vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

214 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, stamatisgr, mathimatikos1966, Jorge, Tazz

Twitter

Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 15:41 »
Παρασκευή 6/02 απόγευμα, χτυπάει το σταθερό στο γραφείο. Ήταν ο Θάνος από τη Vapeland και αφού κουβεντιάσαμε λίγο περί ανέμων και υδάτων, μου έσκασε το μαντάτο. Τα υγρά της Vaponaute (ατμοναύτης) θα ερχόταν στην Ελλάδα με αντιπρόσωπο τη Vapeland. Του φάνηκε λίγο περίεργο το ότι δεν τα γνώριζα, αλλά τι να πω, ψέματα? Δεν τα είχα ξανακούσει. Μου έδωσε τη διεύθυνση της σελίδας και την υπόσχεση ότι μόλις παραλάβει, θα μου στείλει να τα δοκιμάσω. Μπαίνοντας λοιπόν στη σελίδα, αναρωτήθηκα αν πληκτρολόγησα σωστά τη διεύθυνση, γιατί πιο πολύ έμοιαζε με σελίδα κράτησης εισιτηρίων κάποιας μικρής αερογραμμής, παρά με σελίδα ειδών ητ. Κάνοντας κλικ στο λινκ «Αεροσκάφη» βλέπουμε κάποια μοντάκια που κατασκευάζει η εταιρεία, πανέμορφα μεν, πανάκριβα δε. Στα «Ανταλλακτικά» έχει κάτι υπέροχα drip tips, ενώ στα «e Ταξίδια» φτάνουμε στα υγρά. Το τελευταίο λινκ, η «βάση» μας δίνει πληροφορίες για την εταιρεία και τα στελέχη της. Αν βαριέστε να τα διαβάσετε όλα αυτά στα Αγγλικά ή στα Γαλλικά, μπορείτε να τα δείτε και στην αντίστοιχη υποσελίδα της Vapeland. Όπως φαίνεται λοιπόν από τη δομή της σελίδας, η εταιρεία υιοθέτησε ένα concept, αυτό του ταξιδιού στις γεύσεις μέσω του ατμού. Και αυτό μας προσφέρει, μεταφορικό μέσο και κράτηση θέσης! Με αυτά τα υγρά λοιπόν ο ατμοναύτης θέλει να μας ταξιδέψει στο κέντρο της καταιγίδας, στην άγρια φύση, κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας και πάνω από το ουράνιο τόξο. Και όχι, αυτή μου η τελευταία γραμμή δεν οφείλεται σε υπερκατανάλωση τσίπουρων. Αυτά είναι τα ονόματα των υγρών! Γνωρίζω ότι το e-tsigaro Κέρκυρας έκανε την παραγγελία του το μεσημέρι της Παρασκευής 13/02 αλλά δεν γνώριζα ότι θα έφταναν τόσο γρήγορα. Το μεσημέρι του Σαββάτου λοιπόν, έλαβα το ευχάριστο νέο. Έλα να παραλάβεις! 4 μπουκαλάκια των δέκα ml μέσα σε ένα ωραίο πουγκί από καμβά ήταν το πακετάκι μου και το πρώτο που έκανα ήταν να τα ανοίξω για μια γρήγορη οσφρητική αναγνώριση. Αυτή ήταν που με οδήγησε στην απόφαση να δοκιμάσω πρώτο το «On the Storm».


On the Storm, 6mg

Kayfun 3.1ES Clone, MC 3mm, Kanthal D 0.28mm, 1.82Ω.

Όπως ανέφερα και στην εισαγωγή, αποφάσισα να δοκιμάσω πρώτο αυτό το υγρό αφού έμεινα εντυπωσιασμένος από τη μυρωδιά του. Ανοίγοντας λοιπόν το μπουκαλάκι και φέρνοντάς το στη μύτη, τα αρώματα της σοκολάτας είναι αυτά που χτυπάνε πρώτα τη μύτη. Σκούρα σοκολάτα, ίσως με κάτι αλκοολούχο μέσα, αλλά μόνο ως υποψία. Θα μπορούσε κανείς να πει ότι υπάρχει και φουντούκι, ως κυρίαρχο στοιχείο μάλιστα, αλλά με μία πιο βαθιά οσφρητική ανάγνωση, αυτό καταρρίπτεται εύκολα. Η μυρωδιά σαν σύνολο φέρνει περισσότερο σε σοκολατένιο παντεσπάνι, ήδη υγραμένο με σιρόπι και αλκοόλ, έτοιμο να δεχτεί τις επιστρώσεις που εμπνεύστηκε αυτός που το έχει μπροστά του. Δεν άντεξα να περιμένω να φτάσω σπίτι και γέμισα τον κλώνο μέχρι τη μέση. Σέταρα το GOD στα 10w και τράβηξα τζούρα. Συσκότιση... Έγειρα πίσω στο σκαμπό, χωρίς να είμαι σίγουρος ότι τα μάτια μου είναι ανοιχτά ή κλειστά, εξέπνευσα από τη μύτη και θυμήθηκα. Θυμήθηκα το συναίσθημα της μελαγχολίας που με διαπέρασε όταν δοκίμασα πρώτη φορά το Grandmaster. Η γεύση της ποιοτικής, κατάμαυρης σοκολάτας γεμίζει το στόμα, έχοντας όμως την πλούσια, βελούδινη και πηχτή υφή μιας εξαιρετικής σοκολάτας γάλακτος. Γύρω από αυτό το νέφος, περιφέρονται πολλές ακόμα γεύσεις, δύσκολο να αναγνωριστούν με την πρώτη, αλλά το αποτέλεσμα της τζούρας είναι τόσο ισορροπημένο και αρμονικό που πραγματικά νιώθεις καθαρή ευτυχία συμπυκνωμένη σε ένα νέφος ατμού. Η γεύση έχει μια κρυμμένη φρεσκάδα, από γλυκόριζα προέρχεται, από γλυκάνισο ή από μία άτακτη σταγόνα μενθόλης, δεν δύναμαι να προσδιορίσω. Η ξηρότητα που αφήνει να πλανάται στο στόμα όμως καθώς και κάποια ξυλώδη αρώματα, με κάνουν να πιστεύω ότι έχει και κάτι καπνικό μέσα, ίσως και λίγο τζίντζερ. Με πάσα επιφύλαξη φυσικά και χωρίς να προσπαθώ να ανταγωνιστώ την επαγγελματία γευσιγνώστρια που επιμελήθηκε αυτή τη γεύση. Στη ρινική εισπνοή, η σοκολάτα χάνεται και γίνεται πολύ έντονο αυτό το αίσθημα φρεσκάδας το οποίο ανέφερα πριν, ενώ στη ρινική εκπνοή η σοκολάτα στρογγυλεύει πολύ την αίσθηση. Το ντουμάνι είναι υπερπλούσιο ενώ το χτύπημα αρκετά πιο δυνατό από το αναμενόμενο. Όλως περιέργως όμως, και αυτό είναι πραγματικά παράδοξο, είναι πολύ ταιριαστό με το υγρό, και ας είναι γλυκό. Και τώρα, πάμε στο κυρίως πιάτο, και ας έρχεται στη σειρά του επιδορπίου. Η επίγευση. Επίμονη και γλυκιά γεύση σοκολάτας, που μένει απαράλλαχτη και έντονη για αρκετή ώρα, κάνει τους σιελογόνους αδένες να δουλεύουν υπερωρία, και το στόμα να μένει συνεχώς υγρό. Ενδέχεται να είναι η πιο δυνατή, ευχάριστη και επίμονη επίγευση που έχω μέχρι σήμερα συναντήσει σε υγρό αναπλήρωσης. Είναι πολύ πιθανό να είναι απλά ευσεβής πόθος, αλλά όσο το ατμίζω, έχω την εντύπωση ότι αναγνωρίζω και λίγη καρύδα στην εισπνοή και στην επίγευση. Την καρύδα την οποία συναντάς τη στιγμή που δαγκώνεις μια σοκολάτα Derby. Όσο βυθίζομαι στην απόλαυση που μου προσφέρει, τόσο ενισχύεται η άποψη μου ότι περιέχει κάτι το οποίο βγάζει φρεσκάδα. Ίσως horehound herb, αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν θα μάθουμε ποτέ. Σε πολύ γενικές γραμμές, η αίσθηση και η επίγευση παραπέμπουν σε ένα «πειραγμένο» ρόφημα σοκολάτας, με αρκετά πλούσια υφή και καλής ποιότητας μαύρη σοκολάτα και κακάο. Άδειασε ο ατμοποιητής και έβαλα σκέτη βάση μέχρι το ύψος του «φούρνου», δεν έχω σκοπό να εξετάσω την επιμονή του αρώματος με τη σκέτη βάση, αλλά να ρουφήξω κάθε αρωματικό μόριο που απέμεινε στον ατμοποιητή μέχρι να αλλάξω nakamichi για το επόμενο. Σε αυτό το σημείο έκανα μια έρευνα στο γευστικό προφίλ του υγρού. Εκεί ανακάλυψα ότι πρόκειται κυρίως για γεύσεις αχλαδιού, κονιάκ, ελαφριού μείγματος καπνού, κακάο, γλυκάνισο, μέλι και κανέλα.  Ίσως αυτή τη γήινη αίσθηση που νόμισα ότι οφείλεται σε τζίντζερ, να είναι τελικά η κανέλα, ενώ το αχλάδι δεν το βρήκα κάπου. Το κονιάκ, μόνο σαν αίσθηση στη μύτη. Το επιβεβαίωσα δίνοντας λίγο σημασία στη μυρωδιά που αφήνει στο χώρο. Όπως πολύ εύστοχα παρατήρησε ο Θάνος από το e-tsigaro, η μυρωδιά θυμίζει «τ’ Αγιού» (12/12, γιορτή του πολιούχου της Κέρκυρας και όλοι κάνουν λουκουμάδες με μέλια, κανέλες κλπ). Μπορεί οι γεύσεις να μην αποδίδονται τόσο ξεχωριστά, αλλά είναι ο συνδυασμός και η απόλυτη αρμονία των γεύσεων που προσδίδουν στο υγρό τον χαρακτήρα που αποδίδει. Για τα δικά μου γούστα, το κατατάσσω ως επιδόρπιο, γιατί δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να το ατμίζω συνέχεια. Σίγουρα δεν ακολουθεί την αμερικάνικη σχολή η οποία απαιτεί υπερβολή στη γεύση, αλλά αποτελεί ένα αμερικανοευρωπαϊκό υβρίδιο: έντονη και πλούσια γεύση χωρίς υπερβολή. 97/100.

Under the Sea, 6mg

Kayfun 3.1ES Clone, MC 3mm, Kanthal D 0.28mm, 1.82Ω.

Επόμενη γευστική (ελπίζω) διαδρομή, κάτω από τη θάλασσα. Φρέσκο nakamichi στον ατμοποιητή και καλό καθάρισμα με βάση ώστε να εξαφανιστεί κάθε υπόνοια του προηγούμενου. Και στο μεταξύ, οσφρητική αναγνώριση. Μυρωδιά φρουτώδης και όξινη, με μια ιδέα φρεσκάδας, παραπέμπει σε παιδικές αναμνήσεις από μήλο και αχλάδι, ίσως και κάτι από φράουλα ή βατόμουρο, ή γενικά κάτι καλοκαιρινό. Θα μπορούσε να είναι και κάτι από λεμόνι ή κίτρο ή λάιμ και φυσικά η φρεσκάδα θα μπορούσε να προέρχεται από μέντα ή δυόσμο. Καλό μου μυρίζει. Υγρό λοιπόν μέχρι τη βάση της καμινάδας, το GOD στα 13W και πάμε! Η μέντα είναι σίγουρα η πιο διακριτική που έχω συναντήσει. Σε όσα φρουτένια με μενθόλη έχω συναντήσει, η μενθόλη κυριαρχούσε σταθερά. Εδώ είναι απλά στην απόλυτα τέλεια αναλογία. Το φρούτο που περιέχει, είναι το καρπούζι, αλλά όχι όπως το φαντάζεται κανείς, γλυκό και τραγανό. Θυμίζει περισσότερο εκείνες τις τελευταίες μπουκιές, κοντά στη φλούδα. Στο πρόσφατο παρελθόν, θυμάμαι άλλο ένα υγρό το οποίο μου είχε αφήσει αυτή την αίσθηση: Umami Frosty Cucu. Όσο το συνήθιζα και η μέντα άρχιζε να γίνεται πιο ήπια και να αφήνει ακόμα περισσότερο τη γεύση να ξεδιπλωθεί, άρχισα να αναγνωρίζω ένα ακόμα στοιχείο, το οποίο αν δεν το χρησιμοποιούσα συχνά στη μαγειρική, δεν υπήρχε περίπτωση να το πιάσω: αρώματα κέδρου, και συγκεκριμένα το άρωμα που αφήνει ο σπόρος του όταν τον κοπανάω για να τον χρησιμοποιήσω σε ζωμό. Μην φανταστείτε ότι ατμίζοντάς το θα βρεθείτε ξαφνικά σε ένα δάσος, αλλά το στοιχείο είναι εκεί προφανώς με σκοπό να εξιτάρει τη φαντασία του ατμιστή, κάνοντάς τον να ψάχνει που το έχει συναντήσει ξανά. Το χτύπημα στην αρχή ήταν μπόλικο, αλλά παραδόξως μετά καταλάγιασε. Λέω παραδόξως γιατί συνήθως τα υγρά με μενθόλη ανεβάζουν το χτύπημα σε ζόρικα επίπεδα. Το ντουμάνι και πάλι πλούσιο ενώ στη ρινική εισπνοή κυριαρχεί η γλυκάδα του καρπουζιού. Στη ρινική εκπνοή κυριαρχεί μια γλυκιά λουλουδένια αίσθηση την οποία όμως δεν μπορώ να προσδιορίσω επακριβώς. Υπερβολικα ευχάριστη όμως. Και πάμε τώρα στην επίγευση, η οποία και πάλι είναι αντάξια των προσδοκιών από ένα καλό υγρό. Γλυκιά, δροσερή και με αυτό το λουλουδικό το οποίο ακόμα δεν μπορώ να βρω, εμφανίζει και ένα ακόμα στοιχείο. Την αίσθηση που παίρνει κάποιος από ένα φρέσκο μυρωδικό στο φαγητό του. Το άτμισα μέχρι τέλους χωρίς να με κουράσει στο παραμικρό και έβαλα σκέτη βάση όσο έκανα την έρευνά μου στο γευστικό προφίλ του υγρού. Εκεί μας μιλάει για 4 εκχυλίσματα μέντας, καρπούζι, αγγούρι, Gin, λεβάντα και κόλιανδρο. Εξεπλάγην ευχάριστα, καθώς εκτός από τη λεβάντα και τον κόλιανδρο, έπεσα μέσα. Και το Gin? Κέδρος κυρίες και κύριοι, το κύριο συστατικό του καλού τζιν! Αρχίζω να βρίσκω ένα μοτίβο στα υγρά της εταιρείας, η οποία στοχεύει εκτός από την ατμιστική ικανοποίηση και την φανταστικά αρμονική μίξη των γεύσεων, και στην έξαψη της περιέργειας του ατμιστή ώστε να βάλει το κεφάλι του σε λειτουργία για να ανακαλύψει και όλα τα κρυμμένα στοιχεία. Αυτό το υγρό δεν κουράζει, δεν μπουχτίζει και θα μπορούσε να σταθεί για όλη μέρα. Επιφύλαξη για το αν θα μπορούσε να σταθεί με σκέτο καφέ και σκούρο και έντονο αλκοόλ. Αυτό το υγρό νομίζω ότι το καλοκαίρι θα απογειωθεί καθώς η μέντα του δροσίζει ευχάριστα, χωρίς να παγώνει και να μουδιάζει το στόμα. Επίσης, μου δίνει μια έμπνευση την οποία θα υλοποιήσω εν καιρώ στην κουζίνα μου! 98/100.

Over the Rainbow, 6mg

Kayfun 3.1ES Clone, MC 3mm, Kanthal D 0.28mm, 1.82Ω.

Φρέσκο nakamichi στον ατμοποιητή και λίγη βάση να πάρει μπρος, όσο ετοιμάζω τις βαλίτσες μου για ένα ταξίδι πάνω από το ουράνιο τόξο. Με αρκετή προσπάθεια να μείνω ανεπηρέαστος από τα σχόλια που έχω ακούσει γι αυτό το υγρό, φέρνω το μπουκαλάκι στη μύτη. Όταν λοιπόν το πρωτομύρισα στα γρήγορα προσπαθώντας να αποφασίσω ποιο θα δοκιμάσω πρώτο, η εντύπωση που αποκόμισα ήταν ότι θα επρόκειτο ακόμα για ένα υγρό το οποίο θα έφερνε σε τσιχλόφουσκα. Τελικά όταν δοκιμάζεις ένα υγρό το οποίο είναι γεμάτο υποσχέσεις, και περιμένεις να τις τηρήσει στην τιμή που προσφέρεται, πρέπει να το κάνεις με όλες τις αισθήσεις σου χαλαρές και ήρεμες. Στην ηρεμία μου λοιπόν, αυτό που φτάνει στη μύτη μου είναι κάτι μεταξύ campari και drambuie. Κυρίαρχο στοιχείο τα γλυκά εσπεριδοειδή και στο υπόβαθρο το λάιμ, με μια καραμελένια γλυκάδα να το τριγυρίζει. Υγρό στο τανκ μέχρι τη βάση της καμινάδας και πάμε. Το GOD στα 13W, fire και... σοκ και δέος!!! Το στόμα γεμίζει με εσπεριδοειδή, με την ελαιώδη υφή μιας φλούδας από πορτοκάλι, η κορυφή της γλώσσας νιώθει την οξύτητα και την ολοκάθαρη γεύση από το λάιμ και στο τέλος μένει μια γλυκιά καραμελένια αίσθηση και μία κάψα την οποία δεν μπορώ να καταλάβω από που προέρχεται. Όσο περνάει η ώρα και αυτή η έκρηξη γεύσεων καταλαγιάζει, αρχίζει και γίνεται πιο εμφανής ένας συνδυασμός γεύσεων που υποβόσκει. Μία γλυκάδα την οποία συναντά κανείς σε σκούρα φρούτα, κάτι σαν σύκο η μαύρο μούρο και κάτι ακόμα το οποίο δεν μπορώ να καταλάβω, σαν μυρωδικό. Το ντουμάνι και πάλι πλούσιο, ενώ το χτύπημα στα αναμενόμενα επίπεδα. Στη ρινική εισπνοή, είναι ακόμα πιο εμφανής η παρουσία του λάιμ και μια αψάδα την οποία ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω από τι είναι, όχι από τη νικοτίνη πάντως. Στην ρινική εκπνοή, το κυρίαρχο στοιχείο είναι τα εσπεριδοειδή με τη φλούδα πορτοκαλιού να είναι πιο εμφανής. Η επίγευση σε αυτό το υγρό, είναι σαφώς χαμηλότερη σε ένταση από τα δύο προηγούμενα, και λιγότερο επίμονη. Περιορίζεται σε μια αψάδα και στην γλύκα που συναντήσαμε και πριν. Κάνει όμως το στόμα ποτάμι και σε κάνει να ζητάς κι άλλο, κι άλλο, κι άλλο!!! Μου έφερε στο μυαλό τις στιγμές που έζησα τον Αύγουστο, δοκιμάζοντας το Five Pawns Queenside. Το άτμισα μέχρι στεγνώματος και έβαλα σκέτη βάση να το ευχαριστηθώ όσο θα ψάχνω το γευστικό του προφίλ. Εκεί, βρήκα ότι περιέχει πεπόνι Cavaillon, τζίντζερ, λάιμ, εσπεριδοειδή, Λουΐζα και πράσινο σύκο. Να πω την αλήθεια, πεπόνι δεν κατάλαβα στον ατμοποιητή μου. Το λάιμ και τα εσπεριδοειδή, θα έπρεπε να είχα πάρει νοβοκαΐνη για να μην τα καταλάβω, ενώ στο τζίντζερ οφειλόταν προφανώς αυτή η αψάδα. Τη γεύση της Λουΐζας, δεν μπορώ να τη φέρω στο μυαλό μου για να έχω άποψη, ενώ στο πράσινο σύκο θα πρέπει να οφείλεται η γλυκάδα. Και όταν λέω γλυκάδα, μην φανταστείτε γλυκάδα αμερικάνικου τύπου, όπου μετά από τρεις τζούρες παθαίνεις ζάχαρο! Μιλάω για μια διακριτική γλυκάδα που απλά στρογγυλεύει και αναδεικνύει κάποιες από τις νότες του υγρού. Πραγματικά είναι ένα καταπληκτικό υγρό το οποίο παρά τις καλοκαιρινές του υπόνοιες, μπορεί άνετα να ατμιστεί όλο το χρόνο. Φυσικά, η εικόνα που μου έρχεται είναι να μου κάνει παρέα κάποιο καλοκαιρινό βράδυ, χωρίς πολλή ζέστη, σε συνδυασμό με σκέτη βότκα. Και αυτό το υγρό μου δημιουργεί όρεξη για να φτιάξω καινούρια πράγματα στην κουζίνα, σε πόσιμη και παγωμένη μορφή αυτή τη φορά. 98/100

Into The Wild, 6mg

Kayfun 3.1ES Clone, MC 3mm, Kanthal D 0.28mm, 1.82Ω.

Τελευταίο υγρό της σειράς, το οποίο υπόσχεται να μας ταξιδέψει στην άγρια φύση. Σε αντίθεση με όλα τα προηγούμενα, όταν φέρνεις το μπουκαλάκι στη μύτη, δεν υπάρχει καμία διακριτή μυρωδιά. Περίεργο για τόσο σκουρόχρωμο υγρό, ακόμα πιο περίεργο αν λάβει κανείς υπ’ όψιν το μέχρι στιγμής ιστορικό της εταιρείας. Από την άλλη, δεν θα χρειαστεί να έχω συγκεκριμένες προσδοκίες από τη γεύση, ατμίζοντας και βλέποντας δηλαδή! Υγρό στο τανκ μέχρι τη βάση της καμινάδας και πάμε. Μία έντονα καπνική γεύση με ένα ίχνος οξύτητας ήταν η πρώτη εντύπωση που σχημάτισα. Στο τέλος της εκπνοής, τα πράγματα δυσκόλεψαν για μένα καθώς το συνολικό αποτέλεσμα ήταν μία αίσθηση σαν το καταραμένο κάστανο της FA, ένα υγρό το οποίο αν ήμουν ιεροεξεταστής, θα ήταν στο καθημερινό μου παλμαρέ. Αποφάσισα να προσπαθήσω να το παραβλέψω αυτό, με δυσκολία ομολογώ, και να συνεχίσω να το ατμίζω μέχρι να το συνηθίσω και να καταλαγιάσει αυτή η ένταση. Πράγματι, αυτό δεν άργησε να συμβεί για καλή μου τύχη και τώρα έχω τη δυνατότητα να το εκτιμήσω κάπως καλύτερα. Όντως, κατέληξα σε συμπέρασμα αναζητώντας το λόγο αυτής της «έντονης» αρχικής μου εντύπωσης. Η καπνική του βάση οφείλεται προφανώς σε Virginia, καπνική γεύση την οποία δεν συμπαθώ καθόλου. Παρόλο που είναι αρκετά τροποποιημένη, τα βασικά της στοιχεία είναι εκεί, εξ’ ου και η αρχική μου εντύπωση. Στο στόμα μένει μια ξηρότητα ίδια με αυτή που λαμβάνεις τρώγοντας καρυδόψιχα και συγκεκριμένα αναμασώντας τη φλούδα από το καρύδι, ενώ το υγρό περιέχει και άλλες γεύσεις, οι οποίες όμως δεν αποδίδονται ξεχωριστά, αλλά αποτελούν ένα ενιαίο σύνολο δημιουργώντας έτσι μια νέα γεύση. Στο βάθος όμως, παραμονεύει μια οξύτητα, ευχάριστη αλλά αγνώστου προελεύσεως! Το χτύπημα ακριβώς στα επίπεδα που αναμένει κανείς για 6ρι υγρό ενώ το ντουμάνι και πάλι πλούσιο. Στη ρινική εισπνοή, κυριαρχεί το καπνικό στοιχείο και μετά μια βουτυρώδης αίσθηση. Εκεί τρόμαξα λίγο αλλά τελικά δεν εξελίχθηκε σε ένα κλασσικό βουτυρένιο άρωμα το οποίο θα με έκανε να φύγω τρέχοντας. Στη ρινική εκπνοή τα αρώματα στρογγυλεύουν πολύ από μια καραμελένια γλύκα την οποία δεν συνάντησα πιο πριν. Δεν μπορώ να πω ότι το ευχαριστήθηκα όσο τα προηγούμενα, αλλά εδώ μπαίνει το προσωπικό γούστο. Έριξα μια ματιά λοιπόν στο γευστικό του προφίλ, και είδα ότι πρόκειται για καπνό Βιρτζίνια, καραμελωμένο αμύγδαλο, toffee, ξηρούς καρπούς, μπαχαρικά και κεράσι Maraschino. Εκτός από το Virginia το οποίο είναι πασιφανές, όλα τα άλλα είναι καλά κρυμμένα ή μέρος συνδυασμών που ως σύνολο αποδίδονται διαφορετικά. Για παράδειγμα η γλύκα που συνάντησα στο τέλος, μάλλον οφείλεται στο toffee και στο καραμελωμένο αμύγδαλο, η βουτυρένια αίσθηση στο toffee, η οξύτητα στο Maraschino και η ξηρότητα στους ξηρούς καρπούς. Αυτή είναι φυσικά δική μου εκτίμηση. Εμένα προσωπικά, δεν μου άρεσε, αλλά αυτό οφείλεται προφανώς στην χρήση του Virginia. Αυτό δεν σημαίνει φυσικά ότι δεν είναι εξαιρετικό υγρό και ότι οι λάτρεις του συγκεκριμένου καπνικού δεν θα το λατρέψουν. 95/100.

 Θα παρατηρήσατε ότι δεν είπα τίποτα για τη σύσταση των υγρών και τα ποσοστά PG/VG. Αυτό γιατί δεν μπόρεσα κάπου να βρω πληροφορίες. Τείνω στο ότι χρησιμοποιούν 50-50 αναλογία, και ως τέτοια θα τα κατατάξω. Το γενικό μου συμπέρασμα, είναι ότι με 4 μόνο υγρά, η εταιρεία προσπάθησε να καλύψει μια μεγάλη γκάμα ατμιστών. Έχουμε το καπνικό, το φρουτένιο, το μενθολοειδές και το γλυκό. Έχουμε να κάνουμε με μια εταιρεία η οποία ξέρει τι θέλει και πώς να το πετύχει. Δεν έπεσε στην παγίδα των 100 γεύσεων αλλά με 4 υγρά εκπροσωπεί τις 4 μεγαλύτερες κατηγορίες υγρών αναπλήρωσης. Για τα μοντάκια και τα ντριπάκια, δεν θα αναφέρω τίποτα καθώς ούτε ο τομέας μου είναι, ούτε νομίζω ότι αυτά είναι που θα κάνουν γνωστή την εταιρεία. Αντιθέτως, τα υγρά της θα τα παρακολουθώ στενά και θα τρέφω την ελπίδα να δω και άλλα ατμιστικά ταξίδια από αυτούς. Πραγματικά, κάντε τον κόπο να την ερευνήσετε αυτή την εταιρεία καθώς έχει πολλά να πει. Έχω και την εξής επιφύλαξη: είναι ο Kayfun κατάλληλος ατμοποιητής γι αυτά τα υγρά, ή θέλει κεραμικό? Τα υγρά τα δοκιμάζαμε παράλληλα με τον Θάνο από το e-tsigaro Κέρκυρας, ο οποίος τα δούλεψε σε ΣΟΦΙΑ. Από ότι μου είπε οι γεύσεις ήταν πιο διακριτές εκεί και πιο καθαρές. Δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω και το συντομότερο δυνατόν θα κάνω και μια απόπειρα εκεί. Οι απανταχού φαν των ΙΑΤΤΥ, νομίζω ότι βρήκαν άλλη μια σειρά υγρών η οποία θα αποδείξει την αξία του «Βασιλιά», αν ισχύουν τα προηγούμενα!


Όλα τα review μου, μπορείτε να τα δείτε και στο http://cruiser79.blogspot.gr/
 
 

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 16:43 »
Μπραβο cruiser για ακομα ενα "απαιχτο" review και ενα μπραβο επισης στην vapeland που τα εφερε και σε 10ml για να μπορει να τα δοκιμασει ο κοσμος!!

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 16:49 »
με επεισες παλι...Θα παω μεσα στην βδομαδα να τα δοκιμασω!

Μπραβο για το review ! εξαιρετικος και παλι! :thumpup:

Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 18:53 »
Μην το πάρεις στραβά Τρύφωνα.... Αλλά έριξα γέλιο με τα κείμενά σου. Το έχεις το συγγραφικό και το σίγουρο είναι ότι με έκανες να ζηλέψω όλα τα υγρά που δοκίμασες.


Υ.Γ Αγαπημένο σημείο:

Έγειρα πίσω στο σκαμπό, χωρίς να είμαι σίγουρος ότι τα μάτια μου είναι ανοιχτά ή κλειστά, εξέπνευσα από τη μύτη και θυμήθηκα.

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 19:51 »
Mια ακομη εκπληκτικη περιγραφη απο τον μαιτρ του ειδους .....


μπραβο Τρυφωνα αυριο παω για αγορα ... με επεισες :) :) :) :)











Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 20:41 »
Με βλέπω με 4 καινούρια 10μελα αύριο...

Αποσυνδεδεμένος metalllinos

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 20:43 »
Δοκίμασα τα υγρά στη ΣΟΦΙΑ. Εξαιρετικά υγρά και τα 4! Ο Τρύφωνας όπως πάντα κατατοπιστικότατος. Στη ΣΟΦΙΑ βέβαια είναι λίγο διαφορετικά. Ακόμα δεν τα έχω βάλει στον KFL+ οπότε δε μπορώ να εκφέρω γνώμη.


Αυτό που μου έκανε την καλύτερη εντύπωση ήταν το ''over the rainbow'' Το πεπόνι με τη ΣΟΦΙΑ το καταλαβαίνεις με την πρώτη τζούρα... υπέροχο γλυκό πεπόνι.... στα υπόλοιπα συμφωνώ με τα λεγόμενα του Τρύφωνα. Επίσης για το άρωμα της λουίζας... υπάρχει το άρωμα από κάτι κιτροειδές. Λεμόνι? λάιμ? κάτι τέτοιο... υπάρχει όμως!


Γενικά υπέροχος συνδυασμός... από τα αγαπημένα μου υγρά. Πιπίλα από χτες....


Για τα υπόλοιπα 3 τώρα.


Το under the sea μου θύμισε πολύ το frosty cucu του Zetel με προσθήκες κέδρου που στη ΣΟΦΙΑ είναι εμφανέστατες και απόλυτα ταιριαστές + το πράσινο του καρπουζιού που έτσι και αλλιώς το έβρισκα στο frosty cucu του Ζetel. Όσοι με ξέρουν, γνωρίζουν ότι το cucu ήταν το υγρό ''πιπίλα'' για ένα ολόκληρο καλοκαίρι και βάλε οπότε και αυτό το υγρό μου φάνηκε υπέροχο...


Το οn the storm πολύ ωραίο ημικαπνικό υγρό. Σοκολάτα, κακάο, ελάχιστος γλυκάνισος (που αν και δε μου αρέσει γενικά το συγκεκριμένο άρωμα σε υγρά) δένει το σύνολο πολύ πολύ αρμονικά. Πολύπλοκο αλλά αρμονικό. Να προσθέσω ότι στη ΣΟΦΙΑ είναι ξεκάθαρα τα αρώματα του μελιού και της κανέλλας ειδικά στην εκπνοή.
 
Το into the wild είναι ένα καπνικό κυρίως υγρό αλλά και πάλι δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα. Σας το λέω όμως με σιγουριά. Τέτοιο καπνικό δεν έχετε δοκιμάσει... Προσωπικά δε μου άρεσε τόσο αλλά αυτό είναι υποκειμενικό μια που πλέον σπάνια απολαμβάνω καπνικά αρώματα. Πλούσιο, γεμάτο γεύσεις αλλά όπως ακριβώς λέει και ο Τρύφωνας στο υγρό αυτό οι γεύσεις είναι ανακατεμένες και όχι αυτούσιες όπως στα υπόλοιπα 3.


3,5 χρόνια ατμιστής και χαίρομαι ιδιαίτερα που βλέπω ότι αυτό το πράγμα δεν έχει ταβάνι... the sky is the limit...


Υγρά με μία μόνο γεύση είναι σχετικά εύκολο πλέον να πετύχει και ο καθένας και από εμάς με DIY και απλά συμπυκνωμένα αρώματα ... Αυτό που κάνει όμως τη διαφορά είναι ο κατασκευαστής να μπορέσει να ταιριάξει ένα σύνολο-μπουκέτο γεύσεων σε μία τζούρα... και χρησιμοποιω την έκφραση ''να ταιριάξει'' γιατί εκεί είναι και η δυσκολία. Σε αυτά τα υγρά όπως και σε κάποια άλλα, επικρατούν στη γεύση πάνω από 4-5 διακριτά αρώματα και γεύσεις. Όλα εκεί, όλα διακριτά, σε αναλογία τέτοια, όπου μία μικρή παραφωνία θα ήταν τόσο δυνατή που θα μπορούσε να καταστρέψει το αποτέλεσμα. Απόπειρες-προσπάθειες σαν και αυτήν όπως και σαν της Five Pawns θυμίζουν την προσπάθεια μαέστρου που προσπαθεί να συντονίσει αρμονικά 10-20 διαφορετικά όργανα που όλα παίζουν κάτι διαφορετικό συντελώντας όλα μαζί σαν μπουκέτο σε ένα υπέρχο κονσέρτο...


Χαίρομαι πραγματικά που υπάχουν υγρά που μας πάνε όλο και παραπέρα!


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
τι να κάνουν και αυτά τα 10μελα στην περίπτωση over the rainbow??? πόσο να αντέξουν και αυτά τα καημένα?  :))

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 20:51 »
Αποφάσισα να ξεκινήσω με Into The Wild λόγω χαμηλότερης βαθμολογίας.
Τέσσερις σταγόνες σκέτη βάση στον Dripper και πρώτη τζούρα στο κάστανο της FA.
Διπλή, αμέσως μετά, στην επαγγελματική αναζήτηση.
Μικρή απογοήτευση στο Virginia και άμεση ικανοποίηση από την σύμπτωση άποψης.
Γρήγορο πέρασμα χωρίς πισωκοίταγμα στην καρυδόφλουδα και μια τζούρα να φύγει η γεύση.
Προβληματισμός για το ενιαίο σύνολο, με άμεση λύτρωση στη δημιουργία νέας γεύσης.
Φευγαλέα ματιά στο ντουμάνι του Dripper μου, σε μια διάθεση άτυπης κόντρας με το πλούσιο ντουμάνι.
Διάλειμμα για να συνέλθω από την μιμητική ρινική εισπνοή με την υψηλονικοτινούχα βάση μου.
Άμεση αποζημίωση και χαμόγελο στην καραμελένια γλύκα.
Ευχάριστη ζαλάδα με απανωτές τζούρες στην επεξήγηση των αισθήσεων που δημιουργούν καθημερινά βρώσιμα.
Θα του έβαζα λιγότερο από 95/100.
 
On the Storm ως ταιριαστή συνέχεια στο Wild.
Ούτε εγώ άντεξα και επειδή ήμουν ήδη στο σπίτι άνοιξα το ψυγείο.
Μια κόλαση μασώντας και διαβάζοντας.
Το μόνο που μου ήρθε στο μυαλό είναι ότι το σεξ είναι βρώμικο μόνο όταν γίνεται σωστά.
Ένα κρύο ντους για να συνεχίσω.
 
Under the Sea
Παιδικές αναμνήσεις, καλοκαίρι, φρεσκάδα, δυνατό ξεκίνημα και άλλες τέσσερις σταγόνες βάσης.
Ατμίζοντας σίγουρα δεν θα βρεθούμε σε ένα δάσος, αλλά διαβάζοντας…
Πλοκή και μυστήριο. Ποια είναι η γεύση; Τι να μας πει το γατάκι ο Κόναν Ντόυλ.
Καμένο και αναπλήρωση στο Καλοκαίρι και την αόριστη υπόσχεση για συνταγή.
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,24136.msg790101.html#msg790101
 
Over the Rainbow
Τις βαλίτσες τις είχα έτοιμες από http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,11607.msg816759.html#msg816759
Ευχάριστες προσδοκίες από τσιχλόφουσκα.
Τήρηση υποσχέσεων σε συνάρτηση με την τιμή. Οι υγροδοκιμές είναι αφορμή σας λέω!
Νέο ταξίδι γεύσεων και καινούργια ερωτηματικά.
Η νοβοκαΐνη συνέπεσε με την αναπλήρωση.
Σε πόσιμη ή βρώσιμη μορφή, θα περιμένουμε με αγωνία.
 
Επίλογος και πάντα στο τέλος ο πρόλογος.
 
 
Ευχαριστώ πολύ Cruiser79.
 
Θα του έβαζα περισσότερο από 100/100.
 

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 21:38 »
αντε να διαβάσουμε και τον επίλογο αφου δεν θα τον μαζέψει το γρι-γρι

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 22:01 »
Ο metallinos με ταπωσε στον επίλογο. Τσιπ, εσύ είσαι επεισόδιο από μόνος σου!!!

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος loniscup

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 23:25 »
 :respect: :respect: Ωραίοι!!! Τα ένιωθα κι εγώ στο στόμα μου καθώς διάβαζα τις περιγραφές σας...


Η Anne Claire έχει επιμεληθεί και το Sacre Coeur από τη σειρά Artist Collection   https://ac.njoy.com/  για το οποίο λένε πολύ καλές κριτικές επίσης.




Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 22:56 »
Ειχα ηδη αποφασισει να παω vapeland αυριο. Με τις περιγραφες σας μαλλον θα παω νωρις νωρις. Αραγε τα εχουν και στο δοκιμαστηριο;

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 23:19 »
Eχουν και τις 4 γευσεις θα ευχαριστηθεις δοκιμη εγω πηρα για αρχη το Οn the Storm


ειναι ενα ελαφρο καπνικο και το Over Rainbow εχει ευχαριστηθει ο ουρανισκος μου


ειδικα το δευτερο που μεταξυ των αλλων εχει και πεπονι πολυ ωραια και τα δυο :) :) :) :)








Αποσυνδεδεμένος panagosg

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 23:19 »
Ποιο απο τα 4 ?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Vaponaute
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 21, 2015, 11:57 »
Δοκιμή σήμερα πρωί στην vapeland Αλίμου, τα έχει κι τα 4 υγρά διαθέσιμα στο δοκιμαστήριο.
Το on the storm παίζει να είναι με διαφορά το πιο εξαιρετικό σοκολατοειδές που έχω ατμίσει. Βελούδινο στην αίσθηση και ειδικά στην εκπνοή που έρχεται η ελαφριά πικρίλα της σκούρας σοκολάτας, είναι όλα τα λεφτά.
Δεν βλέπω να μου κρατάει για πολύ το 30μελο. Εξαιρετική απόδοση στον dripper pro και στον cisco.
Το Into the wild ήταν το δεύτερο υγρό που πηρα. Χάρηκα για τον τρόπο που αντιλήφθηκαν στη vaponaute τη γεύση virginia. Είναι το μοναδικό υγρό με virginia στα συστατικά του που κατάφερα όχι απλά να ατμίσω, αλλά να αγαπήσω.  Το δεκάμελο το πήρα πιο πολύ γιατί μου φάνηκε λίγο ελαφρύ στη γεύση, θα το δω στον dripper pro και στον cisco ομως, δεν το έχω ανοίξει ακόμα. Προς το παρόν πλέω στα πελάγη της σοκολάτας :)
Ατμός πάρα πολύ καλός, από χτύπημα δεν έχουν γιατί είναι χωρίς νικοτίνη. :bye:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135753 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084205 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 96 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9457 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476486 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114672 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1290 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2344 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271147 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1504 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos