vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

231 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, tony1976, chkontog, kurtz, I.P, Jorge

Twitter

Sony Konion US18650 VTC6

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Sony Konion US18650 VTC6
« Απάντηση #30 στις: Δεκεμβρίου 27, 2016, 17:31 »
Επανέρχομαι με νέες μετρήσεις, αυτή τη φορά από γνήσια Sony VCT6



Είναι μια εξαιρετική μπαταρία με συνεχή ρυθμό αποφόρτισης 17Α. Στα 20Α ανέβασε θερμοκρασία 80οC στα 3.15V και διακόπηκε το test.
Δεν φθάνει τα 3120mAh αλλά δίνει πάνω από 3000mAh σε όλες σχεδόν τις αποφορτίσεις.




Σε σχέση με τη Samsung 30Q, η VTC6 βαράει λίγο πιο δυνατά και δίνει ελαφρώς περισσότερη ενέργεια. Επίσης η Samsung έχει 1Α χαμηλότερο ρυθμό αποφόρτισης.

Οι διαφορές είναι πολύ μικρές αλλά τα νούμερα δείχνουν νικητή τη VTC6.




Στην παραπάνω φωτό 2 γνήσιες VTC6. To μαύρο σημαδάκι στην όρθια μπαταρία δημιουργήθηκε όταν έφθασε τους 80oC στο σημείο που πατούσε ο αισθητήρας θερμοκρασίας. Όσοι χρησιμοποιούν μπαταρίες Sony θα έχουν δει αρκετές φορές τέτοια σημαδάκια και η VTC6 δεν αποτελεί εξαίρεση.





Εδώ η γνήσια σε σχέση με τη μαϊμού που είχε από κάτω την 30Q. Ο πόλος της VTC6 είναι πιο γυαλιστερός.




Το διάκενο του θετικού πόλου με το σώμα της μπαταρίας είναι σχεδόν ανύπαρκτο στη γνήσια και η γραμματοσειρά μικρότερη.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 27, 2016, 21:01 από camber »

Αποσυνδεδεμένος Knop29

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sony Konion US18650 VTC6
« Απάντηση #31 στις: Δεκεμβρίου 27, 2016, 22:08 »
Άμα δε σου είναι κόπος μήπως μπορεις να με βοηθήσεις στο αν η μπαταρία στις φωτογραφίες είναι αυθεντική ή όχι; Ρωτάω γιατι η γραμματοσειρά στη μπαταρία μου, μου φαίνεται μεγαλύτερη απο τη γραμματοσειρά στη γνήσια μπαταρία που ανέβασες, όμως στη μπαταρία μου το διάκενο μεταξυ του θετικού πόλου και του σώματος της μπαταρίας φαίνεται αρκετά μικρό, πάνω κάτω στο μέγεθος του διάκενου της γνήσιας μπαταρίας που ανέβασες. Για τον πόλο δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι πιο γυαλιστερός απο τον πόλο της ψεύτικης. 

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Sony Konion US18650 VTC6
« Απάντηση #32 στις: Δεκεμβρίου 27, 2016, 22:41 »
To διάκενο στις φωτογραφίες σου φαίνεται μικρό οπότε θα έλεγα ότι έχεις γνήσια VTC6.

Είχα αναφέρει σε προηγούμενο post ότι υπάρχουν μαϊμού Sony με μεγάλη ή μικρή γραμματοσειρά.
Πιστεύω ότι όλες αντιγράφουν πιστά τις γνήσιες. Δηλαδή ότι υπάρχουν αντίστοιχα γνήσιες με μικρή ή μεγάλη γραμματοσειρά.

Το 1ο γράμμα της δεύτερης σειράς υποδηλώνει το εργοστάσιο κατασκευής.
Κ = Το εργοστάσιο της Sony στην Koriyama.
G = Το εργοστάσιο της Sony στη Σιγκαπούρη.

Φαίνεται λοιπόν ότι η Koriyama χρησιμοποιεί μεγαλύτερη γραμματοσειρά και η Σιγκαπούρη μικρότερη.



Αποσυνδεδεμένος Knop29

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sony Konion US18650 VTC6
« Απάντηση #33 στις: Δεκεμβρίου 27, 2016, 22:49 »
Σ ευχαριστω πολυ για το χρονο σου και την απαντηση σου και φυσικα για τις πληροφοριες σχετικα με την μπαταρια.

Αποσυνδεδεμένος teomav

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sony Konion US18650 VTC6
« Απάντηση #34 στις: Δεκεμβρίου 27, 2016, 23:10 »
Έχει δίκιο ο camber.

Ναι, η μπαταρία σου φαίνεται  γνήσια.  Η μεγάλη γραμματοσειρά ωφελείται ότι κατασκευάστηκε σε άλλο εργοστάσιο της Sony - Sony energy devices corporation Koriyama plant. Το πρώτο γράμμα από αριστερά στην κάτω γραμματοσειρά είναι K – που σημαίνει Koriyama (ΚΟΡΙΓΙΑΜΑ –Μεγαλούπολη ΙΑΠΩΝΙΑΣ ).
Μπαταριές με μικρότερη   γραμματοσειρά και με το  πρώτο γράμμα από αριστερά  στην κάτω  γραμματοσειρά  που είναι G ή SG – σημαίνει  Sony electronics Pte Ltd Singapore plant.

Και οι δυο  εκδόσεις της vtc6 είναι γνήσιες Sony, αλλά  προσοχή -  και οι δυο εκδόσεις  πέφτουν θύματα απομίμησης .
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 27, 2016, 23:20 από teomav »

Αποσυνδεδεμένος fds12

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sony Konion US18650 VTC6
« Απάντηση #35 στις: Απριλίου 12, 2017, 18:24 »
Πριν λίγο καιρό αγόρασα από εδώ 2 μπαταρίες Sony Konion 18650 vtc6
Έχω κάνει και στις δύο τουλάχιστον 9-10 κύκλους φόρτισης με φορτιστή Xtar vc4, αλλά το maximum που μου έχει δείξει ο φορτιστής όταν φορτίζουν πλήρως  είναι τα 2865mah ούτε καν 3000mah. 
Επειδή τις δουλεύω σε VW mod πάντα, δεν πέφτουν κάτω από τα 3,0-3.2V στην μέγιστη εκφόρτιση καθώς μου τις κόβει το μοντάκι.
Θεωρείτε ότι είναι φυσιολογικό; ή την πάτησα;

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sony Konion US18650 VTC6
« Απάντηση #36 στις: Απριλίου 12, 2017, 23:33 »
Κάποιες δικές μου vtc6 από το ίδιο κατάστημα με σαφώς περισσότερους κύκλους φόρτισης παραμένουν σε υψηλότερα επίπεδα. Kάποια πτώση παρουσιάζουν βέβαια σε σχέση με τις αρχικές τιμές. Με φορτιστή opus.

Αποσυνδεδεμένος fds12

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sony Konion US18650 VTC6
« Απάντηση #37 στις: Απριλίου 12, 2017, 23:52 »
Τελικά μάλλον χρυσοπλήρωσα μαΐμου για original

Γιατί η διαφορά 2865 με 3120 mah μου κάνει εντύπωση, σε άλλες μπαταρίες ειδικά καινούργιες δεν μου έχει ξανατύχει αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Sony Konion US18650 VTC6
« Απάντηση #38 στις: Απριλίου 13, 2017, 01:03 »
Τα 3120 που σου λέει η μπαταρία, δεν είναι η ωφέλιμη χωρητικότητα αλλά η συνολική. Επιπλέον, τα mAh φόρτισης, δεν είναι ο σωστός τρόπος να μετρήσεις. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να κάνεις μια αποφόρτιση με το φορτιστή σου, αν φυσικά υποστηρίζει τέτοια λειτουργία, και να δεις πόσα mAh "βγήκαν" από τη μπαταρία μέχρι το σημείο διακοπής. 

Δεν νομίζω ότι πήρες μαϊμούδες πάντως...

Αποσυνδεδεμένος bluegeorge

  • **
  • 214
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no substitute for experience
Απ: Sony Konion US18650 VTC6
« Απάντηση #39 στις: Απριλίου 13, 2017, 07:14 »
H ονομαστική χωρητικότητα των μπαταριών δίνεται για αποφόρτιση σε πολύ μικρά ρεύματα και μέχρι το όριο αποφόρτισης του κατασκευαστή (συνήθως 2,8V). Στα ηλεκτρονικά mod αφενός χρησιμοποιούμε τη μπαταρία σε πολύ μεγαλύτερα ρεύματα και αφετέρου τα mod κόβουν (battery low) στα περίπου 3 V. Πάντα λοιπόν αφήνεται υπόλοιπο στις μπαταρίες από την ονομαστική τους χωρητικότητα. Είναι απολύτως φυσιολογικό μπαταρίες των 3000 mAh να δείχνουν στον VC4 πλήρη φόρτιση στα περίπου 2800 mAh. Κι αυτό όσο είναι καινούργιες. Με τους κύκλους των φορτίσεων και σε όσο πιο ψηλά Watt παίζουμε, η χωρητικότητα θα φθίνει αργά (στους ατμιστές των λίγων Watt) ή γρήγορα (σε αυτούς των πολλών Watt).

Θα συμφωνήσω με τον Cruiser. Μάλλον δεν είναι μαϊμούδες. Και αν παίζεις σε ψηλά Watt, σίγουρα δεν είναι μαϊμούδες.

Αποσυνδεδεμένος fds12

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sony Konion US18650 VTC6
« Απάντηση #40 στις: Απριλίου 13, 2017, 08:29 »
Δυστυχώς ο vc4 δεν υποστηρίζει πλήρη αποφόρτιση μπαταρίας.
Στο συγκεκριμένο modακι δουλεύω σε 17-25W με αντιστάσεις από 0,8-1,20 για αυτο εχω τις 2 μπαταρίες τις οποίες εναλλάσσω.
Ευχαριστώ πολύ,  για τις απαντήσεις σας με καθησυχάσετε.

Μόλις τώρα δε με βρήκε άλλο.
Μου έπεσε η μπαταρία κάτω και έκανε ενα μικρό σκίσιμο στο πλαστικό της στην γωνία ακριβώς του αρνητικού πόλου και ενα μικρό βαθούλωμα το σώμα της, άντε τωρα να τρέχω να ψάχνω και για καλύμματα, είμαι και ατζαμής σε αυτά.



Αποσυνδεδεμένος bluegeorge

  • **
  • 214
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no substitute for experience
Απ: Sony Konion US18650 VTC6
« Απάντηση #41 στις: Απριλίου 13, 2017, 11:08 »
Το γνωρίζω ότι δεν υποστηρίζει αποφόρτιση ο VC4 (αυτόν έχω). Μιλούσα για την κανονική φόρτιση από "άδεια" μπαταρία όπως τη βγάζεις από το mod. Εμένα 2 καινούργιες, μία HG2 και μία 30Q, μου τις φορτίζει στα 2850 mAh. Τα mod είναι ρυθμισμένα να δίνουν battery low στα 3.1 V. Αυτό σημαίνει 2.95 V υπό φορτίο (στα 10 - 11 W). Τα υπολοιπόμενα 150 mAh τα θεωρώ αποδεκτά εφόσον δεν φτάνω τις μπαταρίες στα 2.8 V. 

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sony Konion US18650 VTC6
« Απάντηση #42 στις: Απριλίου 13, 2017, 16:39 »
Η Sony VTC6 εχει βαση δηλωσης της εταιριας 3120mAh απο τα 4.20V μεχρι τα 2.50V , οπου και θεωρειται πληρως αποφορτισμενη .
Αν φορτισουμε στη συνεχεια τη μπαταρια απο τα 2.50V μεχρι τα 4.20V , η μπαταρια θα εχει κανει ενα πληρη κυκλο ζωης ή αλλιως ενα πληρη κυκλο  φορτισης - αποφορτισης.

Οι υβριδικες μπαταριες ΝΜC (οπως και η VTC6) , μπορουν να αποφορτιστουν ακομα και στα 2.00V , αλλα αυτο μπορει να συντελέσει στην απωλεια μερικων mAh .

Για να παρουμε ΟΛΟΚΛΥΡΑ τα mAh που δηλωνει η Sony για παραδειγμα , θα πρεπει να κανουμε φορτιση/αποφορτιση με πολυ μικρες δυναμεις , οι οποιες δεν ξεπερνουν τα 500mA , οπως πολυ σωστα αναφερει και ο bluegeorge.

Απο τη στιγμη ομως που σταματαει η αποφορτιση κοντα στα 3.00V , ειναι φυσικο να μη δουμε τα mAh που δηλωνει η εταιρια κατασκευης της μπαταριας .

Ολο αυτο ισχυει φυσικα για ΟΛΕΣ γενικα τις μπαατριες της αγορας .....



Απο 'κει και περα τωρα , ο φορτιστης Xtar VC4 καθως και ολοι σχεδον οι φορτιστες της αγορας στους οποιους μπορουμε να δουμε την ποσοτητα του ρευματος που ''θεωρητικα'' θα βαλουν στη μπαταρια , να ξερετε οτι εχουν αποκληση σε σχεση με την πραγματικη ποσοτητα ρευματος που πηγε στη μπαταρια .
Αυτο σημβαινει γιατι ο φορτιστης μετραει συνολικα το ρευμα που περασε απο το κύκλωμά του και οχι μονο αυτο που κατεληξε στη μπαταρια .
Οποτε στα 2850mAh που ειδε ο φιλος (αν δεν κανω λαθος) , τα 100mAh πρεπει να ειναι ρευμα που απλα ''περασε'' απο το κυκλωμα .
Αρα και ο φορτιστης μπορει να μετραει 100 ... , μπορει και 150mAh παραπανω ποσοτητα ρευματος (χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος για τους αριθμους...)

Για να δουμε την πραγματικη διαρκεια και τα πραγματικα mAh  θα πρεπει να γινει αποφορτιση , αλλα και παλι για να δουμε οσο γινεται πιο ακριβη μετρηση , θα πρεπει να κανουμε αποφορτιση με μικρο φορτιο.


Βαση των mAh που ειδες ομως fds12 και θεωρωντας οτι λογικα θα ειχες απο τη μπαταρια αποδοση με πολυ καλη ενταση , πιστευω οτι τσαμπα αγχωνεσαι φιλε μου .

Αποσυνδεδεμένος fds12

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sony Konion US18650 VTC6
« Απάντηση #43 στις: Απριλίου 14, 2017, 00:45 »
πράγματι έχει πολύ καλή ένταση.
Να πω την αλήθεια, βλέποντας πάντα τα Ampere τα δίνει σταθερά σχεδόν μέχρι το κόψιμο.

Πάντως και πάλι σας υπερευχαριστώ έστω και καθυστερημένα.

Shadockan αν θυμάμαι καλά, πρέπει να είχες ανεβάσει κάπου και το τεχνικό της φυλλάδιο, το οποίο τότε το είχα διαβάσει και για αυτό τις πήρα.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sony Konion US18650 VTC6
« Απάντηση #44 στις: Απριλίου 14, 2017, 18:40 »
Aυτη ακριβως ειναι η δουλεια που πρεπει να κανει ενα καλο κυκλωμα .
Να κραταει σταθερη την αποδοση της σε οτι εχουμε ρυθμισει εμεις .

Αν δηλαδη ρυθμισω 30W , η πλακετα καλειται να αποδωσει αυτο που εχω ρυθμισει απο την αρχη λειτουργιας της μπαταριας , μεχρι το σημειο αποκοπης .

Τα κατωτερα κυκλωματα αυτο ακριβως δεν ειναι ικανα να κανουν και θα δουμε αποκοπη ή αδυναμια αποδοσης απο τα 3.5 - 3.6 Vκαι κατω .

Αυτο ακριβως πληρωνουμε (και με το παραπανω) οταν αγοραζουμε πλακετες σωστες ..... , εκτος μερικων εξαιρέσεων οπως οι πλακετες της Joyetech .... ;D  
( δεν ειναι διαφήμιση ουτε προσπαθω να κατευθύνω καποιον στην αγορα καποιου  Joyetech , αλλα αυτο εχω δει και αυτο γραφω )



Αυτο ειναι το data sheet της μπαταριας :

Sony Konion US18650 VTC6

https://www.imrbatteries.com/content/sony_us18650vtc6-2.pdf


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135753 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084204 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 96 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9457 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476486 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114665 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1290 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2343 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271147 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1504 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos