vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

191 επισκέπτες, 8 χρήστες
maprix, giorgos1999, camber, petr@n, Jorge, JohnDag, tibolaso, mathimatikos1966

Twitter

LiitoKala Lii-100 & Lii-202

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
LiitoKala Lii-100 & Lii-202
« στις: Απριλίου 10, 2016, 13:37 »
Φορτίζει Λιθίου 4.2V και 4.35V, LiFePO4, NiMH.
Υποστηρίζει μεγέθη από ΧΧ340 έως 32650, AAA, AA, Α, SubC, C, D.
Ρεύμα φόρτισης 0.5 ή 1Α.
Λειτουργία power bank με έξοδο 1Α.
Είσοδος micro-USB.
Διαστάσεις 112Χ38Χ29.5mm.
Βάρος 45.08 γραμμάρια και όχι Μικρό, που νομίζεις ότι θα φάω τη σκόνη σου άσχετε και θα παρασύρεις και τίποτα άβουλους ατμιστές στον όλεθρο.



Χαριστική βολή τα $4 και κάτι ψιλά.
Γέλασα και θυμήθηκα για έναν σαν τον Opus 3100 που είχε κυκλοφορήσει η ίδια εταιρεία.
Μπήκα στο lygte-info.dk να δω πόσο καλή είναι αυτή η LiitoKala.
Τα γελάκια μου κόπηκαν όταν είδα ότι ο Lii-100 είχε περάσει από τον πάγκο του Henrik.
Διάβασα, παρήγγειλα, παρέλαβα, φόρτισα ότι βρήκα μπροστά μου και άνοιξα νήμα για την πάρτι του μόνο.
Όταν κάτι έχει περάσει από τον ιερό πάγκο, δεν ακουμπάς ούτε βολτίμετρο, απλώς παραθέτεις το link.
http://lygte-info.dk/review/Review%20Charger%20LiitoKala%20Lii-100%20UK.html

Επειδή δεν θα εκτιμήσουν όλοι το άνοιγμα νήματος μόνο για παράθεση link, θα γράψω και 2 κουβέντες.


Λειτουργία
Ο πίνακας χειρισμού και ενδείξεων, περιλαμβάνει ένα (1) πιεστικό διακόπτη στιγμιαίας ενεργοποίησης επισημασμένο με το προσωνύμιο "SELECT", τέσσερεις (4) χρώματος κυανού και δύο (2) χρώματος πορτοκαλί φωτεινές ενδείξεις αποτελούμενες από ηλεκτρονικές λυχνίες τύπου "led".



Με παρατεταμένο πάτημα του μπουτόν, επιλέγουμε 0.5Α ή 1Α φόρτιση.
Η ένδειξη γίνεται με τα 2 πορτοκαλί φωτάκια.
Με στιγμιαίο πάτημα, επιλέγουμε την μπαταρία (1.20V, 3.20V, 3.70V, 3.85V).
Η ένδειξη με τα 4 μπλε.
Αν τοποθετήσουμε NiMH μπαταρία, την καταλαβαίνει και επιλέγει αυτόματα.
Κατά την διάρκεια της φόρτισης, τα μπλε μας δείχνουν την πρόοδο (25%, 50%, 75%, 100%).
Αν πατήσουμε στιγμιαία το μπουτόν, μας δείχνου για λίγη ώρα την επιλεγμένη τάση και επιστρέφουν σε λειτουργία προόδου.
Η λειτουργία power bank ξεκινάει αυτόματα και δεν διαθέτει προστασία υπερεκφόρτισης.
Διαθέτει όμως τα 4 μπλε και εμείς την γνώση ότι τα ενδεικτικά φόρτισης είναι επί της ουσίας βολτόμετρα.


Επί προσωπικού
Είναι multi-chemistry, γιατί μπορεί να φορτίσει οποιαδήποτε μπαταρία είναι στο οπτικό μας πεδίο.
(Αν προνοήσαμε να κρύψουμε τις NiMH PP3).

Η μέθοδος τερματισμού φόρτισης στις NiMH είναι από μόνη της λόγος κατοχής και χρήσης του φορτιστή.

Είναι τσέπης, γιατί έχει είσοδο micro-USB.
Δεν χρειάζεται να κουβαλάμε και τροφοδοτικό, βρίσκουμε και στον ISS.

Μαζί με μία 18650 υπερδιπλασιάζουμε την αυτονομία του MiniVolt.

Η αρνητική επαφή απομακρύνεται έως 70mm από την θετική.
Ότι βυζί ρόγα μπ#&#σουτσούνι κι αν έχει η XX650, θα χωρέσει.
Θα χωρέσει και η προστατευμένη, ότι κύκλωμα προστασίας κι αν κουβαλάει μέσα της.
Όταν δει 0V φορτίζει με 3mA (η προστατευμένη που λέγαμε).

Η πρόοδος φόρτισης με τα 4 led λειτουργεί με σχετική αξιοπιστία ακόμη και στις NiMH.

Ζεσταίνεται λιγότερο απ’ ότι περίμενα για το μέγεθός του.
Τα σημεία που παράγουν ζέστη έχουν ελάχιστη επαφή με την μπαταρία.

Η γραμμική φόρτιση στις Λιθίου ποτέ δεν με ενθουσίασε.
Πλην όμως έχεις το κεφάλι σου ησυχότερο σε low-end φορτιστές.

Μπορούμε να κάνουμε "ανεπιτήρητη" ή "ολονύχτια" φόρτιση, γιατί δεν έχει λειτουργία trickle charge.

Η συσκευασία είναι οικολογική και με σεβασμό στην τσέπη μας.


Τα σώψυχα
6 μικρές βίδες, αμαρτία να μην δούμε τα μέσα του.





Πάρα πολύ καλή ποιότητα, καμία σχέση με $4.
Το ζουμί (U1) του φορτιστή, είναι ανώνυμο.
Προσπάθησα με ξύσιμο μπας και φανεί κάνα νούμερο, μπααα…



Ο φορτιστής ενδείκνυται για τροποποιήσεις.
Δείχνουν προφανή τα εξαρτήματα μέτρησης τάσης και ρεύματος, αλλά χωρίς το datasheet του U1, άστο καλύτερα.


Σούμα
Χρειάζεται μεγάλο θάρρος για να γράψεις ότι ένας φορτιστής των 4ων δολαρίων καλύπτει τις ανάγκες φόρτισης ενός ατμιστή και μάλιστα με ποιοτικό υλικό, ιδιαίτερα σε εποχές που η μέτρηση της εσωτερικής αντίστασης είναι must και η τρομολαγνεία ισοπεδώνει οποιαδήποτε προσπάθεια λογικής συζήτησης και ενημέρωσης.
Μεγάλο μπορεί να έχω, αλλά όχι θάρρος.
Θα περιοριστώ στο συμπέρασμα ότι πρόκειται για πολύ καλό φορτιστή και power bank.
Μου αρέσει και χωρίς την παράμετρο της τιμής.


http://www.teomav.gr/2016/01/liitokala-lii-100.html#.VvLKiDHLJXg
Και σε επιλεγμένα κινέζικα ισόπς.









Όσοι φοβούνται το άτμισμα με ασφαλούς χημείας, μπορούν να τις χρησιμοποιούν για να φορτίζουν πολυμερισμένα εγγυημένης χημείας.



Εδώ θα βρείτε την παρουσίαση του Lii-202
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 06, 2017, 22:47 από e-spy »

Αποσυνδεδεμένος ikaros1

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: LiitoKala Lii-100
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 10, 2016, 15:02 »
Απο οτι βλεπω στο ρεβιου τις παει πανω απο 4,2 !!Τις μετρησες με πολυμετρο?

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: LiitoKala Lii-100
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 10, 2016, 15:33 »
Τις μέτρησα στην φόρτιση και τις βρήκα κάτω από 4.25V.
Πέντε λεπτά μετά την λήξη της φόρτισης, τις βρήκα 1-2 εκατοστά του Βολτ χαμηλότερα.
Οι προδιαγραφές των μπαταριών είναι για μέγιστη τάση 4.20V ±0.05V.
Εκτός από αυτό, κάθε ένα 0.01V στα 4.20V είναι 0.25% +0, οπότε θέλω και το ανάλογο πολύμετρο.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: LiitoKala Lii-100
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 10, 2016, 17:54 »
Που απευθύνομαι για να βάλω διαφήμιση εμπορίου λευκής σαρκός και German Gold Bonds στη φωτό του πρώτου ποστ?

Άψογος Σερ Τσιπ. Όπως πάντα! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: LiitoKala Lii-100
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 10, 2016, 18:23 »
Παρατηρήσεις:
Εξαιρετική όπως πάντα η παρουσίαση, αλλά εδώ κατάλαβα όλα όσα έγραψες, μικρέ Τσιπ. Αυτό με κάνει να ανησυχώ. Ανέβηκε ξαφνικά ο δείκτης νοημοσύνης μου, ή εσύ έπαθες κάτι;  :hmmm:

Γι΄αυτόν τον κύριο, που δίνεις στεγνά στο λινκ...έχω να πω ότι του έκανες τα μούτρα κρέας!  :)) 8) Παίρνω  :popcorn: κι αναμένω την αντεπίθεσή του. 

Ο φορτιστής ανέλπιστα είναι πολύ καλός για τα λεφτά του. Ο,τι πρέπει για δεύτερος για μας τους παλιούς, ή για πρώτος για τους νέους ατμιστές. 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: LiitoKala Lii-100
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 10, 2016, 18:39 »
Και με 4$ αγοράζεις 2-3 και φορτίζεις τον στόλο ταυτόχρονα.

Αποσυνδεδεμένος tzanampeths

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: LiitoKala Lii-100
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 10, 2016, 20:32 »
Ευχαριστούμε για την παρουσίαση. Έλυσε το πρόβλημα της φόρτισης στις εκδρομούλες  :-;

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: LiitoKala Lii-100
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 11, 2016, 00:03 »
Ναι... γειά σας!
Πολύ ωραία η εκπομπή σας και συγχαρητήρια!
Την παρακολουθούμε κάθε μέρα με όλη την οικογένεια κύριε Αυτιά μου και πάλι συγχαρητήρια.

Δεν ενδιαφέρομαι για το δώρο, απλά ήθελα να σας συγχαρώ εκ μέρους όλων εμάς των αναξιοπαθούντων της κοινωνίας, έτσι που μας κατάντησαν κύριε Παπαδάκη μου, οι αλήτες, και δεν καταλαβαίνουμε πλέον τίποτα από αυτά που γράφετε, οι άχρηστοι αναλφάβητους μας κατάντησαν, δεν υποννοώ τίποτα για σας καλέ μου κύριε, αλλά να, όταν πάω να αγοράσω στοκ μπαταρίες τους πετάω καμιά παράγραφο απ' αυτά τα ωραία τα επιστημονικά που λέτε στην εκπομπή σας, και με κοιτάνε σα να κατέβηκα από τον Άρη κύριε Λιάγκα μου, ζωή να 'χετε κι εσείς και η ωραιοτάτη σύζυγος, φτου, φτου...

Οι αλήτες...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: LiitoKala Lii-100
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 11, 2016, 00:26 »
Ελα, ομολόγησε. Ζηλεύεις τον μικρό Τσιπ, διότι είναι ο μόνος που λύνει και δένει ένα τσιπ, το προσαρμόζει σε μαύρα κουτιά, το βράζει, πίνει το ζουμί του (ρεζουμάρει δηλαδή) και στο τέλος είναι ο μόνος που δεν τον καταλαβαίνει κανείς, αλλά όλοι λένε πόσο όμορφα και σωστά τα λέει. 

Επί το έργον (ον topic) στο λινκ του μικρού Τσιπ, ο teomav έχει τον φορτιστή 10 ευρά, η gearbest 4, στη FT δεν τον βρήκα. 
Αν δεν πάσχει από το σύνδρομο του xtar usb (σε 3-5 μήνες υποχωρούσε η θύρα usb στο εσωτερικό του φορτιστή και αχρηστευόταν) τότε μιλάμε για πολύ καλή αγορά. 

Αποσυνδεδεμένος chris4

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: LiitoKala Lii-100
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 20, 2016, 13:01 »
Καλησπέρα σε όλους. Ειμαι νέος ατμιστής και κάτοχος του Lii-100 (αγορασμένο από teomav μαζί με 2 Samsung 30q). Φορτίζω αποκλειστικά 18650 λιθίου και μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος από τον φορτιστή.
Η χρήση του είναι πολύ απλή, εισάγεις την μπαταρία, στην αναγνωρίζει αυτόματα (αναφέρομαι σε λιθίου 3,7V) και αυτόματα φορτίζει με προεπιλεγμένα τα 0,5Α.
Δεν παρατήρησα ιδιαίτερη αύξηση της θερμιοκρασίας σε μπαταρία (σχεδόν καθόλου) και σε φορτιστή. Δεν έχω εξοπλισμό για να μετρήσω ποιοτικά και ποσοτικά στοιχεία που αφορούν στη φόρτιση με τον Lii-100 αλλά με καλύπτει πλήρως σε αυτό που χρειάζομαι (ασφαλής φόρτιση 18650 λιθίου).
Το μόνο μικρό θέμα με τον φορτιστή είναι οτι ορισμένες φορές κατά την εισαγωγή της μπαταρίας δεν γίνεται καλή επαφή με τον φορτιστή. Λύνεται εύκολα ανασηκώνοντας λίγο την πλευρά προς τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας που πατά στον συρόμενο αρνητικό πόλο του φορτιστή.
Αν μου επιτρέπετε δύο ερωτήσεις (είμαι νέος και δεν θέλω να κανω μαλ...)
1. Φορτίζω με φορτιστή τοίχου 5V/850mA. Μπορώ να επιλέξω 1Α φόρτιση (να μου φορτίζει δηλαδή με 0,85Α αντί για 0,5Α)?
2.Έχω φορτιστή τοίχου 5V/2A από tablet. Μπορώ να το χρησιμοποιήσω ή θα κάνω ζημιά στον Lii-100 (στον φορτιστή αναφέρεται σαν input 5V/1A)? 
Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: LiitoKala Lii-100
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 20, 2016, 16:40 »
1. Φορτίζω με φορτιστή τοίχου 5V/850mA. Μπορώ να επιλέξω 1Α φόρτιση (να μου φορτίζει δηλαδή με 0,85Α αντί για 0,5Α)?
2.Έχω φορτιστή τοίχου 5V/2A από tablet. Μπορώ να το χρησιμοποιήσω ή θα κάνω ζημιά στον Lii-100 (στον φορτιστή αναφέρεται σαν input 5V/1A)? 
Βάλε το 5V/2A και φόρτισε με 1Α

Αποσυνδεδεμένος chris4

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: LiitoKala Lii-100
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 20, 2016, 18:24 »
Thanks.

Αποσυνδεδεμένος JOHNLFC66

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: LiitoKala Lii-100
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 26, 2016, 14:21 »
Βάλε το 5V/2A και φόρτισε με 1Α

Σήμερα τον παρέλαβα κι εγώ. Τον έβαλα να φορτίσει μια sony vtc4 που έχω και μπαίνοντας να ρίξω μια ματιά στο νήμα, είδα την απορία του Chris4, όπως και την απάντηση. Φυσικά επειδή δεν έχω ιδέα π' αυτά τα πράγματα, δε κατάλαβα λέξη. Έχει διαφορά αν επιλέξω 0.5A ή 1A? Το έχω βάλει στο 1Α.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2016, 14:42 από JOHNLFC66 »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: LiitoKala Lii-100
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 26, 2016, 15:53 »
Στο 1Α θα φορτίσει πιο γρήγορα από 0,5Α.
Η απάντηση αναφερόταν στο τροφοδοτικό του φορτιστή, όσο πιο πολύ μπορεί να δώσει σε Α τόσο καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος Timewarper

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: LiitoKala Lii-100
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 14, 2016, 02:49 »
Εχω αγορασει αυτο τον φορτιστή αφου ειδα το θεμα εδω.

Μια ερώτηση:
Tι επιλεγω για να φορτίσω αυτη τη μπαταρια που εχω παρει για το istick pico?
Samsung INR18650-30Q - 3000mah Nom. - Flat top

Και ποσο παιρνει η φόρτιση περιπου? Θα το καταλαβω οταν φορτίσει?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135718 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084163 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34900 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 84 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9442 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476369 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114660 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1289 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2343 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271125 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos