vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Taifun GT3

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Taifun GT3
« στις: Οκτωβρίου 08, 2016, 16:35 »
Προσωπικά, θεωρώ τους taifun, ως πάρα πολύ καλούς ατμοποιητές ..και περίμενα με ανυπομονησία την παρουσίαση του gt3. Οταν λοιπόν έμαθα ότι ήρθε (..σε παγκόσμια release) και στην Ελλάδα ..έσπευσα να τον αποκτήσω..

..οι εντυπώσεις μου μαζί του ήταν τόσο καλές ...που τον "αντάλλαξα" με τον μέχρι τώρα αγαπημένο μου gsl και πλέον δεν τον αποχωρίζομαι..

Τα χαρακτηριστικά του είναι:

Specifications
  • Diameter : 23 mm
  • Length ( Without Drip Tip) : 52,4 mm
  • Weight : approx. 82 g
  • Capacity : approx. 5 ml
  • Material : Stainless steel (1.4301), Borosilicate glass, PTFE (Polytetrafluorethylen)
  • External liquid flow control
  • Adjustable chimney
  • Top fill
  • Adjustable bottom airflow

Taifun® GT III Package Include
  • 1 x Rebuildable Atomizer Taifun® GT III
  • 1 x Info card for authenticity verification
  • 1 x Drip Tip GT III
  • 1 x Sealing Rings (Spare Parts)
  • 1 x Aluminium Gift Box
  • 1 x General & Safety Instructions Quick Access Guide

Σε γενικές γραμμές:
..εύκολο στήσιμο, εύκολη αναπλήρωση υγρών, εύκολη ρύθμιση ροής υγρών ..και πάρα πολλές ρυθμίσεις αέρα {..έχει από μία μικρή τρύπα (..μικρότερη από τις άλλες) ..έως φουλ πνευμονική (..αναλόγως την περιστροφή ξεκινά είτε με μια μισή, η μιάμιση από την μία πλευρά ..η από μία και μια και από τις δύο)} ...διαρροές ....μηδέν.


Gsl vs gt3:

..η δοκιμή έγινε σε άμεση αντιπαράθεση (..ίδιες σπείρες, ίδιες στήσιμο, ίδιο υγρό ..6 σπείρες ss316l 35mm σε 2.5mm πυρήνα).

Στο μόνο που ήταν καλύτερος ο gsl, ήταν το smooth άτμισμα που έχει ..σε αντίθεση με τον gt3, που είναι λίγο πιό τραχύς. Αυτό βέβαια, θα το διορθώσει το επερχόμενο κιτάκι για την οπή αέρα που έβγαλε η ίδια η εταιρεία ..και που σύντομα θα έρθει και αυτό στην Ελλάδα.

Από αέρα όμως ο gt3, έχει ότι μπορεί να ζητήσει κάποιος (,,από τέρμα τσιγαρίσια στην μισή τρύπα που προσφέρει ..έως τέρμα πνευμονικές ...εγώ το έχω στις δύο και δύο και μπορώ και κάνω και αεράτες τσιγαρίσιες και σχετικά σφιχτές πνευμονικές).


Είμαι σίγουρος ότι και με άλλου είδους στησίματα (..και αναλόγως τα γούστα του καθενός ...πχ πιό χοντρά σύρματα, clapton κλπ), θα παίξει άψογα.









Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 08, 2016, 16:39 »
περίμενα τη παρουσίαση σου :-) για να δω τι λέει ο συγκεκριμένος. δυστυχώς δεν πρόλαβα τη πρώτη παραλαβή οπότε περιμένω για μεσα στη βδομάδα. με ανησυχεί λίγο αυτό που λες για τη τραχυ συμπεριφορά του. είναι πιο επιθετικός από τον gs? και μια τελευταία ερώτηση για αυτό το kit που αναφέρεις,  θα μειώνει την εισαγωγή αέρα?

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 08, 2016, 16:44 »
Τι κουκλί είναι αυτό; (Για τον γάτο λέω).

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 08, 2016, 16:48 »
Οχι μην σε φοβίζει..

..απλά δεν μπορούσα να περιγράψω την διαφορά αέρα που έχουν στο άτμισμα μεταξύ τους (..στην σφιχτή τζούρα κυρίως, όπου ο gsl είναι από τους πιό smooth ατμοποιητές που έχω δοκιμάσει), πράγμα που θεωρώ ότι οφείλεται κυρίως στην κεντρική οπή αέρα (..και που όπως είπα, λογικά θα "διορθωθεί" με το κιτάκι).

..και ναι, το κιτάκι θα έχει την λειτουργία του mtl kit του v5 ..και είναι αυτό:
http://www.lepetitvapoteur.com/en/spare-parts-for-atomisers/2915--taifun-gt-3-airflow-gear.html

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 08, 2016, 16:51 »
άψογα και τίμια τιμή βλέπω όχι σαν του Κ5. τώρα περιμένουμε και τους steamtuners να κάνουν το θαύμα τους και να μειώσουν το μέγεθος του κτήνους. πιστεύω ότι θα φτιάξουν κάτι αντίστοιχο σαν του gs λογο καμπάνας σωστά?

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 08, 2016, 16:54 »
..και εγώ αυτό πιστεύω {..όχι ότι με ενοχλεί και πολύ αισθητικά όπως είναι, καθώς είναι ο πιό "μαζεμένος" taifun παραγωγής μέχρι σήμερα (..αναλογία υγρών - μεγέθους ...5ml)}.

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 08, 2016, 16:57 »
συμφωνώ απόλυτα αλλά για μένα προσωπικά πάντα οι taifun μου άρεσανε για το πως ατμιζανε, στην εμφάνιση δεν τα βρήκαμε ποτέ:-) για 5ml πάντως και τανκ με γυαλι είναι άψογος.

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 08, 2016, 17:03 »
Θα συμφωνήσω. Ποτέ δεν ήταν όμορφοι, αλλά από γεύση...!!!

Αποσυνδεδεμένος Popolaros

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 08, 2016, 17:17 »
τον εχω δοκιμάσει και εγω,απο γεύση τα σπαει  

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 08, 2016, 17:23 »
Varaderum αν έχεις στην κατοχή σου ή έστω αν έχεις εμπειρία με τον rose 3 ποια είναι άποψη σου συγκριτικά με αυτούς τους 2 ?

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος didis

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
  • πουτ δε προβαρ σα κατ
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 08, 2016, 17:32 »
τον εχω στα σχεδια μου ,αλλα σε κλωνο ,δεν υπαρχει χρημα ,μια ερωτηση ,τι υψος εχει με το ντριπ ,και η τρυπα στο ντεκ ποσο ειναι 
επισεις ο ρυθμιστης υγρου ας πουμε σε 50/50 πως τον ανοιγεις ..

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 08, 2016, 17:33 »
[justify]@Varaderum, καλησπέρα. Ο ιδανικός άνθρωπος για μία τέτοια παρουσίαση! (κι εγώ κάθομαι και γυαλίζω και παραλίγο να χάσω τα καλύτερα).[/justify]

[justify]Όπως είπε κι ο φίλος drakmor, κάτι παρόμοιο έπαθα. Βλέπω φίλο και με ενημερώνει σχετικά για τον GT3, τον ακούω να γυρίζει εντυπωσιασμένος -κλασικά- από γεύση κiι από αέρα. Ακούω, λοιπόν, “αέρα” και βλέπω κατευθείαν τη σχέση GT3 και GT II Air. Δεν είχε να μου πει κάτι επάνω σε αυτό και εκεί που πάω όλο χαρά για δοκιμή, μου απαντάει άνετος: μην τρέχεις, εξαφανίστηκε μέχρι και η βιτρίνα..., δεν υπάρχει ούτε φωτογραφία του... [/justify]

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, οι Taifun είναι υπέροχοι και σε εμφάνιση, στα δικά μου μάτια. Θα περιμένω να δω στον 2ο γύρο. Taifun. Τέλος. 

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 08, 2016, 17:37 »
Μακράν καλύτερος ο gt3..

..πολύ λιγότερα κομμάτια  (..λύνεται  - καθορίζεται πανεύκολα).

..ευκολότερο στήσιμο.

..απίστευτες ρυθμίσεις αέρα για όλα τα γούστα  (..σκέφτομαι και με το κιτάκι,  αν αποδώσει ανάλογα του v5) πού μένουν (..οι ρυθμίσεις) στην θέση τους  ..και δεν αλλάζουν με την "ευκολία" του  rose.

..γεύση (..για τα δικά μου γούστα) ..σαφώς καλύτερη.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

τον εχω στα σχεδια μου ,αλλα σε κλωνο ,δεν υπαρχει χρημα ,μια ερωτηση ,τι υψος εχει με το ντριπ ,και η τρυπα στο ντεκ ποσο ειναι
επισεις ο ρυθμιστης υγρου ας πουμε σε 50/50 πως τον ανοιγεις ..

..ακόμα και σε 50/50 .."παίζει" άψογα και χωρίς διαρροές. Δεν τα κλείνω καθόλου. Έχει τέλεια τροφοδοσία.

Το ύψος του με drip tip είναι στα 66 mm

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων


[justify]@Varaderum, καλησπέρα. Ο ιδανικός άνθρωπος για μία τέτοια παρουσίαση! (κι εγώ κάθομαι και γυαλίζω και παραλίγο να χάσω τα καλύτερα).[/justify]


[justify]Όπως είπε κι ο φίλος drakmor, κάτι παρόμοιο έπαθα. Βλέπω φίλο και με ενημερώνει σχετικά για τον GT3, τον ακούω να γυρίζει εντυπωσιασμένος -κλασικά- από γεύση κiι από αέρα. Ακούω, λοιπόν, “αέρα” και βλέπω κατευθείαν τη σχέση GT3 και GT II Air. Δεν είχε να μου πει κάτι επάνω σε αυτό και εκεί που πάω όλο χαρά για δοκιμή, μου απαντάει άνετος: μην τρέχεις, εξαφανίστηκε μέχρι και η βιτρίνα..., δεν υπάρχει ούτε φωτογραφία του... [/justify]

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, οι Taifun είναι υπέροχοι και σε εμφάνιση, στα δικά μου μάτια. Θα περιμένω να δω στον 2ο γύρο. Taifun. Τέλος.

Σε ευχαριστώ JoeBarTeam για καλά σου λόγια,  αλλά υπάρχουν καλύτεροι στις παρουσιάσεις  (..και εσύ για παράδειγμα είσαι πάρα πολύ καλός)!!

..άσε που γενικά πλέον,  δεν θέλω να  κάνω παρουσιάσεις  (..υπάρχουν λόγοι που με αποτρέπουν) ..παρότι περνάει από το χέρι μου,  σχεδόν ότι καλό κυκλοφορεί.

..απλά ο συγκεκριμένος άξιζε τον κόπο!!

Υ. Γ. ..να τον πάρεις ...είναι άψογος!! Καμία σύγκριση με το gt2 air.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 10, 2016, 08:06 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος Petrosa

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 08, 2016, 18:08 »
Απο εβδομάδα θα τον έχω και εγώ στα χέρια μου και χαίρομαι με αυτά που διαβάζω.
Μακάρι γιατί παρ όλο που και ο, gt2 είχε το ιδανικό και ποιο βελούδινο ατμισμα που έχω πάρει ποτέ από  ατμό, δυστυχώς στο θέμα της γεύσης  δεν ήταν και ότι καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος didis

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
  • πουτ δε προβαρ σα κατ
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 08, 2016, 18:09 »
βλεπω δηλαδη kayfun v5  και rose v3 να μενουν για πουλημα χαχαχχχα!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160004 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110810 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515429 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146501 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303310 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530863 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201484 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801693 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11092 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41017 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet