vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

130 επισκέπτες, 9 χρήστες
dkostas, axilleaspro, dimitrisd, mode plagal, chkontog, giorgos1999, Jorge, grag, DJcat

Twitter

Hellvape Fat Rabbit Solo

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Hellvape Fat Rabbit Solo
« στις: Φεβρουαρίου 13, 2022, 14:55 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την Hellvape)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Μετά τον πολύ πετυχημένο χοντρούλη, σειρά για το μικρούλη αδερφάκι του!



Επισκευάσιμος ατμοποιητής μονής αντίστασης με 25mm διάμετρο και 55.5mm ύψος.
Επιστόμιο τύπου 810 και 4.5ml χωρητικότητα υγρού.

Η συσκευασία περιλαμβάνει τον ατμοποιητή, ένα bubble τζαμάκι, ένα κατσαβιδάκι,
όρινγκ, ανταλλακτικές βίδες, εργαλειάκι για το σωστό κόψιμο των
ποδιών της αντίστασης, βαμβάκι και μία αντίσταση.

Η αντίσταση της συσκευασίας είναι μία Ni80, fused clapton στα 0.37Ω.


Ο ατμοποιητής πωλείται στα παρακάτω επτά χρώματα.



Όπως ήταν φυσικά αναμενόμενο μετά την επιτυχία του μεγάλου Fat Rabbit, η εταιρεία βγάζει και την μικρή έκδοση του χωρίς διαφορές μεταξύ τους εκτός από το μέγεθος σε όλα. Τα επιστόμια της Hellvape πάντα μου άρεσαν και είναι από τις εταιρείες που συνήθως δεν αλλάζω επιστόμια στους ατμοποιητές τους, οπότε και εδώ με έχει βολέψει το δικό του μια χαρά. Για τα δικά μου στησίματα έχει το κατάλληλο μέγεθος με τη σωστή εσωτερική διάμετρο, δεν ανεβάζει υγρό πάνω παρά μόνο μαζεύει λίγο υγρό μετά από αρκετή χρήση κάτω από το επιστόμιο αλλά αυτό είναι φυσιολογικό σε ατμοποιητές με πνευμονική τζούρα. Το τοπ καπ ανοίγει γυρνώντας το 1/4 της βόλτας, πάρα πολύ βολικό γενικότερα και ειδικότερα αν είσαι στο αμάξι στο φανάρι και θες να κάνεις ένα γρήγορο γέμισμα, με το δύσκολο να είναι όταν θες να το κλείσεις ότι πρέπει να βρεις το σημείο που θα "κουμπώσει" και δεν το βάζεις απλά και γυρνάς μέχρι να βιδώσει. Μετά από 2-3 γεμίσματα όταν βγάλεις το τοπ καπ θα έχει αρκετό μαζεμένο υγρό στο εσωτερικό του και πάνω στα στις τρύπες αναπλήρωσης του υγρού, οπότε ένα σκουπισματάκι άνα 3 γεμίσματα δεν κάνει κακό. Οι δύο τρύπες για την αναπλήρωση του υγρού είναι μεγάλες και λίγο πιο μέσα σε βάθος οπότε γεμίζεις άνετα με ότι μύτη μπουκαλιού και να έχεις, δεν χρειάζεται καν να κοιτάς όπου και να ρίξεις το υγρό θα πάει εκεί που πρέπει.
 
Το ντεκ είναι ίδιο και ανοίγει με τον ίδιο τρόπο όπως και στον μεγάλο Fat Rabbit. Πιάνεις το κάτω μέρος του ατμοποιητή, και το γυρνάς 1/4 της βόλτας από την αντίθετη μεριά που γυρνάς το τοπ καπ και τραβάς προς τα κάτω. Προσωπικά με έχει βολέψει αρκετά αυτό και μου είναι πολύ εύκολο να αλλάζω στησίματα ειδικά τον καιρό αυτό που έκανα όλες τις δοκιμές μου. Υπάρχει βέβαια κόσμος που όταν είδε αυτό το ντεκ, δεν θέλησε να τσεκάρει παραπάνω τον ατμοποιητή γιατί φοβάται ότι θα ανοίξει και ότι γενικότερα αφού δεν ασφαλίζει κάπως, θα γίνει η ζημιά κάποια στιγμή και θα βγει όταν δεν πρέπει. Εγώ που έχω αυτόν και τον μεγάλο πεταμένους σε τσάντες πλάτης και τσαντάκια, δεν μου έτυχε ποτέ και νομίζω ότι δεν στέκει αυτός ο φόβος γιατί ακόμα και με τα όρινγκ τελείως βουτηγμένα μέσα στο υγρό και να γλιστράνε, δεν μου δημιούργησε τέτοιο θέμα.

Το ντεκ είναι ίδιο με το μεγάλο αλλά στο πιο μικρό του και οι εισαγωγές του αέρα κάτω από την αντίσταση είναι μία σειρά αντί για δύο. Πολύ ευχάριστο που κράτησαν τις τέσσερις βίδες και δεν έβαλαν δύο μόνο γιατί είναι αρκετός ο κόσμος που αγοράζει έτοιμες πλεκτές αντιστάσεις και κάθε εταιρεία της στρίβει όπως θέλει οπότε έχοντας βίδες σε κάθε μεριά, όπως και να είναι στριμμένη η αντίσταση θα μπει. Είναι αρκετά κουραστικο να έχεις την έτοιμη αντίσταση και να πρέπει να την ανοίξεις και να την στρίψεις ανάποδα ξανά για να μπει στο ντεκ σου. Πόστλες ντεκ άρα κόβεις τα ποδαράκια της αντίστασης από πριν, αν θυμάμαι καλά στη θέση 4 με το εργαλειάκι της συσκευασίας έχεις το κατάλληλο ύψος αλλά δεν είμαι τελείως σίγουρος γιατί πλέον ξέρω ακριβώς που θέλει και κόβω με το μάτι ή έχω ήδη χειροποίητες αντιστάσεις που είναι κομμένες από πριν εκεί που θέλω. Οπότε πέρα από την όποια δυσκολία έχει να ξέρεις πόσο θα κόψεις από τα ποδαράκια, το στήσιμο είναι πολύ εύκολο και μόνο προσοχή ότι το θέλει το βαμβάκι του γιατί τα λούκια δεν είναι και πολύ μικρά αλλά με καλό αραίωμα. Επίσης, σε δοκιμή με λιγότερο βαμβάκι στο λούκι, έκοψα σύριζα το βαμβάκι με την αντίσταση στα αριστερά/δεξιά οπότε όταν το έβαλα στο λούκι είχε κενά, δεν είδα καθόλου διαρροές μέχρι και τρία γεμίσματα που του έκανα. Συνήθως αρχίζεις να βλέπεις υγρό στο airflow μετά το τέταρτο γέμισμα όταν πλέον το βαμβάκι, ανάλογα και το υγρό που χρησιμοποιείς φυσικά, έχει αρχίζει και μαζεύει και χάνει την απορροφητικότητα του.

Ο αέρας όπως και στον μεγάλο έχει δύο εισόδους, να χτυπάει από τα πλάγια ή/και από κάτω. Μπόλικο παιχνίδι και δοκιμές για να βρεις τι σου αρέσει, δεν νομίζω να υπάρχει σωστή απάντηση για το τι είναι καλύτερο. Το μόνο που ξέρω είναι εγώ παίζω και μου αρέσει ο συγκεκριμένος όταν έχω τελείως κλειστό το δαχτυλίδι του αέρα που χτυπάει την αντίσταση από τα πλάγια και ανοιχτό μέχρι τη μέση το κάτω δαχτυλίδι του αέρα που χτυπάει την αντίσταση από κάτω. Αν έχεις τον αέρα κάτω κλειστό και τον πλαϊνό ανοιχτό, ο ατμοποιητής κάνει παραπάνω φασαρία αλλά είναι κάπως υπόκωφος ο ήχος. Δηλαδή δεν κάνει τον κλασικό θόρυβο αεράτων ατμοποιητών αλλά ακούγεται κάπως παράξενα από μέσα ο αέρας, δεν ξέρω πως μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα γραπτά. Η λογική λέει ότι πάντα η γεύση είναι καλύτερη όταν ο αέρας χτυπάει την αντίσταση από κάτω αλλά γούστα είναι αυτά. Εμένα μου αρέσει έτσι γιατί πάνω από όλα η τζούρα μου είναι πολύ πιο ευχάριστη με αυτόν τον τρόπο αλλά πρέπει να τονίσω ότι επειδή ο ατμοποιητής είναι αρκετά ψηλός, αν έχεις μόνο το κάτω δαχτυλίδι ανοιχτό τότε ο αέρας κάνει μεγάλη διαδρομή μέχρι να φτάσει ο ατμός στο επιστόμιο οπότε το πρώτο μισό δευτερόλεπτο της τζούρας είναι κάπως κούφιο. Αυτό συμβαίνει μόνο σε κάθε πρώτη τζούρα φυσικά, στις απανωτές ή με μικρό χρονικό κενό ανάμεσα τους όπως είναι φυσικό υπάρχει ακόμα ατμός σε όλη τη διαδρομή και δεν παρατηρείται κάτι παρόμοιο.

Με όλες τις εισαγωγές του αέρα ανοιχτές είναι ένας φουλ πνευμονικός ατμοποιητής αλλά φυσικά χάνει σε γεύση και δεν είναι ο κατάλληλος για τόσο αέρα. Με τον αέρα στη μέση, όποιο δαχτυλίδι ή συνδιασμό και να επιλέξεις, έχεις πολύ ωραία γεύση για έναν φτηνό ατμοποιητή που κοντράρει κάποιους ακριβότερους.Η τζούρα του είναι στα γούστα μου, αν έχετε παίξει με άλλους ατμοποιητές της εταιρείας ξέρετε πάνω κάτω τι να περιμένετε. Εύκολο γέμισμα και με σχετικά ικανοποιητική χωρητικότητα υγρού. Για μένα το μόνο που πρέπει να σκεφτεί κάποιος πριν τον αγοράσει είναι ότι λόγω σχεδιασμού ο ατμοποιητής είναι ψηλός, αρκετά ψηλότερος από άλλους.




Συνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hellvape Fat Rabbit Solo
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 19, 2022, 19:36 »
Φίλε ξέρεις πότε θα έρθει Ελλάδα;

Απ: Hellvape Fat Rabbit Solo
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 20, 2022, 10:43 »
Καλημερα!Εχει ερθει Ελλαδα,εδω και καιρο και μαλιστα υπηρξε τεραστιο hype για αυτον.Πολυ καλος ατμο!

Ακυρο,μπερδευτηκα με τον Fat Rabbit με τη διπλη...Λαθος μου...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 20, 2022, 10:49 από Zdgatapsychs »

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Hellvape Fat Rabbit Solo
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 28, 2022, 17:24 »
Φίλε ξέρεις πότε θα έρθει Ελλάδα;
Μέσα στον Μάρτη με τη καινούργια φουρνιά το υπολογίζω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8818 1083942 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:41
από shadockan
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135621 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476195 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114599 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1278 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2333 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 906 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271042 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1494 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 847 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43169 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164975 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21