vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

207 επισκέπτες, 8 χρήστες
Milarepa, tibolaso, dkostas, Giannis.B, Antiprosopos, Alexander20, thanos1071, Tazz

Twitter

BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club

Αποσυνδεδεμένος VapeSniper

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club
« Απάντηση #195 στις: Ιουνίου 26, 2022, 01:22 »
Δεν το ήξερες φίλε μου; Πολύς λόγος και hype για το τίποτα και γεύση που αναφέρεις όχι καλή, απλώς μέτρια
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 26, 2022, 06:38 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club
« Απάντηση #196 στις: Ιουνίου 26, 2022, 01:39 »
Οχι
Μόλις το ανακάλυψα και εγώ
Το θέμα είναι ότι επειδή είμαι έμπειρος, διάβασα ότι υπάρχει πριν επενδύσω και ενώ έχω την γνώση να μην την πατήσω, και ξέροντας ότι η εταιρεία(ας την πούμε έτσι) έχει βγάλει και έναν μιλένιουμ θα μπορούσε να εξαλείψει τα παραπάνω που ανέφερα
Απλά είναι μια αρπαχτη ενδιάμεση
Αλλά οι reviewers;
Θα μου πεις εδώ βλέπουμε να χρησιμοποιούν Clapton και mesh για mtl αυτό θα σε παραξενευσει;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 26, 2022, 06:38 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος babis1993

  • **
  • 398
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν κόψουμε την νικοτίνη δν μπορουν να μας αγγίξουν
Απ: BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club
« Απάντηση #197 στις: Ιουνίου 26, 2022, 02:16 »
Hype υπάρχει λόγω ευκολίας στησίματος και αντικειμενικά σε αυτο το εύρος τιμής που παίζει είναι ασυναγώνιστος σε μέγεθος, τζούρα, στεγανότητα και επιλογές αέρα. Ξαναλεω σε αυτό το εύρος τιμής. Είναι ο καθένας τι ζητάει. Εγώ πχ θέλω ένα καθημερινό και επειδή κάνω σκέτη βάση δεν ψάχνω ατμό με την τέλεια ανάλυση γεύσης αρκει να έχει μια τζούρα χωρίς σκασιματα και να είναι smooth. Εάν κάποιος δίνει έμφαση στην γεύση  σε αυτό το εύρος τιμής μπορεί να πάει πχ στον pioneer.
Δυστυχώς σχεδόν ολοι  οι mtl  low-mid range ατμοποιητες υστερούν σε χτύπημα. Ακόμα δεν έχω βρει κάποιον.
Anyway. Overall ο bishop κατά την δική μου άποψη είναι ένας βολικος ατμο και όποιος mid range βγαίνει πλέον πατάει στα χνάρια του δεν νομίζω να είναι τυχαίο. Υιοθέτησε τζούρα και τροφοδοσία fev σε μικρότερο μέγεθος. Δυστυχώς χάνει σε χτύπημα και γεύση αλλά σου προσφέρει ευκολία. Πχ το hype των berserker,cog δεν το κατάλαβα ποτέ



Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club
« Απάντηση #198 στις: Ιουνίου 26, 2022, 03:15 »
Ανέφερες και εσύ τζούρα
Συγνώμη δηλαδή όσοι τον έχετε νομίζετε ότι έχει καλή τζούρα;
Όχι ρε παιδιά
Πριν γράψω αυτό που έγραψα έχω τον phenomenon με τον επίσκοπο φρεσκοστημενοι στα 2 x 1.0 mm και οι δύο και ρωτάω την κοπελιά μου στο μισό μέτρο ποιός ακούγεται και μου απάντησε κανένας


Πατάω το fire Button στον phenomenon η τζούρα έρχεται αβίαστα και στον επίσκοπο μπαίνουν τα μάγουλα μέσα;


Και όχι γιατί τα 2x1.0 είναι διαφορετικά στον καθένα
Είναι τα ίδια, στον επίσκοπο στο 0.3 του δευτερολέπτου είναι το ίδιο με τονphenomenon μετά μπουκώνει η καμπάνα


Δεν μιλάμε για τέλεια ανάλυση, λέμε ότι δεν έχει ούτε την smooth τζούρα που γι αυτό έγινε το hype
Σε αυτό το εύρος τιμής παίρνουν δυο κλώνους και αν τους αρέσει κάποιος αγοράζουν τον αυθεντικό, όπως έκανα και εγώ

Αποσυνδεδεμένος babis1993

  • **
  • 398
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν κόψουμε την νικοτίνη δν μπορουν να μας αγγίξουν
Απ: BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club
« Απάντηση #199 στις: Ιουνίου 26, 2022, 15:04 »
Συμφωνω απολυτως αλλα η συγκριση που κανεις ειναι με κλωνους και με high end.

Αποσυνδεδεμένος konsgous3

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club
« Απάντηση #200 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2022, 18:02 »
Θέλω να κάνω ένα γενικότερο σχόλιο με αφορμή τον bishop. Δεν καταλαβαίνω την απέχθεια πολλών για το γέμισμα από κάτω στους mtl, τουλάχιστον στους σχετικά οινοκομικούς. Επενδύεται μεγάλο μέρος του μπάτζετ μελέτης και κατασκευης για το σύστημα τροφοδότησης και κλεισίματος υγρων σε πολλους ατμοποιητές, ανεβάζοντας φυσικά και την τιμή τους, ενώ θα μπορούσε να διοχετευθεί στην ποιοτητα υλικών και τη βελτίωση της απόδοσης στην ιδια τιμη. Ένα σύστημα γεμίσματος απο κάτω όπως πχ του bishop που χρησιμοποιώ καθημερινά εδώ και ένα χρόνο, σε αντίθεση με άλλους που παροπλίστηκαν γρήγορα, είναι πολύ απλό, με μηδενικές διαρροές και ας μην κοροϊδευόμαστε, μας παίρνει 10 δευτερολεπτα το γέμισμα και το κάνουμε μία το πολύ δύο φορές τη μέρα. Δεν ξέρω αν υπάρχει λόγος να γκρινιάζουμε για το γεμισμα απο κάτω σε mtl με τοσο χαμηλές καταναλώσεις. Όπως επίσης και τα καπάκια μισης στροφής ή τετάρτου είναι πιθανό να ανοίξουν στην τσέπη, ιδιαίτερα σε έναν πολυχρησιμοποιημένο ατμοποιητή που έχουν παλιώσει τα o-rings του. Το λέω γιατί βλέπω πολλούς rieviewers να διαμαρτύρονται για βιδωτά καπάκια ή για συστήματα γεμίσματος από κάτω. Ένα βιδωτό καπάκι δε θα ανοίξει μόνο του ποτέ. Αναρωτιέμαι λοιπόν, είναι όντως λόγος απόρριψης ενός ατμοποιητή το γέμισμα απο κάτω;

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club
« Απάντηση #201 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2022, 21:28 »
Τον bishop δεν τον έχω και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Όσο για το γέμισμα, δεν με ενοχλεί καθόλου να γεμίζω από κάτω, μάλιστα το προτιμώ για να βλέπω τα βαμβάκια μου και να μειώνω την πιθανότητα διαρροών.
Τον galaxies για παράδειγμα από κάτω τον γεμίζω.

Αποσυνδεδεμένος thanoulis

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
  • Το νεότερο δεν είναι απαραίτητα καλύτερο
Απ: BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club
« Απάντηση #202 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2022, 09:17 »
Σχεδόν όλοι οι RTA που γεμίζουν από πάνω, δεν αφαιρούν από τον χρήστη την ικανότητα να γεμίσει και από κάτω. Όταν όμως γεμίζουν από κάτω, γεμίζουν μόνο από κάτω.
Για μένα, το επισκευάσιμο κομμάτι του ατμίσματος είναι συνυφασμένο με την ευελιξία και την ύπαρξη επιλογών.
Καθώς λοιπόν η "τεχνολογία" του ατμίσματος προχώρησε, θεωρώ πως το γέμισμα από πάνω είναι στα "στανταρ" πλέον. Όποιος θεωρεί πως το πάνω καπάκι δεν θα μείνει στεγανό, ας το κολλήσει με φλατζόκολα και ας γεμίζει από κάτω, ξεβιδώνοντας το deck.  :idiot1: Η επιλογή όμως υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club
« Απάντηση #203 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2022, 16:53 »
Περί ορέξεως μπάμιες  ;D , η ύπαρξη πολλαπλών επιλογών ευλογία & η προσωπική επιλογή ιερή.
Κακό είναι μωρέ που στο σεχ έχουμε 69 στάσεις ( όποι@ γνωρίζει παραπάνω να με κάμει προσωπικό μήνυμα)  & ας μη μας αρέσουνε όλες ή να μη μπορούμε να τις εχχχτελέσουμε όλες;;; :tongue_smilie: >:( :angry_orange: ::)
*** Μιάς & το θέμα είναι "κουβέντα να γίνεται" απαραίτητο -για μένα- χαρακτηριστικό (κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες ατμίσματος) είναι η ύπαρξη λειτουργίας ελέγχου & ρύθμισης υγρών & όπως & ο φίλος από πάνω & εγώ γεμίζω top fill ατμοποιητές από κάτω, ειδικά εκείνους που με γέμισμα από κάτω παίρνουν & 1ml υγρό παραπάνω.  :)

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club
« Απάντηση #204 στις: Οκτωβρίου 20, 2022, 14:00 »
Ξέρουμε κάποιο κατάστημα Αθήνα που έχει air pins μεγαλύτερης διαμέτρου για τον bishop ?

Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club
« Απάντηση #205 στις: Οκτωβρίου 24, 2022, 22:31 »
Γιατί μου μαυρίζει η αντίσταση και το βαμβάκι κιτρινίζει στο 24ωρο; Σκέτη βάση κάνω.
Πρόβλημα τροφοδοσίας δεν έχω. Ακόμα και 6 απανωτές τζούρες, δε στεγνώνει το βαμβάκι.
1Ω αντίσταση στα 13W.
Χρησιμοποιώ 2 x 1.4mm για αέρα.
Μήπως θέλει η αντίσταση να είναι ψηλότερα; Χαμηλότερα;

Έχω πέσει σε ελλατωματικό ή γενικά ο αέρας απο το πλάι, δεν χτυπάει την αντίσταση σωστά;

Εχω βαρέθει να αλλάζω βαμβάκι/αντίσταση κάθε μέρα. Θα πάρω POD στο τέλος.

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club
« Απάντηση #206 στις: Οκτωβρίου 25, 2022, 08:25 »
Καλημέρα knstn , και εγώ με σκέτη βάση σε 2.5 πυρήνα ,με 26 κάνθαλ στα 0,75ohm και η αντίσταση εντελώς ευθεία με τα λούκια δεν έχω κιτρίνισμα στο βαμβάκι.
Από που πήρες τα 1,4 pin ?

Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club
« Απάντηση #207 στις: Οκτωβρίου 25, 2022, 16:36 »

Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click

Απο το 3FVape. Τα έχω πάρει εδώ και καιρό. Πήρα 3x σετ να έχω.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 31, 2022, 14:50 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club
« Απάντηση #208 στις: Οκτωβρίου 26, 2022, 08:33 »
Σε ευχαριστώ πολύ !

Αποσυνδεδεμένος xloupas

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club
« Απάντηση #209 στις: Δεκεμβρίου 23, 2022, 14:22 »
Ναι κλασσικά.
 Δε πετάει ποτέ υγρό από εκεί, αλλά είμαι σίγουρος πως κάθονται σταγονίδια και αυτά είναι υπεύθυνα για τον ήχο.


Αν και ίσως να το έχεις λύσει το πρόβλημα επειδή εγώ το αντιμετώπισα σήμερα στον δεύτερο που πήρα bishop που μου σφυρίζε  κλέφτικα τελικά έφταιγε ότι η αντίσταση ήταν πολύ χαμηλά μόλις σήκωσα ελάχιστα την αντίσταση εξαφανίστηκε το σφύριγμα ελπίζω αυτό να βοηθήσει και άλλους.


Edit: άκυρο τελικά δεν παίζει ρόλο η τοποθέτηση της Αντίστασης λίγο πιο πάνω, το μόνο που κατάφερα είναι να βάλω το blind και το 1,2 για να μη σφυρίζει κλέφτικα εν τω μεταξύ όλα αυτά στο μαύρο σε έναν ασήμι που έχω δουλεύει τέλεια με τα δύο pins του ενός χιλιοστού.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 23, 2022, 15:40 από xloupas »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110526 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159770 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515289 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146452 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303228 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530737 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801586 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40980 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet