστή, που ενώ γράφει 5V - 2,1Α μάλλον δεν δίνει αυτά που γράφει.

Το πιθανότερο είναι ο αντάπτορας Μάκη,έχω τον ίδιο φορτιστή.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: XTAR – VC4 (Li-ion / Ni-MH) Battery Charger
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 06, 2016, 14:49 »
[justify]Ευχαριστώ πολύ όλους τους φίλους. Αυτό που ήθελα να συμπληρώσω στο θέμα είναι την αφορμή-αιτίες που έκανα την αγορά του συγκεκριμένου φορτιστή. Εδώ και αρκετούς μήνες χρησιμοποιούσα τον βολικό Nitecore UM20 (2 θέσεων) για τις 2 18650. Κάποια στιγμή ήρθε και το πλήρωμα του χρόνου, δεν είχα μετρήσει ποτέ πόσες φορτίσεις-αποφορτίσεις είχαν κάνει (μέσα σε διάστημα 6, 7 μηνών). Ώσπου σε κάποια τους φόρτιση, ο UM20 έδειξε στην οθόνη του “Err”, σταμάτησε δηλ. να τις φορτίζει και να έχω ένδειξη %.[/justify]

[justify]Επάνω στην αναζήτηση και σύγκριση απλών φορτιστών είδα ξανά και το συγκεκριμένο βίντεο (βέβαια, εδώ βλέπουμε τον VC2, όμως επιβεβαιώνω τα ίδια και για τον VC4). Δεν θέλω να εκτεθώ σε εξηγήσεις που δεν μπορώ να κάνω,  όμως μπορώ σήμερα να επιβεβαιώσω αυτά που δείχνει. Σήμερα τους έβαλα να φορτίσουν μία 18650 ενώ ήταν 50% αποφορτισμένη. Ο UM20 έβγαλε “Err” και κατόπιν ο VC4 την επανέφερε στη διαδικασία φόρτισης, όπου και ολοκληρώθηκε πίσω στον UM20. [/justify]


Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: XTAR – VC4 (Li-ion / Ni-MH) Battery Charger
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 06, 2016, 22:39 »
Το πιθανότερο είναι ο αντάπτορας Μάκη,έχω τον ίδιο φορτιστή.

Τί αντάπτορα χρησιμοποιείς εσύ;

Αν έχεις κανένα λινκ για κάποιον που να δίνει 5V, 2Α αληθινά και όχι εικονικά ποστάρισέ το. :)

Αποσυνδεδεμένος metalergr

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
    • mobilescoupons
Απ: XTAR – VC4 (Li-ion / Ni-MH) Battery Charger
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 12, 2016, 14:18 »
Γεια σας παιδιά.
Εγώ αγόρασα απο Gearbest το συγκεκριμένο αντάπτορα και νομίζω οτι κάνει μια χαρά την δουλεια του.
http://www.gearbest.com/chargers-cables/pp_350599.html
Στον XTAR-VC4 με 2 μπαταρίες δίνει 1Α σε κάθε κανάλι , ενώ με 4 μπαταρίες δίνει 0,5Α. Επιπλέον τον αγόρασα για τις τεσσερις εξόδους USB που έχει από τις οποίες οι 2 ειναι στα 2,1Α και 2 στα 1Α.

 
 

Αποσυνδεδεμένος mpeos

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: XTAR – VC4 (Li-ion / Ni-MH) Battery Charger
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2016, 00:41 »
αλλαζω το ποστ μου και εχω να ρωτησω κατι . εβαλα ανταπτορα απο τον  Κινητο p8 lite αναβαν μονο τα κοκκινα ledakia για  και δεν γινανε πρασινα να ανοιξει η οθονη λογικα εχει καποιο θεμα? διαβασα οτι καποια στιγμη γινονται πρασινα και αναβει η οθονη γιατι καποια τεστ αλλα δεν αλλαξε τιποτα
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 20, 2016, 01:10 από mpeos »

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: XTAR – VC4 (Li-ion / Ni-MH) Battery Charger
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2016, 10:37 »
Παρακολουθησε αυτο το βιντεο παρουσιασης και τσεκαρε απο το 4ο λεπτο και μετα που τον συνδεει με το ρευμα για να δεις τι γινεται.. Αν η οθονη δεν ανοιγει τοτε κατι φταιει.. Ελεγξε την καλωδιωση και αν μπορεις χρησιμοποιησε αλλο τροφοδοτικο.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 20, 2016, 10:44 από Colton50 »

Αποσυνδεδεμένος Stratos Xilog

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: XTAR – VC4 (Li-ion / Ni-MH) Battery Charger
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2016, 18:37 »
Συνεπως ξερουμε καποιο ελληνικο καταστημα για αγορα ανταπτορα σε πραγματικη εξοδο 2.1Α ??

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: XTAR – VC4 (Li-ion / Ni-MH) Battery Charger
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 17, 2016, 21:47 »
[justify]Αν μπορεί κάποιο αγαπητό μέλος να με βοηθήσει. Μπορώ να βάλω power adapter usb 5A ή είναι πάνω από ό,τι χρειάζομαι; [/justify]

Ρωτάω γιατί με τους 0,5 και 1Α ο χρόνος φόρτισης είναι μεγάλος αλλά ανεκτός, όμως όταν βάλω π.χ. 1 χ 26650 ή 2 χ 18650, ο χρόνος φόρτισης όχι μόνο μεγαλώνει αλλά κλατάρει. Τα Αμπέρ πέφτουν (ακόμα και στα 0,4Α).  

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: XTAR – VC4 (Li-ion / Ni-MH) Battery Charger
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 17, 2016, 23:07 »
Kαι φυσικά μπορείς το ίδιο έκανα και γω. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: XTAR – VC4 (Li-ion / Ni-MH) Battery Charger
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 18, 2016, 12:41 »
[justify]@makis66, καλημέρα. Ευχαριστώ πολύ για άλλη μια φορά, (οφείλω να πω πως, από την 1η μου μέρα σαν ατμιστής και μέλος, πάντα είσαι εδώ για βοήθεια). [/justify]

[justify]Για το θέμα του αντάπτορα. Δεν επέλεξα να πάω σε ατμιστικό κατάστημα αλλά σε συνοικιακό κατάστημα με ηλεκτρονικά εξαρτήματα, (όσοι φίλοι διαβάζουν, το προτείνω ανεπιφύλακτα, γιατί οι επιλογές είναι πολλαπλάσιες + πως κάτι παραπάνω μαθαίνεις). Λοιπόν, ο άνθρωπος που με εξυπηρέτησε ήταν ευγενέστατος και αναλυτικότατος, μάλιστα ήταν από τις φορές που μου έγινε παρατήρηση και το χάρηκα. Δεν μου πούλησε κάτι, αν πρώτα δεν δω τις επιλογές κι αν δεν κατανοήσω φυσικά την όποια επιλογή. Σωστότατος ο άνθρωπος. Θα επανέλθω στο θέμα. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: XTAR – VC4 (Li-ion / Ni-MH) Battery Charger
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 18, 2016, 12:54 »
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. :thank_you2:

Σίγουρα σε κατάστημα ηλεκτρονικών έχεις περισσότερες επιλογές, μιας και είναι πιο εξειδικευμένο σε θέματα φορτιστών.

Οι αντάπτορες τοίχου είναι μια πονεμένη ιστορία.

Έχω αρκετούς οι οποίοι ενώ γράφουν π.χ. 2,1A δεν μπορούν να δώσουν ούτε 1.

Αυτοί των κινητών πάλι είναι λιγότερο από 1Α.

Τελευταία πήρα 2 αντάπτορες από κίνα μεριά για τον VC2 που έχω, αφού διάβασα στα σχόλια ότι πράγματι δίνουν αυτά που υπόσχονται και πράγματι πλέον φορτίζω άνετα τις μπαταρίες μου με τα Α που μπορεί να δώσει ο φορτιστής και όχι ο αντάπτορας.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160016 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110818 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515443 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146503 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303314 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530881 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201490 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801699 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11095 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41018 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet