vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΝΕΑ ΜΕΛΕΤΗ - Ζητείται συμμετοχή ατμιστών, καπνιστών και μη-καπνιστών μη-ατμιστών

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Ξεκινάμε στο Πανεπιστήμιο Πάτρας μια μελέτη που αφορά την μέτρηση βιοδεικτών έκθεσης σε τοξικές ουσίες μέσω μετρήσεων στα ούρα.
Για τη μελέτη χρειαζόμαστε τη συμμετοχή εθελοντών που:
1. Είναι πρώην καπνιστές, έχουν διακόψει το κάπνισμα εδώ και ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 6 μήνες και χρησιμοποιούν τώρα ΜΟΝΟ ηλεκτρονικό τσιγάρο.
2. Είναι χρήστες τόσο ηλεκτρονικού όσο και κανονικού τσιγάρου, με χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου για ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 6 μήνες. Ακόμη και όσοι καπνίζουν 1 τσιγάρο την ημέρα ανήκουν σε αυτή την κατηγορία και είναι εξαιρετικά χρήσιμοι για την μελέτη.
3. Είναι ΜΟΝΟ καπνιστές, τουλάχιστον για 6 μήνες και καπνίζουν τουλάχιστον 10 τσιγάρα την ημέρα.
4. ΔΕΝ έχουν καπνίσει ποτέ στη ζωή τους και δεν έχουν χρησιμοποιήσει ποτέ ηλεκτρονικό τσιγάρο (ομάδα ελέγχου).

Για την μελέτη απαιτούνται μόνο τα εξής:
1. Πρωινό δείγμα ούρων. Μπορεί να γίνει από εσάς στο σπίτι σας και να το φέρετε σε εμάς ή να το παραλάβουμε εμείς. Η συλλογή γίνεται σε ειδικό συλλέκτη που υπάρχει στα φαρμακεία (ίδιο με αυτό που χρησιμοποιείται όταν κάνετε εξέταση ούρων στον μικροβιολόγο). Δεν θα επιβαρυνθείτε για το κόστος, θα σας το παρέχουμε εμείς.
2. Μέτρηση εκπνεόμενου μονοξειδίου του άνθρακα. Αυτό γίνεται σε συσκευή που μοιάζει με αλκοοτέστ και διαρκεί 15 δευτερόλεπτα. Σκοπός είναι η αντικειμενική διαπίστωση για το αν κάποιος καπνίζει.
3. Λίγες ερωτήσεις για τις καπνιστικές συνήθειες και τη χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου.

Θα είναι εξαιρετικά βοηθητικό αν ο κάθε ατμιστής βρει και έναν καπνιστή-μόνο καθώς και έναν μη-καπνιστή μη-ατμιστή περίπου ίδιας ηλικίας να βάλει στη μελέτη, μιας και θα γίνει σύγκριση των ομάδων μεταξύ τους.
ΔΕΝ θα γίνει λήψη αίματος ή οποιαδήποτε άλλη επεμβατική διαδικασία.

Η μελέτη γίνεται στην ΠΑΤΡΑ. Άρα, για αρχή θέλουμε άτομα στην Πάτρα. Ανάλογα με την προσέλευση, είναι πιθανό να χρειαστούμε και άτομα στην Αθήνα.

Έχουμε ήδη καταθέσει το πρωτόκολλο στην επιτροπή ηθικής, αλλά δεν έχει συνεδριάσει ακόμη οπότε προς το παρόν δεν δημοσιοποιούμε το πρωτόκολλο. Όταν γίνει η συνεδρίαση και λάβει και την τυπική έγκριση θα γίνει ενημέρωση καταστημάτων και θα μπει και φυλλάδιο που να ενημερώνει τους ατμιστές για τη μελέτη.


Αποσυνδεδεμένος sindyR

  • *
  • 48
  • Φύλο: Γυναίκα
Θα θέλαμε να συμμετάσχουμε στην έρευνα, είμαστε 2 άτομα που έχουμε διακόψει το κάπνισμα εδώ και 10 μήνες. Θα βρούμε και καπνιστές να συμμετάσχουν. Ενημερώστε μας ό,τι χρειαστείτε. ☺

Υπάρχει κάποια υπόνοια για κάτι και για αυτό γίνεται η μελέτη? :D

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Ο δρ. Φαρσαλινός είναι ανάμεσα στους πιο ενεργούς επιστήμονες παγκοσμίως σε θέματα έρευνας και μελέτης όσον αφορά το άτμισμα. 

Για να γίνει μια μελέτη, δεν χρειάζεται να υπάρχει υπόνοια. Ίσα ίσα, με την ύπαρξη μιας μελέτης με σωστή μεθοδολογία, μπορούμε να επιβεβαιώσουμε ή να διαψεύσουμε αναλόγως αποτελεσμάτων αυτά που σήμερα πιστεύουμε για το άτμισμα.

Αποσυνδεδεμένος Liana

  • *
  • 16
  • Φύλο: Γυναίκα
Συγχαρητήρια!
Εύχομαι όλες οι τυπικές σας διαδικασίες να ολοκληρωθούν το συντομόντατο!

Ενδιαφέρομαι πάρα πολύ να συμπεριληφθώ στούς συμμετέχοντες, αν και βρίσκομαι στην Αθήνα.
Είμαι πρώην καπνίστρια [ξεκίνησα πριν 40+ έτη], και 
νυν ατμίστρια αποκλειστικά εδώ και 15 μήνες.

Περιμένουμε τα περαιτέρω για τις 'επίσημες' δηλώσεις ενδιαφέροντος/συμμετοχής.

Και πάλι συγχαρητήρια Κε Φαρσαλινέ!

Αποσυνδεδεμένος giogiouvas

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
ανηκω στην κατηγορια μη-μη οποτε επειδη καταιβαινω αιγιο συχνα πειτε μου μερες και ωρες...

Αποσυνδεδεμένος pap150

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Μπράβο παιδιά, Θα ήθελα να πάρω μέρος μαζί με τη γυναίκα μου που καπνίζει ακόμα, αλλά είμαστε Αθήνα.
Αν επεκταθεί η έρευνα ενημερώστε με.

Αποσυνδεδεμένος gnkgr

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Και εγω απο Πατρα.
Θα ηθελα να συμμετασχω.
Ατμιζω εδω και περιπου 1μιση χρονο αλλα ταυτοχρονα κανω μεχρι 3-4 τσιγαρα την ημερα.
Στην διαθεση σας.

Αποσυνδεδεμένος Giannis.B

  • **
  • 367
  • Φύλο: Άντρας
Δηλωνω και εγω συμμετοχη,ατμιζω σχεδον 4 χρονια,πανω απο 12 ml την ημερα,δεν καπνιζω.

Αποσυνδεδεμένος gkon961

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • Ε, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί: - Ε, τότε καλά πάω
Δεν γνωρίζω σε ποιο ακριβώς στάδιο βρίσκεται αυτή η μελέτη αλλά γράφω εδώ να επισημάνω κάτι που θεωρώ σημαντικό.

Εχω ξεχάσει από πότε έχω να καπνίσω. Τους τελευταίους μήνες ατμίζω αποκλειστικά.

Ωστόσο πιστεύω πως δεν θα ήταν σωστό να συμπεριληφθώ στην έρευνα ως αποκλειστικά ατμιστής δεδομένου πως στο περιβάλλον τής δουλειάς μου αλλά και αλλού, εκτίθεμαι πολύ συχνά σε καπνιστές.

Και δεν είναι σωστό λόγω αλλοιωμένων αποτελεσμάτων που θα βγουν. Θα έχω μέσα μου - έστω και σε μικρό ποσοστό - δηλητήρια λόγω παθητικού καπνίσματος και με τα συμπεράσματα τής έρευνας εν δυνάμει προς χρήση σε πολέμιους τού ατμίσματος..

Η ακόμα και για ένα καφέ αν πάω, από το τσιγάρο που δυστυχώς σε αυτή τη χώρα βρίσκεται παντού,
δεν μπορεί να απαλλαγεί κανένας εύκολα.
Θα πρέπει να γίνει εχθρός σε όλο τον κόσμο, εχθρός σε κάθε 'ελληνάρα'.

Just my two sad cents..

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα,
Πολύ σωστή η παρατήρηση για το παθητικό κάπνισμα, και θα προτιμούσαμε να έρθουν άτμομα που δεν εκτίθενται σε παθητικό άτμισμα.

ΣΗΜΕΙΩΝΩ πως η μελέτη ξεκινάει να ψάχνει για άτομα στην Αθήνα.
Επίσης, επεκτείνεται μιας και εκτόςτης συλλογής ούρων και της μιας μέτρησης μονοξεδίου του άνθρακα, θα έχουμε 2 επιπλέον μετρήσεις μονοξεδίου του άνθρακα. Μία μετά από χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου (12 τζούρες σε 5,5 λεπτά) και μία μετά από χρήση IQOS (12 τζούρες σε 5,5 λεπτά). Φυσικά το IQOS θα το χρησιμοποιήσει όποιος θέλει, εμείς έχουμε έγκριση από την επιτροπή ηθικής.
Ως προς τα ούρα, έχουμε καταλήξει στην εξής διευκόλυνση. Θα παρακαλούσα οι συμμετέχοντες να προμηθευτούν μόνοι τους ένα συλλέκτη (κύπελλο) ούρων από το φαρμακείοκαι όταν συναντηθούμε για να παραλάβουμε το δείγμα θα πληρώσουμε στον κάθε συμμετέχοντα το κόστος (που είναι περίπου μισό ευρώ).
Προτείνω να γίνει μια ατμοσυνάντηση για να συμμετάσχουν πολλά άτομα μαζί. Εγώ θα έχω στη διάθεσή μου 3 συσκευές IQOS, οπότε θα μπορούν 3 άτομα συγχρόνως να τα χρησιμοποιούν. Θα είμαι διαθέσιμος αύριο για τη συνάντηση, απόγευμα, όπου θέλετε στην Αθήνα. Αν μπορούν κάποιοι, τουλάχιστον 5 άτομα, καλό είναι να βρούμε ένα κοινό μέρος συνάντησης.
Για τα ούρτα, θέλουμε πρωινό δείγμα (μεταξύ 9 και 12), αλλά αν δεν προλάβετε αύριο μπορούμε να κανονίσουμε άλλη μέρα ραντεβού να έρθω εγώ (ή κάποιος άλλος) να τα παραλάβω.

Αποσυνδεδεμένος dream21

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Είμαι 43 χρόνων και είχα ξεκινήσει το κάπνισμα στα 18 με 1-1/2 πακέτο την ημέρα...Στα 33 έκοψα μαχαίρι το κάπνισμα μέχρι τα 42 μου.. Από τον Οκτώβριο του 2016 ξεκίνησα Η/Τ και συνεχίζω μέχρι και σήμερα με κατανάλωση 8-10ml ημερήσιος.. Κανονικό τσιγάρο δεν έχω βάλει καθόλου μα καθόλου στο στόμα μου από την στιγμή που κάνω Η/Τ.. Βρίσκομαι Αθήνα και θα ήθελα περαιτέρω πληροφορίες ώστε να συμμετάσχω και εγώ στην έρευνα με δείγμα ούρων καθώς και με μέτρηση Μονοξειδίου του άνθρακα..
Σας ευχαριστώ 

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Και εγώ θα ήθελα πληροφορίες για το αν ζητάμε ακόμα άτομα από Αθήνα :) ενδιαφέρομαι τόσο εγώ (ατμιστής & καπνιστής μέχρι πριν λίγο καιρό, ατμιστής αποκλειστικά τώρα) καθώς και δυο κοντινά μου πρόσωπα, μη καπνιστής/μη ατμιστής για το κοντρόλ και φανατικός καπνιστής αντίστοιχα 😊

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Μόλις είδα τo post σας και λυπάμαι που δεν το είδα νωρίτερα.

Είμαι από Αθήνα 46 ετών. Καπνιστής 25 χρόνια και ατμιστής από τις 06/01/2011.
Μέσα σε αυτήν την περίοδό έχω κάνει λιγότερα από 10 κλασσικά τσιγάρα λόγο ελλείψεως υγρού η μπαταρίας και το τελευταίο πρέπει να ήταν πριν από 2+ χρόνια.

Έχω διαβάσει για το έργο σας και θα ήθελα να βοηθήσω όπως μπορώ γιατί παράγεται όντως κοινωφελές έργο προς την κοινότητα καπνιστών/ατμιστών.

Αν θέλετε ελάτε σε επικοινωνία μαζί μου για να συναντηθούμε.
Επίσης μάλλον θα μπορέσω να φέρω έναν πρώην καπνιστή που εδώ και σχεδόν ένα χρόνο χρησιμοποιεί το IQOS. 

Θα χαρώ να βοηθήσω στην έρευνα σας.
Άγης

Αποσυνδεδεμένος spiros.b

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Είμαι στη κατηγορία 2 και μένω Αθήνα. Αν θέλετε άτομα για την έρευνα σας είμαι διαθέσιμος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110531 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159771 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515291 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146452 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303231 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530738 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801586 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40980 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet