vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

245 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, Mimhsdr, tsep12, Tem, bloodlessz

Twitter

Απολύμανση - καθαρισμός οσμών σε Επισκευάσιμους ατμοποιητές

Αποσυνδεδεμένος albertneofitos

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Βάζετε και τα oring μέσα ;

Αποσυνδεδεμένος partalos

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Οχι τα ο ρινγκ πρεπει να βγουνε γιατι 8α χαλασουνε αν τα βρασεις

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Αγόρασα χθες ένα κλώνο russia 91%
 
 Μου φάνηκε καθαρός, όποτε δεν τον έπλυνα εντατικά
 Τον άτμισα απο χθες το απόγευμα μέχρι σήμερα το απόγευμα
 
 Ολοι οι ατμοποιητες που δοκίμασα μέχρι τώρα, μου αφηναν τη γεύση του υγρου και της νικοτίνης
 
 Αυτός μου άφηνε και μια τρίτη άθλια απροσδιόριστη γεύση,
 η οποία μου έφερνε και καούρες στο στομάχι, σα να είχα φαει κάτι πλαστικό.
 
 Ελεγα ότι είναι ιδέα μου και θα φύγει, άλλα δεν...
 
 Ετσι τον έβαλα πριν 2 ώρες σε ξυδι με  σόδα και τον άφησα στο μπαλκόνι
 
 Αφου ξεφούσκωσε η σόδα, το ξίδι φαινόταν αρχικά καθαρό και διαυγές
 
 Μέτα από 2 ώρες που πήγα να το ξαναδώ, το ξίδι είχε  μαυρίσει!
 
 Επειδή δεν το εχω ξανακάνει, το ξύδι μαύρισε από το κακό του που δε γούσταρε τη σόδα,
 ή αυτή η μαυρίλα ήταν κρυεφες βρωμιές που ατμιζα για 24 ώρες ?

Αποσυνδεδεμένος Kostas1989

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Zmax Sigelei & Kayfun 3.1
Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα μαλλον θα πεθανεις!!!χαχαχα!!!Το δευτερο που λες ισχυει.βρομιες ηταν,γρεζια απο τον τορνο.Επρεπε να το κανεις απο την αρχη αλλα ενταξει,συμβαινουν αυτα.Βρασε τον ακομα με λιγο γαλα και θα εισαι ετοιμος.Και τριψε τον στα σπειρωματα με μια οδοντοβουρτσα με υγρο σαπουνι!

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Περα απο βρωμιες, γρεζια και δεν ξερω εγω τι αλλο, εβαλες μαζι μια βαση (σοδα), με ενα οξυ (ξυδι). Και ειναι γνωστο απο το σχολειο τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις, ε;

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Η σόδα, δεν είναι βάση. Είναι άλας του ανθρακικού οξέος. Αλλά αυτό που γίνεται είναι πάνω κάτω το ίδιο..... 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Περάσαν 30+ χρονιά από τότε, άλλα αν δεν με απατά το αλτσχαιμερ μου
 οξυ και βάση = άλας και νερο
 Δηλαδή το μαύρο ήταν άλας?
 
 Πάντως μετά το ξίδι, την άφησα και μια ώρα σε μια αρχαία Absolut votka που βρήκα
 
 
 Το μόνο που άλλαξε ήταν η γεύση
 
 Δηλαδή εξακολουθήσει να μη βγάζει καθαρή γεύση όπως ο γνήσιος καυφουν,
 βγάζει πάλι και κάτι ακόμα που δε μου αρέσει
 
 Μένει το βράσιμο σε γάλα, και αν δεν στρώσει και με αυτό
 η αγορά θα καταχωρηθεί επίσημα στις αποτυχίες και τέρμα.
 
 ΥΓ οφ τοπικ
 Μου φαίνεται λίγο π@π@ριά αυτό το πράγμα, να αγοράζεις 5 κλώνους μήπως σου κάτσει ο ένας
 Με τα λεφτά από 2-3 κλώνους, παίρνεις το γνήσιο και καθαρίζεις μια και καλή

Αποσυνδεδεμένος Nikosgor

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Μήν νομίζεις οτι και με τους γνήσιους δέν έχεις αυτή την μεταλλική γευση..
Και εγω τον kayfun lite plus χρειαστηκε να  τον αφησω 1 ημερα μεσα σε σοδα και ξυδι για να μην μυριζει...

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Τρίψε καλά τα σπειρώματα με το σφουγγάρι που πλένουμε τα πιάτα (από την άγρια πλευρά), εγώ μόνο έτσι απαλλάχτηκα από τις οσμές. Έχουν μείνει σίγουρα κατάλοιπα στα σημεία που δεν φαίνονται. Θέλει μεγάλη επιμονή για να καθαρίσει. Χάλασα πολύ σαπούνι και πολύ ξύδι.


Το ξύδι το χρησιμοποιείς επειδή είναι οξύ (μυρμηγκικό αν θυμάμαι καλά). Όταν το βάζει μαζί με την σόδα το εξουδετερώνεις και είναι σαν να χρησιμοποιείς νερό, ακυρώνοντας την δυνατότητα καθαρισμού !

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Οταν λέμε λύσιμο ευνοούμε  τα πάντα?
 Και τον πόλο?
 
 Το ορινγκ που είναι μέσα σαν χωνευτό στην πάνω καμπάνα,στην κορυφή, εκει που κανει επαφη με το επιστομιο,φαίνεται πολύ ζόρικο στο βγάλσιμο,
 πόσο μάλλον στο βάλσιμο
 
 Παιζει κανένα βιντεάκι που να δείχνει πως βγαίνει και μπαίνει?
 
 Το έχει βγάλει- βάλει κανενας να μας πει τον τρόπο?

Για λάδια και κατάλοιπα το καλύτερο είναι η καθαρή αιθυλική αλκοόλη ( καθαρό οινόπνευμα ) σαν διαλύτης για αυτά. Μετά καλό τρίψιμο στα σπειρώματα με σαπούνι και όσο το δυνατόν με ζεστό
σχεδόν καυτό νερό και μια οδοντόβουρτσα , στέγνωμα και σκούπισμα.
Φυσικά σε όλα τα εξαρτήματα του ατμοποιητή μέσα στο οινόπνευμα, εκτός από πλαστικά μέρη
και orings.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Τρίψε καλά τα σπειρώματα με το σφουγγάρι που πλένουμε τα πιάτα (από την άγρια πλευρά), εγώ μόνο έτσι απαλλάχτηκα από τις οσμές. Έχουν μείνει σίγουρα κατάλοιπα στα σημεία που δεν φαίνονται. Θέλει μεγάλη επιμονή για να καθαρίσει. Χάλασα πολύ σαπούνι και πολύ ξύδι.


Το ξύδι το χρησιμοποιείς επειδή είναι οξύ (μυρμηγκικό αν θυμάμαι καλά). Όταν το βάζει μαζί με την σόδα το εξουδετερώνεις και είναι σαν να χρησιμοποιείς νερό, ακυρώνοντας την δυνατότητα καθαρισμού !

Αιθανικό ή οξικό...
Το μυρμηκικό (και όχι μυρμηγκικό) είναι αυτό που έχουν στα κεντριά τους οι μέλισσες και τα μυρμήγκια (εξ ου και η ονομασία)

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Οταν λέμε λύσιμο ευνοούμε  τα πάντα?
 Και τον πόλο?
 
 Το ορινγκ που είναι μέσα σαν χωνευτό στην πάνω καμπάνα,στην κορυφή, εκει που κανει επαφη με το επιστομιο,φαίνεται πολύ ζόρικο στο βγάλσιμο,
 πόσο μάλλον στο βάλσιμο
 
 Παιζει κανένα βιντεάκι που να δείχνει πως βγαίνει και μπαίνει?
 
 Το έχει βγάλει- βάλει κανενας να μας πει τον τρόπο?


Εγώ δεν είχα βγάλει τον πόλο. Το μεγάλο πρόβλημα ήταν τα σπειρώματα που είχαν κατάλοιπα και έβγαζαν μαυρίλα ακόμα και όταν δεν φαινόταν με το μάτι


Αιθανικό ή οξικό...
Το μυρμηκικό (και όχι μυρμηγκικό) είναι αυτό που έχουν στα κεντριά τους οι μέλισσες και τα μυρμήγκια (εξ ου και η ονομασία)


Ποτέ η οργανική χημεία δεν ήταν το φόρτε μου....πάντα τα μπέρδευα..!!

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Δοκίμασα σήμερα και την τελευταία  λύση, το βράσιμο σε γάλα
 
 Έβγαλα όλα τα ορινκ και τις βίδες
 και τον έβρασα σε σιγανή φωτιά για κάνα μισάωρο
 
 Μετα πλύσιμο με άφθονο ζεστό νερό, καινούργια ορινκ και βίδες.
 
 Το αποτελεσμα απογοητευτικό
 
 Εξακολουθει να βγάζει μυστήρια γεύση-μυρουδία
 Για να την περιγράψω η γεύση-μυρουδία έιναι κατι αναμεσα σε ταγκισμενο λάδι, λιβανι ή τελος παντων αυτο που μπαινει στο θυμιατο,
 και μυρωδια κατουρηματος την επομενη μέρα αν έχεις πιει την προηγούμενη ένα μπουκάλι ουίσκι.
 
 Το κακό είναι ότι αυτή η γεύση μένει στη  γλώσσα και στο στόμα
 
 Δεν πιστεύω ποια ότι είναι  από βρωμιά, μάλλον οφείλετε στο υλικό.
 
 Αν δεν είχα μετρό σύγκρισης το kayfun lite plus που δίνει  πεντακάθαρη γεύση
 μπορεί και να το θεωρούσα φυσιολογικό, ετσι είναι οι επισκευασιμοι, τι να κάνουμε.
 
 Άλλα τώρα, δεν.....

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Άστον 1-2 ώρες σε πετρέλαιο ή βενζίνη (κάνει κι αυτή που καθαρίζουμε τα ρούχα). Αν έχει γράσα ή λάδια θα φύγουν σίγουρα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135822 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084282 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34976 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 113 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9504 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476786 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114733 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2358 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 925 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271229 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1517 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos