vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

205 επισκέπτες, 6 χρήστες
giorgos1999, Koggiot, Tsimio, camber, treloneritis, Jorge

Twitter

Τι ποσοστο εχουν οι μπαταριες σας πριν φορτιστουνε ξανα ?

Αποσυνδεδεμένος geost2012

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Τι ποσοστο εχουν οι μπαταριες σας πριν φορτιστουνε ξανα ?
« Απάντηση #30 στις: Αυγούστου 27, 2012, 10:46 »
Καλημερα, πολλές φορές για να μην πω σχεδόν πάντα, στο πρόβατο οταν αρχίσει να ανάβει σβήνει το κοκκινο λαμπακι κόβοντας την τροφοδοσία για ασφαλεια της μπαταρίας, τότε τις βγάζω και τις φορτιζω, Αυτο μεταφράζεται σε 3,3 περίπου βόλτ για τις 18350 που χρησιμοποιω. Τις δουλεύω έτσι για 7 μήνες περίπου και όλα λειτουργούν άψογα.. :)

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι ποσοστο εχουν οι μπαταριες σας πριν φορτιστουνε ξανα ?
« Απάντηση #31 στις: Αυγούστου 27, 2012, 11:58 »
Να προσέξετε μόνο ένα πράγμα.
Το Provari δείχνει την τάση της μπαταρίας με φορτίο, ενώ το Lava όχι.

Μια μπαταρία που αναβοσβήνει το λαμπάκι του Provari στα 3,3-3,2V είναι κανονικά στα 3,5-3,6 χωρίς τον ατμοποιητή πάνω  ;)

Στο Lava δεν παίζει ρόλο αν έχεις τον ατμοποιητή πάνω, οπότε πρέπει να τις βγάζουμε πριν δείξει λιγότερο από 3,5V  ;)

Oi ego αν τις φορτίζετε μόλις αναβοσβησει το λαμπάκι και σβήσουν, θα σας κρατήσουν πολύ, αρκεί να μην τις αφήνουμε ξεφόρτιστες σε συρτάρια.  :yes:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι ποσοστο εχουν οι μπαταριες σας πριν φορτιστουνε ξανα ?
« Απάντηση #32 στις: Αυγούστου 27, 2012, 12:12 »
Εγώ χρησιμοποιώ απλές μπαταρίες ego χωρίς μετρητή και έτσι δεν γνωρίζω τι ποσοστό έχουν όταν τις πάω
για φόρτισμα. :dontknow: Συνήθως τις βάζω στο φορτιστή μόλις το λαμπάκι αναβοσβήσει 5 φορές μόνο του και  σβήσει. :yes:


Αυτό πιστεύω ότι πρέπει να τους δίνει και μεγαλίτερη διαρκεια ζωής.Έχω ακόμη τις δύο πρώτες μου μπαταρίες
από το πρώτο μου ηλεκτρονικό τσιγάρο που αγόρασα πριν 8 μήνες ego-w (ασημί  ;) ) και δουλεύουν μιά χαρά. :yes:

το αυτο με τον παππου κ εγω. ακομα δουλευει καλα η πρωτη μου μπαταρια απο το imist.

Αποσυνδεδεμένος moroua

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι ποσοστο εχουν οι μπαταριες σας πριν φορτιστουνε ξανα ?
« Απάντηση #33 στις: Αυγούστου 27, 2012, 12:55 »
Με το mini lava εχω το νου μου και κοιταω την μετρηση εκει κοντα στα 3,5 και κατω που καταλαβαινω τη διαφορα συνηθως,παω για φορτιση,βεβαια την εχω πατησει πολλες φορες να την πετυχαινω στα τελειωματα της 3.0 απο απροσεξια,
Στο μηχανικο τωρα με 18650 δεν εχω μετρησει(απουσια πολυμετρου)οποτε οταν καταλαβω οτι εχει πεσει η αποδοση.

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι ποσοστο εχουν οι μπαταριες σας πριν φορτιστουνε ξανα ?
« Απάντηση #34 στις: Αυγούστου 27, 2012, 13:33 »

Στο μηχανικο τωρα με 18650 δεν εχω μετρησει(απουσια πολυμετρου)οποτε οταν καταλαβω οτι εχει πεσει η αποδοση.

Και το Lava "μηχανικά" μετράει... τη ίδια τιμή θα δεις και στο πολύμετρο.  ;)
Και το provari χωρίς ατμοποιητή επάνω, το ίδιο  ;)

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Τι ποσοστο εχουν οι μπαταριες σας πριν φορτιστουνε ξανα ?
« Απάντηση #35 στις: Αυγούστου 27, 2012, 14:00 »
Εκει γυρω στο 3.7 εως 3.5 φροντιζω να τις επαναφορτιζω :yes: :yes: :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι ποσοστο εχουν οι μπαταριες σας πριν φορτιστουνε ξανα ?
« Απάντηση #36 στις: Αυγούστου 27, 2012, 14:36 »

Ερωτηση:
Επειδη ειχε παρει καπου το ματι μου οτι οι Li μπαταρίες όσο ποιο πολύ χρησιμοποιούνται από full σε ~empty τόσο περισσότερο κρατάνε η μάλλον φτάνουν τα θεωρητικά όρια ζωης τους.Αλλοι λενε οτι προτου τις αποθηκευσεις πρεπει να τις φορτισεις στο 50%.Ποιο ειναι το σωστο ?

Απαντηση:
Το ακριβώς αντίθετο... Οι κύκλοι ζωής της μπαταρίας μετριούνται από εντελώς γεμάτες σε εντελώς άδειες. Αν μία μπαταρία έχει προβλεπόμενη ζωή τους 500 κύκλους σημαίνει αυτό 500 φορές να αδειάσει τελείως (minimum 2.75V αν θυμάμαι καλά) και να ξαναφορτιστεί. Αν εσύ την φορτίζεις όταν πέσει π.χ. στα 3.5V θα σου βγάλει 1500 φορτίσεις όχι 500. Μπακάλικα θα μπορούσαμε να πούμε πως μία μπαταρία λιθίου μπορεί να αντέξει π.χ. 1 εκατομμύριο Mah, είτε της τα ρίξεις σε 1.000 φορτίσεις είτε σε 1.000.000 φορτίσεις δεν έχει σημασία (μπακάλικα είπαμε).


Και σημερα διαβαζω αυτα:


Έχω  μπαταρίες eGo 650 mah δυο χρόνια κ δουλεύουν ακόμα!!!!
Τις φορτίζω μόνο όταν αδειάσουν εντελώς.


Oi ego αν τις φορτίζετε μόλις αναβοσβησει το λαμπάκι και σβήσουν, θα σας κρατήσουν πολύ, αρκεί να μην τις αφήνουμε ξεφόρτιστες σε συρτάρια.



Τελικα τι ακριβως παιζει με τις μπαταριες?  :confused1:  Φορτιση και στο 50% χωρις να τρεχει τπτ ή μονο με το που αδειασουν τελειως?
Αυτο το πραγμα με τον σωστο τροπο φορτισης των μπαταριων εχει γινει αστικος μυθος τοσα χρονια.  :))
Υπαρχει καποιος που να ξερει πραγματικα τι παιζει και να μη λεει απλα τη γνωμη του απο προσωπικη εμπειρια?

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι ποσοστο εχουν οι μπαταριες σας πριν φορτιστουνε ξανα ?
« Απάντηση #37 στις: Αυγούστου 27, 2012, 15:07 »
Για πιο πραγματικες πληροφοριες, εδω:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6530.0.html

Επιλεγεις μετα ποια προσωπικη εμπειρια σου κανει και κρατας/απορριπτεις κατα το δοκουν...

Το να κατσει καποιος να κανει ενα long term test για τις μπαταριες ειναι λιγο καπως.
Αντε να βρεις πανομοιοτυπες μπαταριες, οργανα, συνθηκες και διαφορετικους τροπους φορτισης και να βγαλεις συμπερασματα...


Επι του θεματος, σε μηχανικο μοντ aw imr στα 3,7V (χωρις φορτιο) τις μικρες (18350/500, 16340, 14500). Τις 18650 μεχρι 3,5V.



Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι ποσοστο εχουν οι μπαταριες σας πριν φορτιστουνε ξανα ?
« Απάντηση #38 στις: Αυγούστου 27, 2012, 15:18 »
Ειλικρινά δεν με απασχολεί καθόλου γιατί ούτως ή άλλως αργούν πολύ να χαλάσουν. Έχω 4 AW IMR, 2χ 18650 και 2χ 18500. Κατά βάση χρησιμοποιώ τις 18650 και χρειάζομαι με το προβάρι 1 αλλαγή την ημέρα (το βράδυ) και τις αλλάζω κάποια στιγμή αφού αρχισει ν'αναβοσβήνει το λαμπάκι και αραιά και που όταν κόψει τελείως το προβάρι. Τις 18500 τις χρησιμοποιώ λίγο 1 φορά το μήνα και μπαίνουν συρτάρι φορτισμένες ενώ καθημερινά παίζω με τις 18650. Με αυτούς τους ρυθμούς ζήσε Μάρτη μου να φας τρυφύλλι μέχρι να χαλάσουν οπότε δεν σκάω.

Κάποια στιγμή που θα πάρω δεύτερο προβάρι θα χρησιμοποιώ και τις 18500 πιο συχνά. Όλα κι όλα, γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και από την απόδοση και από τη διάρκεια των μπαταριών και δεν σκάω καθόλου για το πότε θέλουν φόρτιση. Ανάβει το φωτάκι και κάποια στιγμή τις βάζω.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι ποσοστο εχουν οι μπαταριες σας πριν φορτιστουνε ξανα ?
« Απάντηση #39 στις: Αυγούστου 27, 2012, 15:25 »
Οταν εχεις pvovari ή καποιο αλλο mod που κραταει σταθερη την ταση δεν εχεις προβλημα.
Αν εχεις κατι τυπου ego που εχω εγω που ξεκινα απο 3,7 και οσο περναει η ωρα πεφτει η ταση εχει σημασια. Γιατι αλλο ντουμανι παιρνω στο 100%, αλλο στο 50% κι αλλο στο 10% που ετοιμαζεται να σβησει η μπαταρια. Γι'αυτο και η ερωτηση.

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι ποσοστο εχουν οι μπαταριες σας πριν φορτιστουνε ξανα ?
« Απάντηση #40 στις: Αυγούστου 27, 2012, 18:14 »
Έχω  μπαταρίες eGo 650 mah δυο χρόνια κ δουλεύουν ακόμα!!!!
Τις φορτίζω μόνο όταν αδειάσουν εντελώς.  :yes: :yes: :yes: :yes: :yes: :yes: :yes:




Oi ego αν τις φορτίζετε μόλις αναβοσβησει το λαμπάκι και σβήσουν, θα σας κρατήσουν πολύ, αρκεί να μην τις αφήνουμε ξεφόρτιστες σε συρτάρια.  :yes:


Το ίδιο πράγμα λέμε και εγώ και η DARK ANGEL φίλε Nemesis, αλλά με άλλη διατύπωση.  :yes:


Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι ποσοστο εχουν οι μπαταριες σας πριν φορτιστουνε ξανα ?
« Απάντηση #41 στις: Αυγούστου 27, 2012, 19:01 »
Ναι ,το ξερω αυτο.
Το θεμα ειναι οτι εσεις οι 2 δε λετε το ιδιο με τον zoobi.  :)

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι ποσοστο εχουν οι μπαταριες σας πριν φορτιστουνε ξανα ?
« Απάντηση #42 στις: Αυγούστου 27, 2012, 19:18 »
Οπότε διαλέγεις άποψη, αφού πρώτα διαβάσεις και εδώ όπως έγραψε και ο digitalis.  :yes:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Τι ποσοστο εχουν οι μπαταριες σας πριν φορτιστουνε ξανα ?
« Απάντηση #43 στις: Αυγούστου 27, 2012, 19:45 »
Σκεφτήκατε ποτέ ότι μπορεί να παίζουν εξίσου ρόλο η ποιότητα της μπαταρίας, το μέρος που ζούμε, ο τρόπος που τις χρησιμοποιούμε, οι ατμοποιητές που βάζουμε, ακόμη και η ενέργεια που εκπέμπουμε όταν τις πιάνουμε ατμίζοντας;
Εχοντας στην αρχή μόνο δυο μπαταρίες, τις είχα πλύνε βάλε. Τέλεια εκφόρτιση, τέλεια φόρτιση.
Κράτησαν 6 μήνες.
Οι επόμενες δυο κράτησαν μόνο 3 μήνες, με το ίδιο περίπου σύστημα και περιόδους παραμονής στο συρτάρι φορτισμένες.
Η παςςθρου μου ζει ακομη μετά από 8 μήνες αλλά είναι στα τελευταία της. Με τον ακριβώς αντίθετο τρόπο φόρτισης. Σπάνια εκφόρτιζε τελείως, ατμιζα στον υπολογιστή με το καλώδιο και την αποσυνέδεα στα διαλείμματα ή το βράδυ. Την ξαναέβαζα στο usb για φόρτιση-άτμισμα 10 φορές τη μέρα.
Συμπέρασμα δε βγάζω. Αν μάλιστα συγκρίνω το πόσο κρατούν οι δικές μου με της Αγγελικής, η μόνη διαφορά που βρίσκω είναι στον ... κάτοχο.



Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Τι ποσοστο εχουν οι μπαταριες σας πριν φορτιστουνε ξανα ?
« Απάντηση #44 στις: Αυγούστου 11, 2016, 11:40 »
Παιδια ποσοστο λεει ο τιτλος και γραφετε ολοι σε volt(?) και δεν καταλαβαινω.
Εχω ενα pico με δυο hg2 που εναλλασω. Οταν μου βγαλει weak battery η οθονη και αργοπεθαινει ο ατμος, τις βαζω για φορτιση και ο φορτιστης μου λεει πως ειναι στο 43-45%. Ειναι φυσιολογικο? Μεχρι 35% εχω φτασει που ατμιζα να δω που θα παει αλλα την εβγαλα γιατι εκανε μονο αδυναμες τζουρες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084100 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34863 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 68 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9411 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135681 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114635 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1287 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2341 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 909 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271105 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1502 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos