vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

129 επισκέπτες, 10 χρήστες
Doubt, manoslykos, john67, Nikrom, Koggiot, Tsimio, Jorge, yorgoss, chara22, Lazy Dog

Twitter

Υγρά ELiquid France

Αποσυνδεδεμένος jim83gr

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #30 στις: Αυγούστου 10, 2015, 02:17 »
Γεια σας παιδια...εχω δοκιμασει σχεδον ολη την σειρα της εταιριας και μπορω να πω οτι εχει υγρα για ολα τα γουστα σε εξαιρετικη ποιοτητα.οσο για τους απογοητευμενους,η γευση ειναι υποκειμενικη και στον καθενα μας αρεσουν αλλα πραγματα αρα...επισης ειναι πολυ σημαντικο ο ατμοποιητης και το στησιμο στην αποδοση και ευκρινεια της καθε γευσης που δοκιμαζουμε...αποψη μου σε σχεση τιμης ποιοτητας παρα πολυ καλα υγρα :yes:

Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #31 στις: Αυγούστου 11, 2015, 15:48 »
Πήρα το supreme στα 6mg και το δοκίμασα στον subtank mini με την 1.5 αντίσταση. Πρώτες τζούρες στην μεσαία τρύπα και έρχεται η γεύση καρύδας και μπισκότου σε παρόμοια ένταση. Η καρύδα δεν είναι τόσο έντονη όσο σε άλλα υγρά όπως το vamp vape και έτσι δεν γίνται μπουχτιστική αλλά αφήνει το χαρακτηριστικό της τελείωμα ήπιο. Το μπισκότο έρχεται και δένει ωραία. Καπνικό κομμάτι δεν κατάλαβα, όπως και τη βανίλια, όμως κάπως φάινεται ότι υπάρχουν εκεί και άλλες γεύσεις. Το όλο σύνολο φέρνει κάτι σε καπνικό όπως ειπώθηκε. Πρόκειται για πολύ καλό υγρό. Στα 10 και 12 watt δεν είδα ιδιαίτερες διαφορές στη γεύση. Ντουμάνι και χτύπημα καλό. 9/10  :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #32 στις: Αυγούστου 13, 2015, 22:28 »
Αρκετές μέρες πριν, με ενημέρωσαν τα παιδιά στο Vape Corner ότι περίμεναν κάποια νέα γαλλικά υγρά, τα France Eliquid. Παρόλο που επειδή υπήρχε άλλο ημιτελές project, θα αργούσα λίγο να τα δοκιμάσω, μπήκα να κάνω μια έρευνα. Η εταιρεία λοιπόν φτιάχνει κάμποσες γεύσεις, αλλά ως σελίδα δεν είναι και πολύ οργανωμένη. Σε αρκετές περιπτώσεις, χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω μετάφραση καθώς το πιάνο, τα γαλλικά και το μπαλέτο δεν είναι τα δυνατά μου σημεία, αλλά τελικά μια άκρη την έβγαλα. Το πρώτο που μου φάνηκε παράξενο, ήταν οι αναλογίες. Σύμφωνα με την εταιρεία, τα υγρά περιέχουν 72%PG - 23%VG, αλκοόλ και άρωμα. Σύμφωνα με το mpixlimpidi και με τις ετικέτες στα ελληνικά που έχουν τα μπουκαλάκια, τα υγρά είναι 50-50. Σύμφωνα με την γευστική τους συμπεριφορά, πράγμα που θα εξηγήσω παρακάτω, εγώ νομίζω ότι είναι 60+%VG. Ας τα δούμε λοιπόν, όσα τουλάχιστον έπεσαν στα χέρια μου.

Premium Relax, 6mg, Phenomenon Zest, Ni200 TC, 0.28mm, MC 2.4mm, 0.12Ω

Καπνικό με καφέ, μπισκότο και βανίλια, είναι οι γεύσεις που μας υπόσχεται η εταιρεία. Πράγματι, ανοίγοντας το μπουκαλάκι, το άρωμα θυμίζει μπισκότο βανίλιας βουτηγμένο σε ζεστό καφέ. Υπάρχει και ένα έντονα γλυκό, σχεδόν αλκοολούχο άρωμα, αλλά μάλλον προέρχεται από τη βανίλια. Έβαλα λοιπόν υγρό στον ατμοποιητή μου και ξεκίνησα. Γλυκιά γεύση μπισκότου και καφέ με στρογγυλές και ευχάριστες πινελιές βανίλιας είναι η περιγραφή που μπορώ να κάνω σε μια φράση. Οι γεύσεις είναι ισοδύναμες και καμία δεν υπερισχύει της άλλης, εκτός ίσως λίγο από το μπισκότο κατά την εκπνοή. Καπνικό στοιχείο δεν φαίνεται αυτόνομο μέσα στο υγρό, θεωρώ όμως ότι υπάρχει και ότι είναι υπεύθυνο για την αίσθηση και την υφή που έχει ο ατμός, καθώς και για κάποια καβουρντισμένα αρώματα τα οποία δύσκολο να οφείλονται στον καφέ. Στην εισπνοή από τη μύτη κυριαρχεί ο καφές και η βανίλια, ενώ στην εκπνοή ένα καβουρντισμένο άρωμα με συνοδεία μπισκότου. Παραγωγή ατμού μέτρια και δεν γνωρίζω αν είναι άνω ή κάτω του αναμενόμενου καθώς δεν έχω σαφή εικόνα για το ποια είναι η περιεκτικότητα τελικά. Το χτύπημα είναι ελαφρύ και απόλυτα ταιριαστό με το υγρό ενώ μια έντονη επίγευση μπισκότου και βανίλιας με δόσεις καφέ είναι αυτό που μας μένει για αρκετή ώρα αφού εκπνεύσουμε. Και εδώ έρχεται το μυστήριο της ιστορίας, καθώς παρόλο που πρόκειται για μια πολύ ωραία και απολαυστική ατμιστική σύλληψη, οι γεύσεις αποδίδονται «καταπιεσμένα» σαν να πρόκειται για υγρό με 70+VG, αλλά με την παραγωγή ατμού να παραπέμπει σε σαφώς μικρότερα ποσοστά VG. Νομίζω ότι κάτι σε 86/100 είναι δίκαιο.

Premium Jet Fresh, 6mg, Tobecco KF4, Kanthal D, 0.28mm, MC 2.4mm, 1.54Ω

Πράσινο Λεμόνι, Γλυκάνισος, Γλυκόριζα, μενθόλη και αχλάδι μας υπόσχεται η εταιρεία σε αυτό το υγρό. Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, τα πράγματα δεν είναι ευχάριστα. Ή μάλλον είναι, απλά θυμίζουν άλλες καταστάσεις. Έντονο το άρωμα του πράσινου λεμονιού, φέρνει στο μυαλό κάτι σε απορρυπαντικό πιάτων, ή για τους παλαιότερους «Μυρτώ» λεμόνι. Με ένταση επίσης έρχεται στη μύτη και η μενθόλη. Τα μενθολοειδή για μένα, δεν είναι ούτε ζέστη ούτε κρύο, οπότε έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Και η γεύση με αποζημίωσε. Η στοματική κοιλότητα δροσίζεται σε πολύ καλά επίπεδα, χωρίς συμπτώματα brain freeze και η γλώσσα καλύπτεται από μια υπέροχη γεύση, που πραγματικά θυμίζει πράσινο λεμόνι. Σε συνδυασμό με το γλυκάνισο, που παραμένει διακριτικός, παραπέμπει σε ουζάκι μετά λεμονίτας, αγαπημένο λυκειακό απεριτίφ! Αχλάδι δεν βρήκα πουθενά ενώ δεν έχω φτάσει ακόμα σε επίπεδο να μπορώ να ξεχωρίσω στο ίδιο υγρό και γλυκόριζα και γλυκάνισο, καθώς οι δύο αυτές γεύσεις μοιάζουν κατά πολύ μεταξύ τους, ιδιαίτερα όσον αφορά τα υγρά αναπλήρωσης. Στη ρινική εισπνοή, μετά το ελαφρύ κάψιμο της μενθόλης, κυριαρχεί το λεμόνι ενώ στην εκπνοή από τη μύτη, ελαφρύ άρωμα λεμόνι συνοδευόμενο από μια δροσιά. Το χτύπημα κάπως ενισχυμένο, ένεκα μενθόλης, αλλά καθόλου ενοχλητικό, ενώ η επίγευση θυμίζει καραμέλα μέντα – λεμόνι και μένει για σεβαστό χρονικό διάστημα. Τα περί ποσότητας ατμού ισχύουν όπως και στο relax. Το μυστήριο συνεχίζεται. Η ένταση των γεύσεων πάντως, είναι πιο καθαρή εδώ. 88/100

Premium Exotic, 6mg, KF3.1ES Clone, Kanthal D, 0.28mm, MC 2.4mm, 1.86Ω

Ανανάς, Φρούτο Πάθους, μπανάνα και μάνγκο είναι τα γευστικά χαρακτηριστικά που μας υπόσχεται η εταιρεία. Αγαπημένες γεύσεις στην πραγματική ζωή, με τις περισσότερες όμως να χωλαίνουν όσον αφορά την απόδοσή τους σε υγρά αναπλήρωσης. Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, τα αρώματα που κυριαρχούν είναι ο ανανάς, με τη χαρακτηριστική του οξύτητα και το passion fruit με το χαρακτηριστικό του άρωμα και την κρεμώδη υφή που είναι διακριτή ακόμα και στη μύτη. Επί τη ευκαιρία, όσοι έχετε πρόσβαση σε αυτό το φρούτο σε κάποιο μεγάλο σούπερ μάρκετ, μη διστάσετε να το δοκιμάσετε, είναι εξαιρετικό και ως προσθήκη σε «μοντέρνες» σαλάτες. Έβαλα λοιπόν υγρό στον ατμοποιητή μου και ξεκίνησα. Δεν ήταν και πολύ ευχάριστη η εμπειρία. Διακρίνεται εύκολα το φρούτο του πάθους και η οξύτητα του ανανά καθώς και η μπανάνα στην εκπνοή, το μάνγκο δε, θυμίζει κάποια πράγματα από άλλα αρώματα μάνγκο που έχω δοκιμάσει, χωρίς όμως να ξεχωρίζει κάτι. Το πρόβλημα όμως, δεν είναι η κάθε γεύση ξεχωριστά. Το πρόβλημα είναι το αποτέλεσμα το οποίο προκύπτει από όλη αυτή την ανάμειξη. Η συνολική γεύση που παραμένει στο στόμα με αυτό το υγρό, περιορίζεται σε κάτι που θυμίζει πολτό φρούτων, χωρίς ισορροπία και με αρκετές χημικές νότες. Τα πράγματα χειροτερεύουν στη ρινική εισπνοή καθώς το άρωμα το οποίο επικρατεί εκεί είναι αρκετά χημικό, ενώ στην εκπνοή από τη μύτη δεν φαίνεται κάτι παραπάνω. Το ντουμάνι είναι σε καλά επίπεδα, ενώ το χτύπημα αρκετά ελαφρύ. Σαν επίγευση, παραμένει μια γεύση που θυμίζει ανανά και όχι για πολλή ώρα. Όπως είπε και ένας φίλος, χαμένο στην πολυπλοκότητά του… 51/100

Premium Supreme, 6mg, Phenomenon Zest, Ni200 TC, 0.28mm, MC 2.4mm, 0.12Ω

Καπνικό με καρύδα, μπισκότο και βανίλια είναι αυτό που μας υπόσχεται η εταιρεία. Πράγματι, ανοίγοντας το μπουκαλάκι, εμφανίζεται η ίδια γλυκιά μυρωδιά που έχει και το relax, μόνο που αυτή τη φορά, συνοδεύεται και με καρύδα, με τον καφέ να απουσιάζει φυσικά. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Πολύ ωραία γεύση καρύδας, από τις λίγες που δεν θυμίζουν κάτι σε αντηλιακό, με το στόμα να γεμίζει από τη γεύση του μπισκότου, και τη βανίλια να στρογγυλεύει τις γεύσεις προσθέτοντας μια απαλή, καθόλου κουραστική γλυκάδα. Στην εισπνοή από τη μύτη, το άρωμα της καρύδας αποδίδεται με ένταση, με τη βανίλια να ακολουθεί ενώ στη ρινική εκπνοή το μπισκότο είναι αυτό που κάνει περισσότερο αισθητή την παρουσία του. Το ντουμάνι είναι αρκετό ενώ το χτύπημα ακριβώς στα αναμενόμενα. Η επίγευσή του είναι έντονη και επίμονη, ευτυχώς, και θυμίζει μπισκότο καρύδας. Το υγρό είναι πολύ καλό χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αξίζει και αγιοποίηση. Το καπνικό του στοιχείο είναι σχετικά άφαντο και νομίζω ότι έχει την ίδια συμπεριφορά με το relax, προσδίδει δηλαδή αυτή τη γεμάτη και ελαφρώς καβουρντισμένη αίσθηση. Κάποιος φίλος, είπε ότι το υγρό είναι «Castle Long Wannabe». Αρχίζει και μου θυμίζει Tribeca η ιστορία, όπου πολύς κόσμος έλεγε ότι ένα υγρό είναι κλώνος Τριμπέκα απλά και μόνο επειδή αναγνώριζαν σε αυτό το σίγουρο συστατικό του, το RY4D. Δεν είναι δίκαιο να ονομάσουμε το Supreme ως Castle Long Wannabe καθώς το υποτιμούμε έτσι. Είναι ένα ωραιότατο υγρό, κατάλληλο για όλες τις ώρες! 90/100

Premium Enjoy, 6mg, KF3.1ES Clone, Kanthal D, 0.28mm, MC 2.4mm, 1.86Ω

Γρεναδίνη, γλυκόριζα, κόκκινο φραγκοστάφυλο και πεπόνι είναι τα αρώματα που μας υπόσχεται η εταιρεία ότι θα συναντήσουμε. Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, δύο αρώματα είναι αυτά που ξεχωρίζουν. Το πεπόνι και η γλυκόριζα, με το τελευταίο να είναι εύκολο να το μπερδέψει κάποιος με γλυκάνισο, τουλάχιστον στη μύτη. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Εδώ, η γλυκόριζα φαίνεται καθαρά και αποκλείεται να τη μπερδέψει κάποιος με γλυκάνισο. Το πεπόνι είναι το δεύτερο πράγμα που κυριαρχεί στη γεύση και μάλιστα τέλεια αναμεμειγμένο με τη γλυκόριζα. Στη γεύση, δεν γίνεται να ξεχωρίσουν το φραγκοστάφυλο και η γρεναδίνη, αλλά σαν συνολική αίσθηση, μάλλον εκεί οφείλονται κάποιες όξινες και κάποιες γλυκές νότες οι οποίες εμφανίζονται ενίοτε. Η εισπνοή από τη μύτη ανήκει αποκλειστικά στο πεπόνι, ενώ στη ρινική εκπνοή εμφανίζεται και ένας συνδυασμός γεύσεων που θα μπορούσε να οφείλεται σε γρεναδίνη και κόκκινο φραγκοστάφυλο, γεύσεις τις οποίες δεν μπορώ να πω ότι θυμάμαι με απόλυτη ακρίβεια… Το χτύπημα είναι εξαιρετικά ελαφρύ ενώ το ντουμάνι σε ανεβασμένα επίπεδα. Η επίγευση είναι γλυκιά, έντονη και επίμονη, και το πεπόνι ξεχωρίζει για άλλη μια φορά. Με κούρασε κάπου στα 2ml όμως και δεν ξέρω κατά πόσο θα το άτμιζα ξανά με ευχαρίστηση. Παρόλα αυτά, η ιδέα και η υλοποίηση, καθώς και το αποτέλεσμα, δίκαια παίρνουν ένα 84/100

Clasickiss, 6mg, Phenomenon Zest, Ni200 TC, 0.28mm, MC 2.4mm, 0.12Ω

Ρούμι, μπισκότο, βανίλια, καραμέλα και μπανάνα μας υπόσχεται ο κατασκευαστής. Η μυρωδιά ανοίγοντας το μπουκαλάκι, είναι απελπιστικά γλυκιά, πράγμα απολύτως αναμενόμενο με αυτό το συνδυασμό γεύσεων. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Η απόδοση από το ρούμι, σε όποιο υγρό αναπλήρωσης ή άρωμα και αν έχω δοκιμάσει, είναι πανομοιότυπη και συνήθως θυμίζει παγωτό ρούμι-σταφίδα. Ε, αυτή είναι και η κύρια γεύση που αναγνωρίζει κανείς στο άτμισμα, με τη βανίλια και την καραμέλα να συνοδεύουν. Η μπανάνα έρχεται και μένει κατά τα μέσα της εισπνοής και όλο αυτό σου δίνει την αίσθηση ότι είναι απλωμένο σαν κρέμα επάνω σε ένα τραγανό μπισκότο! Στην εισπνοή από τη μύτη, κυριαρχεί μια αλκοολική αίσθηση, η οποία μόλις καταλαγιάσει αφήνει όλα τα αρώματα να δώσουν τον τόνο τους, ενώ στην εκπνοή από τη μύτη, καταλαβαίνεις τα πάντα εκτός από την αλκοολική αίσθηση. Το χτύπημα φυσιολογικό ενώ η παραγωγή ατμού σε καλά επίπεδα. Στην επίγευση κυριαρχούν η μπανάνα και το μπισκότο, αλλά είναι διακριτό και το ρούμι, τουλάχιστον όπως αποδίδεται σε υγρά αναπλήρωσης. Μια καλή επιλογή για όσους έχουν sweet tooth, υπογλυκαιμίες κλπ, για μένα είναι ωραίο αλλά υπερβολικά γλυκό. 77/100

Clasickiss Bach, 6mg, Tobecco KF4, Kanthal D, 0.28mm, MC 2.4mm, 1.54Ω

Μήλο, κανέλα, βανίλια και καραμέλα μας υπόσχεται ο κατασκευαστής. Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, είναι αδύνατον να παραβλέψεις την ένταση της κανέλας και του μήλου. Προδιαθέτει για κάτι μπουχτιστικό. Με ελαφρά προκατάληψη, έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Στις πρώτες τζούρες, κυριαρχεί το μήλο και η κανέλα, με τη βανίλια και την καραμέλα να παίζουν ρόλο κομπάρσου, προφανώς εξισορροπώντας κάπως την οξύτητα του μήλου. Η κανέλα, δεν είναι και πολύ καλής ποιότητας καθώς δεν δίνει σωστά τα αρώματά της όπως σε πολλά άλλα παρόμοια υγρά. Το μυστήριο έρχεται αρκετή ώρα μετά, στη μέση κάπου του τανκ. Δεν ξέρω αν οφείλεται σε μετάλλαξη του υγρού κατά τη χρήση ή στους γευστικούς κάλυκες που το συνηθίζουν, όμως μένει στο στόμα μια αίσθηση την οποία είχα συναντήσει και στο Five Pawns Perpetual Check: barley, ένα πράμα σαν κρίθινο παξιμάδι δηλαδή. Δεν με ξένισε σαν εμπειρία αλλά με παραξένεψε η μετάλλαξη της κανέλας σε κάτι τέτοιο. Στην ρινική εισπνοή το άρωμα του μήλου καλύπτει τα πάντα, με την κανέλα να ακολουθεί, ενώ στην εκπνοή από τη μύτη, η ταλαιπωρημένη κανέλα αφήνει πάλι την αίσθηση του barley. Μέτριος ατμός και ελαφρύ χτύπημα, καλοδεχούμενη εξέλιξη, ενώ σαν επίγευση, μια οξύτητα με αρώματα μήλου και κανέλας είναι αυτό που παραμένει. Δεν θα το έβαζα έπ’ ουδενί στις προτιμήσεις μου από αυτή την εταιρεία και δύσκολα θεωρώ ότι αυτό το γευστικό αποτέλεσμα θα βρει οπαδούς στην Ελλάδα. Παρόλα αυτά νομίζω ότι αν το βρείτε μπροστά σας, πρέπει να το δοκιμάσετε καθώς πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο να σας αρέσει. 68/100

Clasickiss Beethoven, 6mg, KF3.1ES Clone, Kanthal D, 0.28mm, MC 2.4mm, 1.86Ω

Γρεναδίνη, Βιολέτα, Γλυκάνισος και μέντα είναι οι γεύσεις που μας υπόσχεται η εταιρεία σε αυτό το υγρό. Να σας πω την αμαρτία μου, βιολέτες δεν έτρωγα μικρός, οπότε θα με συγχωρέσετε ελπίζω γι αυτή την γευστική μου ατέλεια. Όταν φέρνεις το μπουκάλι στη μύτη, και με δεδομένο ότι έχεις μεγαλώσει στα 80’s, έρχεται στη μνήμη ένα απαίσιο σιρόπι για το βήχα, νορισοντρίν νομίζω λεγόταν. Ήταν τόσο απαίσιο που θυμάμαι τη μητέρα μου να μου δίνει και μια κουταλιά Phenergan μετά ώστε να γλυκαθώ. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Οι γεύσεις έρχονται ανακατεμένες και χωρίς συνάφεια, με αποτέλεσμα το υγρό να θυμίζει μια γλυκόπικρη μέντα με ούζο. Δεν ασχολήθηκα περαιτέρω. 12/100 με την παρατήρηση ότι θα τρίζουν τα κόκαλα του Μπετόβεν μόλις μάθουν σε τι χρησιμοποιήθηκε το όνομά του.

Clasickiss Mozart, 6mg, KF3.1ES Clone, Kanthal D, 0.28mm, MC 2.4mm, 1.86Ω

Κόκκινα φρούτα, μήλο αγάπης, γρεναδίνη, γλυκόριζα και μέντα μας υπόσχεται η εταιρεία. Όσο και αν έψαξα, δεν βρήκα τι είναι το μήλο της αγάπης, εκτός από κάτι εικόνες με αρκουδάκια. Το άρωμα από το μπουκαλάκι παραπέμπει σε γλυκιά μέντα με τη γλυκόριζα να ξεχωρίζει. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Και εδώ οι γεύσεις δεν ξεχωρίζουν, και είναι αδύνατο να καταλάβεις οτιδήποτε άλλο πέραν της γλυκόριζας και της μέντας παρέα με μια γλυκόξινη αίσθηση απροσδιόριστου τύπου. Ούτε με αυτό ασχολήθηκα ιδιαίτερα. 18/100

Clasickiss Chopin, 6mg, Tobecco KF4, Kanthal D, 0.28mm, MC 2.4mm, 2.27Ω

Καπνός, μπισκότο, βανίλια και μπανάνα είναι αυτά που μας υπόσχεται η εταιρεία. Ανοίγοντας λοιπόν το μπουκαλάκι, τα αρώματα του μπισκότου και της γλυκιάς μπανάνας είναι αυτά που έρχονται στη μύτη. Μετά τις δυο τελευταίες αποτυχίες, αυτά τα αρώματα ήταν σαν βάλσαμο στην ταλαιπωρημένη μου μύτη. Φρεσκοστημένος και ο ατμοποιητής οπότε βουρ. Θα μπορούσα να το περιγράψω ως μια κρέμα γλυκιάς μπανάνας σε φάση σάντουιτς μπισκότο με κάποιες νότες από κάτι ψημένο ή απλά καβουρντισμένο. Νομίζω ότι πέφτω spot on με αυτή την περιγραφή για την απόδοση του υγρού. Πρώτα έρχεται στο στόμα η μπανάνα, μετά «γεμίζει» το μπισκότο και οι νότες καβουρντίσματος παραμένουν στο στόμα, παρέα με τη γλύκα της βανίλιας. Στην εισπνοή από τη μύτη κυριαρχεί η μπανάνα με τη βανίλια να ακολουθεί κατά πόδας, ενώ στη ρινική εκπνοή ο ατμός αν και κουρασμένος, αφήνει λίγο μπισκοτάκι. Το χτύπημα πανάλαφρο και ακριβώς όσο χρειάζεται για να μην καταστρέψει ένα γλυκό υγρό, ενώ η παραγωγή ατμού αρκετή, παίζει να φταίει και το στήσιμο εδώ γιατί όσο να ναι, 10 σπείρες στα 15W όλο και κάτι θα κάνουν… Η επίγευση είναι επίμονη και χαρακτηρίζεται από μπανάνα και μπισκότο, ενώ όσο ξεθυμαίνει, έρχεται και λίγο βανίλια. Καπνικό στοιχείο, δεν ανίχνευσα, αλλά όπως και στα Relax και Supreme, προφανώς είναι υπεύθυνο για την τελική αίσθηση και για τις καβουρντισμένες νότες. Πολύ καλό, καθόλου κουραστικό και θέλω κι άλλο! 92/100

Συμπέρασμα

Δοκίμασα δύο ολοκληρωμένες, fusion σειρές της εταιρείας και μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα αρκετά. Πέραν κάποιων παραφωνιών, που είναι απαραίτητες για να επιβεβαιώσουν τον κανόνα, συγχαίρω την εταιρεία που όσον αφορά τις περίπλοκες γεύσεις, έφτιαξε δυο μικρές σειρές γεύσεων. Δεν μου άρεσαν τα μπουκαλάκια των 20ml, όχι τόσο όσο επειδή περιέχουν μόνο 20ml, αλλά γιατί το σουλούπι τους παραπέμπει σε 30ρια και είναι εύκολο να ξεγελαστεί υποσυνείδητα ο καταναλωτής, ακόμα και γνωρίζοντας το ακριβές περιεχόμενο. Super Wow υγρά, δεν τα λες, είναι όμως ένα επίπεδο πάνω από τα περισσότερα υγρά που κυκλοφορούν, με το πλεονέκτημα ότι μπορεί να προτιμηθούν εξίσου από λιγότερο, περισσότερο ή και καθόλου έμπειρους ατμιστές. Η Γαλλία φαίνεται να κάνει δυναμικό μπάσιμο στην αγορά των υγρών αναπλήρωσης, και μένει να δούμε και άλλα αξιόλογα υγρά. Τοπ τετράδα, την οποία συστήνω για δοκιμή ακόμα και στα τυφλά, είναι τα Relax, Supreme, Jet Fresh και Chopin, ενώ τα άλλα, ίσως σε ένα δοκιμαστήριο. Κρίμα που για άλλη μια φορά, δεν κυκλοφορεί sample pack ώστε να έχουν περισσότεροι τη δυνατότητα να δοκιμάσουν ακόμα και σε απομακρυσμένες περιοχές, χωρίς να ρισκάρουν να ξοδέψουν άσκοπο χρήμα.

Αυτό όπως και όσα review έχω κάνει, μπορείτε να τα βρείτε και στο http://cruiser79.blogspot.gr/


Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #33 στις: Αυγούστου 13, 2015, 22:41 »
Πολύ ωραία η παρουσίαση Cruiser79!!

Επειδή τις τελευταίες μέρες έχω λιώσει το JET FRESH, πάω αισίως για 3ο μπουκαλάκι να σημειώσω ότι στους δικούς μου κάλυκες είναι άλλες φορές έντονη η επίγευση του αχλαδιού, άλλες της καραμέλας (γιατί έχει και καραμέλα μέσα)!

Μου κάνει εντύπωση που ο καθένας μας καταλαβαίνει διαφορετικές γεύσεις από αυτά τα υγρά, ίσως είναι ένα από τα εντυπωσιακά σημεία της συγκεκριμένης σειράς, ή ενδεχομένως διαφορετικές παρτίδες δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #34 στις: Αυγούστου 13, 2015, 22:45 »
Τρύφωνα, έχοντας ξεκινήσει να διαβάζω κάποια reviews σου, είναι από τα λίγα όπου συμφωνούμε απόλυτα (Relax και JetFresh). Καπνικό μέρος εντελώς άφαντο, όπως και το αχλάδι από το JetFresh. Εν τέλει, αρκετά τίμια υγρά. Το Relax είναι από τα λίγα γλυκά υγρά τα οποία μπορώ να τα κάνω με τον καφέ μου χωρίς να αναγουλιάζω από τη γλύκα. Το JetFresh αρκετά δροσερό και συνδυάζεται τώρα το καλοκαίρι με ποτάκι.


Τρύφωνα μιας που έχεις δοκιμάσει άπειρα, κάτι παρόμοιο με το Relax αλλά με πιο ήπια γλύκα έχεις να προτείνεις; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #35 στις: Αυγούστου 13, 2015, 22:49 »
Ευχαριστώ παιδιά.

tsabasid, αν συμφωνούσαμε απόλυτα σε όλα, κάτι δεν θα πήγαινε καλά!  ;D Δεν γνωρίζω άλλο υγρό, αλλά επειδή κάποτε που έκανα DIY είχα καταφέρει να πετύχω κάτι παρόμοιο με τα εξής αρώματα:

FA Espresso
Atmos Coffee
Atmos Caramel
Atmos Vanilla
FA Cookie

Μη με ρωτήσεις δοσολογίες μόνο καθώς εγώ είχα ως οδηγό μόνο τη μύτη μου. Αν το έφτιαχνα σήμερα πάντως, θα έβαζα και 2% Acetyl Pyrazine για να δώσω αυτό το "ψημμένο" κομμάτι του υγρού.

Αποσυνδεδεμένος hondasapien

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #36 στις: Αυγούστου 13, 2015, 23:14 »
 Πήρα το chopin για δοκιμή και όντως δεν μου φαίνονται για 50-50.
 
 Και το καταλαβαίνω ότι δεν με ενοχλεί στο λαιμό σε σχέση με άλλα 50-50.
 
 Όσο για την γεύση του είναι το ίδιο με το The King  από digbys συν κάτι έξτρα.
 
 Για 20ml η τιμή του είναι καλή ακόμα και για μένα που δεν συμφωνώ
 με την τιμολογιακή πολιτική σχεδόν όλων των εταιριών παρασκευής
 υγρών ατμίσματος.
 
 Το συγκεκριμένο με κάνει να θέλω να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα της σειράς.
 

Αποσυνδεδεμένος sxolare

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping IS the future and the future IS now :D
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #37 στις: Αυγούστου 14, 2015, 15:49 »
Νομίζω ότι το σοπεν είναι το καλύτερο υγρό της σειράς, το έκανα άνετα όλη μέρα και δεν με κούρασε καθόλου, μπήκε στην λίστα μου και σίγουρα είναι ένα υγρό που θα το απολαμβάνω άνετα το επόμενο διάστημα επίσης μου άρεσαν το ριλάξ  το τζετ φρες  και το κις σε μικρότερη κλίμακα.

Αποσυνδεδεμένος havales

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #38 στις: Αυγούστου 15, 2015, 23:32 »
Δοκίμασα και το Shopen με αρκετό δισταγμό λόγω μπανάνας αλλά ευτυχώς για μένα έπεσα έξω.Είναι ίσως το μοναδικό φρουτένιο που μ'αρέσει, μάλλον επειδή δεν είναι 100% φρουτένιο.Η μπανάνα υπάρχει μόνο για δροσιά και για να σου θυμίζει ότι είναι καλοκαίρι.Στο τέλος κυριαρχούν τα υπόλοιπα συστατικά του, πράγμα που με ενθουσίασε.Τρεις μέρες τώρα το έχω λιώσει.Για μένα το καλύτερο από όσα δοκίμασα γιατί δίνει αυτά ακριβώς που λέει.Από τα υγρά που θα ξαναγοράσω με κλειστά μάτια.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #39 στις: Αυγούστου 16, 2015, 18:37 »
Τρυφωνα ετσι και αλλιως δηλώνω φαν αυτα τα υγρα με έχουν ψησει αρκετα να τα δοκιμάσω. .και μετα απο την παρουσίαση σου..εδεσε το γλυκο

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #40 στις: Αυγούστου 16, 2015, 18:53 »
Μήπως να βρούμε πως θα τα φτιάξουμε DIY? Είναι τρελό κόλλημα τα υγρά :) :)

Αποσυνδεδεμένος xemaliaris

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #41 στις: Αυγούστου 16, 2015, 19:06 »
Ναι και εγω θα ήθελα συνταγή DIY για το  enjoy και το jet fresh.

Αποσυνδεδεμένος lipo

  • **
  • 138
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #42 στις: Αυγούστου 17, 2015, 10:23 »
Εχω παρει το Classickiss με το ρουμι και την μπανανα . Τελειωνει το μπουκαλι τωρα και σκευτομαι ειτε να παρω το ιδιο ι να δοκιμασω το Choppin μιας και ειμαι  του καπνικου εχει δοκιμασει καποιος και τα δυο να μου προτινει

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #43 στις: Αυγούστου 17, 2015, 10:44 »
Καπνικό δεν το λες το Chopin. Μια ψημένη αίσθηση παίρνεις από το καπνικό και όχι κάτι άλλο. Το υγρό περισσότερο εστιάζει στα γλυκά στοιχεία των συστατικών του. Σίγουρα, λιγότερο γλυκό από το Kiss παντως.

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ELiquid France
« Απάντηση #44 στις: Αυγούστου 17, 2015, 12:35 »
Εχω και τα δυο και κατα την γνώμη μου το Classic Kiss ειναι καλυτερο και πιο ανεκτό στον λαιμό το αλλο περιέχει μέντα δεν ειναι για πολυ κούράζει.
Πιο καπνικο ερχεται το relax και το supreme. Το τελευταιο μου αρέσει ιδιαίτερα δεν κουράζει δεν σε μπουχτιζει

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Odin by Baker White Έτοιμα υγρά 256 46843 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:45
από Stevenboche
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33681 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534163 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59566 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8041 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236885 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 392 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13953 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135998 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084713 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35169 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9768 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12