vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

228 επισκέπτες, 8 χρήστες
Christos Z, Alexander20, tibolaso, Lazy Dog, I.P, manoslykos, Kouros17, Buliwyf

Twitter

Microcoil vs απλό coil

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Microcoil vs απλό coil
« Απάντηση #30 στις: Μαρτίου 26, 2015, 19:44 »
Κάνε μια απλή αντίσταση με 2.5 μμ. διάμετρο στα 1.8 - 2.0Ω. εγω αυτο το στήσιμο κάνω στον ερλ και πετυχαινω γευση. Επίσης είμαι γύρω στα 7-8 watts στο istick 20w  ;)

Αν υποθεσουμε οτι στηνεις με 0.28 συρμα (δεν αναφερεις), το heat flux ειναι πολυ ψηλοτερα σε βατ απο αυτα που του δινεις...Εχεις σιγουρα καλο αποτελεσμα με 7-8 βατ σε αντισταση σχεδον 2ωμ???


Αποσυνδεδεμένος Yagammi

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Microcoil vs απλό coil
« Απάντηση #31 στις: Μαρτίου 26, 2015, 19:49 »
7-8 watt στο istick 20  που εχω ειναι ειναι 10-11w κανονικά οπότε στο 30αρι 10-11 w και θα είναι μια χαρά πιστεύω.
Σύρμα δεν εγραψα για να βάλει ότι προτιμάει  :D

Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Microcoil vs απλό coil
« Απάντηση #32 στις: Μαρτίου 27, 2015, 00:47 »
Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν αν είναι να πάω σε μονή. Στα 2.0ohm και στα 7-8w. Θα σεταρω με 0.28 όμως γιατί αυτό έχω. Γιατί προτείνεις 0.25 διάμετρο και όχι 2.0 πχ? Για να κάνω αυτό το υβρίδιο που λέει ο φίλος θα ενωσω τις σπειρες με το τσιμπιδακι αλλά χωρίς να τις κάψω για να μην κολλήσουν σωστά?

Για να είμαστε και εντός θέματος όμως, ποια είναι η διαφορά τελικά μεταξύ του να κάνω το παραπάνω vs του να κάνω μια διπλη στα ίδια ohm και να τη δουλέψω  στα 15-16w? Ατμιστικά εννοώ ποια θα είναι η διαφορά όχι ηλεκτρονικά.

BTW λες ότι το istick μετράει λάθος? Και στο 30ρι συμβαίνει αυτό??

Αποσυνδεδεμένος Yagammi

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Microcoil vs απλό coil
« Απάντηση #33 στις: Μαρτίου 27, 2015, 01:00 »
H διπλή δίνει πιο πολυ ατμό , απο γεύση πιστεύω υστερεί η διπλή έναντι της μονής τουλάχιστον για εμένα.

Γενικά δεν μου έκατσαν ποτε καλά οι διπλές, όσο και να προσπάθούσα γύρναγα στις μονές και εκεί έμεινα, επίσης είναι λίγο δύσκολο να στησεις διπλή μεσα στο μικρό ντεκ του καυφουνη ενώ η μονη είναι πανεύκολη.

2.5 διάμετρο προτείνω γιατι περνάει πιο εύκολα το βαμβάκι και επειδή περναει πιο εύκολα και ταυτόχρονα πιο μεγάλη ποσότητα βαμβακιού δεν χρειάζεται αλλαγή πολύ γρήγορα, τωρα γευστικά και ατμιστικά είναι το ίδιο πάνω κατω.

Ναι το πρώτο istick μετράει λάθος μετα τα φτιάξανε τα ρεύματα νομιζω!

Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Microcoil vs απλό coil
« Απάντηση #34 στις: Μαρτίου 27, 2015, 07:50 »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Πολύ καλό το θέμα!!

Αρα για να κάνω αυτό το υβρίδιο της μονής που λέει ο φίλος θα κάψω το σύρμα ΠΡΙΝ το στριψω, μετά το στριψημο θα πιεσω  τις σπειρες με το τσιμπιδακι κανονικά σαν να θέλω να κάνω Micro αλλά με κρύο το σύρμα ώστε να μην κολλήσουν σωστά?

Εγώ κανονικά δεν καίω το σύρμα πριν το στριψημο. Ετοιμάζω το coil σφιχτο, το φοράω και το πυρακτωνω στεγνό με το ρεύμα της μπαταρίας και όχι με φλογιστρο. Όσο είναι κόκκινο το πατάω με το τσιμπιδακι και κολλάει δηλαδή. Γι αυτό ρωτάω πως να το κάνω σωστά.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Microcoil vs απλό coil
« Απάντηση #35 στις: Μαρτίου 27, 2015, 10:05 »
Και με τους δύο τρόπους καλό βγαίνει το αποτέλεσμα.
Απλά αν κάψεις το σύρμα πριν το στρίψεις, του αφαιρείς την ένταση που έχει και στρίβεται πιο εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Microcoil vs απλό coil
« Απάντηση #36 στις: Μαρτίου 27, 2015, 10:18 »
Αν δεν έχουμε φλόγιστρο υπάρχει άλλος τρόπος να καεί το σύρμα πριν γίνει coil; Αναπτήρας, γκαζάκι, κάποια ιδέα που μου διαφεύγει; Θα ήθελα να το κάψω μια φορά πριν το στρίψω, όχι ότι θέλω εντελώς κολλημένες τις σπείρες απλά έχω την περιέργεια να δω τον τρόπο που στρίβεται αν έχει πρώτα καεί.
Στο κάψιμο το αφήνετε να κοκκινίσει όσο όταν είναι πια σε μορφή coil ή δεν προλαβαίνει καν να "ροδίσει" όταν σβήνετε το φλόγιστρο;
Προκαταβολική συγνώμη αν ξεφεύγω κι άλλο απ'το θέμα.. :)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Microcoil vs απλό coil
« Απάντηση #37 στις: Μαρτίου 27, 2015, 10:26 »
Μ' ένα αντιανεμικό αναπτήρα είσαι κομπλέ ;)

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Microcoil vs απλό coil
« Απάντηση #38 στις: Μαρτίου 27, 2015, 10:27 »
Και με αναπτήρα το καις και με γκαζάκι, όταν καίγεται η αντίσταση κοκκινίζει.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Microcoil vs απλό coil
« Απάντηση #39 στις: Μαρτίου 27, 2015, 10:52 »
Για απορίες και πληροφορίες σχετικά με micro coil το κατάλληλο νήμα είναι αυτό

Αποσυνδεδεμένος Madbaron

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Microcoil vs απλό coil
« Απάντηση #40 στις: Μαρτίου 27, 2015, 12:15 »
Νομιζω πως τωρα που στην αγορα υπαρχουν τα gadgetakia για micro coil και οι κεραμικες λαβιδες ειναι πιο ευκολο να κατασκευασεις μια αρτια micro coil παρα μια απλη coil με ισομερη κενα. Για να γυρησω ξανα και στο θεμα του topic ,δλδ τις προτημησεις μας αυτο που εχω να πω ειναι πως
οταν πρωτοξεκινησα τους επισκευασιμους αγορασα και ετοιμες αντιστασεις στα 1,2 Ω, το αποτελεσμα δε με τρελανε και η προτιμηση μου ηταν οι απλες coil.Ατια γι αυτο ηταν οι λιγες σπειρες που ειχαν.
Οταν αργοτερα εφτιαξα τις δικες μου micro coil με περισσοτερες σπειρες (8-9) και λιγο περισσοτερα Ω (1,5-1,7)  ειχα το καλυτερο αποτελεσμα και εκει εμεινα

Συνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Microcoil vs απλό coil
« Απάντηση #41 στις: Μαρτίου 27, 2015, 13:16 »
Hybrid micro coil λογω ΝΙ200 συρματος(πρεπει να υπαρχει καποιο κενο για να λειτουργει σωστα το temperature reading στο dna)

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Microcoil vs απλό coil
« Απάντηση #42 στις: Μαρτίου 28, 2015, 20:38 »
Προσωπικά προτιμώ Microcoil γιατί το αποτέλεσμα είναι πάντα τέλειο αν παιδευτείς λίγο. Η ισοκατανομή των σπειρών είναι αρκετά δυσκολότερη στο απλό coil, ειδικά με λεπτότερα σύρματα,  κατά την γνώμη μου.
Όσον αφορά την γεύση νομίζω ότι είναι θέμα υγρού και θερμοκρασιών που ατμίζουμε κατά κύριο λόγο. Το στηρίζω στο γεγονός ότι σε gourmet? υγρά που έχω δοκιμάσει ανάλογα με την ισχύ ατμίσματος έπαιρνα λίγο διαφορετικές νότες κάθε φορά.


Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα που λένε στο χωριό μου.


Επίσης το microcoil είναι πανεύκολο να το βάλεις εκεί που θέλεις στον ατμοποιητή. Ειδικότερα στους drippers. Στο απλό, όλο και κάποια σπείρα θα αναζητήσει την άλλη για στενές επαφές.
Ίσως το δικό μου πρόβλημα με το απλό να λύνεται με πιο χοντρά σύρματα. Άλλα περιμένω παραλαβή 24AWG και 26AWG και θα έχω πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4511
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Microcoil vs απλό coil
« Απάντηση #43 στις: Μαρτίου 28, 2015, 21:32 »
Hybrid micro coil λογω ΝΙ200 συρματος(πρεπει να υπαρχει καποιο κενο για να λειτουργει σωστα το temperature reading στο dna)




Καπου εχω κενα κυριε καθηγητα........ ;D
Τι ειναι το Hybrid micro coil ????????

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Microcoil vs απλό coil
« Απάντηση #44 στις: Μαρτίου 28, 2015, 21:58 »
Χωρίς λοιπόν να διυλίζω τα στησίματα σε πολλά είδη, θα πω κολλημένες σπείρες. Σε σχέση με το απλό δεν έχω δει να χάνω σε γεύση, σίγουρα χάνω σε σχέση με το ribbon όμως που ήταν το αγαπημένο μου. Δε συγκρίνεται όμως η ευκολία του να αλλάζεις αντίσταση μόνο όταν κοπεί. Και προσθέτω και την οικονομία, στην οποία συμμετέχει και το σύρμα αλλά και η χρήση βαμβακιού σε σχέση με το silica.

Την καλύτερη γεύση άλλωστε την παίρνω αν ο χρόνος κι η οικονομία μου επιτρέπει να αλλάζω βαμβάκι καθημερινά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 28, 2015, 22:05 από exispathi »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110441 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159662 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515243 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146419 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12778 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 178 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530700 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801532 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11030 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40965 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet