vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος liot

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #30 στις: Μαΐου 15, 2013, 17:52 »
Πόση αντίσταση είναι τυλιγμένη γύρω απ' το φυτίλι; Αν έχεις μόνο σύρμα με αντίσταση, μήπως το 1.9-2 είναι όλο, και το μέρος που τυλίγει το φυτίλι είναι μικρό μέρος, με αποτέλεσμα να παράγεται λίγη θερμότητα στο σημείο επαφής με το υγρό; αν έχεις και σύρμα νον, μήπως καταλάθος έβαλες το νον στη μέση;

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #31 στις: Μαΐου 15, 2013, 22:07 »
μήπως καταλάθος έβαλες το νον στη μέση;

το χω κάνει.... :-[
αλλά θα το καταλάβαινε μωρέ αν ήταν αυτό...




Διαγραφη τμηματος αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 15, 2013, 22:48 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος liot

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #32 στις: Μαΐου 15, 2013, 22:23 »
Κι εγώ τό 'χω κάνει, γι' αυτό είμαι καχύποπτος...  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος nassia08

  • *
  • 10
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #33 στις: Μαΐου 16, 2013, 10:56 »
Καλημέρα σε όλους! Λοιπόν...
Δοκίμασα λίγο απ'όλα και κάτι κατάφερα τελικά!
Καταρχάς χρησιμοποιώ μόνο σύρμα με αντίσταση οπότε την περίπτωση που αναφέρει ο liot την καλύπτουμε έτσι!  ;)
Προσπάθησα να κάνω αυτά που λέει ο drum...να ξεκινήσω από λίγα v/w και να ανεβαίνω σταδιακά! Ήμουν και λίγο πιο προσεκτική στο φτιάξιμο τις αντίστασης και ξαφνικά είδομεν το φως της αντίστασης! Κι από παραγωγή ατμού μια χαρά!
Τελικά δεν έκανα τίποτα λάθος, αλλά δεν τα έκανα και όλα σωστά...κάπως έτσι!
Πιστεύω να μην έχω πρόβλημα από'δω και πέρα!
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τον χρόνο σας!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος gtm

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #34 στις: Μαΐου 17, 2013, 15:06 »
1 ευκολος τροπος αντιστασης με την βοηθεια βιδας :thumpup:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8UVZv1Duoj8[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #35 στις: Μαΐου 17, 2013, 20:59 »
Έξυπνη παρουσίαση που εξηγεί με ωραίο τρόπο πως μπορεί εύκολα κάποιος να φτιάξει ένα 'στριφτό' !  :)

Αποσυνδεδεμένος alkaz77

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
  • «Αλίμονο στους λαούς που έχουν ανάγκη από ήρωες».
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #36 στις: Μαΐου 23, 2013, 23:51 »
 :thumpup:  gtm,
να σαι καλά, με έσωσες και δε μπορούσα να σταυρώσω αντίσταση με τίποτα με τα χοντροδάκτυλά μου

Αποσυνδεδεμένος gks

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #37 στις: Ιουλίου 28, 2013, 12:30 »
Μια ερώτηση απο έναν νεόκοπο στους επισκευάσιμους και στις φυτιλοαντιστάσεις.Μπορουμε να υπολογίσουμε στο περίπου μια αντίσταση αν δεν έχουμε μοντακι ή πολύμετρο?Π.Χ σύρμα 0.17 και να θέλουμε +- 1.8Ω

Αποσυνδεδεμένος G.K.77

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Γιώργο και είμαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος minka

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #39 στις: Οκτωβρίου 23, 2013, 00:13 »
Προσπαθω να κανω αντισταση σε evod . Εχω κανει παρα πολλες γι αυτο λεω προσπαθω.Οσες φορες λοιπον εκανα η αμεσως η μετα απο λιγα ml "πνιγομαι". Μου φερνει υγρα πολλα παααρα πολλα.Μπορει καποιος να βοηθησει???
Εχω κανει κ με 2.8mm κ 0.16 συρμα κ με βαμβακι κ 0.16 συρμα και με 2mm και 0.17 συρμα.Εχω κανει κ με μονο φυτιλι κ με διπλο (2mm) κ βαζοντας απο επανω δευτερο μικρο φυτιλι κ χωρις. Τι στην ευχη κανω λαθος?!?!!!
K ολα αυτα σε Τ4.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4511
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #40 στις: Οκτωβρίου 23, 2013, 00:57 »
Το πιο κυριο απ' ολα ειναι να θυμασε παντα οτι όσο και να ρουφας,όση δυναμη και να βαζεις,δεν θα παρεις μεγαλητερη ποσοτιτα ατμου.
 
Γιαυτο λοιπον,αφου τη δουλεια την κανει η αντ/ση και οχι ο καταπιωνας μας,να τραβας απαλες και μακροσηρτες τζουρες,με σκοπο να οδηγησεις τον ατμο προς το στομα σου.
Στους ατμοποιητες,ο αερας που εισαγεται ειναι σε μικρα ποσοστα.Αρα οταν εσυ τραβας με δυναμη,αναγκαστικα θα ρουφηξεις και υγρο.
Αποτελεσμα απο την βιαια τζουρα ειναι και η υπερτοφωδοσια,υγρο στο στομα,μπουκωμα και μπουρμπουλιθρες,υπερχυλιση και καθολου ατμος,αφου το υγρο ειναι υπερβολικο πανω στην αντ/ση και δεν μπορει να το θερμανει και να το ατμοποιησει.......
 
Περιμενω επομενη ερωτηση ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος minka

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #41 στις: Οκτωβρίου 23, 2013, 01:04 »
Ισως να εχεις δικιο.
Ερωτηση δευτερη λοιπον:
 Γιατι μολις βγαζω αυτην που "επισκευασα" κ βαζω μια "εργοστασιακη" δε εχω σταγονα??!!!!
Αλλαζοντας τις παλι με την δικια μου "επισκευασιμη" πλημυρα παλι

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #42 στις: Οκτωβρίου 23, 2013, 01:17 »
Οι Τ4 αν παιρνουν οντως τα 2.5 μλ που αναγραφουν, ασκουν αρκετη πιεση προς την φυτιλοαντισταση. Αν οταν γεμιζεις δεν εχεις προβλημα, και σου συμβαινει αυτο απο τα μισα περιπου και περα, θες πιο παχυ φυτιλι. Αν βαλεις πολυ πιο παχυ ομως, οταν γεμιζεις τερμα μπορει να εχεις στην αρχη καμενο - ολα ειναι θεμα ισορροπιας. Αν δεν την βρεις, καλυτερα να μεινεις στο παχυ φυτιλι, και να γεμιζεις λιγο λιγοτερο.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #43 στις: Οκτωβρίου 23, 2013, 01:18 »
Προσπαθω να κανω αντισταση σε evod . Εχω κανει παρα πολλες γι αυτο λεω προσπαθω.Οσες φορες λοιπον εκανα η αμεσως η μετα απο λιγα ml "πνιγομαι". Μου φερνει υγρα πολλα παααρα πολλα.Μπορει καποιος να βοηθησει???
Εχω κανει κ με 2.8mm κ 0.16 συρμα κ με βαμβακι κ 0.16 συρμα και με 2mm και 0.17 συρμα.Εχω κανει κ με μονο φυτιλι κ με διπλο (2mm) κ βαζοντας απο επανω δευτερο μικρο φυτιλι κ χωρις. Τι στην ευχη κανω λαθος?!?!!!
K ολα αυτα σε Τ4.
....στην ακρη κ δοκιμασε σε καποιον αλλο ατμο...
ειναι λιγο σπασ@ρΧ ο συγκεκριμενος.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4511
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #44 στις: Οκτωβρίου 23, 2013, 01:23 »
Λοιπον:
Για τον Εvod που ειπες,εγω κανω την παρακατω αντ/ση.
 
     2 X 2mm - 4 σπειρες και δυο μισες με συρμα      0,20   - 0,20   - 0,20
                                                                                    non    -  με     -  non
 
Το non ειναι συρμα χωρις αντ/ση.  Το με,ειναι συρμα με αντ/ση.
Μπορει ακομα να εχεις καψει και τα συλικονακια,αν εχεις βαλει συρμα μονο με αντ/ση.
 
Το δευτερο ή και τριτο φυτιλακι,υπαρχει για να εχει παραπανω υγρο με αποτελεσμα να ειναι δυσκολο να σου φερει καμμενο.   Πολλες φορες αυτο δεν ειναι και απολυτα καλο.
Μπορει να μην μπορει να ατμοποιησει η αντ/ση λογο χαμιλων Volts/Watts και να εχεις υγρο στο στομα,υπερχυλιση και και και και..........
 
 
Το συρμα δεν πρεπει να δενει με δυναμη πανω στο φυτιλι.     Θελει χαλαρα,τοσο που να επιτρεπει στο φυτιλι να εχει καλη τροφο απο το υγρο,αλλα να μην ειναι και χαλαρο τοσο που να ειναι οι σπειρες στον αερα.    Το συρμα δλδ πρεπει να εφαπτεται απαλα επανω στο φυτιλι,αλλα οχι χαλαρα.........
 
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110536 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159771 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515293 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146452 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303232 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530738 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801586 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40980 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet