vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

247 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, Jorge, Milarepa

Twitter

ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #330 στις: Μαΐου 11, 2017, 22:05 »
Ευχαριστώ Βασίλη, δεν το ξέρω το κατάστημα και δεν έχω άποψη. Εγγυημένες επιλογές πάντως, από μη ατμιστικά μαγαζιά, γνωρίζουμε αυτό κι αυτό. Και το πρώτο έχει LG παρά το ότι δεν εμφανίζονται στη σελίδα. Και τα δύο καταστήματα δέχονται τηλεφωνικές παραγγελίες.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #331 στις: Μαΐου 11, 2017, 22:28 »
Κι εμένα είναι η πρώτη μου παραγγελία στο μαγαζί αυτό. Βασικά ήθελα να κάνω συγκεκριμένη αγορά, που μόνο εκεί έβρισκα και προκειμένου να συμπληρώσω το ποσό για δωρεάν αποστολή, έβαλα και μία μπαταρία LG HG2 και τα περιμένω. Τώρα τι θα βγει; Θα δείξει, αν και τα αναφερόμενα από τον προηγούμενο φίλο, δεν είναι καλά σημάδια...

Αποσυνδεδεμένος doctor_pan

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #332 στις: Μαΐου 11, 2017, 23:19 »
Ευχαριστώ Βασίλη, δεν το ξέρω το κατάστημα και δεν έχω άποψη. Εγγυημένες επιλογές πάντως, από μη ατμιστικά μαγαζιά, γνωρίζουμε αυτό κι αυτό. Και το πρώτο έχει LG παρά το ότι δεν εμφανίζονται στη σελίδα. Και τα δύο καταστήματα δέχονται τηλεφωνικές παραγγελίες.

Την έχει εδώ (είναι στη δεύτερη σελίδα με τις 18650).
Έχω πάρει από εκεί μια τετράδα τέτοιες, χωρίς πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #333 στις: Μαΐου 11, 2017, 23:22 »
Μια στραβωμάρα την έχω πάθει σήμερα! :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος puntomad

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #334 στις: Μαΐου 11, 2017, 23:42 »
Απλα μου κανει εντυπωση, πρωτη φορα μου τυχαινει να νεκρωσει μπαταρια τελειως, συνηθως απλα αδειαζουν πιο γρηγορα. Επισης ειναι η πρωτη φορα που πηρα τις συγκεκριμενες γιατι εχω ακουσει καλα λογια, αλλα δεν εχω μεινει ευχαριστημενος απο την αποδοση, χειροτερες απο τις mxjo που ειχα μεχρι τωρα.

Το οτι δεν δινει εγγυηση μεγαλο μειον, αλλα αυτο θα φτιαχτει ευκολα, το θεμα ειναι αν εχει και αλλος θεμα απο το συγκεκριμενο να απαιτησω τα χρηματα μου και οχι αλλες.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #335 στις: Μαΐου 12, 2017, 00:05 »
Απ' όσο ξέρω, κανένα κατάστημα δεν δίνει εγγύηση για μπαταρίες. Αυτό που ξέρω όμως είναι πως όταν πριν 1,5 χρόνο είχαν "σκάσει" στην αγορά μαϊμούδες LgHg, τρία τουλάχιστον σοβαρά καταστήματα είχαν αντικαταστήσει αυτές τις μπαταρίες των πελατών τους. Μεταξύ αυτών ήμουν κι εγώ και άλλα μέλη του φόρουμ.
Όσο για τις mxj, απλώς ήσουν τυχερός και έπεσες σε καλά κομμάτια. Για τις lg που έχεις, κάνε κι ένα τσεκ εδώ με την ευκαιρία.

Αποσυνδεδεμένος puntomad

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #336 στις: Μαΐου 12, 2017, 00:16 »
δεν μπορω να κανω τσεκ γιατι δεν θελω να ξεκολλησω το αυτοκολλητο που εχει πανω η μπαταρια.
Ειναι υποχρεωμενοι απο το νομο να δινουν εγγυηση, μονο στην Ελλαδα βρισκουν δικαιολογιες.
Πρεπει καποια στιγμη να σταματησουν να ξεφορτωνουν τα σκουπιδια τους πανω μας.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #337 στις: Μαΐου 12, 2017, 00:28 »
Το αυτοκόλλητο δεν το βάζει το εργοστάσιο αλλά τα καταστήματα και είναι μια παλιά πρακτική την οποία έχω να δω 2 χρόνια. Δεν παραβιάζεις κάποιον κανόνα αν το βγάλεις κατά τη γνώμη μου.
Για το θέμα της εγγύησης πάντως, ειδικά για μπαταρίες, δεν γνωρίζω τι ισχύ μπορεί να έχει κι έτσι δεν μπορώ να πάρω θέση.
Όπως και να έχει, εύχομαι να βρεις λύση κι αν το θυμηθείς γράψε μας την κατάληξη εδώ να γνωρίζουμε.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #338 στις: Μαΐου 16, 2017, 09:31 »
Απλα μου κανει εντυπωση, πρωτη φορα μου τυχαινει να νεκρωσει μπαταρια τελειως, συνηθως απλα αδειαζουν πιο γρηγορα. Επισης ειναι η πρωτη φορα που πηρα τις συγκεκριμενες γιατι εχω ακουσει καλα λογια, αλλα δεν εχω μεινει ευχαριστημενος απο την αποδοση, χειροτερες απο τις mxjo που ειχα μεχρι τωρα.

Το οτι δεν δινει εγγυηση μεγαλο μειον, αλλα αυτο θα φτιαχτει ευκολα, το θεμα ειναι αν εχει και αλλος θεμα απο το συγκεκριμενο να απαιτησω τα χρηματα μου και οχι αλλες.
δεν μπορω να κανω τσεκ γιατι δεν θελω να ξεκολλησω το αυτοκολλητο που εχει πανω η μπαταρια.
Ειναι υποχρεωμενοι απο το νομο να δινουν εγγυηση, μονο στην Ελλαδα βρισκουν δικαιολογιες.
Πρεπει καποια στιγμη να σταματησουν να ξεφορτωνουν τα σκουπιδια τους πανω μας.
Αγαπητέ μου φίλε, νομίζω ότι την "πάτησες" κι εσύ όπως κι εγώ.
Στο site του συγκεκριμένου καταστήματος αναγράφει ότι πρόκειται για αυθεντική LG HG2. Η φωτογραφία που έχει είναι από αυθεντική μπαταρία. 
http://www.a-store.gr/spiti-kipos/mpataries-lithiou-epanafortizomenes-fortistes/lg-hg2-3000mah-battery-18650
Η μπαταρία που μου ήρθε και σε μένα είναι αυτή της φωτογραφίας. Πουθενά δεν αναγράφει LG και όσες μπαταρίες έχω πάρει μέχρι σήμερα δεν ήταν συσκευασμένες σε κουτί, όπως αυτή.
Δεν ξεκόλλησα κι εγώ το αυτοκόλλητο, γιατί δεν ξέρω ακόμα τι θα κάνω με τη μπαταρία και το συγκεκριμένο κατάστημα. Άλλωστε είμαι σίγουρος ότι δεν αναγράφεται και κάτι πίσω από το αυτοκόλλητο. Είναι δυνατόν να κάλυπταν κάτι που θα αποδείκνυε τη γνησιότητα της μπαταρίας;
Νομίζω ότι πρόκειται για περίπτωση εξαπάτησης καταναλωτικού κοινού εκ μέρους του καταστήματος.

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #339 στις: Μαΐου 16, 2017, 10:48 »
Τις μαιμού   LG τις προμηθεύονται πολύ φθηνότερα και αφηνουν μεγαλο κέρδος στον εμπορο, υπολογλιζοντας οτι θα τις πουλήσει σε εμας τα κοροιδα....
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 16, 2017, 13:02 από spykal1 »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #340 στις: Μαΐου 16, 2017, 11:10 »
Δεν ξεκόλλησα κι εγώ το αυτοκόλλητο, γιατί δεν ξέρω ακόμα τι θα κάνω με τη μπαταρία και το συγκεκριμένο κατάστημα. Άλλωστε είμαι σίγουρος ότι δεν αναγράφεται και κάτι πίσω από το αυτοκόλλητο. Είναι δυνατόν να κάλυπταν κάτι που θα αποδείκνυε τη γνησιότητα της μπαταρίας;
Νομίζω ότι πρόκειται για περίπτωση εξαπάτησης καταναλωτικού κοινού εκ μέρους του καταστήματος.
To αυτοκόλλητο μπαίνει ακριβώς γι αυτό το λόγο. Για να καλύψει τα στοιχεία της μπαταρίας και να μη κατασχεθεί στο τελωνείο. Οι μπαταρίες υπόκεινται στο νόμο της ΕΕ περί πνευματικών δικαιωμάτων αν η ονομασία του κατασκευαστή είναι διεθνώς κατοχυρωμένη (Trademark).
Για παράδειγμα δεν μπορείς να εισάγεις 1.000 κινητά Samsung αν δεν έχεις γραπτή σύμβαση με τη Samsung. Θα πρέπει δηλαδή να είσαι αντιπρόσωπος ή εξουσιοδοτημένος πωλητής.
Το ότι υπάρχει το αυτοκόλλητο δε σημαίνει ότι η μπαταρία είναι γνήσια αλλά ούτε κι ότι είναι μαϊμού. Η μαϊμού θα έχει ίσως κάποιες μικρές οπτικές διαφορές που έχουν αναλυθεί σ' αυτό το νήμα. Μπορεί όμως να είναι και πολύ καλές αντιγραφές που είναι δύσκολο να τις ξεχωρίσεις από τις αυθεντικές. Η απόδοση τους είναι ο πιο σίγουρος τρόπος για να τις καταλάβεις.

Αποσυνδεδεμένος puntomad

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #341 στις: Μαΐου 16, 2017, 13:21 »
Πριν απο λιγο μου απαντησαν απο την προστασια καταναλωτη

Σε σχέση με το από 12.5.2017 υποβληθέν στην Υπηρεσία μας ηλεκτρονικό μήνυμά σας, σας ενημερώνουμε για τα ακόλουθα:
Οι μπαταρίες δεν αποτελούν διαρκή καταναλωτικά αγαθά και ως εκ τούτου, ο προμηθευτής τους δεν υποχρεούται σε εγγύηση.

Οποτε αφου δεν εχω εγγυηση, τις σκαλισα. Τις πιεσα απο την πανω πλευρα (το ειδα σαν cid reset στο youtube) και ξυπνησαν. Ηταν λιγο τρομακτικο το εγχειρημα (κανουν εναν ηχο που σε τρομαζει) αλλα ειχα παρει ολες τις απαραιτητες προφυλαξεις. Επισης εβγαλα το αυτοκολλητο. Επισυναπτω φωτο.

Αρα τις μπαταριες πρεπει να τις τσεκαρουμε καλα μεσα στις πρωτες 14 ημερες που εχουμε δικαιωμα επιστροφης.


Ο καταστηματαρχης παντως υποστηριζει οτι ειναι γνησιες και εχει και τα απαραιτητα εγγραφα.
θα δειξει η ιστορια, παντως ειναι λιγα τα χρηματα, πηρα 3 μπαταριες με 21€ (δωρο τα μεταφορικα)

εκανα και το τσεκ στο σαιτ
Production date is November 2016

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #342 στις: Μαΐου 16, 2017, 14:43 »
To αυτοκόλλητο μπαίνει ακριβώς γι αυτό το λόγο. Για να καλύψει τα στοιχεία της μπαταρίας και να μη κατασχεθεί στο τελωνείο. Οι μπαταρίες υπόκεινται στο νόμο της ΕΕ περί πνευματικών δικαιωμάτων αν η ονομασία του κατασκευαστή είναι διεθνώς κατοχυρωμένη (Trademark).
Για παράδειγμα δεν μπορείς να εισάγεις 1.000 κινητά Samsung αν δεν έχεις γραπτή σύμβαση με τη Samsung. Θα πρέπει δηλαδή να είσαι αντιπρόσωπος ή εξουσιοδοτημένος πωλητής.
Το ότι υπάρχει το αυτοκόλλητο δε σημαίνει ότι η μπαταρία είναι γνήσια αλλά ούτε κι ότι είναι μαϊμού. Η μαϊμού θα έχει ίσως κάποιες μικρές οπτικές διαφορές που έχουν αναλυθεί σ' αυτό το νήμα. Μπορεί όμως να είναι και πολύ καλές αντιγραφές που είναι δύσκολο να τις ξεχωρίσεις από τις αυθεντικές. Η απόδοση τους είναι ο πιο σίγουρος τρόπος για να τις καταλάβεις.
Όσες μπαταρίες έχω πάρει μέχρι τώρα, καμία δεν είχε αυτοκόλλητο. Οπότε δε μπορούσαν να μου πάνε στο μυαλό αυτά που γράφεις. Πίστευα ακριβώς το αντίθετο. Και αφού το ξεκόλλησε ο φίλος, το ξεκόλλησα κι εγώ και φάνηκαν  τα στοιχεία της μπαταρίας. Όσο ζούμε μαθαίνουμε τελικά.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #343 στις: Μαΐου 16, 2017, 21:11 »
Note that many lithium-ion batteries have a separate sticker on each cell which states the cell’s size, voltage, and capacity. International shipping rules mandated by the United Nations require this information for each cell when shipped via air freight (note: this is not necessary for sea shipping.) Suppliers will print batteries or tape a piece of paper with this information and stick it to the battery. It does not mean the batteries are fake, just that they were shipped via air freight from Asia and the suppliers needed a simple way to comply with the rules.
https://batterybro.com/blogs/18650-wholesale-battery-reviews/30828867-is-it-a-fake-18650-battery-featuring-the-samsung-25r

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 184 13681 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:10
από Christos Z
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 164 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135868 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084347 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35009 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9534 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476919 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114749 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1313 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 931 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271283 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR