vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

246 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, camber, Milarepa, takoulas, Sergios, billythekid

Twitter

Καταστροφή μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου

Αποσυνδεδεμένος gihal

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #60 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 17:32 »
Λοιπόν μετά και απο προτροπή φίλου μίλησα με τον Andrew Wan, του εξήγησα τι έγινε, μου είπε έγινε σίγουρα βραχυκύκλωμα με τα μεταλλικά αντικείμενα που ήρθε σε επαφή, και για τα υγρά μου είπε να τα περάσω με αλκοόλη (υποθέτω οποιοδήποτε τύπου αφου δεν πρότεινε κάποια συγκεκριμένη) όπου έχουν έρθει σε επαφή.

Αποσυνδεδεμένος manos3906

  • ***
  • 715
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+Ιatty/VV by SEB / οδυσεα για καβαντζα
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #61 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 17:43 »
@manos 3906:
Αν απο την παραπάνω περιγραφή καταλαβαίνεις οτι κάνουμε την τρίχα τριχιά, τι να σου πω υποκλίνομαι στην ψυχραιμία σου.
Φαντάσου την συγκεκριμένη κασετίνα να την κράταγες στα χέρια σου ή ακόμα χειρότερα να την κράταγε το παιδί σου.
Πάντως έκρηξη έγινε. Οποιαδήποτε απότομη απελευθέρωση αερίων έκρηξη λέγεται. Γι' αυτό και έλιωσε η μπαταρία. Απλώς επειδή ήταν IMR η έκρηξη δεν συνοδεύτηκε από έκλυση οξυγόνου και φλόγα και έτσι αποφέυχθηκαν τα χειρότερα.
@kostas1979 :
Οι imr δεν καίγονται, γι αυτό ακριβώς θεωρούνται "ασφαλούς χημείας"
("γραφω χωρις κακια και χωρις να ειμαι νευριασμενος")
"για αυτο ακριβως το λογο που λεω εγυνε η τριχα-τριχια
διαβασε πιο κατο απο το ποστ σου να καταλαβεις
οχι οτι δεν ειναι σοβαρο αυτο που εγυνε,
αλλα ειναι συνχρονος και ΑΜΕΛΙΑ
φαντασου οτι στο παρεκλθον ειμουν πιο αμελης απο τον Gihal,και τυχερος συναμα

για να φτασουμε και στο διαταυτα
ΞΥΔΙ
οτι ειναι μεταλλικο
το οξυ με οξυ το πολεμας
και βενζινα καλο ειναι αλλα μετα θα χρειαστει και βρασιμο με γαλα
και η επαναληψη ειναι το καλυτερο
οτι ειναι μη επισκευασιμο πετατω ,μην ασχοληθεις καθολου,οτι ειναι αξιας καθαρισε το οσο μπορεις
(ελπιζω το λινκ που σου εστειλε ο φιλος να εχει σαφης οδηγιες)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 28, 2013, 17:51 από manos3906 »

Αποσυνδεδεμένος liakouras68

  • **
  • 461
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #62 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 18:06 »
διαβαζω το νημα καλα ρε παιδια μπαταρια χυμα σε επαφη με μεταλικα αντικειμενα και ψαχνετε γιατι εσκασε ........ελεος καλη ηπροσπαθεια ενημερωσης πως καθαριζουν τα υγρα αλλα και καλο το μαθημα για τους επομενους απροσεχτους τελος καλο ολα καλα και προσοχη γιατι μετα θα βγουν τα καναλια και θα λενε θανατηφορο το ΗΤ ....... :o

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #63 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 18:13 »
Αρκεί ένα καλό πλύσιμο με κοινή βενζίνη καθαρισμού (ελαφριά υδρογονωμένη νάφθα) που βρίσκεις σ' όλα τα σούπερ μάρκετ...

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #64 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 19:58 »

Κάνεις μπίλιες τους ατμοποιητές , ξεβιδώνεις ότι βίδα υπάρχει , πετάς φιτίλια αντιστάσεις και oring .
Αγοράζεις καθαρή βενζίνα  αυτή που καθαρίζουμε τα ρούχα από της λαδιές από περίπτερο η σούπερ μάρκετ .
βάζεις λίγη βενζίνη σε ένα δοχείο μικρό όσο το ποτηράκι του κρασιού η τσικουδιάς , με ένα πινέλο σχετικά σκληρό και μικρό βουτάς στην βενζίνη και περνάς ένα ένα τα εξαρτήματα με ιδιαίτερη προσοχή στα σπειρώματα στις τρύπες και εκεί που βιδώνουν μικρά βραδάκια - ελατήρια . το ίδιο κανε και στης μπαταριοθήκες . ( προσοχή στης κλειστού τύπου e-Go ) όπου καλύτερα θα ήταν να πάνε στον ΑΦΗΣ .. Πρόβατα - λάβα και μηχανικά δεν έχουν πρόβλημα βούτα τα όλλα στην βενζίνη απλά πρέπει να τα στεγνώσεις καλά πριν τα χρησιμοποιήσεις .
Κάθε κομμάτι που θα καθαρίζεις βάζε τα σε ένα μεγαλύτερο δοχείο με βενζίνη και όταν τα τελειώσεις πλύσιμο ξανά με πλούσιο σαπουνόνερο και το πινελάκι ,( όχι τα ηλεκτρονικά MOD ) . !!!!!!!!!!!
Στέγνωμα σετάρισμα καινούριο νέα όρινγ και καλά ατμίσματα !!!

Συμβουλή :

Ποτέ μην μεταφέρετε μπαταρίες παρέα με μεταλλικά αντικείμενα .
Κάθε φορά που χρησιμοποιείται κάποια μπαταρία , ελέγξτε την σχολαστικά εξωτερικά μήπως έχει εκδορές στην μονωτική μεμβράνη που την περιβάλει , ιδικά γύρο από τον θετικό πόλο .!!!

Οι μπαταρίες δεν εκρηγνύονται !!!
Φωτιά θα πάρουν αν βραχυκυκλωθούν για αρκετή ώρα  επειδή περνάει πολύ ρεύμα - ένταση από μέσα τους με αποτέλεσμα να ανεβάσουν θερμοκρασία τέτοια που λιώνει το εσωτερικό μονωτικό υλικό και τότε παίρνουν φωτιά τα χημικά δημιουργώντας πολύ επικίνδυνα τοξικά αέρια , τα αέρια αυτά αν τα εγκλωβίσουμε σε ένα σωλήνα η κουτάκι θα δια σταλούν τόσο από την θερμοκρασία σε σημείο να προκαλέσουν έκρηξη του σωλήνα ( χειροβομβίδα ).

Περισσότερα θα διαβάσουμε στο αντίστοιχο θέμα για της μπαταρίες.

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καταστροφή μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #65 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 20:36 »
Φαίνεται ότι ήταν η απόλυτη γκαντεμιά που μπορεί όμως να συμβεί στον καθένα.
Κάτι ακούμπησε με κάτι άλλο..αυτό το κάτι με κάτι άλλο ..κτλ
και κατέληξε να κάνει κύκλωμα με την μπαταρία.
Αφού ήταν και drip tip κτλ μέσα..το ρεύμα τις μπαταρίας δεν ήταν αρκετό να λιώσει κάποιο από αυτά ώστε να διακοπή το κύκλωμα και τελικά την άκουσε η μπαταρία που ευτυχώς ήταν ασφαλούς χημείας.
Τι να πω...προσοχή όλοι μας γιατί λόγο ρουτίνας και συνήθειας όλοι κάνουμε τα λαθάκια μας.

Ουδείς <<Άσφαλτος>> όπως είχε πει και η Λαίδη. ;)

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #66 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 21:49 »
Αν δεν κάνω λάθος είναι παγκοσμίως η πρώτη περίπτωση imr μπαταρίας (και μάλιστα AW) που εκρύγνηται.

Κι όμως υπήρχε κι άλλο περιστατικό με IMR που οφειλόταν σε επαφή της μπαταρίας με κέρματα (η μπαταρία χύμα στην τσέπη).

Άλλο ένα είχε αναφερθεί στο ECF, πάλι με IMR, μέσα σε μοντ που δεν κλείδωνε (ήταν μέσα σε τσάντα και προφανώς πιεζόταν το κουμπί του).

Περιπτώσεις δηλαδή που το βραχυκύκλωμα και η αποφόρτιση προκλήθηκαν από εξωτερικούς παράγοντες και όχι από ελάττωμα των ίδιων των μπαταριών.

Αυτά δείχνουν ότι μέχρι στιγμής οι IMR δεν έχουν επικίνδυνη συμπεριφορά από μόνες τους, αλλά όταν δεν τηρούνται κάποιες στοιχειώδεις προφυλάξεις κατά την φύλαξη-μεταφορά τους και ότι, ακόμα και τότε, δεν έχουν παρουσιάσει βίαιη αποφόρτιση (έκρηξη).

Άρα, κουτάκι για τις μπαταρίες, κλείδωμα για το μοντ, για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο

Αποσυνδεδεμένος Dep-ON

  • ***
  • 900
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί-Ζω ProVari+Iatty+GG Stealth+Zeus+DVW
Απ: Καταστροφή μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #67 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 22:19 »
εμενα που μου  εχει βραχυκυκλώσει μπαταρια στα χερια οχι μια αλλα αρκετες φορες...κατα τις κατασκευες.....σας λεω πως οταν βραχυκυκλώνει τυχαία μια IMR ...θα κάψει τα μέταλλα....θα τα λιώσει ...και τις περισσότερες φορες θα διακοπεί το κύκλωμα  ...αντε να μαυρίσει λιγο και να λιώσουν τα πλαστικά της

δεν ανοίγει ευκολα απο κατω σαν μαργαρίτα και να χύσει τα υγρά της

οταν με το καλο τα καθαρίσει το παλικάρι.....να μας πει αν βρει αλλοιωμένα μέταλλα ....αν βρει θα ξερουμε

αλλά  αυτο μπορει και να το κανει ....οταν για καποιο λογο εχει καταστραφεί εσωτερικά.... συνήθως ή κατα τη φόρτιση ή απο μεγαλη αποφόρτιση..

ή αστοχία υλικού.....

δεν λεω βέβαια να ειναι   χύμα στην τσεπη  ..... αλλά ετσι για την ιστορία

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καταστροφή μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουαρίου 12, 2013, 20:15 »
Προσφατα ειμασταν με ενα φιλο σε μαγαζι με ηλεκτρονικα τσιγαρα και αυτος φιλος.Εκει που πιναμε καφεδακι και μιλουσαμε , βλεπω τον φιλο μου να κανει λες και τον τσιμπισε μυγα.Εβγαλε απο την τσεπη του μια μπαταρια 18350 την πεταξε κατω και την κλωτσισε εξω απο το μαγαζι.Τον κοιτουσαμε σαν χαζοι αλλα μας εξηγησε οτι στην τσεπη που ειχε την μπαταρια ειχε και τα κλειδια του.και λογο του οτι η μπαταρια ηταν μικρη σε μεγενθος φωλιασε πιο ευκολα αναμεσα στα κλειδια του.Ευτυχος το μονο που επαθε ηταν να νιωση την θερμοτητα της μπαταριας,ενα καψιμο στο ποδι.
Η μπαταρια ηταν μια γκρι χωρις ονομα.Ηταν μαζι με το vamo
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 12, 2013, 20:28 από st.mel »

Αποσυνδεδεμένος ecigfun

  • ***
  • 593
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα έχω κόψει όλα ! Τελος !!
Απ: Καταστροφή μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουαρίου 12, 2013, 20:20 »
Οχι τις μπαταριες στην τσεπη ή αλλου,μαζι με κλειδια,κερματα ή αλλα μεταλλικα αντικειμενα.!
Εχει υποθει 10αδες φορες !
Θα σκασει καμια μπαταρια,θα τραυματιστει κανενας και μετα θα λενε οτι το ΗΤ ειναι επικινδυνο !  ;D

Αποσυνδεδεμένος geminimax

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καταστροφή μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουαρίου 12, 2013, 21:32 »
Υπάρχουν πολυ ωραιες και μικρες θηκες για την αποθηκευση των μπαταριων, μην το ξεχναμε..



Από το συντονισμό.
Από ό,τι φαίνεται, το θέμα έχει λήξει. Αν θελήσει να προσθέσει κάτι ο δημιουργός του, μπορεί να το ζητήσει από το συντονισμό με αναφορά. Παρόμοιο θέμα έχουμε κι εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6563.0.html
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 13, 2013, 01:01 από Atmos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 184 13658 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:10
από Christos Z
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 151 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135855 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084333 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34996 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9528 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476892 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114746 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1311 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2363 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271263 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR