vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

344 επισκέπτες, 9 χρήστες
thanos1071, manoslykos, redvw74, Jorge, paiktaras, Laidas, funes, tasos1976, Mimhsdr

Twitter

Εσωτερικές αντιστάσεις mod, ακρίβεια ρευμάτων και θερμοκρασίας

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Υποθέτω ότι αναφέρεσαι σ' αυτό που έγραψα

Μας ενδιαφέρει όμως μόνο η αντίσταση του σύρματος. Δυστυχώς τα mod διαβάζουν μαζί και τις εσωτερικές αντιστάσεις. Θεωρούμε ότι έχουμε μια καλή και σταθερή κατασκευή οπότε η εσωτερική αντίσταση δεν θα μεταβληθεί όταν θερμανθεί. Το μοντάκι λοιπόν διαβάζει αρχική αντίσταση 0.11Ω και θέλει να την πάει στα 0.22Ω για να πιάσει τους 200οC. Αυτό όμως σημαίνει ότι η αντίσταση του σύρματος θα φθάσει 0.22-0.01=0.21Ω και η πραγματική θερμοκρασία θα είναι περίπου 215oC.

Σωστά το έγραψα αλλά μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά οπότε δεν έγινε κατανοητό.

Το σύρμα μας είναι 0.10Ω και θα πιάσει τους 200οC όταν διπλασιαστεί η τιμή του, δηλαδή όταν γίνει 0.20Ω.
Το mod όμως διαβάζει μαζί και την εσωτερική αντίσταση οπότε βλέπει το σύρμα σαν 0.11Ω και για να πιάσει θερμοκρασία 200οC θα δίνει full ισχύ μέχρι η αντίσταση να γίνει 0.22Ω.
Η εσωτερική αντίσταση 0.01Ω δεν θα αυξηθεί όση ισχύ και να της δώσουμε γιατί είπαμε ότι θεωρούμε πως το mod είναι στιβαρή και ποιοτική κατασκευή.
Άρα η ωμική αντίσταση του σύρματος θα γίνει 0.21 (και όχι 0.20 όπως θα έπρεπε) ώστε μαζί με την αμετάβλητη εσωτερική αντίσταση 0.01 να γίνουν 0.22Ω και να σταματήσει να δίνει ρεύμα το mod.
Έτσι η πραγματική θερμοκρασία θα είναι μεγαλύτερη από τους 200 βαθμούς που ρυθμίσαμε.

Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια  :bow:


Αποσυνδεδεμένος Fanis66

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Ia Khalá! issi-nui Ittataer-tilha Nak thal-ha thus
Συγχαρητηρια για την πληρως καταννοητη αναλυση. Πιστευω πως οποιος τη διαβασει δε θα εχει αποριες για ρευματα, tc κλπ κλπ.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Μπραβο!! Πρέπει να μπει στην αρχη κάθε νηματος TC μοντακιου ή σύρματος για TC  :respect:

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Πολύ σωστός ο camber. Να πω ότι η θερμοκρασία μπορεί να μετρηθεί με ειδικό εξοπλισμό, που διαθέτω ;) . Ο συγκεκριμένος εξοπλισμός αποφεύγει τις εσωτερικές αντιστάσεις της συσκευής (γι'αυτό πάντα βρίσκω με τον εξοπλισμό την αντίσταση ελάχιστα μικρότερη απ'ότι τη διαβάζει η συσκευή).


Οι μετρήσεις με thermocouples είναι επαναλήψιμες μόνο όταν το thermocouple είναι σταθερά σε συγκεκριμένο σημείο, αλλά και πάλι μετράει μόνο σε αυτό το σημείο. Επίσης, υπάρχουν πολύ σημαντικές διαφορές ανάλογα με το σημείο μέτρησης.

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Κλείδωμα αντίστασης
Το πιο συνηθισμένο πρόβλημα που διαβάζω. Κλειδώνουμε την αντίσταση πχ 0.15Ω και το πρωί τη βρίσκουμε 0.13Ω. Προβληματικό mod; Μπορεί αλλά συνήθως όχι.

Αρκετά mod παίρνουν πρωτοβουλία από μόνα τους αν δουν μείωση της αντίστασης άσχετα αν την έχουμε κλειδώσει. Σ' αυτή την κατηγορία περιλαμβάνονται τα eVic VT και VTC αλλά και το DNA40 με το περιβόητο refinement. Όμως και το ολοκαίνουργιο DNA200 λειτουργεί με παραπλήσιο τρόπο απλά έχουμε τη δυνατότητα μέσω του software να επέμβουμε στην απόκλιση που πρέπει να έχει η αντίσταση για να αλλάξει αυτόματα.


Εύγε φίλε camber, μας έλυσες πολλές απορίες με αυτό το μεστό και περιεκτικό μήνυμα.  :thumpup:

Και εννοείται ότι ανήκω κι εγώ στους μαζοχιστές που όχι απλά το διάβασαν, αλλά ξαναγύρισαν αρκετές φορές σε κάποια σημεία του για να τα εμπεδώσουν καλύτερα.  :)

Με τα παραπάνω επισυναπτόμενα μου έλυσες την απορία γιατί έβλεπα στον Χιονόλυκο να κατεβάζει παρακάτω την κλειδωμένη υποτίθεται αντίσταση με τις TC κεφαλές Νi-200 στον Subtank. Την πρώτη φορά δε που έβαλα μία τέτοια κεφαλή στον Subtank έπαθα μεγάλη πλάκα, γιατί είναι ονομαστικής αντίστασης 0.15Ω, ο Χιονόλυκος την διάβασε για πρώτη φορά στα 0.17Ω, την κλείδωσα στα 0.17Ω και μετά άρχισε η κατηφόρα!  :o

Μέσα σε ένα δίωρο την διάβαζε στα 0.16Ω και μετά από άλλες 2-3 ώρες την είχε κατεβάσει στα 0.15Ω! Την επόμενη μέρα κόντεψα να χάσω τα μαλλιά μου, γιατί την κατέβασε ακόμα παρακάτω στα 0.14Ω και μέχρι και τα 0.13Ω όπου και σταματάει πλέον, και δεν πάει παρακάτω όσο κι αν άτμισα.  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος amorealex

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
    • Το blog μου για το Reef
Υπολογίστε κι εμένα στους μαζοχιστές. :))
Απλά και κατανοητά.

Αποσυνδεδεμένος knikol

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
+1 και από εμένα! Ακόμα μια λύση σε απορία.. Και ναι, το διάβασα και εγώ όλο!

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Άξιζε ο κόπος σου κι ο χρόνος όσων το διάβασαν, πολύ χρήσιμο :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Το συμπερασμα το κραταω και δεν αγχωνομαι που ατμιζω στους 230
Ωραιο κειμενο.
:respect:


υ.γ.   1. ε ναι ειμαι και εγω μαζοχιστης!
   
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 02, 2017, 17:41 από antonelos »

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Χίλια ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου να μας ανοιξεις τα ματια και να μας κατατοπισεις για το θέμα!!!

Αποσυνδεδεμένος CyberCr33p

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό που γράφετε πιο πάνω σχετικά ότι το πρωί το mod μπορεί να ζητήσει να κλειδώσει σε χαμηλότερη αντίσταση οφείλεται στο ότι το πρωί επειδή δεν έχει χρησιμοποιηθεί καθόλου η αντίσταση έχει θερμοκρασία δωματίου;

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Πραγματικά αυτό το νημα πρέπει να καρφιτσωθεί ψηλά κατω από τις ερωτήσεις εξπρές...

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Ένα δίκιο το έχεις, λύνει πολλές απορίες.

Το θέμα έγινε μόνιμο.

Αποσυνδεδεμένος d3r3Lict

  • **
  • 119
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστούμε για τον χρόνο που αφιέρωσες, πολύ ωραίο post   :respect:

Αποσυνδεδεμένος argailwall

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Είμαι κι εγώ μαζοχιστής!

σε ευχαριστούμε πολύ, πολύ ωραίο άρθρο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110722 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159952 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515418 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146495 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303297 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530836 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201478 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801672 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11083 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41005 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet