vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

221 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, mode plagal

Twitter

Ποτε φορτιζετε τις μπαταριες σας;

Αποσυνδεδεμένος tsioumiou

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Γεια σου ρομποτακι , θα μου πεις τον κωδικο σου ?
Ποτε φορτιζετε τις μπαταριες σας;
« στις: Μαρτίου 12, 2015, 23:38 »
Ποσο περιμενετε να πεσουν σε Volt οι μπαταριες σας για να τις βαλετε για φορτιστη ;

(Πολλες επιλογες ε ; :P )

***μηχανικα μοντακια***


(δεν εψαξα καθολου αν υπαρχει παρομοιο θεμα , αν υπαρχει sorry :D )
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2015, 04:16 από tsioumiou »

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Ποτε φορτιζετε τις μπαταριες σας;
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 13, 2015, 00:20 »
Εαν σε ενδιαφερει απο απλη περιεργια, πασο. Εαν ομως σε ενδιαφερει γιατι δεν θες να πεσει η αποδοση της μπαταριας σου, απο οτι διαβαζα τις προαλλες δεν εχει σημασια. Οι μπαταριες αυτες δεν εχουν μνυμη. μπορεις αφοβα να την φορτιζεις οποτε θεωρεις οτι η αποδωση του ατμοποιητη σου δεν ειναι αυτη που σου αρεσει

Αποσυνδεδεμένος tsioumiou

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Γεια σου ρομποτακι , θα μου πεις τον κωδικο σου ?
Απ: Ποτε φορτιζετε τις μπαταριες σας;
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 13, 2015, 00:33 »
ειναι και τα δυο , αλλα πιο πολυ η ζυγαρια γερνει προς την υγεια της μπαταριας , 4 μηνες που ειμαι με μηχανικο τις φορτιζω περιπου στα 3.3-3.6v αλλα σκεφτομαι οτι ειναι σαν να τις κοβω μερες που τις βγαζω τοσο ψηλα ενω minimum φτανουν μεχρι και 2.6v

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποτε φορτιζετε τις μπαταριες σας;
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 13, 2015, 00:39 »
Οχι, δεν τους μικραινεις τη ζωη με αυτο τον τροπο, το αντιθετο μη σου πω.
Οπως ειπε κι ο 314, οι λιθιου δεν εχουν μνημη. Αν κανεις μια πληρη αποφορτιση ή δυο αποφορτισεις στο 50%, ειναι το ιδιο.
Προσωπικα, στα μηχανικα που ρωτας, τις βγαζω στα 3.5V - 3.6V. Παρακατω νιωθω οτι πεφτει πολυ η αποδοση μιας και παιζω με σχετικα μεγαλες αντιστασεις.

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποτε φορτιζετε τις μπαταριες σας;
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 13, 2015, 00:44 »
Δεν ξέρω να πω γιατί χρησιμοποιώ μηχανικό mod, αλλά σαν πρόχειρη απάντηση θα έλεγα, όταν καταλαβαίνω ότι πέφτει αισθητά η απόδοσή τους σε σημείο να μην γίνεται σωστά ατμοποίηση. Υπήρχαν άλλες φορές που τις μέτρησα στα 3.5V άλλες φορές στα 3.1V.


Πιστεύω ότι οι επιλογές που δίνεις στην ψηφοφορία πρέπει να μαζευτούν (ομαδοποιηθούν) σε 3-4 επιλογές, αν και δε νομίζω ότι θα βγουν κάποια συμπεράσματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2015, 00:50 από testament »

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποτε φορτιζετε τις μπαταριες σας;
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 13, 2015, 01:02 »
Καπου στα 3,7-3,5 (ε, θα μας φυγει και λιγο, ανθρωποι ειμαστε, δεν εχουμε ενσωματομενο μετατροπεα παραγομενου ατμου σε volt... ακομα... )

Τωρα αν μπορεις να παρεις ικανοποιητικο αποτελεσμα σε μηχανικο μοντ απο τα 4,1V εως και τα 2,6V  :dontknow:
Σκεψου οτι για μια αντισταση πχ στα 1,2Ω ξεκινας απο τα 14W στα 4,1V, για να πεσεις στα 10,2W στα 3,5V και στα 5,6W στα 2,6V...

Απο την αλλη, μου αρεσει που ουτως ή αλλως η ζωη των μπαταριων μου σε μηχανικο (με νορμαλ για μενα αντιστασεις 1,4-1,8Ω) ειναι μεγαλυτερη απ'οτι σε ηλεκτρονικο.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποτε φορτιζετε τις μπαταριες σας;
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 13, 2015, 01:12 »
Προσπαθω σαν κατωτερο οριο αποφορτισης σε μηχανικο μοντ (δεν εχω VV/VW  ;D :)) ) , να ειναι το 3.3V.
Ειναι ενα σημειο που ουτε ζοριζεται η μπαταρια , αλλα εχω και αδυναμια ατμοποιησης. Αυτη η αδυναμια ξεκινα καπου στα 3.5V.
Αν φορτιζετε τις μπαταριες στα 3.5 - 3.6V , μονο καλο κανετε .  Ετσι θα εχουν και μεγαλυτερη διαρκεια ζωης.
Οποτε ειναι καλο σημειο για φορτιση.


Με βαση τις απωλειες των μοντς , απο 3.3V θα μου δωσει χονδρικα καπου στα +- 3.0 V.  Δεν θελω να κατεβαινουν απο αυτο το σημειο και κατω οι μπαταριες μου.


Αν δειτε και τις πλακετες , καπου εκει κοντα σταματουν να δινουν ρευμα. Κοντα στο 3.3 - 3.4V.     Kατι θα ξερουν και οι κατασκευαστες κυκλωματων που εχουν ασφαλεια αποφορτισης στο σημειο αυτο.
Το ιδιο ισχυει και για τα κυκλωματα των προστατευμενων μπαταριων. Σταματουν κι αυτα στα 3.3V.

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Ποτε φορτιζετε τις μπαταριες σας;
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 13, 2015, 01:25 »
Καλα τα λες. Εαν δεν με απατα η μνυμη μου στο 2.6 σκανε/ανοιγουν. Οποτε οι κατασκευαστες των ηλεκτρονικων αφηνουν και καποιο περιθοριο ασφαλειας και για τυχον ατυχηματα αλλα και για να μην ζοριζουν την μπαταρια και χανει σε αποδωση

ειμαι εν αναμονη του μηχανικου οποτε το εψαχνα αρκετα αυτες τις μερες...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποτε φορτιζετε τις μπαταριες σας;
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 13, 2015, 02:07 »
Οχι , δεν σκανε. Mπαταριες σαν τις Samsung 25R , LG HE2/4 , Sony vtc4/5 , Panasonic/Sanyo CGR CH/UR EA και αλλες , στη στραβη απλα θα βγαλουν κατι σα ζελε και θα καταστραφουν. Το κακο ειναι οτι μπορει να χαλασουν και το μοντακι....Μπαμ ομως οι IMR ή οι IMR/INR (υβριδικες) , δεν κανουν.
Απλα οταν εχουμε τραβηξει ολο το ρευμα απο μεσα , το στοιχειο προσπαθει να δωσει κατι που δεν εχει. Οποτε ανεβαζει θερμοκρασια απο το ζορι.
Λιγο χοντρα το εγραψα , αλλα σαν γενικη εικονα ειναι καπως ετσι.
Αν συνεχισεις να αποφορτιζεις μια μπαταρια κατω απο τα 3.0 - 3.3V , ας πουμε , οτι υπαρχουν καποια κενα μεσα στο στοιχειο και αυτο σημαινει οτι η τριβή ειναι μεγαλη απο την εντονη κινηση του ρευματος , η οποια ειναι πλεον σε μορφη τύρβης.
Δηλαδη σε ακανονιστη κινηση , χωρις την καθορισμενη  ( :hmmm: ας πουμε παλι  :)) )  λογικη και σωστη πορεια που θα επρεπε να εχει το ρευμα αναμεσα στους δυο πολους.Χοντρικα ειναι αυτα που εγραψα ετσι !!!!Οποτε το να αφηνουμε και αρκετο φορτιο μεσα στο στοιχειο , μονο καλο κανει και τιποτε αλλο.  Εξαλου οι σημερινες  Li-Ion δεν εχουν προβλημα αν φορτιστουν στα 3.4 ή στα 3.9 V.[size=78%]
Τα μονα που δεν ειναι σωστα να γινουν , ειναι να μη βαζουμε τις μπαταριες για φορτιση οταν ειναι πανω απο 4.0 V  και να μη τις αφηνουμε στο φορτιστη για πολλες ωρες. 
Για παραδειγμα , καλο ειναι να μη μενουν στο φορτιστη για πανω απο 6-8 ωρες και να μην αποθηκευονται πληρως φορτισμενες .
Για μακροχρονη αποθυκευση , καλο ειναι να εχουν καπου στα 3.6 - 3.7 V[/size]

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ποτε φορτιζετε τις μπαταριες σας;
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 13, 2015, 02:10 »
Δεν σκάνε, ούτε ανοίγουν στο 2.6! :heat:
Κάτω από ένα όριο (διαφορετικό για κάθε μπαταρία και ανάλογα τον κατασκευαστή) μπορεί να χαλάσουν οριστικά ή να μειωθεί δραστικά ο χρόνος ζωής και η απόδοσή τους. Αν δουλέψουν και ξαναφορτιστούν υπάρχει η πιθανότητα να είναι πιο ασταθείς (=επικίνδυνες).
[Αν δεν θυμόμαστε ακριβώς τι συμβαίνει με τις μπαταρίες καλό είναι να μην τρομοκρατούμε τον κόσμο!]

Τις δικές μου τις βάζω για φόρτιση κάπου στο 3.5-3.6. Έχει τύχει να ξεχαστώ και να κατέβουν πιο κάτω αλλά σχεδόν πάντα είναι αισθητή η απώλεια δύναμης.

Αποσυνδεδεμένος razen

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποτε φορτιζετε τις μπαταριες σας;
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 13, 2015, 04:09 »
Ατμιζω με το istick στα 3v και 6watt και 4/5 φορες το φορτιζω αφου με "κλειδωσει" :P

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Ποτε φορτιζετε τις μπαταριες σας;
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 13, 2015, 04:12 »
χαχαχ πανικος  ;D

Ναι αυτο το ζελε ενοουσα με το ανοιγουν, αν και νομιζα εβγαζαν κατι σαν αφρο. Εξαρταται την μπαταρια ομως σωστα? Οι μη ασφαλους χημειας δε σκανε εαν δεν εχουν προστασια ή η προστασια τους δεν δουλεψει. Γι'αυτο σε μηχανικο προτιμουνται ασφαλους χημειας. Ή κανω λαθος? Διορθωστε με στα παντα, ειναι πληροφοριες που θα χρειαστω.

Σε καθε περιπτωση απο οτι εχω διαβασει σε τοσο χαμηλα βολτ δεν περνεις πια γευση οποτε δεν φθανεις. Θα το εχεις καταλαβει πολυ πριν πας εκει


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135808 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084258 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34961 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 110 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9485 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476549 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114727 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1304 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 923 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271209 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1515 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos