vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

232 επισκέπτες, 3 χρήστες
xsad, manoslykos, Jorge

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2610 στις: Απριλίου 26, 2022, 19:07 »
Ωραίο site αυτό [member=23119]chkontog[/member] αλλά δεν βγάζει τιμές και δεν μπορείς να παραγγείλεις!

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 687
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2611 στις: Απριλίου 26, 2022, 19:28 »
Ναι το εβαλα σαν επερχόμενη κυκλοφορία

https://atmology.gr/product/pioneer-v1-5-rta-bp-mods/
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 27, 2022, 06:31 από chkontog »

Αποσυνδεδεμένος Ηρακλης

  • ***
  • 584
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2612 στις: Απριλίου 26, 2022, 21:31 »

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3445
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2613 στις: Απριλίου 28, 2022, 06:38 »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2614 στις: Ιουνίου 03, 2022, 18:22 »
Alberich RTA

Ωραίος ατμο ο Alberich. Εύκολος σε όλα του (στήσιμο, γέμισμα, άνοιγμα, κλείσιμο, πλύσιμο, λούσιμο, κλπ) με πολύ smooth τζούρα και ωραίο χτύπημα και γεύση. Μου αρέσει που έρχεται με πινάκια αέρα και δεν έχει καμία εξωτερική ρύθμιση (άλλωστε τόσα χρόνια με τον εβίβα έτσι ατμίζω). Μου αρέσει επίσης που δεν έχει σπειρώματα (εκτός από την καμινάδα που βιδώνει πάνω στην καμπάνα) και απλώς τραβάς κι ανοίγεις ή γυρίζεις 1/4 της στροφής και γεμίζεις. Εύκολα πράγματα όπως θα έπρεπε να είναι παντού.
Τον έχω λιγότερο από μία εβδομάδα οπότε έχω ακόμα κάποια θεματάκια να λύσω. Ένα δηλαδή θεματάκι έχω κι αυτό είναι το ότι μαυρίζει το βαμβάκι και το σύρμα πιο γρήγορα απ' ότι σε κάθε άλλον ατμοποιητή με το ίδιο ακριβώς στήσιμο (υγρό, σύρμα, βαμβάκι, ρυθμίσεις - όλα). Είναι όμως τόσο εύκολος και ευχάριστος στην χρήση που ακόμα κι αν δεν καταφέρω να βρω άκρη, θα συνεχίσω να τον χρησιμοποιώ καθημερινά κι ας αλλάζω τρία και τέσσερα βαμβάκια την εβδομάδα. Θα τον δαμάσω όμως, πού θα μου πάει...
Κάποιος μου είπε πως ένα μεγάλο μειονέκτημα του ατμοποιητή είναι αυτή η σιλικονένια μεμβράνη που έχει στις τρύπες αναπλήρωσης. Να πω λοιπόν πως αν κάποιος θέλει σώνει και καλά να γεμίζει με κατσαρόλα, ο ατμοποιητής γεμίζει πολύ εύκολα και από κάτω. Και μάλιστα αν γεμίζεις από κάτω χωράει και κάνα ml παραπάνω. Μια χαρά.
Να πω εδώ τί θα ήθελα διαφορετικό στον Alberich. Θα ήθελα στην αρχική συσκευασία να περιέχεται το γυάλινο τανκάκι των 3ml αντί το πλαστικό/κίτρινο. Δεν είναι τίποτα σημαντικό βέβαια γιατί η εταιρία το κατασκευάζει και το πουλάει €3 οπότε δεν έχω παρά να το αγοράσω. Το δεύτερο που θα ήθελα είναι ένα άλλο drip tip πιο κοντό. Κι αυτό δεν είναι σοβαρό παράπονο διότι έχω 4.765 drip tips στο συρτάρι έτοιμα για δράση. Το τελευταίο που θα ήθελα είναι ο ατμοποιητής να ήταν 24άρης ή 25άρης, αντί 22άρης, ούτως ώστε να χωράει περισσότερο υγρό με το ίδιο ύψος. Αλλά είναι αυτό που είναι οπότε πάμε παρακάτω.
Δεν θα πω άλλα γιατί έπονται κανονικά ριβγιούζ (ελπίζω...). Πριν κλείσω όμως θέλω λίγο να γκρινιάξω. Όχι για τον ατμοποιητή - για τα ατμομάγαζα. Ο Alberich πουλιέται σε μπόλικα μαγαζιά αλλά τα ανταλλακτικά τανκάκια του είναι διαθέσιμα μόνο σ' ένα μαγαζί στην Καρδίτσα. Δηλαδή ρε μάστορα (απευθύνομαι σε όλους τους υπόλοιπους ατμο-μαγαζάτορες) θέλεις να αγοράσουμε τον ατμοποιητή από σένα αλλά τα διάφορα έξτρα του να τα ψάχνουμε από δω κι από κει σε όλον τον πλανήτη; Δεν την πολυ-πιάνω την λογική αλλά ένα πράγμα πρέπει να είναι ξεκάθαρο: αν είναι να αγοράσω τα εξτραδάκια από την Κίνα, το ίδιο θα κάνω και με τον ατμοποιητή. Και τον άλλο ατμοποιητή. Και το μοντάκι. Και το άλλο μοντάκι. Και το τρίτο μοντάκι και τον φορτιστή και το τροφοδοτικό και το ωμόμετρο και τα εργαλεία και τα μπουκαλάκια και ΟΟΟΟΟΟΟΛΑ. Ελπίζω να έγινα κατανοητός...

ΥΓ. Την έψαξα μερικές μέρες την λύση στο θεματάκι μου (το βαμβάκι που μαύριζε γρήγορα) και μάλλον την βρήκα (δεν την βρήκα ακριβώς - από ένα review την ξεπατίκωσα...). Λίγο διαφορετικό βαμβάκωμα (πιο φουσκωτό βαμβάκι στις άκρες κάτω από τις τρύπες τροφοδοσίας) και ο Alberich έστειλε τον τελευταίο Unfollow οριστικά στον πάγκο...

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9577
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2615 στις: Ιουνίου 03, 2022, 19:10 »
Φαίνεται ότι είναι όντως πολύ καλός ατμοποιητής. Σε απόλυτα λογική τιμή επίσης.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2616 στις: Ιουνίου 03, 2022, 19:39 »
Ξέρεις Θέμη, τον Alberich τον πήρα για να τον γεμίσω με αυτό το άνοστο υγρό που έχω πάντα μέσα σε έναν ατμοποιητή για να γλυτώνω από τους κορεσμούς (...που είναι η κατάρα μου). Το υγρό αυτό το είχα μέσα σε έναν Unfollow ο οποίος όμως ήταν πολύ σφιχτός πια για μένα. Άκουσα λοιπόν καλά λόγια από δω κι από κει για τον Alberich, είδα πως διαθέτει και πινάκι 2,5mm που είναι ακριβώς ο αέρας μου στους σφιχτούς/καθημερινούς και είπα να τον πάρω γουρούνι στο σακί μιας και δεν είχα ιδιαίτερες απαιτήσεις από την γεύση του. Δοκιμάζοντας τον όμως με διάφορα νόστιμα υγρά (στην αρχή, έτσι για να τον καταλάβω) συνειδητοποίησα πως έχει και εξαιρετική γεύση. Το αποτέλεσμα είναι ο Alberich να πάρει προαγωγή στα νόστιμα υγρά κι εγώ να ψάχνω ακόμα έναν ατμοποιητή για το άνοστο υγρό. Κατά προτίμηση με μέτρια προς χάλια γεύση... :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2290
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2617 στις: Ιουνίου 03, 2022, 19:43 »
Σιπί μου, βάλε & λίγη ποίηση στην παρουσίαση να γουστάρουμε.  :love_hearts:
 "Στον γερμανικό ηρωικό μύθο, ο Alberich είναι νάνος. Χαρακτηρίζεται κυρίως από τα ποιήματα Nibelungenlied και Ortnit. Εμφανίζεται επίσης στη συλλογή Old Norse των γερμανικών θρύλων που ονομάζεται Thidreksaga με το όνομα Alfrikr". Απόσπασμα εκ της Βικιπεδίας.
Νάνος, επειδή για γερμανική σχεδίαση αποτελεί ντροπή το ύψος του.  :love_hearts:

 Κατά τα άλλα, ευχαριστούμε για την περιεκτικότατη παρουσίαση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 03, 2022, 19:49 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2618 στις: Ιουνίου 03, 2022, 19:50 »

Δεν μου αρέσει η γερμανική μυθολογία. Με τρομάζει λίγο. Μου φέρνει στο μυαλό στρατόπεδα συγκέντρωσης ή όπερες του Βάγκνερ. Και δεν είμαι σίγουρος ποιο απ' τα δύο με τρομάζει περισσότερο. Μάλλον ο Βάγκνερ... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2290
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2619 στις: Ιουνίου 03, 2022, 19:54 »
Μα....γι αυτόν ακριβώς τον λόγο "έδωσα" την πληροφορία.  ;D
( φαντάσου τώρα να τον δουλεύεις & με ss σύρματα,,,...!!!)   :yes:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2620 στις: Ιουνίου 03, 2022, 19:54 »
Με SS τον έχω στημένο τώρα...

 :laugh1:

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 03, 2022, 20:49 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2621 στις: Ιουνίου 05, 2022, 00:33 »
Φέρτε πίσω τα χαχα emoticon, θέλω να κάνω χαχα στα τελευταία σχόλια τόσο πολύ! :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2622 στις: Ιουνίου 07, 2022, 13:22 »
Την απαλή τζούρα του Bishop την έχει ο Αλμπερίξ; Γιατί ο Sure, δεν την έχει for sure. Yποψιάζομαι πως δεν... Ούτε ο Β3. Γιατί παίρνουν τον αέρα από κάτω και όχι από τα πλάγια...

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2623 στις: Ιουνίου 07, 2022, 15:02 »

Δεν έχω δοκιμάσει τον Bishop οπότε δεν έχω άποψη και δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Καλύτερα βέβαια γιατί πραγματικά δεν είναι ανάγκη να αγοράζεις ΟΛΟΥΣ τους ατμοποιητές που κυκλοφορούν... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2624 στις: Ιουνίου 07, 2022, 15:19 »
Πάνε οι καλές εποχές. Δε τους αγοράζω όλους πχια. Άντε τους μισούς. Περικοπές.  :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110696 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159919 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515363 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146485 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303281 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12798 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530820 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201476 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801651 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11072 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40999 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet