vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

156 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, I.P, xloupas, giorgos1999

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος chrismar53

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
καλημερα
δηλαδη οσο μεγαλυτερη αντισταση τοσο μικροτερη ενεργεια απαιτηται απο την μπαταρια η τα λεω αναποδα ?

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Όσο πιο μεγάλη είναι η αντίσταση τόσο λιγώτερη η ενέργεια που μπορεί να παραχθεί εφόσον βέβαια η τάση παραμένει ίδια.
Η λιγώτερη ενέργεια όμως μπορεί να πέσει κάτω από ένα όριο και να μη φτάνει για να θερμάνει σωστά το υγρό....

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Για πές τε γνώμες για Copper - nickel σύρματα όσο έχετε εμπειρία.
Σίγουρα είναι ψηλότερες διατομές με χαμηλές ωμικές αντιστάσεις αλλά στο κομμάτι της υγείας τι έχετε ακούσει.

Ο λόγος που το ποστάρω εδώ είναι γιατί βλέπω ότι έχουν αρχίσει και τα πουλάνε.
Αν πιστεύετε ότι είμαι οφφτοπικ, σβήστε το και θα το ανοίξω αλλού

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Πιστεύω ότι η πολύ καλή προσπάθεια του συνατμιστή WillECoyote, συγκέντρωσης και παράθεσης των στοιχείων για τα NiCr & FeCrAl σύρματα, καλό είναι να συμπληρωθεί με πληροφορίες και για τα υπόλοιπα σύρματα που κυκλοφορούν.
Π.χ. δεν καταλαβαίνω γιατί να μην δοκιμάσουμε και τα Stainless Steel σύρματα (κι αυτά σχετικά χαμηλή αντίσταση έχουν).
Τις εντυπώσεις μου για το 0,20mm τις έχω γράψει κι εδώ:
Λοιπόν, δοκίμασα την τελευταία βδομάδα στον Οδυσσέα, το ανοξείδωτο ατσάλινο σύρμα 0,20mm που μου έστειλε ο φίλος pdim.
Το αγόρασε από εδώ: http://wires.co.uk/acatalog/ss_bare.html
Είναι κατάλληλο από "μηχανικής" άποψης για στρίψιμο αντίστασης.
Τα ηλεκτρικά του χαρακτηριστικά, κατόπιν μετρήσεων με επαγγελματικό πολύμετρο:
Αντίσταση στο μέτρο έχει 23,5-24 Ωμ αντίσταση.
Το παράδοξο είναι ότι, δεν ισχύει αναλογικά αυτή η τιμή :hmmm:
Δλδ, τα 10 εκ. ενώ έπρεπε να βγαίνουν 2,3-2,4 Ωμ περίπου, στη μέτρηση βγαίνουν στα 3,3-3,7.  :o
Δεν μπορώ να το εξηγήσω αυτό το "φαινόμενο".
Τέλος πάντων, πήρα απόφαση και χρησιμοποίησα 3εκ. για αντίσταση (1,1-1,2 Ωμ).
Ατμιστικά συμπεράσματα:
Γεύση πολύ καλή, ντουμάνι και χτύπημα στο μέσο όρο.
Τις μπαταρίες τις έχει για ...κολατσιό.
Θέλει καλή τροφοδοσία με διπλό φιτίλι οπωσδήποτε.
Μπορεί και να είναι ιδέα μου, αλλά η αρχική "σιδερίλα" που βγάζουν συνήθως οι αντιστάσεις, έφυγε πιο γρήγορα απ'ότι συνήθως.
Το πολύ καλό που διαπίστωσα ήταν ότι το σύρμα στις αλλαγές, μετά από καθάρισμα των καταλοίπων/επικαθίσεων, μπορούσε να ξαναχρησιμοποιηθεί άνετα, χωρίς να χρειάζεται νέο "στρώσιμο". Επίσης, λόγω των αρκετών περιστροφών στο φιτίλι, καταλαμβάνει σχεδόν όλο τον (μεγάλο) χώρο του κεραμικού του Οδυσσέα, πράγμα στο οποίο οφείλεται ίσως η καλή απόδοση των γεύσεων. Ηλεκτρικά συμπεριφέρεται καλά, αντέχει, δε λιώνει και δείχνει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί απροβλημάτιστα για πολλά "χιλιόμετρα".

Συμπέρασμα:
Ελαφρά τη καρδία, δεν μπορώ να το συστήσω, παρά μόνο αν ενδιαφέρει κάποιον κυρίως η καλή απόδοση των γεύσεων. Στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά (ντουμάνι-χτύπημα) είναι ένα κλικ κάτω από το κλασσικό 0,15 νικελοχρωμιούχο που χρησιμοποιούμε συνήθως.

Θα δοκιμάσω να παραγγείλω το ατσάλινο 0,1mm να δω τι αντίσταση βγάζει κι αυτό και τι απόδοση έχει γενικά στο άτμισμα.

Αναμείνατε κι επανέρχομαι για νεότερα με την παραλαβή ;)


(Φίλε pdim, θα σ'έχω υπόψην μου για ανταπόδοση της καλής πράξης σου)
Τελικά ξεχάστηκα και δεν παρήγγειλα 0,1 mm όπως έλεγα. :eyesplash:
Επιφυλάσσομαι όμως τώρα που το ξαναθυμήθηκα ;D
Γενικά το 0,2SS είναι "απαιτητικό" σε ρεύμα και τροφοδοσία υγρού. Με το νν μποξάκι, δεν κατάφερα να πάω παραπάνω από 3,9 βολτ με 1,8Ωμ (8,45 βατ δλδ) , μου έφερνε καμένο και ήταν γενικά ανυπόφορο στις παρατεταμένες τζούρες, ακόμα και με τέρμα ανοιχτή καμπάνα.
Αντίθετα στα 3,7βολτ ήταν πολύ καλό σε γεύση, ντουμάνι στο μέσο όρο και χτύπημα ικανοποιητικό για τα δικά μου γούστα.

Εαν δεν έχει πρόβλημα κι ο συγγραφέας του θέματος (WillEcoyote) μπορούμε να τροποποιήσουμε και τον τίτλο του νήματος, ώστε να είναι όλες οι απόψεις για τα διαθέσιμα σύρματα συγκεντρωμένες εδώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 07, 2012, 14:28 από Vangos »

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Καμία αντίρρηση, ίσα-ίσα που θα γίνει πληρέστερο το άρθρο.

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Εντάξει λοιπόν, ας προσπαθήσουμε να κρατήσουμε καθαρά εγκυκλοπαιδικό χαρακτήρα στα ποστ μας.

Παραθέτουμε δηλαδή τα τεχνικά χαρακτηριστικά του σύρματος που αναφερόμαστε αλλά και τις παρατηρήσεις μας σχετικά με την καταλληλότητα των υλικών από θέμα υγείας και ατμιστικής απόλαυσης.

Αποσυνδεδεμένος john67

  • **
  • 277
Να προσθέσω και το Kanthal A1 διάμετρος 0,16 = 69,8Ω/m ή 0.698/cm

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Ερωτησεις δυο:
Εστω οτι φτιαχνουμε αντισταση 2 ωμ για 3,7 βολτ (δεν παιζουμε με βιβι).

Περισσοτερο χτυπημα δινει το παχυ συρμα (πολλες σπειρες) ή το λεπτο συρμα (λιγες σπειρες)?
Παιζει ρολο το παχος του φυτιλιου στο χτυπημα και στη γευση? (Αναγκαζομαι να χρησιμοποιω 3-4ρι φυτιλι για να μην εχω διαρροες σε συγκεκριμενο ατμο)

(Δεν με ενδιαφερει το ντουμανι, στους συγκεκριμενους ατμο πρεπει να κανεις αιτηση για να μην δωσουνε).

Αποσυνδεδεμένος john67

  • **
  • 277
Λεπτό σύρμα = περισσότερο χτύπημα και πιό άμεσο
Χοντρό σύρμα = καλύτερη γεύση, λιγότερο χτύπημα

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Ευχαριστω john67.  :)
Εχω ψιλοβρει τα sweet spots μου (15ρι συρμα, 2μισαρι φυτιλι στον ce3, πυροβολαει και ομιχλιαζει), αλλά στον ce3 gianto λογω μεγαλυτερου ογκου αερα απο το μισο αδειασμα και μετα σταζει λιγακι οποτε 3μισυ-4 φυτιλι, και εκει δεν εχω το χτυπημα του μικρου παρα μονο με 13ρι συρμα, θελω να το επιβεβαιωσω (γιατι κανω πολλες δοκιμες και τοχει χασει ο λαιμος μου ολιγον).

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Παιζει ρολο το παχος του φυτιλιου στο χτυπημα και στη γευση? (Αναγκαζομαι να χρησιμοποιω 3-4ρι φυτιλι για να μην εχω διαρροες σε συγκεκριμενο ατμο)

(Δεν με ενδιαφερει το ντουμανι, στους συγκεκριμενους ατμο πρεπει να κανεις αιτηση για να μην δωσουνε).
Οτι αφορα το ερωτημα σου για φιτιλια,
η απαντηση σχετιζεται παντα με το συρμα σε οτι αφορα το χτυπημα.
Το φιτιλι παιζει ρολο μονο στην τροφοδοσια για ικανοποιητικο ατμισμα και οχι χτυπημα.
Η αντισταση και το μηκος συρματος καθως και το παχος καθε φορα που χρησιμοποιουμε ειναι οι καθοριστικοι παραγοντες που διαμορφωνουν την αισθηση δυνατου ή υποτονικου ατμιστικου αποτελεσματος.
Για πλουσια γευση το παχος φιτιλιου με καλυτερη τροφοδοσια ενισχυει την γευση.

Αποσυνδεδεμένος anapofasistos

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Ερώτηση
έχω παρατηρήσει ότι κάποιοι εργοστασιακοί ατμοποιητές (CE2, Apolloe c8 που έχω δοκιμάσει), δείχνουν να κάνουν καλύτερη καύση με περισσότερο ντουμάνι από οτι οι επισκευάσιμοι, ακόμα και σε χαμηλές τάσεις, παρά το γεγονός ότι συνήθως έχουν μεγάλες αντιστάσεις, π.χ. 2.4-2.6ohm. Φυσικά μιλάω για αντίστοιχη ρύθμιση τάσης και αντίστασης και στους επισκευάσιμους.

Αυτό ενδέχεται να οφείλεται στο τρόπο που γίνονται οι αντιστάσεις ή στο υλικό που χρησιμοποιείται. γνωρίζει κανένας τι σύρμα έχουν οι εργοστασιακοί;

Αποσυνδεδεμένος stelakis1

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Βάρκιζα τέλος...
Το πιθανοτερο ειναι οτι εχουν λεπτο συρμα (0.15 και κατω) που δεν θελει τοσα πολλα Ampere για να πυρωσει.

Αποσυνδεδεμένος anapofasistos

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Πιθανόν, αλλά όταν βλέπεις 7 και 8 σπείρες είναι λίγο δύσκολο να έχει γίνει με σύρμα 0.15 και κάτω. Υπάρχει σύρμα τέτοιας διατομής που μπορεί να δώσει 2.5 Ohm με τόσες πολλές σπείρες;

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Τπαρχει το συρμα χαμηλης αντιστασης με διαμετρο 15.
Σε μενα με τριαρι φυτιλι, θελω 8-9 σπειρες για να μου βγει 1,8Ω

Κι απο οτι εχω δει σε καποιοτς εργοστασιακους, οι σπειρες ειναι παρα πολλες, οποτε ισως παιζει να χρησιμοποιουν τετοιο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135568 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476094 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114547 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1265 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2329 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 903 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271006 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1490 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 843 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43143 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164930 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12306 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli