vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

283 επισκέπτες, 10 χρήστες
dkostas, Alexander20, paulxan, Xameno_Skli, treloneritis, ZoeM, Tazz, tsiv, Jorge, manoslykos

Twitter

Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Εδώ θέτουμε ερωτήσεις και συζητούμε σχετικά με φορτιστές και διαδικασίες φόρτισης μπαταριών για mods.

Επίσης, πληροφορίες που αφορούν αποκλειστικά μπαταρίες για mods, καλό είναι να υπάρχουν στα κατάλληλα νήματα κι όχι στο παρόν.


Ακόμα εδώ δημοσιεύουμε πληροφορίες για νέα μοντέλα φορτιστών που κυκλοφόρησαν στην αγορά.

Αν κάποιο μέλος έχει αγοράσει κάποιο νέο μοντέλο φορτιστή και μπορεί να κάνει μια παρουσίαση με τις βασικές τουλάχιστον πληροφορίες και εντυπώσεις, ας μην γράψει εδώ αλλά ας ανοίξει ένα νέο θέμα με τον τίτλο του μοντέλου του.

Επίσης αν δεν βρίσκετε το θέμα με τον φορτιστή που θέλετε να αναφερθείτε ή αν γι' αυτό που θέλετε να ρωτήσετε πιστεύετε ότι δεν είναι ανάγκη να δημιουργηθεί νέο θέμα, δημοσιεύστε το εδώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 24, 2021, 09:00 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 10, 2014, 19:50 »
Εχω παρατηρησει οτι οταν φορτιζω μπαταριες με χαμηλο ρευμα μεν αργουν να φορτισουν αλλα εχουν μεγαλυτερη διαρκεια......
Το εχει παραρηρησει κανεις αλλος?
το ιδιο μου φαίνεται λεει και ο GEWRE σε μια ερευνα του για μπαταριες/φορτιστες στο βιντεο πιο κατω
το λεει στο 29:00 λεπτα για οποιον δεν θελει να δει ολο το βιντεο

http://www.youtube.com/watch?v=WvWnlH_p1Oo&feature=player_embedded
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 10, 2014, 21:42 από BABIS1098 »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 10, 2014, 22:20 »
Τίποτα από όσα έχω διαβάσει Μπάμπη δεν συνηγορεί σε κάτι τέτοιο. Ο gewre ίσως εννοεί για τη μακροζωία των μπαταριών και όχι τη χωρητικότητα. Κατά τη γνώμη μου ούτε κι αυτό ισχύει αν δεν υπερβαίνεις τις προδιαγραφές του κατασκευαστή της μπαταρίας.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 10, 2014, 22:56 από camber »

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 10, 2014, 23:03 »
Συμφωνούμε δεν αυξάνει η χωρητικότητα το ειχα ξαναπει εδω που ξεκινησε η κουβεντα...

http://vaping.gr/index.php/topic,20629.msg715854.html#msg715854

αλλα πιστευω οτι με το low current σε μικρες παντα μπαταριες(18350 και κατω), που μιλαγαμε στο πιο πανω νημα, εκμεταλλευόμαστε  όλη  την υπάρχουσα  χωρητικότητα της μπαταριας. με αλλα λογια εχουμε πιο ποιοτική φόρτιση......


Και εγώ αυτό που λες νόμιζα ότι λέει ο gewre αλλά πόσο καιρό κάνει  την έρευνα  ώστε  να βγάλει συμπέρασμα για μακροζωία.....???

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 01, 2022, 04:13 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 10, 2014, 23:51 »
Από το Battery University

Παράθεση
The so-called miracle charger that promises to prolong battery life and methods that pump extra capacity into the cell do not exist.

Σε μετάφραση:
O λεγόμενος θαυματουργός φορτιστής που υπόσχεται ότι θα παρατείνει τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας και τεχνικές που τρομπάρουν επιπλέον χωρητικότητα στη μπαταρία δεν υπάρχουν.

Τώρα πως έλεγξε ο gewre τις χωρητικότητες ή τη μακροζωία των μπαταριών (κάτι που θα του έπαιρνε χρόνια) ας μας το εξηγήσει ο ίδιος.

Λέγοντας όλα τα παραπάνω δεν σημαίνει ότι όλοι οι φορτιστές είναι ίδιοι. Οι καλοί ακολουθούν πιστά τις τεχνικές φόρτισης και εκμεταλλεύονται στο έπακρο τη χωρητικότητα και την ταχύτητα στη φόρτιση.

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 11, 2014, 00:20 »
πουθενά δεν εχω μιλησει για αύξηση μακροζωίας ούτε για αύξηση χωρητικότητας επομένως μάλλον το πιο πάνω ποστ δεν κολάει σε αυτα που λέω
Το ερώτημα λοιπόν για ακόμα μια φορά  είναι αν η φόρτιση με λίγα mah (σε σχέση με αυτα που δίνεις σε μια 18650 των 2000mah ) σε μικρές μπαταρίες έιναι καλύτερα  ώστε να γίνει πιο ποιοτική φορτιση  τους.........
Την απάντηση την δίνουν οι κατασκευαστές φορτιστων που βάζουν επιλογή για 250/500/1000 mah φορτισης ανάλογα το στοιχειό

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 11, 2014, 05:50 »
Εχω παρατηρησει οτι οταν φορτιζω μπαταριες με χαμηλο ρευμα μεν αργουν να φορτισουν αλλα εχουν μεγαλυτερη διαρκεια......
Το εχει παραρηρησει κανεις αλλος?

Αυτό αναφέρεις στο 1ο σου ποστ. Ο μόνος τρόπος να έχεις μεγαλύτερη διάρκεια εκφόρτισης υπό ίδιο φορτίο είναι η μεγαλύτερη χωρητικότητα. Αυτή δεν μπορεί να στην αυξήσει ο φορτιστής επειδή έχει χαμηλούς ρυθμούς φόρτισης.

Κάποιοι φορτιστές (ιδιαίτερα οι φθηνοί) χρησιμοποιούν ένα πολύ απλό αλγόριθμο φόρτισης και όχι τους πιο σύνθετους 2 ή 3 επιπέδων των πιο ποιοτικών φορτιστών. Φορτίζουν με πολύ χαμηλό ρεύμα (κάτω από 0.18C) και σταματούν μόλις η μπαταρία φτάσει τα 4.2V θεωρώντας (ή μάλλον ελπίζοντας) ότι λόγω του μεγάλου χρόνου φόρτισης η μπαταρία θα φθάσει στην πλήρη χωρητικότητα.

Επίσης οι φορτιστές προσφέρουν επιλογές στα mAh επειδή πρέπει να φορτίζουν διάφορους τύπους μπαταριών. Από 10440 έως 18650. Σε γενικές γραμμές το ρεύμα φόρτισης πρέπει να κυμαίνεται από 0.2C έως 0.8C ανάλογα με την μπαταρία αλλά αυτό δεν είναι απόλυτο. Κάθε κατασκευαστής προτείνει το κατάλληλο ρεύμα φόρτισης για την μπαταρία του.

Θα συνοψίσω με ένα παράδειγμα. Η Panasonic για την NCR-18650B  συνιστά ρεύμα φόρτισης 0.5C δηλαδή 1625mA. Είναι λοιπόν χαζό να την φορτίζουμε στα 250 ή 500mA αν ο φορτιστής μας μπορεί να δώσει παραπάνω. Αν δώσουμε λιγότερο ρεύμα δεν συμβαίνει κάτι καλό αλλά ούτε κάτι κακό. Απλά η μπαταρία θα κάνει παραπάνω ώρα για να φορτίσει. Αν όμως δώσουμε παραπάνω ρεύμα από ότι συστήνει ο κατασκευαστής τότε θα ανέβει αρκετά η θερμοκρασία της μπαταρίας για όσο χρόνο διαρκεί η φόρτιση. Οι υψηλές θερμοκρασίες είναι ο μεγάλος εχθρός των μπαταριών λιθίου και ένας από τους κύριους λόγους μειωμένης διάρκειας ζωής τους.

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 11, 2014, 12:11 »
Από το Battery University

Σε μετάφραση:
O λεγόμενος θαυματουργός φορτιστής που υπόσχεται ότι θα παρατείνει τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας και τεχνικές που τρομπάρουν επιπλέον χωρητικότητα στη μπαταρία δεν υπάρχουν.

Τώρα πως έλεγξε ο gewre τις χωρητικότητες ή τη μακροζωία των μπαταριών (κάτι που θα του έπαιρνε χρόνια) ας μας το εξηγήσει ο ίδιος.

Λέγοντας όλα τα παραπάνω δεν σημαίνει ότι όλοι οι φορτιστές είναι ίδιοι. Οι καλοί ακολουθούν πιστά τις τεχνικές φόρτισης και εκμεταλλεύονται στο έπακρο τη χωρητικότητα και την ταχύτητα στη φόρτιση.
δυστηχως αυτο ειπωθηκε μια φορα και εχει πλεον ''κανονας''...............
ειναι δυσκολο να ''ξεκαρφωσεις'' απο του αλλου το μυαλο οτι δεν ειναι ετσι........αλλα μπορει και να αποβει μοιραιο για τις κυψελες μπαταριων.........


αυτο που δινει ζωη στην μπαταρια ειναι να φτασει οσο το δυνατον ταχυτερα το 80% της χωριτικοτητας της και απο εκει και περα φορτιζει για αλλο τοσο χρονο ωστε να φορτιστει τελειως.......

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 11, 2014, 13:28 »
Λοιπόοοον...

Έχω τον xtar wp2 ή κάπως έτσι...
Το αμπεράζ εισόδου λέει οτι είναι 12 V στα 1 Α.
Το τροφοδοτικό του "λέει" οτι βγάζει 0,35 Α.
Έχω τροφοδοτικό 12 V που βγάζει 1 Α στην έξοδο.
Αν το χρησιμοποιήσω στον φορτιστή υπάρχει η περίπτωση να το ζορίσω ή να το πάρω στο χέρι ή δεν υπάρχει πρόβλημα?

Ευχαριστώ.

Την ερώτηση την κάνω γιατί παρατηρώ το εξής. Η φόρτιση των μπαταριών που χρησιμοποιώ κρατάει ΛΙΓΟΤΕΡΟ από ότι θυμάμαι οτι συνέβαινε παλιότερα. Επίσης οι μπαταρίες κρατάνε λιγότερο στο ηλεκτρονικό μοντ που χρησιμοποιώ (Provari).
Μπορεί να μου πείτε βέβαια οτι είναι και φυσιολογικό μιας και έχω τις μπαταρίες (AW) περίπου ενάμιση χρόνο.
Όμως (μιας και  :idiot1:) κράτησα αρχείο φορτίσεων και είναι περίπου 120 πλήρης κύκλοι ως τώρα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας. :)

Edit: ξέχασα να αναφέρω, οτι πλέον το 1 κανάλι φόρτισης τελειώνει πιο γρήγορα τη φόρτιση. :dontknow:
Φόρτιση κάνω πάντα στη θέση 0,5 Α, και στις 18350 και στις 18490.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 11, 2014, 14:02 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 11, 2014, 13:48 »
Από τη στιγμή που τα volt είναι σωστά, δεν υπάρχει πρόβλημα αν το τροφοδοτικό σου μπορεί να δώσει παραπάνω ρεύμα. Ο φορτιστής θα τραβήξει όσο χρειάζεται.


Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 11, 2014, 15:14 »

Αυτό αναφέρεις στο 1ο σου ποστ. Ο μόνος τρόπος να έχεις μεγαλύτερη διάρκεια εκφόρτισης υπό ίδιο φορτίο είναι η μεγαλύτερη χωρητικότητα. Αυτή δεν μπορεί να στην αυξήσει ο φορτιστής επειδή έχει χαμηλούς ρυθμούς φόρτισης.

 

Παλι δεν καταλαβες τι εννοω αλλα θα το πω για ακομα μια αλλα τελευταια φορα οσο πιο απλα μπορω ,δεν εγραψα πουθενα ότι μια μπαταρια 700mah σε φορτιση με μικρο ρευμα αποκτα πιο πολλα mah χωρητικοτητας δηλαδη ότι μετα την φορτιση της με μικρο ρευμα πλεον είναι μια μπαταρια των 800mah.Λεω ότι μια μπαταρία των 700mah φορτιζεται πιο καλα με χαμηλο ρευμα δηλαδη όταν κλεισει η φορτιση εχει πληρως 700mah φορτισμενα ή εστω περισσσοτερα από ότι αν το ρευμα φορτισεως ηταν πολύ πιο μεγαλο.Με λιγα και απλα λογια η μεγαλυτερη διαρκει της μπαταριας που αναφερω στο πρωτο μου ποστ δεν οφείλεται στην αυξηση της χωρητικοτητας της μπαταριας αλλα στην καλυτερη εκμετάλλευση της υπάρχουσας χωρητικότητας της.



Κάποιοι φορτιστές (ιδιαίτερα οι φθηνοί) χρησιμοποιούν ένα πολύ απλό αλγόριθμο φόρτισης και όχι τους πιο σύνθετους 2 ή 3 επιπέδων των πιο ποιοτικών φορτιστών. Φορτίζουν με πολύ χαμηλό ρεύμα (κάτω από 0.18C) και σταματούν μόλις η μπαταρία φτάσει τα 4.2V θεωρώντας (ή μάλλον ελπίζοντας) ότι λόγω του μεγάλου χρόνου φόρτισης η μπαταρία θα φθάσει στην πλήρη χωρητικότητα.

 

Επειδη δεν μιλαω για <<καποιο>> φορτιστη αλλα για έναν συγκεκριμενο αυτό δεν ισχυει που λες για αυτον,ναι ισως για καποιους αλλα όχι για αυτόν και μαλιστα δες το διαγραμμα φορτισης του σε σχεση με του pila που είναι παρομοια στην πιο κατω φωτο… και εχει μονο 7Ε.....


Επίσης οι φορτιστές προσφέρουν επιλογές στα mAh επειδή πρέπει να φορτίζουν διάφορους τύπους μπαταριών. Από 10440 έως 18650. Σε γενικές γραμμές το ρεύμα φόρτισης πρέπει να κυμαίνεται από 0.2C έως 0.8C ανάλογα με την μπαταρία αλλά αυτό δεν είναι απόλυτο. Κάθε κατασκευαστής προτείνει το κατάλληλο ρεύμα φόρτισης για την μπαταρία του.

Θα συνοψίσω με ένα παράδειγμα. Η Panasonic για την NCR-18650B  συνιστά ρεύμα φόρτισης 0.5C δηλαδή 1625mA. Είναι λοιπόν χαζό να την φορτίζουμε στα 250 ή 500mA αν ο φορτιστής μας μπορεί να δώσει παραπάνω. Αν δώσουμε λιγότερο ρεύμα δεν συμβαίνει κάτι καλό αλλά ούτε κάτι κακό. Απλά η μπαταρία θα κάνει παραπάνω ώρα για να φορτίσει. Αν όμως δώσουμε παραπάνω ρεύμα από ότι συστήνει ο κατασκευαστής τότε θα ανέβει αρκετά η θερμοκρασία της μπαταρίας για όσο χρόνο διαρκεί η φόρτιση. Οι υψηλές θερμοκρασίες είναι ο μεγάλος εχθρός των μπαταριών λιθίου και ένας από τους κύριους λόγους μειωμένης διάρκειας ζωής τους.

Στοιχειά γενικού ενδιαφέροντος που με βρίσκεις σύμφωνο……

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 11, 2014, 16:07 »
Λεω ότι μια μπαταρία των 700mah φορτιζεται πιο καλα με χαμηλο ρευμα δηλαδη όταν κλεισει η φορτιση εχει πληρως 700mah φορτισμενα ή εστω περισσσοτερα από ότι αν το ρευμα φορτισεως ηταν πολύ πιο μεγαλο.Με λιγα και απλα λογια η μεγαλυτερη διαρκει της μπαταριας που αναφερω στο πρωτο μου ποστ δεν οφείλεται στην αυξηση της χωρητικοτητας της μπαταριας αλλα στην καλυτερη εκμετάλλευση της υπάρχουσας χωρητικότητας της.
Τώρα κατάλαβα τι εννοείς. Αν ίσχυε αυτό σημαίνει ότι ο Pila, Nitecore κλπ δεν φορτίζουν σωστά τις μπαταρίες μας, κάτι που φυσικά δεν ισχύει.

Από το διάγραμμα που παραθέτεις φαίνεται ότι ο MC0 έχει 2 στάδια φόρτισης παραπλήσια με του PILA χωρίς αυτό να τον κάνει ισάξιο αφού ο PILA έχει άλλα 2 στάδια (αρχικής αυτόματης αναγνώρισης μπαταρίας και τελικό stand by mode που κρατάει την μπαταρία πάντα γεμάτη). Επιπλέον φορτίζει όλες τις μπαταρίες και πολύ πιο γρήγορα.

Αυτό που κάνει ο MC0 είναι να φορτίζει σωστά την μπαταρία σε 2 φάσεις όπως πρέπει. Στην 1η φάση δίνει σταθερό ρεύμα μέχρι η τάση της μπαταρίας να φτάσει περίπου 4.2V. Στη 2η φάση κρατάει σταθερά την τάση μέχρι το ρεύμα να πέσει σε πολύ χαμηλό επίπεδο οπότε και σταματάει η φόρτιση.

Δες τώρα τα σχεδιαγράμματα που δίνεις. Ο PILA σταματάει τη φόρτιση όταν το ρεύμα πέσει στα 76mA. O MC0 λίγο κάτω από τα 50mA (αν δε με γελάει το μάτι μου). Βέβαια μιλάμε για διαφορετικού τύπου μπαταρίες αλλά αυτό ΠΡΑΓΜΑΤΙ φορτίζει λίγο καλύτερα την μπαταρία. Στα πόσα δηλαδή mA σταματάει τη φόρτιση ο φορτιστής. Αυτό δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το αρχικό χαμηλό ρεύμα φόρτισης.

Αν λοιπόν έχεις δει διαφορά στην απόδοση αυτό οφείλεται στο ότι ο MC0 κάνει σωστή δουλειά στη φόρτιση ενώ ο άλλος φορτιστής σου όχι, χωρίς το ρεύμα φόρτισης να παίζει κάποιο ρόλο.

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 11, 2014, 16:42 »

Τώρα κατάλαβα τι εννοείς. Αν ίσχυε αυτό σημαίνει ότι ο Pila, Nitecore κλπ δεν φορτίζουν σωστά τις μπαταρίες μας, κάτι που φυσικά δεν ισχύει.

 
Παλι ξεχνας ότι μιλαω για μικρες μπαταριες δηλαδη μπαταριες που η μεγιστη χωρητικότητα τους είναι περιπου 600-700mah.Για αυτές λοιπον εμενα εδειξε η πραξη ότι εχουν μια διαφορα υπερ του μικρου το ιδιο αναφερει και άλλος εδώ…..

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,20629.msg715811.html#msg715811

Ισως να είναι και ιδεα μου ισως και όχι δεν εχω καποιο οργανο να κανω μετρηση
και αυτό που σου εγραψα και τελικα καταλαβες πιο πανω είναι η δικη μου εξήγηση
δεν το εχω βρει καπου γραμμένο αλλα ουτε και το αντιθετο

Και βεβαια οι φορτιστες που αναφερεις φορτιζουν καλα τiς μπαταριες αλλα τiς μπαταριες με πιο μεγαλες χωρητικοτητες από αυτές που αναφερα εγω….

Και εγω τις 18500 και 18650 στο pila της βάζω……



Από το διάγραμμα που παραθέτεις φαίνεται ότι ο MC0 έχει 2 στάδια φόρτισης παραπλήσια με του PILA χωρίς αυτό να τον κάνει ισάξιο αφού ο PILA έχει άλλα 2 στάδια (αρχικής αυτόματης αναγνώρισης μπαταρίας και τελικό stand by mode που κρατάει την μπαταρία πάντα γεμάτη). Επιπλέον φορτίζει όλες τις μπαταρίες και πολύ πιο γρήγορα.

Αυτό που κάνει ο MC0 είναι να φορτίζει σωστά την μπαταρία σε 2 φάσεις όπως πρέπει. Στην 1η φάση δίνει σταθερό ρεύμα μέχρι η τάση της μπαταρίας να φτάσει περίπου 4.2V. Στη 2η φάση κρατάει σταθερά την τάση μέχρι το ρεύμα να πέσει σε πολύ χαμηλό επίπεδο οπότε και σταματάει η φόρτιση.

Δες τώρα τα σχεδιαγράμματα που δίνεις. Ο PILA σταματάει τη φόρτιση όταν το ρεύμα πέσει στα 76mA. O MC0 λίγο κάτω από τα 50mA (αν δε με γελάει το μάτι μου). Βέβαια μιλάμε για διαφορετικού τύπου μπαταρίες αλλά αυτό ΠΡΑΓΜΑΤΙ φορτίζει λίγο καλύτερα την μπαταρία. Στα πόσα δηλαδή mA σταματάει τη φόρτιση ο φορτιστής. Αυτό δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το αρχικό χαμηλό ρεύμα φόρτισης.

Ο MC0 εχει τρια σταδια όπως φαινεται εδώ

http://www.xtarlight.com/05-chanpin/p-001-1.asp?styleid=290&style=New%20Arrival

η μονη διαφορα με το pila στα σταδια είναι ότι ο pila εχει ένα σταδιο ελεγχου της μπαταριας πριν αρχίσει η φόρτιση, κατά τα αλλα όλα τα σταδια της φορτισης είναι παρόμοια….αρα κατά την φορτιση δεν βλεπω καμια μεγαλη διαφορα πλην του ρευματος φορτισεως…..



Αν λοιπόν έχεις δει διαφορά στην απόδοση αυτό οφείλεται στο ότι ο MC0 κάνει σωστή δουλειά στη φόρτιση ενώ ο άλλος φορτιστής σου όχι, χωρίς το ρεύμα φόρτισης να παίζει κάποιο ρόλο.


Μπορει να εχει προβλημα ο δικος μου pila δεν το ξερω αυτό αλλα του αλλου φιλου πιο πανω??? ή και του gewre??? αν εννοουσε αυτό που λεω εγω…..

Τι να πω, εγω εκανα μια διαπιστωση που δεν ξερω αν είναι σωστη για αυτό και ρωτουσα αν το εχει δει καποιος άλλος και η εξηγηση που του εδωσα μου φαινεται λογικη αλλα δεν μπορω να την αποδειξω .Αν καποιος αποκτηση φορτιστη με αναλογο διάγραμμα του mc0 και εχει δυνατοτητα για χαμηλα ρευματα ας κανει μια δοκιμη να μας πει

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 11, 2014, 17:14 »
η μονη διαφορα με το pila στα σταδια είναι ότι ο pila εχει ένα σταδιο ελεγχου της μπαταριας πριν αρχίσει η φόρτιση, κατά τα αλλα όλα τα σταδια της φορτισης είναι παρόμοια….αρα κατά την φορτιση δεν βλεπω καμια μεγαλη διαφορα πλην του ρευματος φορτισεως…..
Θα επαναλάβω το ρεύμα φόρτισης ΔΕΝ παίζει κανένα ρόλο. Το ρεύμα κορεσμού παίζει. Πόσο χαμηλά δηλαδή σταματάει να φορτίζει ο κάθε φορτιστής. Δεν μιλάμε όμως για τεράστιες διαφορές αλλά για λίγα mAh που δεν θα γίνουν αντιληπτά σε κανονικές συνθήκες. Αν βλέπεις ότι έχεις μεγάλη διαφορά σημαίνει ότι ο PILA σου δεν λειτουργεί σωστά.

Το μέγεθος της μπαταρίας δεν παίζει κανένα ρόλο αρκεί να μην ξεπερνιούνται οι προδιαγραφές του κατασκευαστή στο ρεύμα φόρτισης. Η μπαταρία ΔΕΝ γεννάει ρεύμα. Απλά το αποθηκεύει. Από τη στιγμή που ο φορτιστής σταματάει στα 50-60mA σημαίνει ότι η μπαταρία δεν μπορεί να δεχθεί άλλο ρεύμα και γέμισε σωστά.

Για να μετρήσεις το χρόνο εκφόρτισης δεν χρειάζονται περίπλοκα μηχανήματα. Σύνδεσέ την με ένα λαμπάκι από φακό και χρονομέτρησε πότε θα σβήσει με τον ένα φορτιστή και με τον άλλο. Αν δεν θέλεις να περιμένεις πολλή ώρα βάλε και μια επιπλέον αντίσταση στο κύκλωμα.

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 11, 2014, 17:33 »
Το ρεύμα κορεσμού παίζει ρολο αλλα εδω δεν βγαινει συμπερασμα μιας και τα διαγραμματα αφορουν διαφορετικες μπαταριες αν βρεις διαγραμμα του pila για 18350 τοτε το συζηταμε....
ο λογος που εβαλα τα διαγραμματα δεν ειναι να συγκρινω το pila και mc0 στα ρευματα αλλα για να δειξω οτι εχουν παρόμοιο τρόπο φόρτισης...αν και ο pila κοβει στα 0,76 ενω ο mc κατω απο 50 αλλα λεω παλι οτι αν μιλαγαμε για ιδιες μπαταριες ειχε νοημα μια τετοια συγκριση.....τετοιο διαγραμμα στον pila για 18350 δεν πρόκειται να βρεις γιατι πολυ απλα ο pila δεν ειναι για μπαταριες 18350(δεν εχει τετοια δυνατοτητα απο τον κατασκευαστη τυχαιο?????)

τωρα για το τεστ που λες οποιος θελει μπορει να το κανει εγω το εκανα με το η/τσιγαρο μου..... ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110560 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159778 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515302 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146453 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303234 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530746 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801598 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40980 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet